Льох без слимаків

Слід розкласти на землі шматки фанери, лінолеуму або які-небудь інші матеріали, куди вони будуть ховатися від сухого денного повітря. Потім залишається тільки час від часу їх там збирати. У погребі зовсім інші умови. Висока вологість повітря і постійна температура (близько 5 градусів) сприяють активності слимаків протягом усього року.

У нас найбільш поширений slug сітчастий. Це невеликі (близько 2-4 см в довжину) істоти з редукованою раковиною. Вони — гермафродити, тобто мають як чоловічу, так і жіночу статеву системи, запліднюють один одного, і кожен з них може відкласти до 400 яєць. Це нічні істоти. Під ранок вони ховаються в зволожених місцях, і такі «пастки» з плоского матеріалу є фактично єдиним способом їх знищення. Про розмір пасток говорити складно: слимаки можуть ховатися навіть під цеглою, залишеним на городі. Основна функція такої пастки — зберігати вологість повітря. Води шкідники бояться, їм треба дихати. Тому в дощ вони вилазять на рослини, стовбури дерев, стіни.

Льох без слимаків-

© Spleines

В льоху ж, якщо весь підлогу заставлений посудом, ящиками з овочами і фруктами, знайти їх практично неможливо. Вони якимось чином і там знають, коли настає ніч. На день можуть ховатися і на дні скриньки з морквою, і під ним, і по кутах і уздовж стін в землі, а при високій вологості – навіть на зовнішніх стінках ящиків або інших ємкостей.

У 70-80-ті роки минулого століття випускали препарат проти слимаків «Меафос». Його потроху підсипали під розкладені «пастки» — шматки різних плоских матеріалів. Слимаки слазились під них, як зачаровані, де їх і збирали. Проте зараз цього препарату у продажу немає. Кілька років тому в продаж був ще один препарат проти слимаків — «Гроза» (не плутати з «Грозою» проти щурів і мишей). Його також знайти у продажу неможливо.

Льох без слимаків-

© Spleines

Залишається тільки підняти всі ящики з овочами над підлогою на 20-25 см і розкласти на підлозі плоскі пастки. Через деякий час нижні ящики підсохнуть, і слимакам нічого не залишиться, як спуститися на підлогу, в пастки, звідки їх можна збирати. Щоб залучити їх ще більше, можна розкласти під ними шматочки їх улюблених фруктів і овочів, обов'язково розрізаних. Так слимаки краще їх відчують.

Ще одна особливість слимаків: невелика доріжка будь-якого самого дешевого мінерального добрива або солі для них — нездоланна перешкода. Це можна використовувати восени, коли вони через щілини або душник залазять в льох.

Льох без слимаків-

© Vibby

У природі на зиму слимаки ховаються в щілинах, в купах бур'янів, розкладених на городі. Спалюючи бур'яни, можна знищити їх. На зиму ж вони роблять яйцекладку, розкладаючи по 10-20 яєць. Це треба пам'ятати, тому що навіть знищивши їх усіх, у травні з відкладених восени яєць вилупляться дітки. Тому на початку квітня пол у погребі слід посипати подрібненим добривом, особливо уздовж стін. Маленькі слимаки не зможуть повзати по такій насипу і загинуть від голоду.

Як це не дивно, але напівпрозорі яйця слимаків та виноградної равлики (величиною від 2 до 5 мм) люди їли, засолення, як рибну ікру. Від червоної та чорної ікри вони не відрізнялися за смаком і поживністю — тільки за кольором і ціною. Червону ікру збирають тоннами під час нересту риби, а яйцекладку слимаків треба було збирати по 10-20 штук в невідомих місцях, тому і коштувала вона в десятки разів дорожче.

Льох без слимаків-

© Magnus Manske

Це був особливо вишуканий і дорогий делікатес: умільці вирощували слимаків, які робили яйцекладку у відведених місцях, і отримували від цього чималі прибутки.