Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті

Щоб у всеозброєнні зустріти літо і допомогти рослинам сформувати повноцінний урожай, необхідно в зимовий період провести необхідні підготовчі роботи:

 • перевірити садову аптеку і придбати відсутні мінеральні туки, в тому числі комплексні добрива з мікроелементними добавками;
 • окремі мікроелементні добавки, поки ще нетрадиційні в овочівництві – йод і борну кислоту, питну соду; для підгодівлі потрібні натуральні дріжджі, деякі біопрепарати (Байкал ЕМ-1, Экомик урожайний та інші); з осені слід підготувати запас золи від спалювання деревних відходів та іншого органічного сміття.
Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті- добриво,які,підживлення,органічні,мінеральні,овочі,город,відкритий грунт,влітку,фото

Слід також переглянути схему розміщення овочевих культур в городній культурообороте. Виділити в окремі групи культури, у яких співпадають фази і час внесення підгодівлі (наприклад: фаза бутонізації – перша декада травня, фаза розростання зав'язей – друга декада червня).

Детальніше про сівозміні читайте в матеріалі «П'ять способів сівозміни для дачної ділянки».

Всі підготовчі роботи звільнять літній час безпосередньо для виконання запланованих робіт, час виконання яких доцільніше планувати на вихідні дні (щоб була можливість «поспішати повільно»).

Основне внесення добрив восени і навесні

Як правило, основну дозу і види добрив вносять під осінню підготовку або ділять на осінню і допосадочную/весняну передпосівну. Але цих поживних речовин може не вистачити рослинам, особливо формує велику біомасу і врожай. Щоб не збіднювати грунт, перетворивши її з часом в белесую супісок, землі потрібно повертати винесені поживні речовини. Причому повернення повинен здійснюватися у вигляді органіки, яку певні групи грунтових мікроорганізмів розкладають до хелатних форм солей, що використовуються рослинами.

Види підживлень у вегетаційний період

У вегетаційний період використовують, в основному, кореневі та позакореневе підживлення. Кореневі підгодівлі зазвичай виконують водорозчинними комплексними добривами в твердому або розчиненому вигляді, а позакореневе – тільки робочими розчинами.

При кореневої підгодівлі рідкими добривами обов'язково закінчують обробку змивом розчину з рослин для попередження опіку надземної маси. Кореневі підживлення проводять у першу половину літнього сезону до змикання рядів і міжрядь, а потім переходять тільки на позакореневі за зеленим рослинам.

Позакореневе підживлення проводять весь вегетаційний період.

Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті- добриво,які,підживлення,органічні,мінеральні,овочі,город,відкритий грунт,влітку,фото

Види добрив для підживлення

Під час підгодівлі рослини повинні отримувати повноцінне харчування елементами, найбільш необхідними в певну фазу розвитку. Кращими для підживлень є аміачна селітра, сірчанокислий калій, калійна селітра, суперфосфат подвійний, сечовина, мікродобрива, Кеміра-універсальна.

В даний час випускаються мінеральні добрива збалансовані з вимогами певних культур. Так, Кеміра випускається у вигляді кеміра овочевий, картопляної, для томатів Агротук томатний, для огірків – Огіркове, для квасолі, гороху з вмістом калію, молібдену, магнію, бору, для коренеплодів – Овочеве та інші.

не можна підгодовувати?

У період підготовки до літнього сезону, необхідно чітко прописати, які підживлення будуть проведені (кореневі, позакореневе), які фази і приблизний перелік добрив для бакової суміші.

протягом літнього періоду підгодівлі не застосовують під овочеві зелені або пряно-смакові культури. Для них досить основного внесення добрив (редис, цибулю зелене перо, кріп, петрушка, салати, щавель та інші).

Фази проведення підживлень у відкритому грунті

Традиційно кореневі підживлення проводять наступні фази:

 • на 10-12 день масових сходів посівних овочевих культур,
 • через 2 тижні після висадки у відкритий грунт розсадних культур,
 • у фазу бутонізації – початку цвітіння,
 • після цвітіння,
 • у фазу розростання зав'язей,
 • при багаторазовому збиранні врожаю (огірки, томати, перець солодкий, баклажани) – після чергового знімання плодів.

Позакореневе підживлення проводять, як правило, через 5-6 днів після кореневих.

Терміново позакореневе підживлення проводять при явному голодуванні культур, яке визначають за станом надземної маси, зокрема, листя.

Найкращим періодом проведення обробок рослин є ранковий період до 10 годин і післяобідній – після 15 годин.

Рекомендовані системи проведення підживлень під групи культур мають рекомендаційний характер, в основному, для початківців городників. Досвідчені господарі, як правило, мають свої напрацювання за періодами і способів проведення підживлень.

Традиційна система підживлень

У фазу масових сходів овочевих культур підгодівлю проводять аміачними добривами з розрахунку 8-12 г/погонний метр. Добрива вносять в середину міжрядь, закривають шаром ґрунту з наступним поливом. Якщо грунт низкоплодородная, то практичніше провести підгодівлю нітрофоскою в такій же дозі.

Розсаду овочевих культур у відкритому грунті підгодовують перший раз нітроамофоскою нормою 10-15 г/погонний метр з наступним поливом і мульчуванням грунту.

У наступні фази розвитку рослин підживлення проводять згідно з наміченим фазах. Найбільшу кількість поживних речовин овочеві культури вимагають під час бутонізації, розростання надземної маси та у фазу розростання плодів. У ці періоди підживлення обов'язкові, в тому числі позакореневе. Нижче наводяться підживлення рослин по групах культур у літній період.

Підживлення гарбузових культур в літній період

Огірки, кабачки, патисони, гарбуз перший раз підгодовують сухими азотовмісними добривами або нітрофоскою у фазі 3-4 розгорнутих листя, приблизно 2-3 м під кущик огірка і 3-4 м під інші гарбузові. Можна розвести нітроамофоску або кемиру. У 10 л води розчинити 25-30 м добрив і полити з лійки під корінь 1,5-2,0 л/кв. м насаджень.

Другу підгодівлю проводять у фазі бутонізації, краще золою в міжряддя або розчином органіки. Якщо грунт на 70-80% закрита зеленою масою рослин, то настояти протягом 2 діб 2 склянки золи в 10 л води і полити з лійки без насадки, намагаючись потрапити під кущ. У настій попелу можна додати препарат «Ідеал» або іншу, що містить мікроелементи. Якщо є органічні добрива, то 0,5 кг гною або курячого посліду розвести в 10 л води, настояти 1-2 дні і полити під корінь. Після підгодівлі обов'язково змити потрапив подкормочный розчин з листя.

Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті- добриво,які,підживлення,органічні,мінеральні,овочі,город,відкритий грунт,влітку,фото

Після цвітіння, у фазу масового розростання зав'язей гарбузове удобрюють нітрофоскою, сумішшю сечовини з калійними добривами, використовуючи сірчанокислий калій. На кв. м вносять 6-10 р добрив. Через 4-6 днів після кожної кореневої підгодівлі можна провести позакореневе розчинами мікроелементів згідно рекомендацій до підготовки розчину.

Підживлення пасльонових

Томати, солодкий перець і баклажани в усі фази, що потрапляють в період травня-червня, підгодовують нітрофоскою або іншим комплексним добривом. У цей період обов'язково проводять позакореневе підживлення розчином кеміра з додаванням борної кислоти або препарату «Велетень». Добрі результати забезпечує підживлення гнойової рідиною або курячим послідом при розчиненні відповідно 8-10 і 12-15 л води.

останнім часом на сторінках рекомендацій з'являються результати застосування нетрадиційних розчинів, надають на пасльонові сприятливий вплив. В 10 л води розчиняють 30 крапель йоду, чайну ложку без верху борної кислоти і десертну ложку без верху питної соди. Можна додати столову ложку аміачної селітри. Бакову суміш ретельно розмішують і обробляють рослини. Починаючи з липня, пасльонові підживлюють фосфорно-калійними добривами (сухими), закладаючи їх в міжряддя по 30-40 г/погонний метр або 40-60 г/кв. м площі. Ефективна підживлення розчином натуральних дріжджів (100 г на 10 л води). Витрата під кущ становить 1,0-1,5 л розчину.

Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті- добриво,які,підживлення,органічні,мінеральні,овочі,город,відкритий грунт,влітку,фото

Підживлення картоплі

Картопля не любить свіжих органічних добрив і більше всього під час вегетації і формування врожаю потребує фосфорних і, особливо, калійних добривах.

Під картоплю вносять всю необхідну дозу добрив з осені або безпосередньо під висадку бульб. Найкращим добривом є кеміра-картопля або кеміра універсальна. При їх відсутності під посадку картоплі вносять нітрофоску. Доза внесення під посадку складає 60-80 г/кв. м площі. Якщо під час посадки використовується безпосереднє внесення добрив, норма становить 15-20 г на лунку. Добрива змішують в лунці з грунтом. Через 3-4 тижні проводять підгодівлю нітрофоскою або кемирой в дозі 30-40 г/кв. м. Таку підгодівлю проводять у фазу розростання бульб.

Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті- добриво,які,підживлення,органічні,мінеральні,овочі,город,відкритий грунт,влітку,фото

Підживлення бобових

Горох овочевий, боби, квасоля – культури, які споживають велику кількість поживних речовин на одиницю формування врожаю. Тому їх зазвичай удобрюють весь вегетаційний період через 15-20 днів повним добривом (нітрофоска, інше комплексне добриво). Добре впливає на цю групу рослин препарат «Велетень».

Бобові вимогливі до наявності в грунті достатньої кількості калію, який використовується культурою для доставки поживних речовин до яка формується врожаю. Можна його використовувати для позакореневого підживлення в суміші з сірчанокислим калієм (1-2 ложки на відро води). Після цвітіння можна також використовувати для підгодівлі золу або зольний витяжку.

Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті- добриво,які,підживлення,органічні,мінеральні,овочі,город,відкритий грунт,влітку,фото

Підживлення хрестоцвітих

Капуста білокачанна, цвітна та інші види потребують підвищених кількостях поживних речовин, починаючи з фази формування головки.

Ранню капусту не підгодовують. Середню та пізню підгодовують через 10-15 днів після висадки у відкритий грунт нітрофоскою з додаванням мікроелементів. 3-4 столові ложки добрива розводять в 10 л води і поливають прикореневу область по контуру рослини. Слідом проводять полив і мульчування. Другу фазу початку завивки качана краще провести органікою тваринної або рослинної, але обов'язково з додаванням 20-30 г суперфосфату розчину на відро коров'яку або пташиного посліду. Органіку розводять у співвідношенні 1часть добрива на 10-15 частин води. З черговістю через 3-4 тижні проводять ще 2 позакореневе підживлення фосфорно-калійними добривами, використовуючи водорозчинний суперфосфат і сірчанокислий калій по 20-25 г на відро води. Найпростіше вести підживлення капусти кемирой універсальною, кристаллином або кристаллоном. Ці добрива, крім основних елементів, що містять бор, марганець, молібден, цинк, магній, необхідні для формування повноцінного качана.

Літні підживлення овочевих культур у відкритому грунті- добриво,які,підживлення,органічні,мінеральні,овочі,город,відкритий грунт,влітку,фото

Як визначити, чого не вистачає рослині?

Іноді проведені підгодівлі не поліпшують стану рослин. У цьому випадку, ймовірно, не вистачає культури мікроелементів. Їх недолік легко визначити за станом надземної маси.

 • Недолік марганцю виявляється в пожовтінні краї листкових пластинок від старих листків до молодих,
 • нестача заліза, навпаки, викликає пожовтіння листків між жилками; зміна кольору починається з молодих листя і поступово жовтизна поширюється зверху від молодих листків до більш старим, розташованих нижче по стеблу рослини,
 • загальний хлороз листків (листова пластинка неприродно світло-зеленого кольору) виявляє недолік азоту,
 • недолік магнію легко визначити за пожовтіння краю листової пластинки з червоно-фіолетовим відтінком; поступово лист стає плямистим і опадає,
 • нестача фосфору проявляється у вигляді бронзового відтінку листя, а калію – фіолетово-блакитного; рослина починає відставати в рості від інших здорових кущів відповідної культури,
 • недолік цинку пригнічує розвиток стебла; у куща недорозвинені міжвузля, кущ перетворюється в «розетку»,
 • відсутність кальцію викликає відмирання точки росту; причому іноді вона зберігається, але зав'язі опадають,
 • опадання зав'язей спостерігається і при недоліку бору.

Визначивши за станом зовнішнього вигляду недолік того чи іншого елемента в рослині, саме правильне – звернутися в найближчу лабораторію і провести аналіз грунту і рослин. Якщо такої можливості немає, то обробити 1-2 рослини розчином мікроелементів і простежити реакцію рослини. Якщо ознаки йдуть, значить, не вистачає саме цього мікроелемента.

Готують розчин згідно рекомендацій і обприскують рослини або вносять розчин під корінь. Пам'ятайте, що порушення співвідношення між елементами добрива, теж призводить до порушення їх надходження в рослину. Тому для підгодівлі краще використовувати готові комплексні добрива, а не готувати самостійно складні суміші.

Дата публикации: 8.04.17
Самая свежая информация сайт приглашение на свадьбу wix здесь.