Лишайники на деревах. Як від них позбутися і чи треба?

Стовбури молодих дерев чисті, а кора старих вкриті лишайниками. Що вони собою являють? Як від них позбутися і чи треба? Давайте спробуємо розібратися.

Що таке лишайники?

Лишайники (Lichenes) — велика група симбіотичних організмів, що складаються з грибів і мікроскопічних зелених водоростей або ціанобактерій. Лишайники за сучасною класифікацією належать до Царства Грибів. Зараз, група лишайників налічує понад 26 000 видів.

Лишайники на деревах. Як від них позбутися і чи треба?- лишайники,лишайник,на деревах,стовбурах,як позбутися,треба,хвороби,методи боротьби,захист дерев,фото

Лишайники надзвичайно поширені і різноманітні організми. Навіть на одному стовбурі дерева їх може оселитися близько десятка різних видів. Найлегше їх помітити в саду у вологу погоду — на корі вони стають яскравіше і помітніше.

Слід розуміти, що лишайники – це не цвіль, хоч і відносяться до грибного царства, але живуть багато в чому як рослини, так як існують завдяки фотосинтезу. Не маючи коріння, вологу лишайники вбирають своєю поверхнею, а необхідні мінеральні речовини отримують разом з пилом і з дощовою водою. Живуть лишайники довго – від декількох десятиліть до декількох сотень років.

Лишайник здатний вижити в таких умовах середовища, які згубні для всіх інших рослин. Воду вони можуть поглинати навіть з туману. При несприятливих умовах водорості, що входять до складу лишайників, як би консервуються. Зокрема, вони зупиняють свою роботу при посухи і дії екстремальних температур, причому на тривалий час.

Чому з'являються лишайники на деревах?

Лишайники помітніше на стовбурах дорослих деревах, так як зростання кори такого дерева сповільнюється і полегшує лишайнику його розвиток. Однак не слід безпосередньо зв'язувати появу лишайників на дереві з його віком. Опірність лишайникам різко знижується у ослаблених рослин. Підмерзання деревини, розтріскування кори, загущення крони, що приводить до поганого провітрювання, свідчать про погіршення умов вирощування і поганому самопочутті рослини, що аж ніяк не завжди обумовлено їх віком.

Якщо дерево боляче, уражено паразитичними грибами, розвиток і оновлення його кори також сповільнюється. На такий корі хворих дерев лишайникам легше розвиватися і всього за кілька років вони можуть майже повністю покрити весь стовбур і гілки.

Лишайники на деревах. Як від них позбутися і чи треба?- лишайники,лишайник,на деревах,стовбурах,як позбутися,треба,хвороби,методи боротьби,захист дерев,фото

Боротьба з лишайниками на деревах і заходи профілактики

Найбільш дієвим способом боротьби з лишайниками є механічний. Лишайники зскрібають зі стовбурів і гілок дерев'яними шкребками, або капроновими щітками. Потім ці місця обробляють 5%-ним розчином (500 г на 10 л води) залізного купоросу.

Увага! При обдиранні лишайників з дерев, дійте обережно, так як цей процес може пошкодити кору рослин, а це, в свою чергу, може призвести до зараження рослини небезпечними бактеріями або грибками-паразитами.

Побілка штамбів і основних скелетних гілок пізньої осені в значній мірі знижує ризик заселення стовбурів дерев лишайниками і мохами. Деякі вчені рекомендують в кінці зими в теплий день оновити побілку. Однак, слід зауважити, що молоді дерева з гладкою корою білити не бажано: у них закупорюються пори, порушується газообмін, повільніше потовщується штамб.

Приготування для побілки дерев

Побілку можна приготувати самим: на 10 л води візьміть 2-3 кг свіжогашеним вапна і 150 г мідного купоросу. Щоб розчин краще утримувався, додайте в нього 1-2 склянки знятого молока або трохи глини.

В готовому вигляді побілка продається в магазинах.

Лишайники на деревах. Як від них позбутися і чи треба?- лишайники,лишайник,на деревах,стовбурах,як позбутися,треба,хвороби,методи боротьби,захист дерев,фото

Треба позбавлятися лишайників на стовбурах дерев?

Тепер відповімо на останнє питання: чи треба позбавлятися від лишайників? На нього існує два прямо протилежні думки.

Одне з них свідчить, що шкоди дереву лишайники практично не приносять, а лише сигналізують про те, що дерево, на якому вони ростуть, вже стало старим, або досить серйозно хворіє. Важливо відшукати істинну причину хвороби рослини, і спробувати продовжити йому життя, або прибрати дерево з саду, щоб хвороба не поширювалася далі.

Противники вважають, що лишайники, що розрослися на корі стовбурів і гілок, закривають кору дерева, порушуючи приплив повітря до внутрішніх частин, сприяють постійному зволоженню кори дерева, тим самим провокуючи інші більш серйозні захворювання, і лишайники треба прибирати обов'язково. Крім того, під таким наростом на стовбурі зберігаються щитівки та інші шкідники плодових дерев.

Я дотримуюся другого думки і обов'язково прибираю лишайники, що з'являються на стовбурах, у своєму саду.