Кукурудза — цариця полів на дачі

Кукурудза – «індіанська пшениця», першої прабатьківщиною якої є (за археологічними даними) Мексика. Багато дослідників приписують цій культурі позаземне походження, засновуючи свої докази на відсутності диких форм прабатьків і неможливість самостійного розмноження. Ці міркування відсувають на задній план результати американського археолога, який знайшов витоки дикого побратима культурної форми кукурудзи. В шарі розкопок, датованих 7000 років тому, «дика кукурудза» виявилася культурою 8-ми тисячолітнього віку. В подальших розкопках більш ранніх археологічних шарів були знайдені та її культурні форми, вже вживалися в їжу.

Кукурудза — цариця полів на дачі- Кукурудза,догляд,вирощування,посадка,у відкритому грунті,на дачі,розмноження,властивості,фото

В Європу кукурудзу під найменуванням маїс першим привіз Христофор Колумб. У часи Російської імперії кукурудза спочатку оселилася на Україні, в Криму, на Кавказі, в Молдові. Пізніше, з волі Микити Хрущова, вона зробила крок на Європейську частину Росії і подекуди прижилася. Сьогодні кукурудза відома по всьому світу. З неї виготовляють диво-кухаря більше 200 страв.

Кукурудза в системі рослин

Кукурудза в сучасній систематиці відноситься до сімейства злаків (Poaceae). Виділена в окремий рід Кукурудза (Zea). Як сільськогосподарська культура представлена видом Кукурудза звичайна (Zea mays), підвид (Zea mays subsp. Mays). У всіх країнах, що вирощують кукурудзу в промислових кількостях, цей вид використовується як харчовий, технічний, кормовий. Пізніше був виділений окремий вид/підвид/різновид – кукурудза цукрова (Zea saccharata). В різних регіонах Росії та СНД кукурудза має кілька найменувань. Найбільш відомі – китка, маїс, пшоно турецьке, початок.

Короткий біологічний опис

Кукурудза належить до однорічних рослин з добре розвиненим мичкуватим коренем, область поширення якого в ґрунті досягає 1,0-2,0 м.

Стебло 1,5-2,0-3,0 м, прямостояче, вузлуватий. У нижніх вузлів формуються повітряні корені, які виконують опорну функцію для високорослої «важкої» надземної маси культури. На відміну від інших злаків стебло кукурудзи всередині заповнений м'якоттю, має солодкуватий присмак.

Листя кукурудзи дуже великі, інколи до метра завдовжки і 10-12 см шириною, лінійні, сидячі, піхвові.

Кукурудза однодомна рослина. Чоловічі суцвіття (китиця) розташовуються вгорі стебла. Дозріла пилок розноситься вітром, потрапляє на приймочки маточок. Жіночі суцвіття у вигляді колосків, розташовані рядами на м'ясистій осі качана. Качани з жіночими квітками знаходяться в середній частині стебла в пазухах листків. Під час цвітіння ниткоподібні рильця звішуються у вигляді пучка шовковисте волосся, засыхающих після запилення. Квітне кукурудза в липні. Цвітіння триває 2-3 тижні.

Плід зернівка. На відміну від інших зернових, плід округло-квадратний, великий, різних кольорів: жовтий, червоний, чорний, майже білий з легкої жовтизною і інших відтінків.

Кукурудза — цариця полів на дачі- Кукурудза,догляд,вирощування,посадка,у відкритому грунті,на дачі,розмноження,властивості,фото

Лікувальні властивості кукурудзи

Зерно і жіночі суцвіття кукурудзи містять великий список корисних речовин і вітамінів, які надають лікувальний ефект при використанні в їжу або у вигляді лікарських препаратів.

Збори жіночих квіток кукурудзи сприяють вигнанню жовчі, регулюють діяльність підшлункової залози і печінки, моторику шлунка і кишечника. Спостерігається позитивна динаміка при атеросклерозах, поліомієліті, екземі, подагрі, м'язової дистрофії, гіповітамінозі «Е» та інших захворюваннях.

Медичний факт. Аборигени країн «кукурудзяного пояса» практично не хворіють на рак.

Хімічний склад кукурудзи

В насінні кукурудзи містяться вітаміни групи «В», нікотинова і пантотенова кислоти, крохмаль, жирне масло, зеаксантин, кверцетин, флавоноїдні похідні. Кукурудзяна олія відрізняється високим вмістом вітаміну «Е» (вітаміну молодості). Застосовується в дієтології. За своїм жовчогінними властивостями наближається до властивостей яєчного жовтка. Кукурудзяна олія знижує рівень холестерину. Використовується для профілактики атеросклерозу.

Особливо багаті корисними властивостями кукурудзяні рильця. Вони містять гіркоти, хлорофіл, глікозиди, сапоніни, флавоноїди, камеді. Смоли, вітаміни групи «В», «К», «Е», «Д», аскорбінову кислоту та інші сполуки. Препарати кукурудзяних рилець використовуються в офіційній фармакології в гінекології, при хворобі Дауна, хворобах нирок і інших захворюваннях.

Кукурудза — цариця полів на дачі- Кукурудза,догляд,вирощування,посадка,у відкритому грунті,на дачі,розмноження,властивості,фото

Агротехніка вирощування кукурудзи

Кукурудза відноситься до культур, вирощування яких потребує певних навичок. Не всім городникам, посеявшим насіння, вдається зібрати солодкі качани. Щоб посадка «вдалася», спробуйте виконати всі необхідні технологією прийоми догляду.

Сорти та гібриди кукурудзи

Краще всього на дачі вирощувати цукрову кукурудзу. І дітям радість і птиці смачний корм. З вітчизняних сортів можна запропонувати ранні гібриди Добриня, Лакомка 121, Вегетаційний період становить 70-75 днів. Кожна рослина формує 2 качана з великими солодкими зернами. Сорти Рання золота 401, Світ 77, Крижаний нектар відносяться до середніх і середньопізніх. Формують качани відповідно 19 і 22 див. Останній сорт належить до самим солодким. Для північних регіонів підходять сорти Свіфт і Sundance. Всі сорти і гібриди можна вживати у свіжому вигляді. Вони також легко консервуються. Ринок пропонує цілий ряд сортів та гібридів, розроблених в Європі і США. Вони мають свої переваги. Кому віддати перевагу – справа господаря.

Вибір місця і попередники

Під кукурудзу найкращим місцем є сонячні, незатененные високими деревами місця. Кращими попередниками є горох, боби, озимі, картопля, гречка, кабачки, гарбуз, розсадні томати, перець солодкий.

Кукурудза — цариця полів на дачі- Кукурудза,догляд,вирощування,посадка,у відкритому грунті,на дачі,розмноження,властивості,фото

Підготовка грунту

Грядку, призначену для кукурудзи, звільніть від залишків попередньої культури. Якщо дозволяє час до настання холодів, спровокуйте поливом сходи осінніх бур'янів і неглибокої перекопуванням знищте їх.

Перед відходом в зиму внесіть по відру перегною або компосту і мінеральні туки з розрахунку 200 г суперфосфату і 80-100 г калійної солі на кв. м площі. Перекопайте на штик лопати. Навесні до посіву по дозрілої землі внесіть нітрофоску 50-60 г/кв. м. Ще раз перекопуванням (10-15 см) вспушите грунт і з настанням стійкої теплої погоди приступайте до посіву.

Посів кукурудзи

Кукурудзу в південних регіонах висівають в середині травня. У середніх регіонах в останню п'ятиденку травня до середини червня через розсаду. Більш надійно приступати до посіву з встановленням постійної теплої температури повітря і прогріванні грунту на 10-12 см шарі до +12..+15 °с. Якщо висіяти раніше, сходи запоздают, а рослини будуть болісними.

Перед посівом насіння можна замочити на 5-10 хвилин в 1% розчині марганцівки і, загорнувши в марлеву, серветку розташувати в теплому місці (+20..+25°С) для кільчування.

Схеми посадки кукурудзи

Кукурудза – високоросла рослина і може виконувати роль лаштунків для низькорослих теплолюбних культур або опори для витких. Найчастіше на дачах використовують звичайну схему посіву, залишаючи між рослинами 30 см і між рядами 50-60 див. Лунки обов'язково перед посівом поливають. Посів проводять після вбирання води. Висіяне в суху землю, накильченные насіння сходів не дадуть. В одній лунці розміщують 2-3 зерна на 4-6 см глибині. Зверху присипають землею. Після сходів, які з'являються через 10-12 днів, слабкі сіянці видаляють. Щоб культура зав'язала повноцінний урожай, необхідно висівати не менше 4 рядів або висівати квадратно-гніздовим методом (35х35, 40х40 та інші). Це пов'язано з запиленням. Кукурудза, высеянная в 1-2 ряди, може залишитися слабоопыленной. Її зазвичай запилюють вручну, розпилюючи зрілу пилок чоловічих суцвіть струшуванням рослини в суху погоду.

Висівають кукурудзу в кілька строків через 10-15 днів, що дозволяє продовжити збір урожаю на 2-4 тижні.

Кукурудза — цариця полів на дачі- Кукурудза,догляд,вирощування,посадка,у відкритому грунті,на дачі,розмноження,властивості,фото

Посадка кукурудзи розсадою

В середніх і особливо у північних регіонах кукурудзу вирощують через розсаду. В середній смузі, де теплий період короткий, розсадний метод дозволяє отримати качани технічної (молочної) стиглості в польових умовах. Північніше кукурудзяну розсаду висаджують у теплиці.

Розсаду вирощують в окремих ємностях, можна торф'яних горщиках, обсягом не менше 200 р. Ємності заповнюють почвосмесью з торфу, перегною або дозрілого компосту і піску (1:2:1). У суміш додають золу і нітрофоску. Насіння заглиблюють до 3-4 см і присипають піском. Грунт в горщиках підтримують у вологому стані. До сходів температура в приміщенні коливається в межах +20..+25*С, після сходів її можна знизити до +17..+20*С. За 8-10 днів до посадки на постійне місце розсаду підживлюють і поливають. Висаджують на постійне місце 30 денну розсаду методом перевалки (щоб не пошкодити коріння) або разом з ємністю (торф'яні горщики).

Догляд за кукурудзою

Грунт під посадкою кукурудзи повинна бути пухкої, чистої від бур'янів, без кірки. Але розпушування проводять тільки до утворення придаткових коренів. З появою придаткових коренів проводять 1-2 підгортання, щоб укрити придаткові коріння. Перші розпушування поєднують з послеполивным мульчуванням.

У фазі 2-3 листочків кукурудзу прополюють, видаляючи слабкі пагони, що ростуть в одному гнізді. Залишають 1 іноді 2 найміцніших, розвинених втечі.

З початком активного зростання на кукурудзі з'являються пасинки. Вони теж підлягають знищенню, так як забирають у основного рослини велику кількість поживних речовин. До речі, бічні пасинки з'являються при розрідженому посіві.

Полив необхідно проводити 1 раз на 6-10 днів або при просихання верхнього 4-5 см шару ґрунту. При поливі волога повинна досягти 1-12 см шару ґрунту. Поверхневий полив сприяє формуванню напівпорожніх качанів.

Кукурудза дуже чуйна на підгодівлю. За вегетацію проводять не менше 3-х підживлень. Першу – в фазі 6 листків, розчином пташиного посліду або гною. Розводять тверду фракцію відповідно у 11 та 8 разів. Другу – на початку масового цвітіння кукурудзи або початку зав'язування качана. Вносять нітрофоску, можна змішати з кемирой врожайною або мікроелементами. На 1 кв. м. вносять 40-60 г нітрофоски і (якщо є) 30 г кеміра. Розкидають 1-2 склянки золи. Останнє підживлення виконують нітрофоскою або фосфорно-калійними добривами, відповідно 40 і 30 г/кв. м.

Кукурудза — цариця полів на дачі- Кукурудза,догляд,вирощування,посадка,у відкритому грунті,на дачі,розмноження,властивості,фото

Хвороби та шкідники кукурудзи

Найчастіше кукурудза заражається курною головешкою, бактеріозом. Грибкове захворювання може вражати не тільки качани, але й вегетативні органи (листя і стебла). Щоб не заразити інші рослини, хворе негайно видаляють і спалюють. Для профілактики обробляють насіння перед посівом і з водою вносять біофунгіцид планриз, триходермін.

На тлі недостатнього харчування (калійне голодування) на кукурудзі розвивається гельмінтоспоріоз. Зовнішнє прояв захворювання – хвилястість листя. Уражує качани – пустотілі, практично без зерен. Необхідно підживити розчином калійних добрив (30-40 г/відро води), по 1-2 л під рослина.

З шкідників кукурудзу вражають попелиці, совки, кукурудзяний і лучний метелик, дротянка, клоп-черепашка та інші. Хімічні препарати застосовувати при вирощуванні кукурудзи на дачі не рекомендується, оскільки важливо отримати екологічно чистий продукт. Тому після масових сходів кукурудзу 2 рази в місяць обприскують розчинами биоинсектицидов (актофіт, бітоксибацилін та ін) відповідно до рекомендацій до застосування. Вони нешкідливі для людей та тварин. Соя, висаджена поряд з кукурудзою, вбереже культуру від клопа-черепашки.

Кукурудза — цариця полів на дачі- Кукурудза,догляд,вирощування,посадка,у відкритому грунті,на дачі,розмноження,властивості,фото

Збір урожаю

Для свіжого вживання кукурудзу прибирають в молочній стиглості. Можна відігнути листові обгортки і спробувати щільність зерен на качанах, де рильця жіночих квіток засохли. Для консервування краще використовувати зерна молочно-воскової стиглості.

Дата публикации: 9.04.17
Оформить документы для визы в бельгию.