Компостницы: як готувати компост

Здається, компостна купа і естетика абсолютно несумісні. Але зараз навчилися поєднувати непоєднуване. І навіть процес приготування компосту, виявляється, можна обставити красиво

Компостницы: як готувати компост- Компостницы: як готувати компост, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Компост – універсальне добриво, натуральне і безкоштовне. Ось тільки процес його приготування і складові виглядають, м'яко кажучи, несимпатично. Тому і доводиться ховати компостну купу на задвірках "господарської зони", часто досить далеко від посадок, а потім через всю ділянку носити добриво до рослин. Але як не прибирай це споруда з очей геть, як ні декоруй, про його існування, на жаль, будуть нагадувати такі супутники перегнивання, як специфічний запах і рій мух.     

Позбутися від подібного роду побічних явищ допоможуть сучасні садово-городні пристосування. Наприклад, компостер. Ні, не той, що пробиває квитки у громадському транспорті. Таку ж назву отримала спеціальна ємність для компосту. Ще її називають компостницей.

Газонна трава підстрижена, морквяна бадилля, картопляна шкірка, падалиця – все йде в хід, все поглинає це нехитре пристосування, створює з покидьків першосортне добриво. У звичайних компостних купах шари органічних відходів обов'язково пересипають мінеральними добривами. У компостерах цілком можна обійтися і без цього. Вихідний матеріал навіть не обов'язково подрібнювати.

Якісна теплоізоляція, щільна кришка дозволяють компостера відмінно акумулювати і утримувати тепло (пластик, з якого роблять ємності для компосту, дуже морозостійкий, межа витривалості – мінус 50 °С). В результаті створюється сприятлива для визрівання компосту середа, незалежна від зовнішніх умов. Тому процес йде майже в два рази швидше, ніж при старий дідівський спосіб, коли відходи накривали плівкою і придавливали цеглою... А всередині закритої ємкості він не припиниться навіть у мороз.

І це ще не всі переваги компостниц. У них можна приготувати торф'яні компости і перегній з гною. Причому цей тривалий процес значно скорочується, а корисні мінерали, що містяться у вихідному матеріалі, не вимиваються снігом і дощем.

Головне – встановити компостницу у сухому місці, на поверхню, яка добре вбирає вологу (пісок, гравій, траву), щоб дренажні отвори безперешкодно виводили зайву вологу з компостера назовні. Не варто ставити його на пластик, фанеру, клейонку або в калюжу. А якщо на ділянці грунт глинистий або волога, підсипте під компостер шар гравію або просто підкладіть під нього зрізані гілки.

Перед першим використанням компостера добре встелити дно тонким шаром (1-2 см) подрібнених гілок (за винятком вербових, дубових, осикових) або соломою, щоб вентиляційні та дренажні отвори не забивалися компостної масою зсередини.

Не можна залишати кришку ємності надовго відкритою. Мікросередовище для визрівання компосту створюється саме завдяки ізоляції вмісту компостера від зовнішнього світу. Температура і вологість всередині компостера, як правило, вище, ніж на вулиці. Не варто виливати в нього воду, зайва волога сповільнює дозрівання компосту.

Компостна маса неоднорідна, нижні шари більш зрілі, так як процес компостування там почався раніше. Для забезпечення найкращої живильного середовища для мікроорганізмів бажано періодично (раз в 2-3 тижні) перемішувати компостера через його кришку, не знімаючи корпусу, за допомогою вил, лопати або звичайною жердини. Слежавшаяся компостна маса перешкоджає циркуляції повітря.

Користь користю, але і про красу забувати не варто. Виробники компостниц постаралися, щоб ці пластикові ємності органічно вписувалися в дизайн саду та городу. Так званий ландшафтний компостер – акуратний прямокутний ящик кольору трави. Є і круглі – у вигляді зеленого кулі або глобуса, на усіченому підставі. Влітку ці місткості навіть не будуть кидатися в очі, зливаючись з зеленню саду. А взимку яскраві "літні" плями пожвавлять неживе сніжно-біле простір або стануть колірної підтримкою вічнозелених хвойників.

Компостери, як правило, розраховані на 300 і 600 л вихідної сировини. Їх вартість – від 3300 рублів до 300 євро.

 

Будь дачник наприкінці сезону стикається з дуже серйозною і малоприємною проблемою – чищенням туалету. Це і дорого, і асенізаторів не скрізь можна знайти.

Щоб вирішити ці питання разом і отримати на додачу корисне добриво, придумані компостні біотуалети. Від звичайного біотуалету вони відрізняються тим, що замість отруйного розчину тут використовують компостирующие природні компоненти: торф, тирса, сіно, солому і т. д. Природне добриво, причому без будь-якого запаху, буде готове до кінця дачного сезону.

Дата публикации: 1.05.17