Коикс – сльоза Іова. Лікувальний чай у декоративному городі

Коикс – відоме біблійне рослина, більш знайома любителям природи як «сльози Богородиці», «Богородицины сльозки», «сльоза Іова», «сльоза Юпітера», бусенник, слезник та інші. Цікава рослина найдавніших часів. Перша згадка про коиксе як лікувальному рослині, відноситься до часу створення у Китаї канону лікувальних трав «Травоведение священного хлібороба».

Як декоративна рослина бусенник входить у моду в останні роки. За корисні якості, коикс гідний обробітку на городньої грядці. Я пропоную запам'ятати цю рослину ще під одним найменуванням фармакологічного напряму «Канглайт». Канглайт  використовується для лікування онкологічних захворювань в лікарнях Росії. Медичний препарат Китаю, рецептура якого запатентована безпосередньо в Китаї, Японії, Росії, США, ЄС,  виготовляється  з насіння коикса.

Місце коикса в систематиці рослин і ареал розповсюдження

Коикс – тропічна рослина. Відноситься до сімейства злакових, де виділений в окремий рід Коикс. В оформленні парків, квітників, окремих видів ноголетних газонів використовують окультурений підвид рослини Иовлевы сльози (Coix lacryma-jobi). У декоративних посадках частіше висаджують різновид коикса c жовто-смугастими ошатними листям. У системі рослин він відомий як коикс звичайний золотистополосатый (Coics lacrima-jobi var. Aureo-zebrina hort).

Коикс – сльоза Іова. Лікувальний чай у декоративному городі- Коикс,сльоза Іова,бусенник,злаки,декоративні,лікарська рослина,опис,вирощування,догляд,використання,фото

Батьківщиною коикса вважається Південно-Східна Азія, де він поширений в тропічних і субтропічних районах. У Росії займає ареал теплоумеренной і південної зони.

Біологічне опис коикса

Коикс звичайний в дикому вигляді зустрічається по берегах річок, у складі трав сирих і болотистих луків. Великі ярі одне– і багатолітники висотою 0,5-2,0 м. Коренева система мочковато-гілляста, складається з первинного і мочковатих коренів, добре розвинена. Вузол кущіння має головний і бічні пагони. Головний стебло коикса прямий, товстий бамбуковидный, без членування, іноді розгалужене. Від підстави вузла кущіння відходять різновікові пагони, що утворюють відводки. Листки сидячі, піхвові з лінійно-ланцетоподібними листовими пластинками довжиною  до 15-25 див. Листові пластинки прості, злегка хвилясті по краях, гладкі, глянцеві, темно-зеленого кольору, змінюють забарвлення до осені на золотисто-жовту.

Суцвіття коикса – помилковий колос складається з 3-15 колосовидних кистей, що складаються з 2-3 квіток білого кольору діаметром до 1 див. Формується  помилковий колос в пазухах листків. Маточкова колосок на кінці стебла укладений у велику намистину (звідси назва бусенник), з верхівки якої звисають букетики рилець маточкової квіток і тычиночная частина квітки на тонкій ніжці. Цвітіння починається в липні на головному стеблі, а потім на бічних і триває практично до перших заморозків. Плід коикса – зернівка, розташовується усередині намистинки, яка являє собою розрослася квітколоже (несправжній плід). Ошатну незвичайну привабливість суцвіттю створюють помилкові плоди блакитно-сірого кольору завбільшки з горошину (0,7-1,2 см в діаметрі). Округле або трохи видовжене грушоподібної, яке розрослося одревесневшее, щільне як кістка чи камінь, квітколоже. У країнах Азії помилкові плоди коикса йдуть на виготовлення чоток, бус, а селекційні форми після обробки використовуються населенням в їжу. У відкритому грунті з обсипаються насіння на наступний рік з'являються нові рослини, розмножилися самосівом.

Використання коикса в ландшафтному декорі

Цей чарівний злак обов'язково повинен увійти до переліку корисних і одночасно декоративних рослин на вашій дачі або присадибній ділянці заміського будинку.

Коикс – сльоза Іова. Лікувальний чай у декоративному городі- Коикс,сльоза Іова,бусенник,злаки,декоративні,лікарська рослина,опис,вирощування,догляд,використання,фото

В даний час в міському озелененні все велика роль відводиться декоративним злакам. Ажурний кущ з різновікових пагонів, витончене листя, каскадом спадаючі крізь суцвіття бусенніка, надають своєрідний шарм ландшафтної композиції з різних злакових культур у поєднанні з іншими дикими травами і польовими квітами. Особливо ефектні такі композиції в мавританських, так званих диких, газонах, не підлягають скошування. У класичних варіантах клумб, багаторічних міксбордерів, рокарії, бордюрного декорі дворів і паркових алей коикс звичайний чудовий у поєднанні з крупноквіткові, красивоцветущими декоративно-листяними формами одно - та багаторічних квіткових рослин. Надзвичайно привабливим буде поєднання з аквилегией, королицею, рудбекією, ехінацеєю, очитком, кореопсисом, східним маком різних кольорів, дзвіночками та іншими трав'янистими квітковими культурами. Його можна використовувати як в солітерних посадках скашиваемых ландшафтних ділянок, так і в поєднанні з багаторічними хвойниками. У декоративному саду або на грядці лікарських трав коикс стане невід'ємною частиною зборів для домашніх лікувальних напоїв, відварів і чаїв під оригінальною назвою «чай з Иовлевых сліз». Обсмажені насіння можна полузгать як насіння, а пофарбовані в різні кольори використовувати як вихідний матеріал для виготовлення в зимові вечори з онучатами різних виробів і прикрас.

Харчове і лікарське значення коикса

Коикс підрозділяється на 2 підвиди: дикий і окультурений. Дикий відрізняється дуже жорсткою оболонкою і використовується в основному для різних виробів і прикрас. Оболонка окультуреного різновиду м'якше, тому його зерна після обробки використовують в Південно-Східній Азії як харчову рослину в хлібопеченні і як крупи для каш і дієтичних супів.

У народній китайській медицині зерна входять до складу інгредієнтів для трав'яних настоїв, відварів, порошків. У Китаї, Кореї та прилеглих Південно-Східних Азіатських регіонах коикс використовують для приготування лікувального напою під назвою «чай з Иовлевых сліз».

Коикс – сльоза Іова. Лікувальний чай у декоративному городі- Коикс,сльоза Іова,бусенник,злаки,декоративні,лікарська рослина,опис,вирощування,догляд,використання,фото

У державній фармакопеї Китаю порошок з насіння коикса, отриманий методом водно-спиртової екстракції використовують як

  • протизапальну,
  • антисептичну,
  • антигістамінну,
  • протиалергічну,
  • протиспазматичний,
  • болезаспокійливий і загальнозміцнюючий засіб.

В домашніх умовах відвари і настої коикса володіють тими ж властивостями.

В аптеках продається знамените «масло бусенніка», виготовлене з насіння коикса, яке застосовують для лікування бронхіту, нирок, шлунка, легенів та інших захворювань. Його приймають всередину і зовнішньо згідно  рекомендацій.

Будьте уважні! Може бути індивідуальна непереносимість препарату.

Догляд за коиксом

Враховуючи, що в природних умовах коикс воліє селитися по вологих місцях та біля водойм, на своїй ділянці ви також можете висадити кілька кущів у штучного ставка в саду або біля фонтану в куточку відпочинку.

Коикс – сльоза Іова. Лікувальний чай у декоративному городі- Коикс,сльоза Іова,бусенник,злаки,декоративні,лікарська рослина,опис,вирощування,догляд,використання,фото

Коикс віддає перевагу легкому, багату грунт органікою. Тепле, без протягів місце розташування, достатньою мірою освітлене сонцем. Недолік освітлення різко знижує цвітіння.

В районах з теплим кліматом коикс розмножується самосівом. При однорічній культурі насіння висівають в кінці квітня. Час посіву краще визначати по температурі ґрунту у верхньому 10-15 см шарі. Вона повинна становити не менше +14-+16ºС. Посів проводять в борозенки в шар 1-2 див. Сходи, при відростанні надземної маси заввишки 3-5 см, пікірують (при необхідності) на постоянку або залишають, формуючи підібрану конфігурацію (ряд, окремі кущі, змійка і інші). В помірно-теплих регіонах культуру краще розмножувати відводками або розсадою.

У більш холодних районах з коротким влітку вирощують коикс через розсаду. Посів насіння проводять в кінці березня в контейнери. Грунтосуміш готують з якісної городньої грунту, змішаної з піском 1:1. Грунт підтримують постійно вологою, при температурі повітря +19-+21ºС. При поливі дотримуються обережності.  Грунт поливають по краю контейнера. Сіянці пікірують у відкритий грунт за 1-2 рослини в ямку в другій половині травня. Терміни цвітіння при посіві насінням і вирощуванні розсадою практично не зміщуються і проходять в одні і ті ж терміни.

Коикс – сльоза Іова. Лікувальний чай у декоративному городі- Коикс,сльоза Іова,бусенник,злаки,декоративні,лікарська рослина,опис,вирощування,догляд,використання,фото

Рослини практично не потребують підживлення. Першу підгодівлю проводять на початку фази масового цвітіння в липні і другий – у другій половині серпня фосфорно-калійним або повним мінеральним добривом. Добре відгукуються рослини коикса на внесення добрива Кеміра-люкс». Щоб забезпечити тривалий декоративний ефект, необхідно ґрунт постійно підтримувати вологим. Пересихання грунту веде до усихання кінчиків листя і втрати декоративності куща.

Дата публикации: 8.04.17