Кліщі — рослиноїдні садові шкідники

Кліщі складають підклас членистоногих – мікроскопічно дрібних шкідників класу павукоподібних. Кліщі поділяються на хвороботворних і рослиноїдних. Для багатьох садівників і городників, любителів квітів, кліщі – абсолютно невідомий світ. Це не комахи і їх не можна плутати, особливо при використанні препаратів для захисту рослин. Кліщі – одні із найдавніших біологічних організмів на землі. Викопні останки стародавніх кліщів досягали величезних розмірів, а вони зуміли вижити до цього часу лише тому, що почали знижувати масу тіла, а значить, потреба в їжі і тим самим розвинули велику пристосованість до навколишнього середовища. Сьогодні налічується понад 50 тисяч видів кліщів. Ставлення до кліщів – двояке. З одного боку кліщі це небезпечні шкідники і рознощики хвороб, з іншого – живі організми, що приносять велику користь.

Кліщі — рослиноїдні садові шкідники- Кліщ,бруньковий,павутинний,галловый,шкідники,на рослинах,як боротися,заходи боротьби,хімічні,біологічні,народні,фото

З описаних видів тільки мала їх числа можна віднести до справжніх паразитів. Це хвороботворні кліщі, передають і викликають хвороби людини і тварин. Деякі види кліщів – рослиноїдні кліщі, пристосовані до життя та харчування на певних групах лісових і паркових деревних і трав'янистих рослин. Деякі живляться соком культурних плодово-ягідних і городних рослин і об'єднані в групу шкідників. Вони завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й харчової промисловості, викликаючи псування борошна, зерна, хвороби тварин.

Треба відзначити, що абсолютна більшість видів кліщів відносяться до сапрофагам або хижакам. Вони харчуються грунту органікою, чим сприяють її розкладанню до гумусу. Як хижаки вони приносять користь, знищуючи інших шкідників.

Рівень шкодочинності кліщів

Справді чи так страшний цей мікроскопічний шкідник? Нескладний подсчетпоказывает, що якби від кожної самки в потомстві виживало лише за 50 личинок (а вона здатна давати 200 яєць), то при 15 покоління в рік кількість особин покрило б земну кулю шаром в 2 метри. Тому, навіть найменше початкове кількість кліщів у саду може дати раптову эпифитотийную спалах розмноження шкідника і привести до загибелі заражених культур в найкоротші терміни. Особливо небезпечні для рослин почковые кліщі. Їх кількість в одній нирці становить від 100 і вище особин. Тому кліщів відносять до одних з найбільш небезпечних шкідників рослин.

Види кліщів

В процесі філогенезу певна група кліщів стала полифагами, а інша придбала специфічні властивості – вибірковість господаря. Навіть короткий список змушує задуматися про їх небезпеку при появі на садовій ділянці. Якщо не заглиблюватися у систематику (садівникам-любителям вона не дуже потрібна, а при необхідності завжди можна знайти матеріал), то можна виділити кілька груп кліщів. Кліщі, які пошкоджують хвойні породи дерев і чагарників: Самшитові, Соснові (Ялини, Сосни та ін), Кипарисові (Туя, Ялівець та ін), Тисові і багато інші.

Кліщі — рослиноїдні садові шкідники- Кліщ,бруньковий,павутинний,галловый,шкідники,на рослинах,як боротися,заходи боротьби,хімічні,біологічні,народні,фото

Кліщі, які постійно проживають на широколистяних породах дерев:

 • лісових і паркових (вільховий, вербовий, липовий, дубовий та ін),
 • плодових культурах (яблуневий, грушевий, айвовий, сливовий, горіховий, горобиновий, глодовий, виноградний зудень, терновий, смородинный, суничний і ін).

Кліщі за своїм біологічним особливостям згідно систематики рослин об'єднані в кілька сімейств, з яких виділено надсемейство садових рослиноїдних кліщів, що поселяються на плодових і плодово-ягідних культурах.

Садові кліщі поділяються на:

 • павутинних,
 • галових,
 • бурих.

Опис садових кліщів

Кліщі відносяться до групи дуже дрібних павукоподібних особин. Довжина тіла коливається у самців від 0,03 мм до 1,0 см, у самок – від 0,05 мм до 3,0 див. Тіло округле, вкрите щетинками або іноді мікроскопічними бородавками, розділене на 2 частини – головогруди і черевце. На голові розташовані 2 пари простих очей. Колючо-сосним ротовим апаратом кліщ проколює тканину і висмоктує сік рослин. 6 пар придатків, які виконують роль ніг, допомагають тварині пересуватися. Ноги п'ятичленні. Звідси й назва – " членистоногі. Забарвлення тіла червона, бура, сіро-зелена, жовто-зелена або зелена і залежить від забарвлення основного господаря.

Ознаки ураження рослини садовими кліщами

Загальні ознаки ураження садовими кліщами – в'янення рослини, скручування листя без видимих пошкоджень. При ретельному обстеженні листової пластинки садових рослин на нижньому боці листкових пластинок можна помітити під лупою крихітні жовтуваті або білі точки – місця проколів кліща. Окремі точки в найкоротші терміни зливаються в добре видимі неозброєним оком плями, а пагони з листям ще огортаються ледь помітною тонкою павутиною, іноді густий як повсть. При великому скупченні шкідників на нижній стороні листя можна помітити дуже дрібні сіруваті сухі скоринки (як лупа). Це залишки покривів личинок після линьки. Павутина служить захистом вредителю від впливу природних ворогів і препаратів. У кожного виду є відмінні ознаки нанесених ушкоджень, що дозволяє відразу визначити, який вид кліщів оселився на рослинах.

Ознаки ураження рослин павутинним кліщем

Найбільш відомі і поширені павутинні кліщі (Tetranychidae). Налічують понад 1200 видів павутинних кліщів, що зустрічаються повсюдно, включаючи Антарктику. Дуже дрібні комахи. Самці 0,3-0,6 мм, самки до 1,0 мм. Жовто-зелене забарвлення під колір листя дозволяє кліщів вести потайний спосіб життя. Пошкоджені павутинними кліщами листові пластинки стають буро-коричневими, скручуються і опадають. Восени самка відкладає в день до 10-12 яєць. За рік в регіонах з тривалим теплим періодом народжуються до 25 поколінь павутинного кліща. Яйця прикріплюються павутинкою до стебелькам бур'янистих рослин. Павутинні кліщі здатні знищити до 80% урожаю (наприклад, виноградний Зудень, або Повстяний кліщ). За даними фахівців, шкідник є переносником хвороб сірої гнилі, вірусних інфекцій сільськогосподарських і декоративних культур.

Кліщі — рослиноїдні садові шкідники- Кліщ,бруньковий,павутинний,галловый,шкідники,на рослинах,як боротися,заходи боротьби,хімічні,біологічні,народні,фото

Ознаки ураження галловым кліщем

Анатомічно галлові кліщі (Eriophyidae) відрізняються від бурих і павутинних відсутністю задніх ніг. Цей вид має тільки 2 передні пари, задні атрофовані. Улюблені садові культури – алича, груша, слива. Пошкоджені листя формують нарости галли, в яких розміщується кліщ «з усіма зручностями». Сам лист покривається пухирцями і скручується. В галлах кліщ живе і розмножується весь теплий сезон. Якщо в засохлому розкрученому аркуші видніються галлові «будиночки» – значить рослини уражені галловым кліщем. Якщо зустрічаються такі гілки на деревах і чагарниках, їх необхідно акуратно зрізати і спалити. На наявність галлового кліща вказують і «відьмині мітли», які являють собою пучки безплідних пагонів з недорозвиненими листами.

Ознаки ураження бурим садовим кліщем

Улюблені місця проживання бурого кліща – садові культури, особлива перевага віддається яблунь. Кліщ відрізняється червоно-бурим кольором. Самки відкладають яйця в нирки і до закінчення цвітіння молоді самки відкладають нові яйця наступних поколінь. До кінця літа листя обплутують тисячі практично невидимих кліщів, які гублять дерево, зневоднюючи його. Рослина слабшає і гине.

Цикл розвитку і розмноження кліщів

Дорослі запліднені самки і яйця зимують під корою, в тріщинах, а також в опалому листі. Навесні самки відходять від зимової сплячки при прогріві температури повітря вище +12°С і переходять на листя і бруньки рослин, де посилено харчуються і відкладають нові яйця.

З осінніх яєць починається новий цикл розвитку, який від яйця до імаго, в залежності від температури навколишнього середовища, може займати від 6-7 до 20 діб. За рік кліщі в закритих приміщеннях формують до 25 поколінь. На садових ділянках за теплий сезон (особливо в південних областях) вони формують від 6 до 10 поколінь. Самка живе до місяця і за цей час здатна відкласти до 200 яєць.

Кліщі — рослиноїдні садові шкідники- Кліщ,бруньковий,павутинний,галловый,шкідники,на рослинах,як боротися,заходи боротьби,хімічні,біологічні,народні,фото

Одне покоління проходить наступні часові стадії розвитку:

 • яйця зберігають свою життєздатність до 5 років,
 • личинка відроджується з яйця на третю добу, тривалість її життя становить 1 добу,
 • німфи розвиваються 4 діб та перероджуються у дорослих особин, які відрізняються статевим диморфизмом.

тобто при оптимальних умовах у будь-якому регіоні одне покоління займає по часу всього 8-9 днів. Самки більші, ніж самець. Кожна стадія розвитку кліща супроводжується линянням. Як видно, плодючість кліща дуже висока, а малий часовий цикл розвитку сприяє його швидкому розмноженню. Припинення розмноження відбувається тільки в холодну зимову погоду і з настанням весни відновлюється і без перерв триває вона до наступних похолодань.

Ареал поширення кліщів

У Росії найбільше поширений садовий павутинний кліщ. Ареал поширення захоплює чорноземні і нечерноземные зони Європейської частини Росії, Закавказзя, південні регіони. Бурий плодовий кліщ просунувся далі в північні регіони, але в умовах обмеженого теплого періоду встигає сформувати всього 1-2 покоління. Як видова особину, на півдні бурі садові кліщі найбільш шкідливі і за теплий сезон можуть сформувати 4-5 повноцінних поколінь. Галлові кліщі зустрічаються рідше і найчастіше розмножуються на певних садових, лісових і паркових культурах.

Методи боротьби з кліщами

Методи боротьби з кліщами включають:

 • попереджувально-профілактичні,
 • агротехнічні,
 • хімічні,
 • біологічні,
 • народні.
Кліщі — рослиноїдні садові шкідники- Кліщ,бруньковий,павутинний,галловый,шкідники,на рослинах,як боротися,заходи боротьби,хімічні,біологічні,народні,фото

Попереджувально–профілактичні заходи боротьби

Попереджувально-профілактичні заходи допоможуть не тільки захистити культури від кліща, але і інших шкідників, що зимують на деревах або під ними.

Підтримання ділянки в чистому стані. Не обов'язково постійно знищувати бур'яни і залишати грунт без тіньової захисту під испепеляюще-променями літнього сонця. Їх можна зрізати на високу (до 10 см) стерню до обсіменіння. Збережеться волога, коріння бур'янів допоможуть утримувати ґрунт у розпушеному стані. А восени при перекопуванні вони поповнять грунт органікою.

Восени слід очищати грунт під кронами дерев від сухого листя і гілок, обрізаних пагонів та іншого сміття.

При осінньої і весняної обрізки, ошкурювання штамбів і скелетних гілок від хворої, вимираючою, відшаровується кори необхідно знищувати всі відходи.

Обов'язково пробеливать штамби дерев свіжоприготованим розчином вапна з додаванням мідного купоросу та інших інгредієнтів.

Обов'язково накладати ловчі пояси і змінювати їх влітку щомісяця. Обов'язково накладати ловчі пояси в період збирання і після листопаду замінювати на нові. Старі знищувати.

Агротехнічні

дотримуватися агротехнічні вимоги до догляду за культурою: полив, підживлення, захисні заходи та ін;

Висаджувати тільки районовані сорти, стійкі до шкідників.

Культури, своєчасно отримали необхідне органо-мінеральне живлення, підвищують стійкість до шкідників.

Кліщі не переносять вологий режим. Тому в жарку суху погоду (посушливий період) необхідно дощування садової ділянки і прилеглої території. Такий простий прийом (особливо навесні при розвитку першого покоління) позбавить від паразитів, а звільнені рослини швидко відновляться.

Кліщі — рослиноїдні садові шкідники- Кліщ,бруньковий,павутинний,галловый,шкідники,на рослинах,як боротися,заходи боротьби,хімічні,біологічні,народні,фото

Хімічні заходи боротьби з кліщами

Якщо сад і прилеглі території заполонили шкідники, не обійтися без хімічних препаратів. Але необхідно пам'ятати, що вони негативно впливають на здоров'я людини, тварин і комах і приймати всі міри захисту свого здоров'я і навколишнього середовища. Розведення препарату, обприскування рослин, рекомендований часовий проміжок застосування отруйних речовин необхідно дотримуватися неухильно згідно з рекомендаціями.

Кліщі – не комахи, вони складають групу членистоногих і для боротьби з ними інсектициди не підходять. Для боротьби з кліщами розроблена група хімічних препаратів акарицидів і инсектоакарицидов. Всі вони відносяться до класу небезпечних для людини і тварин. Дія на шкідника кишково-контактний. Кількість обробок рослин залежить від температури навколишнього середовища. Чим вище температура, тим менше інтервал між обробками. При середній температурі повітря +18..+22°С виконують 3-4 обробки через кожні 1-2 тижні. Якщо температурні показники піднімаються вище +25..+30°С, інтервал обробок скорочується до 3-х – 4-х діб, щоб отродившаяся самка не встигла дозріти і відкласти нові яйця.

З рекомендованих препаратів навесні при масовий вихід з місць зимівлі можна садові культури обробити:

 • 10%-ним карбофосом (75 г/10 л води),
 • 10%-ним трихлорметафосом (50-100 г/10 л води).

Ефективно дворазове обприскування децисом-КЕ або митаком-КЕ, відповідно на 10 л води використовувати 2-5 і 20-30 мл препарату.

Можна використовувати для обробок рослин кельтан, телик, дифокол згідно з рекомендаціями.

У літній період ефективні бакові суміші. До інсектицидним препаратів проти попелиці, яблуневої плодожерки, інших гусениць можна додати хлорэтанол, изофен або колоїдну сірку, відповідно 20, 60, 100 г на відро води. Попередньо добавки слід перевірити на сумісність.

В даний час найбільш поширеними є препарати актеллік, неорон, абамектин, агравертин. Зверніть увагу на препарати нового класу по впливу на шкідника. Препарати оберон, инвидор, Judo. Вони діють як інгібітори метаболізму ліпідів, в якійсь мірі можуть замінити системні акарицидні препарати (ефективних поки немає в продажу).

З хімічних препаратів для обробки ягідників можна рекомендувати арбофос і колоїдну сірку. На полуниці ефективно діє проти суничного кліща розчин саме колоїдної сірки.

Останні обробки хімічними препаратами не можна проводити пізніше 35 денного терміну до збирання врожаю. Зверніть увагу на частоту кладки яєць. Найбільш часті припадають на червень, найменші – на березень і жовтень. Відповідно має змінюватися і частота виконання захисних заходів.

Біологічні заходи боротьби з кліщами

Для приватних садово-городніх ділянок найбільш прийнятні біологічні методи захисту. Біопрепарати розроблені на основі корисних грунтових грибків, бактерій, що не завдають шкоди людині, тваринам, рибам і корисним комахам. Застосовуючи біопрепарати можна вже через 2-3 доби використовувати ягоди і фрукти в їжу.

Проте, при їх використанні необхідно врахувати, що 1-го – 2-х обприскувань недостатньо. Необхідні систематичні обробки рослин протягом тривалого часу (не менше 5-6 обробок). Препарати знижують свою ефективність при температурах нижче +18°С та у вологу погоду. Результат обробок проявляється на 2-4 добу.

Проти рослиноїдних кліщів ефективні біопрепарати актофіт (акарин), бікол, бітоксибацилін, фітоверм, дачник. Попутно ці біопрепарати знищують до 5-10 видів сисних і гризучих шкідників. До речі, ці препарати можна використовувати і для захисту кімнатних і оранжерейних рослин. Концентрація робочих розчинів для обробки рослин і частота обприскувань вказані у супровідній біопрепарат документації. Самостійне збільшення концентрації розчинів не забезпечить очікуваної ефективності, але потребуватиме додаткових фінансових витрат.

Кліщі — рослиноїдні садові шкідники- Кліщ,бруньковий,павутинний,галловый,шкідники,на рослинах,як боротися,заходи боротьби,хімічні,біологічні,народні,фото

Народні засоби проти кліщів

Використання народних засобів – це приготування розчинів, настоїв з рослин з властивостями акарицидів і обробка ними рослин. При підготовці робочих розчинів з таких рослин необхідно дотримуватися обережності і використовувати заходи особистої безпеки. Рослини-акарициди/інсектициди можна віднести до хімічних препаратів по впливу на здоров'я людини і тварини. Тому краще застосовувати не отруйні рослини (виключивши з переліку болиголов, борщівник, аконіт, ...). Обприскувати ними слід тільки у вечірні години, коли корисні комахи не працюють в садах (бджоли, джмелі, корисні комахи). Розчини з трав і інших зелених рослин відносяться до групи профілактичних методів боротьби. При великому розмноження шкідника необхідно перейти на більш дієві препарати, краще з групи біологічних.

З безпечних для людини можна рекомендувати обприскування рослин:

 • Відваром цибулиння.
 • Настоєм хвої або часнику. Ефективно використовувати настій часникових стрілок.
 • Двогодинний настій з 200-400 р листя і коріння кульбаби в 10 літрах підігрітої води ефективний проти листових кліщів і трипсів.
 • На 10 л окропу додати близько 1 кг сухої надземної маси деревію, настояти в закритому посуді 1,5-2,0 доби і обприскати рослини відфільтрованим розчином. Розчин діє також проти попелиць та трипсів.
 • Вільхові листя використовують для захисту кореневої системи саджанців від кореневих кліщів. На літр окропу використовують склянку сухого листя вільхи. Добу наполягають. Нагрівають до +40..+-50°С і на 5 хвилин опускають коріння саджанців у розчин.
 • Навесні кущі і невеликі дерева (саджанці) обробляють з профілактичною метою розчином господарського мила.
 • Ефективно використання зольного настою. Склянка золи висипають в 5 л води. Настоюють 2-3 доби. Фільтрують, додають 30-50 г господарського або зеленого мила. Обприскують рослини.
 • Таким же ефектом володіє розчин 2-х – 3-х мл гасу в 10 л води з додаванням 30-40 г мила.
 • Агрус і смородину можна убезпечити від нашестя кліщів, розставивши поміж кущів банки з водою і свіжими гілками бузини чорної і червоної.
 • До рослин, відлякує кліщів, відносяться види піретрумів (далматская, кавказька, персидська ромашки), чорнобривці, календула.