Картоплю і жито: чергування культур

Як зібрати пристойний урожай картоплі і в той же час не виснажити грунт? Я знайшов спосіб. Знайомі та рідні відчули мою агротехніку. Вона проста і економічна. А головне, пригодиться всюди: і там, де близько розташовані грунтові води, і там, де вони залягають глибоко; в посушливих районах і в місцях, де дощі ллють тижнями; на піщаних і глинистих грунтах.

Почнемо з весни, хоча значну частину робіт я виконую восени. У перші дні травня готую мотоблок до посадки картоплі: кріплю до ручок ящик на відро-півтора пророслих бульб, щоб було зручно їх брати. З іншого боку зміцнюю противагу -10-15 кг. Розпушую фрезою грядку і одночасно розкладаю картоплю в борозни. Виходить розпушена смуга, а посередині неї дві борозни на відстані 40 см. В них в шаховому порядку розкладаю бульби паростками вгору один від іншого через 35 див.

Картоплю і жито: чергування культур-

© H. Zell

Отже, після одного проходу залишаються дві борозни з пророслими бульбами. Заливаю борозни водою зі шланга. Потім беру в руки сапу і засинаю картоплю розпушування землею, нагребая гребінь висотою 20-25 см над кожним рядком, тобто поєдную посадку з першим підгортанням. Це затримує появу сходів на 7-10 днів, і вони не потраплять під поворотні заморозки.

Аналогічно в метрі від першої закладаю другу, третю і наступні пасма. До речі, про поливі. На майбутній рік спробую не полити водою, а настоєм коров'яку. Під час поливу борозен і засипання їх землею мотоблок не працює (мотор остигає).

Але можна й по-іншому: пройти мотоблоком всі грядки, розкласти бульби і потім, прибравши мотоблок, поливати борозни і засипати їх землею.

Картоплю і жито: чергування культур-

Коли бадилля досягне висоти 15-18 см, прополюю гряди і відразу відновлюю порушені гребені. Перед підгортанням обов'язково підживлюю картоплю один раз коров'яком (1:10) та ще на 10 л води додаю 30 г нітрофоски і склянку золи. Роблю настій з трави: скошену газонокосаркою подрібнену масу кидаю в спеціальний басейн і заливаю водою. Через тиждень-два підживлення готова. Якщо не було дощів, то одночасно з підгодівлею поливаю канавку між гребенями.

Відновлюю гребені після поливу і підгодівлі і одразу проводжу друге підгортання (перше – при посадці), при цьому засинаю сухою землею политі ділянки. Так кірка не утворюється, а волога менше випаровується. Друге підгортання збігається з часом, коли бадилля в рядах змикається. Але (і це другий «хіт» моєї технології) попередньо за допомогою фрези мотоблока запахиваю жито, посіяну восени метрові міжряддя. Разом з житом заорюються і бур'яни,що ростуть у проходах. Так що ще й прополюю дві третини ділянки мотоблоком.

Після підгортання гребені і канавка між ними стають на 5-7 см вище, але загальний профіль гряди не змінюється.

Картоплю і жито: чергування культур-

© Forest & Kim Starr

Порядок підгортання: рядки спарені, тому спочатку проходжу праворуч від стрічки і підгортаю найближчий рядок, потім у протилежному напрямку і готовий другий рядок.

Щоб не поранити бадилля мотоблоком, до його «боці» перед підгортанням приробив смужку жерсті. Вона підбирає бадилля, яка нахилилася прохід, і підтримує рослина у вертикальному положенні, поки йде підгортання. Смуга жерсті і широкі проходи між грядами дозволяють працювати окучником в будь-який час.

В посушливе літо поливаю по канавках 3-4 рази, причому неодмінно квітучу картоплю. При цьому рихлити не обов'язково, так як кірка утворюється тільки в канавці між рядками. Буває, що після поливу оголюються бульби, тоді відразу заводжу мотоблок і підгортаю.

У дощове літо головна турбота – підгодівля та розпушування. Для цього навешиваю підгортальник, тільки регулюю його так, щоб він не заглублялся в землю більш ніж на 10 см

Картоплю і жито: чергування культур-

© Forest & Kim Starr

При вологій погоді схема посадки істотно спрощує підгодівлю. Оскільки вносимо всі в рядки, то беру тільки третина звичайної норми сухих добрив. Добрива сиплю в канавку між гребенями, до рослин ще 15-20 см, цього достатньо, щоб не обпалити їх. Після дощу добрива легко проникають до коріння.

В кінці серпня – початку вересня, вибравши погожі дні, скосивши і прибравши з поля бадилля, копаю картоплю, закріпивши на мотоблок картоплекопач. Бульби збираю вручну, одночасно відкладаю на насіння: з десяти гнізд дюжину бульб. Насіннєву картоплю 15-20 днів прозеленяю в тіні дерев (на розсіяному світлі).

Одразу ж після збирання, знову ж мотоблоком, розпушую проходи і знову посіваю їх житом. До настання морозів на гряди, де росла картопля, вношу органічні добрива – відро на кв. м або на сотку 270-300 кг, що еквівалентно 800-900 кг на сотку при внесенні добрива врозкид на всю площу. Перед самими морозами грядки, на які внесено добриво, переорюю фрезою мотоблока. Тепер ділянка підготовлений до весни, цикл закінчений.

Картоплю і жито: чергування культур-

© Ruslan V. Albitsky

І так три роки. В кінці третього після збирання картоплі відразу ж намічаю гряди посередині проходів, де весь цей час росло жито. Знову утворилися проходи, на яких росла картопля, розпушую фрезою і посіваю житом.

Таким чином, на одному місці картопля росте три роки, а потім «змінюється квартирами» з житом. Ще не вирішив, що ефективніше: міняти місцями картоплю, жито кожен рік, через два або три роки? Але думаю, що будь-який варіант краще, ніж садити картоплю по картоплі десятки років.

Навесні 1998 року поставив експеримент, посадивши частина картоплі за своєю технологією, а частина за загальноприйнятою. І що б ви думали? З «досвідчених» соток накопав за 230-240 кг, або в 2,5 рази більше, ніж за старої агротехніці, причому чим гірша погода, тим значніше виявилася різниця у врожайності.

На Уралі, Алтаї, в Казахстані відчули мою технологію знайомі і родичі і всюди збирали не менше 450 кг з сотки.

Наостанок скажу про орієнтування гряд по сторонах світу: думаю, напрямок великого значення не має. І тільки якщо ділянка розташована на схилі(а рівних практично немає), то гряди необхідно нарізати поперек схилу. Повірте моєму досвіду, навіть при самому невеликому ухилі цей нехитрий спосіб допомагає утримувати вологу в грунті.

Картоплю і жито: чергування культур-

Автор: Н. Сургутанов, Тульська обл.