Календар садово-городніх робіт на січень

Січень. Здавалося б, сад спить, на городі понуро, але повністю забути про клопоти ні садівникові, ні городникові не доводиться. Від того, наскільки дбайливо ми поставимося до того, що дарує нам у цьому місяці природа, наскільки якісно витратимо выдавшееся для відпочинку час, залежить і те, як рослини перенесуть зиму, і те, як підготуватися до весни земля, і те, що буде рости на наших грядках в новому сезоні. Словом, приказка «готуй сани влітку, а воза-взимку», як раз про це періоді.

Календар садово-городніх робіт на січень- Город,сад,догляд,роботи,січень,календар садівника,городника,фото

Сніг на допомогу

Якщо землю вкрив сніг – це добре. Він оберігає коріння рослин від вимерзання. І тому, в саду і на городі необхідно трохи похазяйнувати: накидати сніг під дерева, на пригнуті до землі пагони малини і винограду, кущі смородини та агрусу, на грядки. Особливо чутлива до сильних морозів суниця, – про неї необхідно подбати в першу чергу. У зонах з сильними вітрами, добре б виставити снегоулавліваючи щити.

А от з гілок дерев сніг краще злякатися, особливо якщо це одне-, двох – або трирічні саджанці. Робити це необхідно в полудень, коли сніг трохи підтане, за допомогою довгої жердини, починаючи з нижнього ярусу гілок. Для того щоб не пошкодити замерзлу кору, кінець пристосування краще обмотати ганчіркою.

Годівнички для пернатих

Якщо в саду розвішені годівниці для птахів, то прийшов час очистити їх і заново наповнити кормом. Що їдять наші пернаті сусіди? Насіння соняшнику, просо, овес, пшеницю, сушені ягоди глоду та горобини. Синиці і повзики не відмовляться від сала чи м'яса, які можна нанизати на мотузку, але вони обов'язково повинні бути прісними.

Якщо годівниці ще немає, але є бажання її зробити, то не обов'язково майструвати складну конструкцію. Цілком достатньо пристосувати для цієї доброї справи пластикову пляшку, коробку з-під цукерок, тетра-пак з-під соку. Підвішувати «пташину їдальню» необхідно з урахуванням того, що на відвідувачів можуть захотіти пополювати місцеві коти. Так само потрібно подумати про те, щоб ласощі не здуло вітром і не засипало снігом.

Непрохані гості

А от з мишами та зайцями краще не церемонитися. Якщо вони повадятся до вас в гості, то проблем не оберешся. Тому необхідно постійно оглядати територію саду-городу на предмет слідів їх перебування, і, якщо вони виявляються – терміново вживати заходів.

Якщо ж все було зроблено заздалегідь, то в січні залишається тільки поправляти обв'язку на штамбах дерев і, щоб зруйнувати мишачі ходи, притаптывать їх околоствольные кола.

Але, сад і грядки не єдине місце, де можуть з'явитися гризуни. Підвал, погріб, сараї – на території, куди люблять навідатися миші і щури. В них необхідно поставити пастки, а на вентиляційні ходи сітку.

Календар садово-городніх робіт на січень- Город,сад,догляд,роботи,січень,календар садівника,городника,фото

Крупноміри

В січні можна зайнятися посадкою дерев, однак це правило підходить тільки для крупномірів. Пересаджені в цей період, вони легше приживаються. При цьому яблуня, груша і слива досить просто переносять цю процедуру, а ось вишня старше 10 років вимагає обережності та уваги.

Теплиці

Якщо у вас є полікарбонатні теплиці, і ви не стали знімати з них на зиму полікарбонат, обов'язково зсередини поставте підпірки і регулярно змітайте з даху сніг. Крім того, не буде зайвим накидати снігу всередину конструкції, а так само розчищати його навколо будови, якщо висота снігового покриву почне досягати 50 див.

Можуть постраждати під вагою снігу і неопалювані скляні теплиці. А ось з опалювальних сніг зійде сам. У них в січні, якщо це не було зроблено в грудні, висаджують розсаду томатів, а так само висівають скоростиглі зелені.

Город на вікні

Якщо ви скучили за зелені, хочете виростити свіжі вітаміни на віконці – саме час зайнятися вигонки цибулі на перо, висадити в горщики або ящики кореневу петрушку, зубчики часнику. Якщо ж є бажання попрацювати з більш серйозними посадками, то можна посіяти крес-салат, шпинат, руколлу. Але для останніх обов'язково необхідно організувати більш ретельний догляд і якісну доосвітлення (тривалість світлового дня повинна скласти для них від 13 до 15 годин на добу).

Якщо ви плануєте виростити на городі кореневої або черешкова селера, картопля з насіння, пізні сорти перців, – саме час посіяти їх для отримання розсади. А ще, в січні, висівають насіння окремих сортів полуниці.

Календар садово-городніх робіт на січень- Город,сад,догляд,роботи,січень,календар садівника,городника,фото

Сховища

Обов'язкова в середині зими і ревізія сховищ. Ретельний огляд овочів і фруктів, ліквідація таких примірників, підтримання правильного температурного режиму та вологості – гарант збереження основної маси заготовок.

Садовий інвентар

В період відносно вільних зимових днів, необхідно подбати про садовій інвентарі. І тут йдеться не лише про ремонт, а про підбір і купівлі нових інструментів. А так само закупівлю мінеральних добрив, землі для висіву насіння на розсаду, плівки, нетканого укривного матеріалу та інших необхідних для саду і городу речей.

Крім того, саме час підготувати і новий комплект одягу для роботи з хімікатами, переглянути відра та корзини, купити рукавички. При цьому варто пам'ятати, що рукавички бувають різними: для роботи з грунтом, для догляду за деревами і чагарниками, для обрізки, що колються рослин, збирання врожаю, для контакту з рідинами...

Насіння

І, звичайно ж, у розпал зими, потрібно, та й, відверто кажучи, вже дуже хочеться подумати про весняних посадках. У січні можна скласти сівозміна, вивчити нові пропозиції сортів, купити насіннєвий матеріал.

Дата публикации: 8.04.17