Календар садово-городніх робіт на листопад

Ось і листопад! Де-то він укрив землю стійким сніговим покривом, а де-то все ще балує дачників відносно теплими осінніми днями. У зв'язку з такою різницею в погодних умовах в різних кліматичних зонах для цього місяця складно рекомендувати точний список робіт в саду та городі. Однак приблизний перелік агрономічних прийомів для кінця осені все ж існує, і кожен садівник-городник може орієнтуватися на нього виходячи з тих обставин, які дарує йому природа.

Збираємо урожай

Ця рекомендація більше підходить для південців. Саме їм ще доводиться збирати плоди і закладати урожай на зиму. Пізні сорти капусти, столовий буряк, морква, хурма, мушмула – список не такий великий, але вимагає уваги.

Календар садово-городніх робіт на листопад- Сад,город,догляд,календар робіт,рекомендації,листопад,фото

Якщо на ремонтантної малині на початку місяця ще залишилися недостиглі ягоди – їх можна зрізати разом з гілочкою і поставити у воду – вони дозріють. Недозрівші помідори черрі добре вирвати разом з корінням і повісити вниз головою" для дозаривания. Доспевающую полуницю пізніх сортів, щоб зберегти останній урожай, можна спробувати накрити агроволокном...

Копаємо

Якщо умови дозволяють, то в листопаді ще можна зайнятися перекопуванням гряд. Цей прийом гарантує знищення частини бур'янів, личинок шкідливих комах, що на рештках рослин хвороб. Однак, якщо грунт на ділянці не важка, краще обмежитися її розпушуванням. І ні в якому разі не варто перекопувати пристовбурні кола дерев – пошкоджені корінці не тільки вже не відновляться, але і вплинуть на зниження загальної морозостійкості рослин.

При гарній погоді ще можна заготовлювати землю для вирощування весняної розсади, прокладати на схилах борозни для затримки снігу і талих вод, готувати ями для весняної посадки дерев.

Дбаємо про підзимових посівах

На початку листопада в теплих регіонах приходить час сіяти моркву, буряк, петрушку, шпинат. Там, де холодніше – мульчувати підзимові посіви.

Календар садово-городніх робіт на листопад- Сад,город,догляд,календар робіт,рекомендації,листопад,фото

Захищаємо посадки

З настанням холодів добре б покрити мульчею не тільки висіяне з осені культури, але і полуницю, пристовбурові круги однорічних саджанців, багаторічники. Однак робити це необхідно не раніше, ніж коли грунт промерзне на глибину 5 – 8 см, інакше рослини можуть випре. (Для «утеплення» підійде торф, опале листя, дерев.).

Боремося з шкідниками саду

Після листопаду потрібно пройти по саду і зібрати з гілок дерев гнізда золотогузки, кільчастого шовкопряда, бояришніци, а заодно і муміфіковані плоди, так як в них зимують не тільки шкідники, але і збудники хвороб. Якщо є необхідність провести санітарну обрізку. Щоб захистити сад від гризунів – розкласти отруєні приманки проти мишей, проти зайців обернути нижню частину стовбурів гіллям (голками вниз) або мелкоячеистой сіткою.

Працюємо зі снігом

Там де листопад сніговий, прийшов час не просто почистити доріжки в саду, але накидати снігу на грядки, струсити його з гілок дерев (щоб гілки не зламалися під його вагою), притоптати в пристовбурних колах (для руйнування мишачих ходів).

Якщо сніг ще не випав і на дачній ділянці спостерігаються вітру, можна спорудити імпровізовані щити для снігозатримання. Це можуть бути гілки, великі залишки рослин, листи фанери і інші перешкоди.

Перевіряємо сховища

У листопаді вже не погано б провести огляд сховищ. Видалити підгнилі плоди, переглянути немає до запасів доступу гризунів, перевірити вологість і показники температури.

Середній показник вологості підвали або погреби повинен варіювати в межах від 85 до 95%, температура повинна триматися в районі +1...+ 5 °C. Якщо вологість вища – це сигнал для того, щоб утеплити вентиляційну трубу і дах сховища. Якщо нижче – необхідно поставити в приміщенні ящик з вологим піском.

Ховаємо на зиму реманент

Після завершення сезонних робіт потрібно грамотно подбати про садовій інструменті. Очистити його від землі і іржі, якщо необхідно – продезінфікувати, і обов'язково (хоча б ріжучі частини) змастити машинним маслом.

Не стоїть на зиму залишати в бочках воду. Необхідно зібрати і заховати в сарай шланги, відра. Якщо у вас поливна система – з неї потрібно зняти вентилі, роз'єднати труби, продути.

Календар садово-городніх робіт на листопад- Сад,город,догляд,календар робіт,рекомендації,листопад,фото

Закриваємо компостні купи

Для того, щоб у сформованих гнойових і компостних купах у період низьких температур не зупинилися процеси розкладання на зиму їх слід законсервувати товстим (30 см) шаром землі. Для накопичення зимових відходів приготувати окрему раму (яму або просто поглиблення) для нової купи, а разом з нею і запас торфу, щоб пересипати компост, уберігаючи його від промерзання. Невеликі гнойові купи утеплити торфом, тирсою або опалим листям.

Прибираємо теплиці

У листопаді прийшов час завершити тепличний сезон. Для цього теплиці необхідно очистити від рослинних залишків, перекопати, знезаразити.

Якщо у теплицях є досвічення і обігрів, в останньому місяці осені в них вже можна висіяти насіння для отримання розсади, а так само зеленні культури.

Плануємо наступний сезон

Для тих, хто вже відпочиває від дачних робіт, листопад є хорошим часом для планування посадок на грядках наступного року. По свіжій пам'яті ще легко скласти план висаджуються в минулому році культур і намітити, що де посадити в прийдешньому сезоні з урахуванням сумісності і попередників овочів і зелені. Для цього, добре завести зошит і фіксувати в ній всі плани та зміни на своїй ділянці.

Крім того, в кінці осені вже не погано б почати вивчати нові сортові пропозиції ринку, підкуповувати насіння, оновити комплект робочого одягу, можливо закупити нові садові інструменти.

Дата публикации: 8.04.17