Календар садово-городніх робіт на березень

Ось і березень. Саме час засукати рукава і взятися за роботу. І в саду, і на городі настав час не тільки навести порядок, але і поклопотатися в підготовці до майбутнього врожаю. І, якщо все встигнути вчасно, — в самий «гарячий» період садово-городніх робіт справ буде значно менше, і виконувати їх буде простіше. Недарма народна мудрість говорить: хто навесні працювати радий, буде восени багатий.

Календар садово-городніх робіт на березень- Сад,город,догляд,березень,календар,робіт,захист,фото

Даємо оцінку пережитої зими

Перше, з чого варто починати роботу у весняному саду – це оцінка стану плодових дерев після зими. Важливо дане спостереження не тільки в якості можливості планування майбутнього врожаю, а скоріше з метою своєчасної допомоги рослинам, у випадку їхньої поразки морозами і зимовим сонцем.

Для цього з окремих дерев зрізають молоді гілочки і ставлять їх у воду. Через кілька днів гострим ножем або лезом у вертикальному напрямку розрізають нирку і оглядають зріз її тканин. Якщо тканини зелені – рослина перезимувало добре, якщо мають нездоровий відтінок – подморожено. При цьому ступінь пошкодження може бути незначною, середньою або сильною, що більш точно можна буде дізнатися згодом.

Уважно оглядають і зріз гілок. Якщо кадмій пошкоджений – рослинам потрібна допомога. Якщо немає – можна приступати до весняної обрізки.

Обрізаємо плодові

До обрізанні дерев необхідно приступати тоді, коли мине загроза сильних заморозків, але до початку сокоруху. Зазвичай, сигналом до дії слугує стійка температура близько 0 °C. Якщо при оцінці перезимівлі плодових виявляється, що дерева сильно пошкоджені морозами, захід відкладають на більш пізні терміни.

Починають з обрізку плодоносних пізніх сортів яблунь, потім переходять до більш раннім сортам, черешні, сливи, абрикосу, вишні, і тільки потім формують молоді, ще не плодоносившие дерева.

Починати формувати крону краще з видалення пошкоджених гілок, потім прибрати те, що спрямоване всередину, і нарешті, відрегулювати навантаження (у цьому питанні все залежить від культури, сорту і віку дерева).

Щоб обрізаний втеча не став місцем розсадника хвороб, обрізати його необхідно близько до основи, перпендикулярно гілці, на якій він зростав, але таким чином, щоб не пошкодити її. Досить великі зрізи потрібно обробити садовим варом або олійною фарбою, нанести які необхідно протягом перших 24 годин.

На молодих рослинах можна провести формування крони шляхом відгин і фіксації гілок в положенні ближче до паралельного з землею. Такий прийом провокує більш ранній вступ в плодоношення і забезпечить більш інтенсивне утворення плодових гілочок.

Якщо рослини посаджені з осені, їх обрізають з перспективою формування крони.

Календар садово-городніх робіт на березень- Сад,город,догляд,березень,календар,робіт,захист,фото

У ці ж строки, якщо це не було зроблено раніше, і проводять обрізку ягідних чагарників. З кущів смородини й аґрусу видаляють зайву поросль, вирізують загущають пагони, обрізають пошкоджені гілки.

Проводять формуючу обрізку і в малиннику. Вкорочують второгодние пагони, проріджують кущі.

Захищаємо сад від сонця

Так як в березні вже нерідкі теплі сонячні дні, добре щоб сад був захищений від сонця. Перепади температур несуть із собою небезпеку, про яку багато початківці садівники і не підозрюють. А адже вона здатна дуже сильно вплинути на життя плодових дерев. Мова йде про сонячних опіках і морозобоинах.

Сонячні опіки. Їх утворення відбувається внаслідок весняних стрибків температур, коли вдень стовбури і гілки дерев нагріваються, а вночі піддаються різкому охолодженню. В таких умовах клітини кори не витримують, відмирають і з часом відділяються, в результаті чого, згодом оголюється частину деревини. Результатом такого ушкодження стає порушення сокоруху, погіршення зимостійкості і зниження врожайності рослини, а так само його легка доступність для ураження грибковими захворюваннями.

Поразки сонячними опіками схильні не тільки старі дерева, але й молоді, і навіть прикопані на зиму саджанці.

Морозобоіни. Ті ж перепади температур стають і причиною появи морозобоїн, які на відміну від сонячних опіків являють собою не просто пошкодження кори, але розтріскування деревини аж до серцевини стовбура.

Щоб уникнути даних проблем дерева стовбури дерев необхідно пробеливать з осені гашеним вапном, або крейдяним розчином. Якщо це не було зроблено заздалегідь, можна провести побілку і ранньою весною, або прикрити стовбури з південної сторони імпровізованим щитом, білою тканиною, соломою, лапником, очеретом, усунути які можна тільки у квітні.

Якщо ушкодження виявилися їх необхідно зачистити і обробити садовим варом, морозобоіни, щоб зупинити відшарування кори по краях рани, можна обмотати широкими стрічками.

Сращиваем на зламах

Нерідкі випадки, коли під вагою снігу гілки старих дерев йдуть на злам. Якщо таке сталося, не обов'язково їх видаляти. Такі гілки або частина стовбура необхідно обережно зачистити, з'єднати, закріпити за допомогою дроту і підкладених з зовнішньої сторони дерев'яних брусків і промазати по шву садовим варом. Якщо отломленная частина надто важка, її можна скоротити, або додатково підперти.

Пам'ятаємо про непрошених гостях

Так як березень ще не здатний нагодувати голодних зайців і мишей, не варто забувати поправляти навколо стовбурів дерев захисну сітку, перевіряти сховища. Як відволікання уваги від культурних рослин для вухатих шкідників можна залишити навколо стовбурів обрізані при формуванні саду гілки.

Календар садово-городніх робіт на березень- Сад,город,догляд,березень,календар,робіт,захист,фото

Якщо гризуни пошкодили коріння або об'їли кору молодих саджанців, не варто ставити на рослинах хрест, але підгодувати їх і обробити обгризене місце садовим варом, попередньо зачистивши пошкоджену деревину і краї кори гострим ножем.

Вживаємо заходів проти хвороб і шкідників

На початку весни вже необхідно подумати про захист саду від хвороб і шкідників.

Зібрати, якщо це не було зроблено раніше, гнізда шовкопряда, золотогузки, бояришніци, знищити муміфіковані плоди. До початку набухання бруньок, в цілях захисту від квіткоїда та інших жуків-довгоносиків, закріпити на стовбури дерев ловчі пояси.

Обприскати сад розчином мідного купоросу або 1-2 %-ою бордоською рідиною. Від парші провести обробку яблунь розчином сечовини, Незабаром або Фундазолом. Обробити Фундазолом, для профілактики сірої гнилі, фузаріозного в'янення та борошнистої роси, посадки суниці, для профілактики грибкових захворювань – малинник.

Оглянути пагони смородини і агрусу на присутність личинок почкового кліща. Якщо на кущах спостерігаються округло-роздуті блідо жовтого кольору бруньки – їх необхідно зібрати і знищити. Якщо таких дуже багато, то зрізати кущ вщент, залишивши лише частина нижніх гілок і присипавши їх на 10 – 15 см землею. У ґрунті кліщ загине, а рослина дасть нові пагони.

Оглядають ягідні кущі та на наявність почковой молі, що виявляється як би обпаленими вогнем кінчиками пагонів, і на пошкодження стеклянницей, – гілки в яких вона зимує мають порожнисту серцевину. Такі пагони зрізують і знищують.

Багато садівники в період ранньої весни обробляють кущі агрусу і смородини гарячої (+65°C) водою. Робити це необхідно в період набрякання бруньок. Але надійніше проти антракнозу, септоріозу та несправжньої борошнистої росою скористатися Топазом.

Допомагаємо танути снігу

Якщо весна передбачається теплою, під молодими деревами добре розпушити сніг. Якщо затяжної, снігові укриття можна залишити. Сніг тане повільно і вночі покриває грунт крижаною кіркою? Потрібно посипати грядки золою або торфом.

Грядки з часником, морквою та іншими підзимовими посівами вже можна накрити чорною плівкою. Це прискорить схожість і забезпечить більш раннє дозрівання даних овочевих культур.

Заготовляємо живці

У березні ще можна заготовити живці для щеплення. Але вибираючи матеріал, потрібно бути уважним, так як підмерзлі гілочки не придатні до цього заходу. Визначити їх можна за побуревшей корі.

На зберігання заготовки укладають в нижню частину холодильника, попередньо зв'язавши живці в пучок, обмотавши мокрою тканиною і плівкою.

Проводимо стратифікацію

Якщо ви плануєте самостійно виростити підщепи плодових культур, то на початку весни, саме час провести стратифікацію насіння.

Календар садово-городніх робіт на березень- Сад,город,догляд,березень,календар,робіт,захист,фото

Садимо дерева

У березні, у південних районах можна посадити саджанці плодових і кісточкових культур, малини та інших чагарників. Якщо вони висаджуються на місця старих дерев, у посадочні ями краще насипати нової родючої землі.

Готуємо житла для птахів

В кінці березня багато птахи вже шукають собі місця для гнізд. Тому, якщо ви маєте на ділянці шпаківня, до прильоту нових господарів необхідно його не тільки почистити, але і продезінфікувати. Якщо ж житло для пернатої пари тільки планується, майструючи пташиний будиночок, пам'ятайте, що від його розміру, діаметр льотка і зручності входу буде залежати, хто в ньому оселиться.

Висіваємо насіння у відкритому ґрунті

До кінця першого місяця весни у відкритому грунті необхідно провести посів насіння таких декоративних культур, як тютюн, чорнобривці, левкой, настурція. Влітку вони стануть не просто прикрасою саду і городу, але і його природним захистом від шкідників.

У ці ж терміни, якщо грунт достатньо прогрілася, можна висіяти і редис, і стійкий до низьких температур зелень.

На початку третьої декади березня на півдні вже висаджують картоплю, сіють насіння петрушки.

Дбаємо про розсаді

У першій декаді березня необхідно висіяти на розсаду насіння кореневого селери, а так само томатів, перців і баклажанів, планованих до висадки в плівкові теплиці в кінці квітня. Якщо ж томати, кольорова і білокачанна капуста будуть посаджені відразу у відкритий грунт – їх необхідно висівати на розсаду в останні 10 днів місяця. В ті ж терміни можна вже посіяти насіння огірків, але з урахуванням, що висаджуватися розсада буде на теплі грядки теплиці.

Висіяне раніше пізні сорти капусти у другій декаді березня пікірують, помідори і перці в третій.

У теплицях вже можна посадити розсаду цвітної капусти, редис, цибуля, кріп та іншу зелень. Для тих, хто висаджує картоплю в травні, наприкінці березня необхідно зайнятися яровизацией його бульб.

Календар садово-городніх робіт на березень- Сад,город,догляд,березень,календар,робіт,захист,фото

Продовжуємо роботи в зимових теплицях

У зимових теплицях настав час збирати огірки. Тому дуже важливо, щоб культура отримала в даний період все необхідне: + 26..28°C вдень, +19..20°C вночі, відсутність коливання температур, полив теплою водою, підживлення.

Вносимо добрива

У самому початку березня можна удобрити малинник азотними добривами. На молодих посадках їх необхідно розкидати ближче до кущів, на старих розподіляти по всьому ряду.

В кінці місяця вже можна висівати морозостійкі сидерати.

Інші роботи

Як би клопіт не були березневі дні, але серед їх суєти необхідно знайти час, щоб переглянути і підправити садовий інвентар, відремонтувати, продезінфікувати, перекопати і удобрити весняні теплиці, підготувати грядки відкритого ґрунту до основних посадок

Дата публикации: 9.04.17