Ґрунтоперевтома: що це таке?

Як дивно: флокси довгий час прекрасно росли на одному місці, і раптом вони стали дрібніти і хворіти. Хоча і догляд колишній, і сорту – найкращі, і засоби для боротьби з хворобами – теж. Що відбувається? Швидше за все ви зіткнулися з почвоутомлением.

Ґрунтоперевтома: що це таке?- Ґрунтоперевтома: що це таке?, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Цей ґрунтовий недуга проявляється поступово, по мірі розвитку бур'янів, загального збіднення ґрунту і порушення її мінерального балансу, накопичення токсинів і хвороботворних організмів. Зазвичай таке трапляється при тривалому вирощуванні рослин на одному і тому ж місці, коли правила чергування культур не дотримуються.

Не думайте, що це доля тепличних господарств або фермерських угідь, – звичайні садівники і городники теж стикаються з подібною проблемою. Найпоширеніший вид грунтової "нудьги" – зменшення запасів поживних речовин. Дерева і чагарники, квіти і навіть газон поступово виснажують ґрунт. Особливо це стосується легких піщаних і торф'яних земель. У природі отмершая органіка, розкладаючись, знову повертається в ґрунт. А в саду ми збираємо опале листя, зрізаємо відцвілі багаторічники, відвозимо на компост скошену траву. Тобто самі щорічно видаляємо елементи живлення, витягнуті з грунту рослинами.

Культури теж сильно розрізняються по своєму "апетиту". Так, капуста томати, кабачки і огірки "люблять" азот і зольні елементи. А редис горох квасоля і салат споживають їх набагато менше. В змішаних посадках ефект стомлення ґрунту зазвичай яскраво не проявляється. Набагато гірше обстоїть справа в монокультурі, будь то овочі або квіти. Тут весь час витрачаються одні і ті ж мінеральні елементи, і баланс поживних речовин у грунті порушується.

Шкідники і хвороби накопичуються, якщо одна за одною вирощуються "близькі родичі." Наприклад, помідори, картопля і баклажани (пасльонові) страждають від нематоди та чорної ніжки, а редис, ріпа і капуста (хрестоцвіті) – від кили, сірої гнилі та капустяної мухи.

Багато рослин виділяють речовини, які накопичуються в ґрунті і гальмують розвиток не тільки інших видів, але і свого підросту. Наприклад, кореневі і листові виділення волоського горіха не дають проростати власним насінням. Таким же "поведінкою" відрізняються дуб, каштан, ясен і багато хвойні.