Грунт – основа високого врожаю

минулого тижня, на одному семінарі в Білорусі, моя колега з Інституту захисту рослин розповіла історію про те, як її запросили в одне велике господарство впровадити нові, прогресивні методи захисту від шкідників і підвищення продуктивності. Однак грунт виявилася настільки виснажена і запущена, що рослини просто намагалися вижити і давали досить мізерний урожай. Тому, тонкі технології і методи виявилися марними.

Ця історія навела мене на думку, що ми часто намагаємося використовувати нові, нестандартні прийоми, що дозволяють підвищити врожайність наших городніх і садових культур, іноді забуваючи про базових, основоположних умов формування високого врожаю. Головний з них – це грунт, на якому ростуть рослини, її склад, структура та забезпеченість необхідними поживними речовинами.

Грунт – основа високого врожаю- Грунт,ґрунт,земля,структура,кислотність,як визначити,як поліпшити,підвищити родючість,Фото

Спробуємо узагальнити основні прості прийоми оцінки якості ґрунту та підвищення його родючості, які могли б застосувати садівники і городники-любителі. Це ж могло б бути корисним і для ландшафтного дизайну, оскільки спектр застосовуваних рослин тут значно ширше. Можливо, для багатьох вони здадуться тривіальними, про їх сукупність дозволить забезпечити здорову основу майбутнього врожаю.

Уважно придивіться до грунту у Вашому саду, якщо необхідно, викопайте яму. Земля на вашій ділянці складається з каменів (гравію), піску чи глини, гниючої органіки, а можливо і крейди.

Перевірте тип Вашої грунту

Візьміть трохи грунту з глибини 7-15 см (чим грунт світліше, тим з більшої глибини треба брати зразки). Стисніть зразок в долоні;

  • якщо грунт злипається в липкий ком, брудниться, значить вона глинистий;
  • якщо грунт стискається добре, але грудку, не липкий і не блискучий, то це родючий ґрунт;
  • якщо проб розсипається – це пісок, присутність у ньому білих камінчиків означає, що грунт вапняна.
Грунт – основа високого врожаю- Грунт,ґрунт,земля,структура,кислотність,як визначити,як поліпшити,підвищити родючість,Фото

Камені і пісок.

Високий відсоток каменів, гравію або піску означає, що хоча ґрунт і добре дренується, але дуже бідна елементами живлення. Необхідні добавки органічних добрив.

Крейда (вапно).

Коренів рослин важко з такого ґрунту отримувати вологу, а верхній родючий шар зазвичай тонкий. Перекопайте таку грунт на глибину 60 см з компостом або органічними добривами.

Глина.

Частинки такого ґрунту плоскі, вони злипаються і утримують вологу подібно двома листами скла, покладених один на інший. Такі ґрунти багаті, проте влітку, на сонці вони спікаються, а восени і навесні слизькі, що ускладнює дренування. Додавання вапна (гідроксиду кальцію) або гіпсу (сульфату кальцію) здатне через процес флокуляції дозволяє роздрібнити таку грунт, поміщаючи між пластинами гранули, полегшуючи її обробку. На жаль, поліпшення такого ґрунту протримається недовго і не проникне глибоко, процес необхідно проводити регулярно, не забуваючи насичувати її компостом і органікою.

Кислотно-лужний склад грунту

Грунт буває кисла, нейтральна або лужна, що впливає на ріст рослин, їх стійкість до хвороб і продуктивність. Рівень кислотності вимірює в показниках рН: 4-5 – кисла, 7 – нейтральна, 8-9 – лужна. Крайні значення – погано для рослин, найкраща – близько 6 рН. Торф'яний грунт майже завжди кисла, вапняна – лужна. Визначити кислотність ґрунту можна різними способами. Ще купуючи ділянку, придивіться: калина свідчить про лужному грунті, а папороть-орляк – про кислої. Кращі результати по визначенню виходять за допомогою спеціального приладу – рН-метри, проте задовільні результати дають і спеціальні тестуючі смужки паперу, які змінюють колір у водному розчині грунту.

Грунт – основа високого врожаю- Грунт,ґрунт,земля,структура,кислотність,як визначити,як поліпшити,підвищити родючість,Фото

Відносно легко зробити грунт більш лужною, додавши вапно, зазвичай вносять восени. Значно складніше зробити грунт більш кислою, допомагає внесення гною. Однак краще розводити рослини (особливо декоративні), узгоджуючи з природними обмеженнями, які створює грунт.

Важливою властивістю ґрунту є її забезпеченість поживними речовинами, про це ми розповімо в одній з наступних публікацій.

Смотрите Эталонные грузопоршневые манометры у нас.