Горох Нут — корисні властивості і вирощування

Кожен рік на нашій ділянці одна грядка обов'язково відводилася під звичайний горох. Дозріваючим зеленим горошком ласували як дорослі, так і діти, ми додавали його в салати і супи, а трохи дозрілого гороху залишалося і на зиму. З роками виникло деяке розчарування в цій культурі з-за ураження шкідниками. Варто було трохи згаяти час і пиши пропало: половини врожаю як не бувало. І ще: дуже дружно він дозрівав, наполовину вже вражений.

Відректися від зеленого горошку допоміг випадок. Прийшла якось сусідка і, спостерігаючи, як я перебираю горох, відокремлюючи здоровий від ураженого, співчутливо назвала мене «попелюшкою», заявляючи при цьому: «Євгене, я б на твоєму місці замінила цю культуру інших горохом, який називається Нут. Його не люблять шкідники, тому що в зелені він містить багато щавлевої кислоти». Далі, з превеликим задоволенням демонструючи свої пізнання в лікарських травах, вона не приминула перерахувати всі цілющі властивості нуту. При цьому мені коштувало великого терпіння, щоб вислухати її до кінця. Все ж, незважаючи на її тяжку лекцію, я подякував за інформацію і пообіцяв «взяти до відома».

Нут, або турецький горох, або баранячий горох (Cicer arietinum) — рослина сімейства Бобові. Насіння нуту — харчовий продукт, особливо популярний на Близькому Сході; основа для хумуса.

Горох Нут — корисні властивості і вирощування- горох,Нут,баранячий,турецька,вирощування,корисні властивості,фото

Корисні властивості Нуту

Корисні властивості нуту ми перерахуємо не зі слів моєї люб'язною сусідки, а за висновками фахівців. Деякі з них вважають, що завдяки вмісту в нуте триптофану, значно поліпшує роботу людського мозку, був підготовлений перехід від первісного хаосу в свідомості людей до высокоорганизованному розуму. Вчені прийшли до висновку, що люди "порозумнішали" завдяки цій амінокислоти, яка безпосередньо пов'язана з виробленням найважливішого гормону серотоніну, який забезпечує передачу електричних імпульсів від клітин.

Нут багатий вітамінами і мінеральними речовинами. Він «витягує із землі і заганяє в горошину» чи не всю таблицю Менделєєва. У ньому містяться фосфор, калій, кальцій, магній, молібден, лецитин, рибофлавін (вітамін Вг), тіамін (вітамін Bi), нікотинова і пантотенова кислоти, холін. Вітамін С також представлений в нуті в достатній кількості, причому в проростаючого насіння його кількість значно зростає. Містяться в ньому і корисні жири (від 4-х до 7%). Але найголовніше — він накопичує такий цінний мікроелемент, як селен. Це особливо важливо для регіонів з дефіцитом селену. Недолік селену викликає у людини цілий ряд серйозних захворювань — слабкість, підвищену стомлюваність, хвороби підшлункової і щитовидної залоз, дистрофію серцевого м'яза, розсіяний склероз, онкологічні та інші не менш небезпечні хвороби. Вважають, що харчуючись нутом, можна перемогти хворобу назад, оновити кров, захистити свій організм від новоутворень.

Практикою багаторазово доведено, що нут допомагає діабетикам, тим, хто зазнавав опромінення радіацією, а також при анемії, аритмії серця, нервових захворюваннях, хворобах зубів і запаленні ясен, вуграх, шкірних висипаннях. Крім того, він сприяє розчиненню каменів у жовчному та сечовому міхурі, чистить судини, нормалізує тиск. Як бачимо, нут допомагає в безлічі випадків, в тому числі і при профілактиці хвороб, і що важливо, він нікому не завдасть шкоди.

Горох Нут — корисні властивості і вирощування- горох,Нут,баранячий,турецька,вирощування,корисні властивості,фото

Історія Нуту

Оскільки нут дуже давня культура (люди знали про нього кілька тисячоліть тому до н. е..), він має багату всесвітню історію. Вперше ввели його в раціон харчування греки і єгиптяни. У стародавньому Єгипті фараони на фресках зображувалися з гілочками нуту, що символізують владу, могутність і чоловічу силу. Вірячи в загробне життя, єгиптяни супроводжували своїх правителів в інший світ з зернами цієї рослини. Пишуть, що їх знайшли японські археологи та у гробниці Тутанхамона. У нуту дуже широка географія розповсюдження: Північна Америка, Іран, Індія, Бірма, Італія, Танзанія, Австралія та багато інших країн.

Кількість людських життів, врятованих завдяки нуту в періоди жорстоких посух та інших природних катаклізмів, не піддається обчисленню. Серед зернобобових культур по поживності і лікувальним властивостям він вважається поза конкуренцією. І ще одна важлива корисне властивість нуту: він має стрижневий, що пронизує ґрунт на глибину до 2 м, розгалужене коріння. На ньому утворюються бульбочки як результат симбіозу рослин із бульбочковими бактеріями, за рахунок чого коріння є для грунту гарними постачальниками азотних добрив (близько 50 кг азоту з розрахунку на 1 га, що відповідає 150 кг аміачної селітри). Ніж ні потужна «інвестиція» нуту під майбутній врожай інших культур!

Горох Нут — корисні властивості і вирощування- горох,Нут,баранячий,турецька,вирощування,корисні властивості,фото

Вирощування Нуту

Перш за все, і краще всього під цей горох підійде ділянка, на якому всі попередні роки було найменшу кількість багаторічних бур'янів. Ґрунт перед посадкою повинна бути рихлою і м'якою. Нут добре переносить скупченість, тому грядки можна розташовувати на відстані 15-20 см один від одного. Правда, є рекомендації садити нут попросторнее, з відстанню до 50 см в цілях отримання кращого врожаю. Глибина грядки повинна становити не менше 10-ти див. (є рекомендації – до 15 див). Якщо так глибоко садити, то, напевно, бажано насіння нуту перед посадкою обробити препаратами для поліпшення їх проростання і підвищення врожайності. Оптимальним часом висіву насіння цієї культури є період, коли верхній шар ґрунту прогріється вище +5°C.

Горох Нут — корисні властивості і вирощування- горох,Нут,баранячий,турецька,вирощування,корисні властивості,фото

Догляд за нутом здійснюється з урахуванням деяких особливостей. Нут — рослина самозапильна, «довгого дня», не в'ється, як горох, не обсипається і не вилягає, хоча і досягає 50-60 см у висоту. Не всі городники вважають його високоврожайних, хоча на приватних городах цілком реально отримувати врожаї з розрахунку на гектар по 3 т і більше. Рослина стійка до спеки і посухи, сходи витримують заморозки до мінус 7 °С. Проте, не рекомендується піддавати його «без потреби» випробуванням заморозками.

Тепло люблять всі рослини, тому посадку нуту на початку червня рекомендують багато дачники. Вважається, що нут добре росте і плодоносить навіть на бідних грунтах, тому для отримання хорошого врожаю цієї культури зовсім не обов'язково серйозно піклуватися про добривах. І все ж підгодовувати фосфорними і калійними добривами нут рекомендують (а азоту у нього і у самого вистачає). Ця культура майже зовсім не переносить гербіцидів, причому рослини можуть погубити не тільки знову внесені хімікати, але і залишкові хімічні елементи, довгий час зберігаються в грунті. З цієї причини для нуту краще всього підбирати ділянку, який більше 2-х років не оброблявся «хімією». Зрозуміло, що дача якраз і є тим місцем, де сам Бог велів вирощувати цей горох, так як дачники, як правило, дуже акуратно використовують хімію на своєму городі.

Вважається, що прибирання нуту можлива вже через 80 днів після посадки, однак для деяких сортів цей період може становити близько 100 і навіть 120 днів. Зрозуміло, не слід упускати момент дозрівання, так як небажано, щоб нут потрапляв під осінні дощі, що призведе до псування врожаю.

Горох Нут — корисні властивості і вирощування- горох,Нут,баранячий,турецька,вирощування,корисні властивості,фото

Використання Нуту

У їжу використовується нут, як і звичайний горох, для приготування різних страв – супів, салатів, вінегретів, гарнірів і пиріжків.

Для профілактики і лікування хвороб можна використовувати наступний рецепт: півсклянки бобів двічі промити і залити водою на ніч. Вранці зерна нуту збільшаться в об'ємі приблизно в два рази. Це добова норма для дорослої людини. Набряклі у воді боби можна з'їсти сирими, якщо дозволяє шлунок, або зварити: ще раз залити водою і варити півгодини, періодично доливаючи воду до початкового об'єму. Вживають зварений нут 3-5 ст. ложок і стільки ж відвару за півгодини до прийому їжі протягом 20 днів. Потім роблять перерву днів десять, потім процедуру повторюють, і так 2 – 3 рази на рік.