Фізаліс їстівний. Кульки — ліхтарики

Фізаліс, він же перуанський агрус (названий так за смак, злегка нагадує агрус), він же – земляна вишня, він же суничний томат. Посадивши у себе на ділянці фізаліс, ви в будь-якому випадку будете з гарантованим урожаєм.

Фізаліс, латинська назва Physalis — найбільший рід трав'янистих рослин сімейства Пасльонові (Solanaceae), часто порівнюваний з томатами. У народі його називають смарагдовим ягодою або земляний журавлиною (хоча до журавлині він ніякого відношення не має), перуанський агрус, земляна вишня, суничний томат.

Фізаліс має дві їстівні форми: овочевий і ягідний (суничний).

фізаліс Овочевий (Physalis philadelphica) – вид фізалісу мексиканського походження. Тубільці називають цю культуру «томатиль» і «миломат», тобто мексиканський томат.

Ягідні види – физалисы південноамериканського походження, до них відносяться Фізаліс Перуанський (Physalis peruviana) і Фізаліс Суничний (Physalis pubescens).

Фізаліс їстівний. Кульки — ліхтарики- Фізаліс,їстівний,овочевий,ягідний,Догляд,розмноження,вирощування,фото.

Крім овочевої та ягідної форм існує Фізаліс декоративний (Фізаліс звичайний – Physalis alkekengi), або китайський ліхтарик, він прекрасно зимує в наших умовах, щорічно через декілька місяців з розташованих неглибоко під землею кореневищ.

Плід овочевого фізалісу – м'ясиста ягода жовто-зеленого або жовто-оранжевого кольору, схожа на помідор. Плоди приємні на смак, їх споживають як у сирому, так і в переробленому вигляді. Якщо плоди зібрати недозрілі, вони можуть зберігатися цілу зиму (схожі на ліхтарики в помаранчевих чехликах).

Фізаліс чудово обробляється на тих же ґрунтах, на яких можуть рости і оброблятися помідори. За зовнішнім виглядом кущ фізалісу досить високий (80-100 см), стрункий, схожий на кущ пасльону.

З кожного куща фізалісу можна отримати не менше 2-3 кг плодів. Плоди приємного специфічного смаку, з них можна приготувати безліч страв і кулінарних виробів. Крім того, плоди фізалісу володіють лікувальними властивостями. Особливо рекомендується споживати їх тим, хто страждає хронічними захворюваннями нирок (є думка, що при цьому розсмоктуються камені).

Фізаліс їстівний. Кульки — ліхтарики- Фізаліс,їстівний,овочевий,ягідний,Догляд,розмноження,вирощування,фото.

Особливості фізалісу

Рослини фізалісу мають сильноветвящийся (до 12 гілок) полулежащий (у овочевої групи) або сланке (у ягідної) стебло довжиною 60 — 120 див. Листи — прості, овальні з зубчастими краями (у ягідної групи — злегка гофровані). Квітки — поодиноко сидять в пазухах розгалужень, що нагадують за формою маленький дзвіночок жовтуватого забарвлення з коричневими плямами біля основи. Плід — багатонасінна округла ягода, укладена в пергаментний чашечку.

На рослині формується 100 — 200 плодів. У овочевих фізалісів плоди великі:

  • Грунтовий Грибовський — 40 — 60 г
  • Московський ранній — 50 — 80 р,
  • Кондитерський — 40 — 50 г
  • Великоплідний — 60 — 90 р.

У ягідного фізалісу сорти Суничний 573 ягода дрібна — 6 — 10 р.

Від сходів до дозрівання при розсадному способі вирощування у овочевого фізалісу минає 90 — 100 днів, у ягідного — на 10 — 20 днів більше. Плодоношення фізалісу розтягнуто на 1 — 1,5 місяця, оскільки рослина кущиться і зростає до заморозків, а в кожному розгалуженні знову утворюються квітка і плід.

Фізаліс їстівний. Кульки — ліхтарики- Фізаліс,їстівний,овочевий,ягідний,Догляд,розмноження,вирощування,фото.

По відношенню до факторів зовнішнього середовища фізаліс овочевий близький до томату, але порівняно з ним більш холодостійкий, посухостійкий і менш світлолюбний. Насіння його проростає при температурі +10..12°, а ось у ягідного — при +15° С і вище. Оптимальна температура для росту і розвитку фізалісу +15..20 °С.

Фізаліс росте на всіх ґрунтах, за винятком сильнокислых, засолених і перезволожених. На важких родючих грунтах фізаліс може дати врожай значно вищий, ніж на піщаних, особливо мало родючих, хоча дозрівання плодів у другому випадку настає раніше. Висока посухостійкість пов'язана з розвитком більш потужною, ніж у томата, кореневої системи. Як тіньовитривала рослина фізаліс цілком комфортно себе почуває в міжряддях інших культур, а підвищена холодостійкість овочевого фізалісу дозволяє просунути його в північні райони.

Вирощування фізалісу

Для фізалісів на городі вибирають ті ж ділянки, що і для томата, розміщується після овочевих культур, вирощених по свіжому гною (огірок, капуста). Зверніть увагу на те, що в попередників фізалісу не повинно бути пасльонових, в іншому випадку не уникнути однобічного виснаження грунту і передачі одних і тих же захворювань.

У відкритий грунт розсаду фізалісу висаджують після закінчення заморозків, за тиждень до висадки розсади томата або одночасно з ним. Розсаду висаджують у віці 55 — 60 днів від посіву насіння. Схеми посадки фізалісу у відкритому грунті і під плівковими малогабаритними укриттями при вільному розвитку куща 70х70 див. (овочевих) і 60х60 (ягідних).

У теплицях при підв'язці до кілків або вертикальній шпалері фізаліс розміщують за схемою 70х50 — 60 см (овочевий) і 70х30 — 40 см (ягідний). У місцях перетину маркерних ліній роблять лунки, наливають в них воду і після вбирання вологи додають в лунки по 300 — 500 г компосту. У сонячну погоду розсаду висаджують у другу половину дня, в похмуру — в будь-який зручний для городника час. Після посадки її щільно обжимають землею і зверху не поливають, щоб не утворилася кірка.

Фізаліс їстівний. Кульки — ліхтарики- Фізаліс,їстівний,овочевий,ягідний,Догляд,розмноження,вирощування,фото.

У період вегетації грунт утримують в розпушеному стані та чистою від бур'янів. Фізаліс вирощують без пасинкування і прищипок. Чим сильніше гілкуються рослини, тим більше плодів утворюється на них. Прибирають плоди аж до перших заморозків, так як рослини витримують зниження температури до — 2° С і продовжують плодоносити навіть при нульовій температурі. Збирають плоди у міру дозрівання, коли чашечка починає підсихати.

Опале плоди можуть зіпсуватися, для тривалого зберігання їх можна знімати злегка недозрілими. У добре провітрюваному теплому приміщенні плоди фізалісу можна дозарювати і зберігати, як мінімум, 2 — 3 місяці. У сирих приміщеннях, особливо при зберіганні купою, вони швидко загнивають і стають непридатними для вживання в їжу.

Перед переробкою плоди овочевого фізалісу бланшують для видалення з них клейкої речовини. Ягідний фізаліс не вимагає бланшування, так як він клейкої речовини не має. Якщо плоди овочевого фізалісу можна залишати дозрівати, то плоди ягідного слід збирати тільки зрілими.

Врожайність овочевих фізалісу у відкритому і утепленому грунті 2 — 3 кг/м2 (овочевий) і 0,5 — 0,1 кг/м2 (ягідний). У теплицях урожай в 1,5 — 2 рази вище.

Розмноження

Фізаліс розмножується насінням. Можна сіяти їх безпосередньо в грунт, але в умовах середньої смуги рослина краще вирощувати через розсаду. Треба сказати, що насіння сортових ягідних фізалісів знайти не зовсім просто – асортимент їх невеликий і не дуже різноманітний. До того ж не можна бути впевненим, що ви купили саме те, що потрібно, – з назвами багатьох видів і сортів ягідних фізалісів (а значить, і з насінням) досі панує деяка плутанина.

Вирощуючи фізаліс, враховують його розміри і терміни дозрівання. Наприклад, фізаліс перуанський (ягідна форма) – рослина сильноросла (до 2 м), тепло - і світлолюбна. Від сходів до першого врожаю проходить 130-140 днів, тому його насіння висівають на розсаду в середині – наприкінці лютого. На постійне місце (краще всього – в плівкову теплицю) рослину переносять в кінці травня. При пікіровці і висадці бажано заглиблювати розсаду до нижнього листа. На 1 м2 землі поміщають не більше двох рослин. При формуванні прищипують всі бічні пагони нижче першого бутона. Вище першого бутона рослина не прищипують. Поливають фізаліс перуанський до кінця липня так само, як томати: раз в 6-7 днів, ближче до вечора, уникаючи попадання води на листя. З початку серпня полив припиняють – щоб бадилля більше не росла і швидше зав'язувалися плоди. Фізаліс дозрів, якщо «ліхтарики» пожовкли. Ягоди всередині стають помаранчевими. Від куща плоди відділяються з працею, доводиться братися за ніж. Після збору їх просушують разом з «ліхтариками» і зберігають у добре провітрюваному місці при температурі від +1 до + 15 °с. Якщо все зроблено правильно, урожай буде зберігатися кілька місяців.

Фізаліс їстівний. Кульки — ліхтарики- Фізаліс,їстівний,овочевий,ягідний,Догляд,розмноження,вирощування,фото.

У фізаліса изюмного (фізалісу суничного) плоди дрібніші, ніж у перуанського (близько 1-2 г), і сама рослина малорослое (до 40 см), невибаглива. Врожай достигає за 100-110 днів після того, як з'являться сходи, тому насіння на розсаду висівають в середині березня. При пікіровці заглиблюють до сім'ядоль. На постійне місце у відкритий грунт розсаду переносять в кінці травня – початку червня, бажано в тепле захищене місце. На 1 м2 розміщують 6-8 рослин. Фізаліс ізюмний обходиться без опори; формувати його не потрібно. Поливають так само, як і перуанський, єдина відмінність – полив припиняють в середині серпня. Зрілі плоди осипаються з куща. Дуже часто обпадають і не дозрілі – їх треба потримати 10-15 днів в кімнатних умовах. При правильному зберіганні плоди пролежать 4-5 місяців. Всі физалисы кожен рік дає рясний самосів і в стані поширитися по всій ділянці.

Фізаліс можна висівати під зиму, його не пошкоджують шкідники і хвороби, він більш холодостійкий, ніж інші овочі з цього ж сімейства пасльонових, посухостійкий.

Незважаючи на те, що фізаліс давно і добре відомий в культурі, він досі залишається екзотичним овочем і мало обробляється нашими городниками. А між тим, урожай фізалісу можна отримати в будь-якій (навіть самий несприятливий) рік, так як ніякими хворобами і шкідниками він практично не уражається. Навіть найлютіший ворог всіх пасльонових – колорадський жук, і той чомусь фізаліс воліє обходити стороною.

Дата публикации: 9.04.17