Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці

І знову вітаю вас, шановні городники. І цього разу розмова піде про шкідників томатів, так як вважаю тему актуальною. При несприятливих погодних умовах відразу активізуються різні комахи, які приносять рослинам шкоду. Отже, що робити, якщо з'явилася білокрилка помідорів в теплиці: методи боротьби, а також способи профілактики.

Зміст

 1. Білокрилка: розбираємося з родоводом
 2. Механічні методи боротьби з білокрилка
 3. Біологічні методи
 4. Народні засоби в боротьбі з шкідником
 5. Хімічні методи боротьби з білокрилка
 6. Профілактичні заходи

Білокрилка: розбираємося з родоводом

Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-

Крихітне, схоже на моль комаха, розміри якого не перевищують 3 мм, відноситься до сімейства алейродидов. Всього нараховують більше тисячі видів білокрилки, але нас цікавить теплична або оранжерейна, яка мешкає на томатах, а також огірках, баклажанах і навіть кольорах.

Для комахи характерно інтенсивне розмноження, а тому, якщо помітили личинки цього «звіра» на листках рослин або самих дорослих метеликів, необхідно відразу ж їх знищувати.

Як ідентифікувати белокрылку?

 • томатів починають скручуватися листочки, потім вони жовтіють і сохнуть.
 • На нижній стороні листа можна помітити колонії личинок білокрилки, які харчуються соком стебла і листя.

  Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-
 • Поява липкого нальоту на листках помідорів.
 • Поява некротичних плям.
 • При дотику до рослин можуть розлітатися численні дрібні комахи з крильцями білястого кольору.

Білокрилка є небезпечним шкідником:

 • Личинки висмоктують соки з рослин, що призводить до усихання і загибелі томатів.
 • Дорослі білокрилки харчуються листям, а так як кількість ненажерливих комах звичайно велика, то за кілька днів кущ томатів може бути знищений.
 • Білокрилка є носієм різних вірусів, тому може бути джерелом зараження рослин в укриттях.
 • Виділяється личинками білокрилки особлива речовина є відмінною середовищем для розмноження сажистого грибка. Зовні це проявляється в появі на кущах томатів чорних плям (дивіться фото), листя не отримують необхідних компонентів для нормального розвитку, всихають, відмирають.
Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-

Звідки білокрилка може з'явитися в теплиці? Джерелами є заражений грунт, розсада, яка була придбана на ринку або в оранжереї, неприбрані вчасно і гниючі рослинні залишки.

Шкідник з'являється в теплицях, де не дотримуються режим провітрювання, а також, де рослини томатів посаджені занадто тісно.

ВАЖЛИВО! Комаха проходить у своєму розвитку три стадії. Боротьба з білокрилка в теплиці на помідорах ускладнюється тим, що на одній рослині томату можуть бути особини всіх стадій розвитку, тому кращий результат дає застосування одночасно різних методів боротьби.

Механічні методи боротьби з білокрилка

Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-

Позбавитися від білокрилки можна такими способами:

 • Протирання листя томатів тканиною, змоченою в мильному розчині. Господарське мило часто використовують для приготування різних складів, які допомагають у нелегкій праці городника. Прийде на допомогу воно і в цьому випадку.

  Пропорція: 1 частина мила на 6 частин води.

 • Приготування спеціальних пасток. Дорослих особин приваблює жовтий відтінок, тому листи з фанери або картону бажано пофарбувати в цей колір. Потім необхідно нанести на поверхню мед, вазелін або касторове масло і прикріпити пастки у теплиці біля рослин. Сьогодні в спеціалізованих магазинах продаються готові пастки, в яких використовується спеціальний невисихаючий клей.

Біологічні методи

У цьому випадку до допомоги приваблюють комах, які є природними ворогами білокрилки, але при цьому безпечні для людини і томатів.

До них відносяться:

 • сонечка;
 • златоглазки;
 • хижий клоп макролофус;
 • лялечки энкарзии (паразитоидной оси).

ВАЖЛИВО! Якщо для боротьби використовуються комахи, то не можна застосовувати одночасно з ними в хімічні препарати.

Народні засоби в боротьбі з шкідником

Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-
 • Настій часнику використовують для обприскування томатів. Обробку проводять раз у кілька днів, намагаючись, щоб розчин потрапляв на личинок і дорослих особин.
  Приготування: літр води, 150 грамів подрібнених часточок часнику. Всі настоювати протягом 5-6 днів.
 • Настій деревію також допомагає позбавитися від білокрилки. Необхідно на літр гарячої води взяти 100 грамів подрібненої рослини, настояти 24 години і потім обприскати.
 • Точно так само городники використовують настій кульбаби.
  Склад: на 1 літр окропу береться приблизно 80-100 грамів коренів кульбаби. Настоюють добу, застосовують для обприскування.
Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-

Склади, приготовлені за даними рецептами, ефективні у випадках, якщо шкідників в теплиці не так багато. Якщо ж ситуація зайшла занадто далеко, доведеться використовувати хімічні препарати.

Хімічні методи боротьби з білокрилка

Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-

В магазинах є величезний вибір різних препаратів, тому городники завжди можуть придбати їх для боротьби з шкідником. Деякі використовують традиційний дихлофос, але краще вибрати спеціалізовані засоби.

Серед найефективніших:

 • Вертициллин – розводять 25 мл на один літр води. Обприскують двічі, інтервал – 10 днів.
 • Пегас – відмінно зарекомендував себе препарат, що використовується для обприскування. Розводять у співвідношенні 2 мл препарату на 1 літр води, обприскування проводять двічі, витримуючи перерву на 7-10 днів.
 • Конфідор. Зазвичай проводять тільки одне обприскування.
 • Актеллік. У продажу препарат представлений в ампулах, для обробки томатів достатньо однієї ампули на літр води. Обробляють два-три рази, результат помітний вже на другу-третю добу після обприскування.
Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-
Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-
Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-

ВАЖЛИВО! Використання хімічних складів проводиться строго по інструкції і тільки в зазначених дозах і пропорціях. Тому візьміть за правило: перш ніж обробити рослини, уважно читати інструкцію до препарату!

Профілактичні заходи

Ефективні методи боротьби з білокрилка помідорів в теплиці-

Щоб білокрилка не з'явилася в теплиці, необхідно обов'язково дотримуватись правил агротехніки томатів, а також не забувати про профілактику.

 • Купувати розсаду помідорів потрібно тільки у перевірених і надійних продавців.
 • Щорічно восени, після збору врожаю, слід проводити дезінфекцію теплиці. Для цього використовують розчин мідного купоросу, марганцівки. Також обов'язкова перекопування землі, прибирання всіх рослинних залишків, трави.
 • Проморозка грунту в теплиці. Проводитися з настанням холодів, щоб грунт всередині промерзла.
 • Компостна купа має розташовуватися далеко від грядок і теплиць, так як саме в ній зазвичай можуть мешкати білокрилки.

Головне – пам'ятайте, що з такою напастю боротися можна, тільки не треба опускати руки. А ще краще не допускати появи білокрилки у своїй теплиці, дотримуючись для цього всі правила вирощування томатів і не забуваючи про профілактику.

Наталія Сєвєрова

Дата публикации: 6.12.18