Детальніше про часник

Здавна в Німеччині вважали, що часник наділений чудодійною силою. Проти чаклунів ним натирали підошви і груди в області серця. В Угорщині головки часнику клали під матраци новонароджених, щоб сильним запахом відлякати нечисту силу. Деякі народи носили часник на шиї на ниточці для профілактики захворювань. У народній медицині ним лікують рани і виразки, а вдихання парів ефективно при туберкульозі, простудних захворюваннях. Наука пояснює це наявністю фітонцидів, які вбивають мікроорганізми. Хоча фітонциди є в багатьох овочах, часник серед них чемпіон: подрібнені зубчики можуть більше 200 ч. знищувати мікроорганізми (цибуля — лише 8). Тому розкладіть в офісах, кабінетах, аудиторіях не розрізані цибулини, а часник.

Детальніше про часник-

© Christian Ries

Є озимі та ярі форми цієї рослини, стрелкующиеся і нестрелкующиеся, а також проміжні — зі слабким стрелкованием. А що, якщо озимі форми посадити навесні, а ярі — восени? Спробуємо розібратися.

Серед озимих є стрелкующиеся і нестрелкующиеся форми, а серед ярих — в основному нестрелкующиеся. Ярі зазвичай менш урожайні, але відрізняються гарною лежкістю. Їх можна висаджувати і восени, проте врожай буде нижче, ніж при весняній посадці.

Детальніше про часник-

© Jennifer Dickert

Всі сорти у вітчизняному Реєстрі рослин — озимі зокрема, такі відомі як Харківський фіолетовий і Перемога (виведені в Харківському інституті овочівництва і баштанництва), Софіївський та Прометей (виведені в Уманському національному аграрному університеті), Донецький фіолетовий, Старобільський місцевий. Львівський аграрний університет вивів сорти Спас (районований у 1999 році) та Лідер (у 2000-му). Російська селекція представлена сортами Ювілейний Грибовський і Парус.

Стрелкующиеся форми більш зимостійкі і гострі, їх можна розмножувати повітряними цибулинами (що дозволяє не витрачати зубчики — цінну харчову продукцію). Нині вважається, що розмножувати зубчиками недоцільно. Недолік — треба видаляти стрілки, інакше врожайність різко зменшиться. Віддалену стрілку можна відварити, підсмажити — за смаком вона нагадує гриби. Всі перераховані вище озимі сорти стрелкующиеся.

Нестрелкующиеся форми раніше поступалися за двох причин: немає повітряних цибулин, а значить більша частина врожаю витрачалася на посадковий матеріал. По-друге, немає смачної стрілки. Так було до 1983 року, поки не з'явився перший нестрілуючий озимий сорт-Український білий гуляйпільський, що відрізняється від інших сортів формою, лежкістю, морозостійкістю, смаком з приємною гостротою. Згодом були виведені сорти Сакський і Одеський 13.

Детальніше про часник-

© Tony Austin

Дізнатися, якою часник буде у вас, можна за зовнішнім виглядом цибулини. У стрелкующихся 1 кільце з 4-12 зубців. У нестрелкующихся їх 14-30 і більше, розташовані у вигляді спіралі, більш дрібні. Вирощуючи нестрелкующиеся форми, позбудетеся від необхідності видаляти стрілки. Типова помилка овочівників — висаджувати часник з інших регіонів. Неадаптований до умов, він знижує продуктивність. Так, тернопільський часник буде давати низький урожай в Київській області. Тому для посадки вибирайте лише місцеві форми.

Ярі форми в наших умовах зустрічаються лише у вигляді місцевих популяцій (навіть не внесені в Реєстр), де народний досвід визначив їх оптимальний строк висаджування. Як правило, вони нестрелкующиеся. Їх позитивна якість — весняна посадка, вирішує проблему вимерзання взимку. І хоча їх врожайність нижче озимих, але при несприятливих умовах взимку, коли озимі вимерзали, ярі не раз давали гарні врожаї. Тому не дивуйтеся, зустрівши місцеві форми для ярої культури. Але у своїй місцевості до її вирощування потрібно підходити з особливою ретельністю.

Агротехніка часнику проста. Перед посадкою перекопайте ділянку, внісши перегній, тирса. Це розпушує грунт, що важливо для неглибоких коренів цієї культури. Зубчики краще розділити на фракції — дрібні, середні і великі. Це дасть рівномірні сходи з однаковою висотою рослин. Глибина повинна бути 7— 9 див. При меншій у разі промерзання грунту оголиться корінь (треба буде залучати). Міжряддя -45 див. Відстань між зубчиками — 5-6 см, для дрібних фракцій можна його зменшити.

Детальніше про часник-

© Ігорович

Стрелкующиеся сорти краще розмножувати повітряними цибулинами. Залиште стрілку на 2-3 рослинах. З цибулини вагою всього 0,01—0,1 г зросте однозубка вагою 1-4 р. Посадіть їх у наступному році. Хоча це й забере рік (а чекати доведеться 2 роки), ця однозубка вже у 40— 100 разів(!) збільшить масу від посадженої повітряної цибулини, а в наступному році дасть дуже високу врожайність. Скористайтеся таким способом на своєму городі, не пошкодуєте. Стрелкующиеся форми спочатку не вимагають багато поживних речовин. Але потреба збільшується при утворенні стрілок, що є критичною фазою формування врожаю. Стрілки видалите на початку їх утворення, а рослини підгодуйте комплексними добривами. Міжряддя систематично разрыхляйте. Залишається дочекатися пожовтіння бадилля, викопати часник і просушити.

І наостанок: оптимальний строк висаджування часнику — початок жовтня, але зробити це можна і пізніше, головне щоб земля не промерзла.

Выполняем любые виды отделки дома под ключ.