Деревна зола — натуральне добриво

Не забувайте, що деревна зола – цінне добриво. Вона містить в доступній формі всі поживні речовини, необхідні рослині (за винятком азоту), але особливо вона багата калієм.

Застосування золи

Деревна зола є хорошим калійним і фосфорним добривом для кислих або нейтральних ґрунтів. Крім калію і фосфору, які знаходяться в золі в легкодоступній для рослин формі, зола містить кальцій, магній, залізо, сірку і цинк, а також багато мікроелементи, необхідні овочів, багаторічників, а також плодовим і декоративним деревам.

Зола не містить хлору, тому її добре застосовувати під рослини, які негативно реагують на хлор: суницю, малину, смородину, картопля.

Капусту різних видів зола обереже від таких захворювань як кила і чорна ніжка. Чуйні на її внесення і огірки, кабачки, патисони. Досить додати по 1-2 столових ложки золи в лунку при висадці розсади або один стакан на квадратний метр при перекопуванні грядки.

Деревна зола — натуральне добриво- зола,добриво,застосування,використання,склад,властивості,користь

При висадці розсади солодкого перцю, баклажанів і томатів додають 3 столові ложки золи в лунку і перемішують з грунтом, або вносять при обробці ґрунту 3 склянки на квадратний метр.

Дуже сприятливо позначається внесення золи в посадкові ями та пристовбурні круги вишень і слив. Раз в 3-4 року корисно підгодовувати їх золою. Для цього по периметру крони роблять канавку глибиною 10-15 см, в яку насипають золу або заливають зольний розчин (2 склянки попелу на відро води). Канавку відразу ж загортають землею. На доросле дерево дають близько 2 кг золи.

Добре реагують на золу кущі чорної смородини: під кожен кущ вносять по три склянки золи і відразу ж закладають в грунт.

Для приготування рідкого добрива з золи беруть 100-150 г на відро води. Розчин, безперервно перемішуючи, обережно вливають в борозенки і відразу закладають грунтом. Під томати, огірки, капусту вносять приблизно по пів-літра розчину на рослину.

Використовують деревну золу і для обсипання і обприскування рослин від шкідників і хвороб. Обсипають рослини золою рано вранці, по росі, або попередньо обприскати їх чистою водою. Розчин для обробки рослин готують наступним чином. Заливають окропом 300 р. просіяної золи і кип'ятять 20-30 хвилин. Відвар відстоюють, проціджують, розводять водою до 10 літрів і додають 40-50 р. мила. Рослини обприскують ввечері в суху погоду. Для відлякування слимаків та равликів розсипте суху золу в стебел і навколо їх улюблених рослин.

На важких грунтах вносять золу під перекопування восени і навесні, а на легких супіщаних – тільки навесні. Норма внесення – по 100-200 р. на квадратний метр. Зола удобрює і лужним грунт, створює сприятливі умови для життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів, особливо азотфіксуючих бактерій. Внесення в грунт золи підвищує життєстійкість рослин, вони швидше приживаються при пересадці і менше хворіють.

Дія золи триває до 2-4 років після внесення в грунт.

Корисні цифри

У 1 столовій ложці міститься 6 р. золи, в гранчастій склянці – 100 р., у півлітровій банці – 250 р., в літровій банці – 500 р. золи.

Зберігати зібрану золу потрібно в сухому місці, так як волога призводить до втрати калію і мікроелементів.

Яка зола корисніше?

Найбільш цінна зола виходить при спалюванні трав'янистих рослин, таких як соняшник, гречка, в якій може міститися до 36% K2O. З деревних порід ж калію найбільше в золі листяних дерев, особливо берези. Найменше калію і фосфору в торф'яної золі, але зате там багато кальцію.

Зола хороша тим, що фосфор і калій знаходиться в ній в легкодоступній для рослин формі. Фосфор із золи використовується навіть краще, ніж з суперфосфату. Ще одна велика цінність золи – майже повна відсутність хлору, а значить, її можна застосовувати для культур особливо чутливих до цього елемента і негативно на нього реагують. До таких рослин відносяться: малина, смородина, суниця, виноград, цитрусові, картопля і ряд овочевих культур. Зола містить залізо, магній, бор, марганець, молібден, цинк, сірку.

Деревна зола — натуральне добриво- зола,добриво,застосування,використання,склад,властивості,користь

Яку вносити золу для різних типів грунту?

Піщані, супіщані, дерново-підзолисті і болотні ґрунти – внесення 70 р. золи на 1 м2 повністю задовольняє потребу більшості рослин у борі.

Для будь-яких типів грунтів, крім солонцюватих – можна вносити деревну і солом'яний золу. Це лужне добриво особливо підходить для кислих дерново-підзолистих, сірих лісових, болотно-підзолистих і болотних ґрунтів, які бідні калієм, фосфором, мікроелементами. Зола не тільки збагачує грунт елементами живлення, але і покращує її структуру, знижує її кислотність. При цьому створюються сприятливі умови для розвитку корисної мікрофлори, в результаті чого підвищується врожайність. Наслідки такого добрива можна відчувати до 4 років.

Для нейтралізації кислих ґрунтів можна використовувати торф'яну золу (0,5-0,7 кг на м2), так само як і золу горючих сланців, що містять до 80% вапна.

На суглинних і глинистих грунтах деревну і солом'яний золу рекомендується вносити під осінню перекопування, а на піщаних і супіщаних – навесні.

Використання золи

Під овочеві, малину, суницю, смородину можна використовувати деревну і солом'яний золу – 100-150 г на м2, під картоплю – 60-100 р. на м2. Добре їсть золу горох – 150-200 р. на м2.

Додається зола і при висадці розсади овочевих культур – у лунку додають 8-10 р. золи, перемішуючи її з грунтом або перегноєм.

Для підгодівлі беруть 30-50 р. на м2.

Під плодові дерева вносять 100-150 г на 1 м2. Золу потрібно закладати в грунт на глибину не менше 8-10 див., так як залишена на поверхні, вона утворює кірку, шкідливу для рослин і мікрофлори.

Для підвищення ефективності деревну і солом'яний золу краще застосовувати разом з торфом або перегноєм як органо-мінеральну суміш (1 частина золи перемішують з 2-4 частинами вологого торфу або перегною). Така суміш дозволяє рівномірно розподілити добриво по ділянці, а рослини краще засвоюють знаходяться в ньому поживні речовини.

Правильно і корисно використовувати золу в компостах для прискорення розкладання органічних речовин. Для приготування торфозольных компостів на 1 т. торфу беруть 25-50 кг деревної золи або 50-100 кг торф'яної (залежно від кислотності торфу) , при цьому нейтралізується і його кислотність.

Не варто змішувати попіл з сульфатом амонію, а так само з гноєм, гноєм, фекаліями, пташиним послідом – це призводить до втрати азоту. Змішування з суперфосфатом, фосфоритним борошном і томас-шлаком зменшує доступність для рослин фосфору. З цієї ж причини не можна вносити золу разом із вапном і застосовувати її на нещодавно вапнованих грунтах.

Деревна зола — натуральне добриво- зола,добриво,застосування,використання,склад,властивості,користь

Можна застосовувати деревну і солом'яний золу і для боротьби з хворобами і шкідниками, наприклад, проти сірої гнилі суниці. У період дозрівання ягід запилюють кущі з розрахунку 10-15 р. золи на кущ. Іноді запилення повторюють 2-3 рази, але золи витрачають вже менше – по 5-7 р. на кущ. Захворювання різко знижується і майже зовсім припиняється.

Також зола добре підходить для боротьби з борошнистою росою смородини, огірків, агрусу, вишневим слизовим пилильщиком та іншими шкідниками і хворобами. Для цього рослини обприскують розчином: 300 р. просіяної золи кип'ятять протягом півгодини, відстояний відвар проціджують і доводять до 10 л. Для кращого прилипання додають 40 р. будь-якого мила. Обприскувати рослини краще ввечері в тиху погоду. Таку обробку можна робити 2-3 рази в місяць.

Зберігати золу потрібно в сухому приміщенні, так як вона добре вбирає вологу. А вода вилуговує із золи елементи живлення, насамперед калій, і цінність її як добрива різко знижується.

і Чекаємо Ваших порад!