Дайкон – «гігантське» задоволення

Дайкон відноситься до сімейства капустяних і є різновидом редиски і редьки. Одно-дво річна культура, виведена японськими селекціонерами з азіатської групи сортів китайської редьки, офіційно на латині звучить як Raphanus sativus subsp. acanthiformis. Дайкон за незвичайний розмір, аромат і смак, звичних для росіян редиски і редьки, має кілька перекладних синонімів, які характеризують його морфологічні і смакові якості: великий корінь, солодка редька, білий редис, японський редис, редька і китайська інші.

Дайкон – «гігантське» задоволення- дайкон,догляд,вирощування,розмноження,садіння,терміни,фото

Опис дайкона

Дайкон відноситься до коренеплодів, розміри якого коливаються в межах 0,2-2,5 метра і більше, а маса може перевищувати 80 кг. Листя у дайкона черешкові, темно-зеленого кольору з сильно розсіченою листовий платівкою, яка досягає 40-60 см при ширині 15-25 див. Листя зубчасті по краю, зморшкуваті, опушені або гладкі.

Коренеплід у дайкона гладкий, без бічних коренів і опробковілих сочевичок, білого забарвлення. М'якуш білий або трохи кремовий, володіє приємним ароматом і присмаком редиски і редьки, але менш різких. Відмінною рисою дайкона є відсутність одревесненія коренеплоду при переростанні і збереження його соковитості і приємного смаку. Гірчичні масла знаходяться, в основному, в шкірці, і при очищенні в коренеплоді відсутня присмак редечной гіркоти.

Дайкон при весняних посадках швидко стрілкою і практично не нарощує коренеплід. При короткому дні швидше формується коренеплід і затримується формування насіння. В умовах центральної Росії дайкон з-за цих властивостей можна висівати в другу половину літа і вирощувати як однорічну культуру.

Дайкон – «гігантське» задоволення- дайкон,догляд,вирощування,розмноження,садіння,терміни,фото

Корисні властивості Дайкона

Дайкон відноситься до дієтичних продуктів. 300 р свіжого овоча забезпечує добову потребу у вітаміні С. Багатий вітамінами групи «В», «А», «Е», «К», «Д». З хімічних речовин, що містять підвищені кількості калію, кальцію, фосфору, магнію, заліза та інших макро– і мікроелементів. У коренеплодах дайкона міститься ефір изородановой кислоти, гнітючий процеси онкологічних захворювань. Молоде листя коренеплодів використовують у вітамінних салатах (вміст вітаміну «С» в 6 разів вище, ніж у коренеплоді).

За кількістю корисних властивостей дайкон гідний посісти перші місця в ряду овочевих культур. Винятково корисний своєю низькою калорійністю при швидкому відчуття ситості. Дайкон багатий клітковиною, добре очищає кишечник, печінку та інші органи. На батьківщині широко використовується при лікуванні ГРЗ, інфекційних захворюваннях. Підвищує імунітет. Коренеплід сприяє виведенню з організму холестерину, надає лікувальну дію при атеросклерозі, цукровому діабеті, променевому ураженні. Сік і кашка дайкона добре очищають шкіру від прищів, веснянок, укріплюють коріння волосся при підвищеному випаданні, знижують нервову збудливість, прибирають безсоння. Кашка з коренеплоду замінює квас при тяжкому похмілля.

Вирощування дайкона на дачі

Дайкон – невибаглива овочева культура, але в силу біологічних особливостей при вирощуванні потребує підвищеної уваги до прийомів обробітку, особливо за строками посіву, підготовки грунту, видів добрив, залягання грунтових вод та ін

Дайкон – «гігантське» задоволення- дайкон,догляд,вирощування,розмноження,садіння,терміни,фото

Попередники

Дайкон не можна вирощувати після хрестоцвітих. Кращими попередниками є пасльонові, зелені, гарбузові культури, включаючи картоплю, томати, щавель, кабачки, патисони, гарбузи та інші культури. Дайкон нейтральний по відношенню до інших культур.

Терміни посадки дайкона

В РФ в залежності від кліматичних умов дайкон можна вирощувати через розсаду і посівом насіння в грунт. Правильно вибрані терміни посіву забезпечать високий урожай коренеплодів з одиниці площі, де вага окремих представників може досягати 2-6 кг

Для умов середньої смуги Росії оптимальний строк сівби припадає на 3 декаду червня – першу декаду липня. Північніше і східніше Центрального Нечорнозем'я можна висівати дайкон у другій декаді липня, а в Московській області перенести посів на початок серпня. Важливу роль при цьому відіграють сорту і терміни їх дозрівання. Із запізненням посіву можна отримати гідний урожай, але коренеплоди будуть дрібними до 300-400 р.

Сорту дайкона

Кращими є сорти японської селекції: Фарум, Цу-кусин, Дайя-кусин, Харуе-сі, Харацуге, Блу Скай та інші. В цих широтах досвідчені городники висівають дайкон і в більш ранні терміни в другій-третій декаді травня: Дайякусин, Харацуге, а з вітчизняних – сорт Саша. Вони стійкі до раннього стеблування і до липня-серпня формують досить великі коренеплоди.

Для півдня Росії російськими селекціонерами виведено сорт дайкона Біле Ікло, а для Підмосков'я і прилеглих районів вітчизняні сорти, пристосовані до місцевих умов: Саша, Московський богатир, Дубинушка, Фея, Дракон, Фаворит. Особливо любимо росіянами сорт Саша, який через 35-45 днів від сходів формує зрілий урожай. Сорти дайкона Дракон і Дубинушка можуть вирощуватися у відкритому грунті з середини червня до середини липня при послідовному посіві через 10-12 днів.

Дайкон – «гігантське» задоволення- дайкон,догляд,вирощування,розмноження,садіння,терміни,фото

Ставлення до навколишнього середовища

Дайкон характеризується як холодостійка рослина, насіння якої спокійно проростає при +1..+3°С. Однак такі низькі температури він витримує короткий час. Сходи і дорослі рослини дайкона не гинуть при короткочасних заморозках до -3..-4°С. При більш тривалому впливі низьких температур він припиняє ріст і розвиток, а при виживанні починає стеблування.

Оптимальна температура для росту і розвитку дайкона коливається в межах + 12..+25-27°С. З підвищенням до +30°С і вище рослини пригнічуються, імунітет слабшає, слабо протистоять шкідників і хвороб. У посуху дайкон формує підземну частину гіркуватою, з викривленим коренеплодом. Надлишкова волога викликає розтріскування коренеплодів.

Підготовка грунту

Дайкон можна вирощувати на всіх типах ґрунтів, крім засолених і закислених. Важкі грунту перед посадкою заправляють великою кількістю гною та компосту, щоб знизити або прибрати липкість (чорноземи глинисті) та підвищити повітропроникність. Найкраще росте і формує високі якісні врожаї на легких грунтах з глибоким заляганням грунтових вод.

Грунт під дайкон перекопують двічі восени і навесні, що необхідно для росту коренеплоду в довжину. З осені вносять на кВ. м площі по 1-3 відра перегною або дозрілого компосту. Додають по 30-50 г фосфорно-калійного добрива. Навесні під перекопування вносять по 30-50 г нітроамофоски.

Посів дайкона

Дайкон формує великі коренеплоди, тому не виносить загущення посівів. На важких грунтах оптимальна схема однорядковая з відстанню в ряду між гніздами, в залежності від сорту, 25-40 см, а між рядами 40-60 див. На легких грунтах краще скористатися дворядкового (іноді 3 рядкової) схемою, з відстанню в стрічці 40-60 см, а між стрічками до 0,7-1,0 м. Посів гніздовий. В одне гніздо сіють 2-4 насінини в шар 3-4 див. Сходи дайкона при нормальній вологості з'являються на 5-7 добу. Схеми і відстані в схемі можна підібрати й інші, до яких більше підходять місцеві кліматичні умови. При нормальній площі живлення коренеплоди можуть досягати 60-80 см в довжину до 30 кг масою із звичайною технологією обробітку.

Дайкон – «гігантське» задоволення- дайкон,догляд,вирощування,розмноження,садіння,терміни,фото

Догляд за дайконом

У фазу розпускання 1-2 аркуша сходи проріджують. В гнізді залишають найбільш розвинене рослина, а слабкі можна пересадити (як буряк). По мірі росту і розвитку дайкона використовують ще одне проріджування, якщо коренеплоди нормально розвиваються і нарощують свою масу. При повторному проріджуванні залишають відстань, передбачене схемою посіву. Якщо проривка дайкона проведена у фазі пучкової стиглості (навіть ранній), коренеплоди використовують у їжу. Протягом літа коренеплоди розпушують після поливу або дощів, мульчують грунт, знищують бур'яни. Якщо коренеплоди сильно видаються з грунту, встановлюють опори і підв'язують коренеплід.

Полив

Полив дайкона проводять, як і для редиски. Тобто ґрунт повинна бути помірно вологої без застою води. Рясний полив після посушливого періоду призводить до формування виродків з трещиноватым коренеплодом. До фази дозрівання дайкона ( за 2 тижні до вибірки врожаю) знижують частоту поливу.

Підживлення дайкона

В принципі дайкон (особливо ранніх сортів) можна виростити і без підгодівлі. Для них досить основний заправки грунту перед посівом. Але, якщо грунт збіднена живильними речовинами або помірно заправлена добривами, необхідні підгодівлі. Доцільніше проводити підживлення добривами у вигляді розчинів.

  • Першу підгодівлю дайкона проводять після проріджування. Можна використовувати настій коров'яку, матковий розчин якого готують в наступних співвідношеннях: 1/3 відра 10 л заповнюють гноєм і заливають до верху водою. Настоюють 1-2 тижні. Виходить маточний розчин. Його зливають, розчиняють у співвідношенні 1:8 і поливають під корінь рослин. Решту грубу масу вносять під інші рослини як добриво.
  • Другу підгодівлю дайкона проводять на початку формування пучкової фази. Використовують сечовину або кемиру. Можна і інші добрива, але краще водорозчинні форми з мікроелементами. Концентрація розчину становить 1-2 столові ложки добрива на відро води.
  • Третю підгодівлю (для середньо-пізніх і пізніх сортів) проводять повним комплексним добривом нітрофоскою або нітроамофоски в такій самій концентрації, як і другу.
  • Четверта підживлення дайкона, за бажанням і за необхідності, проводиться фосфорними або фосфорно-калійними добривами по 20-30 г/відро води.

Пропоновані види і кількість підживлень запропоновані як приклад для початківців любителів дайкона. Досвідчені городники можуть використовувати свої напрацьовані схеми підживлень.

Дайкон – «гігантське» задоволення- дайкон,догляд,вирощування,розмноження,садіння,терміни,фото

Захист дайкона від хвороб і шкідників

  • Найчастіше в період сходів можна втратити урожай дайкона від нападу хрестоцвітих блішок. Для захисту накривають після посіву покривним матеріалом до фази 1-2 листків. Сходи запилюють золою (через марлевий мішечок).
  • Від слимаків навколо гнізд дайкона або грядки посипають грунт вапном, шаром порошкоподібного суперфосфату, іншими підручними речовинами, що викликають опік підошви шкідника.
  • Від личинок капустяної мухи, які прогризають коренеплоди, можна з попереджувальним метою обприскувати рослини дайкона настоєм суміші цибульно-часниковою лушпиння або використовувати біоінсектициди – актофіт, бітоксибацилін, лепідоцид та інші згідно з рекомендаціями краще в бакових сумішах. Обприскування цими розчинами можна проводити практично до збирання врожаю.
  • З профілактичною метою можна облагородити грядки з дайконом, обсадив їх чорнобривцями або календулою. Між рослинами в міжряддях можна висадити селера, коріандр. Запах цих рослин капустяна муха і деякі інші шкідники не сприймають.
  • До хвороб дайкон стійкий і при появі 1-2 хворих рослин, їх просто видаляють з посадки.

Прибирання і зберігання дайкона

Найдовше зберігаються коренеплоди, зібрані у строки, визначені сортом (на 40-70 день після сходів). При ранньому збиранні недозрілі коренеплоди погано зберігаються. Запізнення із збиранням можуть пошкодити ранні заморозки. У середній смузі РФ оптимальним терміном викопування дайкона вважають 2-3 декаду жовтня.

При збиранні дайкона на легких грунтах коренеплоди (особливо дрібні) висмикують за гичку, а великі спочатку підкопують, а потім висмикують. Залишають на грядці (якщо вимагається для підсушування грунтових грудок). Бадилля обрізають на пеньок в 2-3 див. Миють від бруду акуратно, щоб не пошкодити шкірку коренеплоду. Просушують дайкон в тіні і складають для зберігання в холодильник в поліетиленових пакетах, підвал, овочеву яму або інші місця, пристосовані для зберігання овочевої продукції, пересипавши піском. Температура зберігання 0..+4-5°С. Зберігаються коренеплоди до 3 місяців.

Дата публикации: 8.04.17