Чим хворіють баклажани: фото та методи боротьби

Чим хворіють баклажани: фото та методи боротьби-

Рада вітати вас, дорогі городники – любителі і справжні професіонали! Нещодавно зі мною трапилася неприємна історія. З «синенькими» почалися якісь неприємності. Причому, відразу визначити, що стало причиною в'янення квітів і зав'язі не вийшло.

Просидівши цілий день в мережі, переглянувши безліч фото хвороб баклажан і їх лікування, нарешті змогла поставити правильний діагноз. Випадок виявився досить банальним. Але інформацією, яку дізналася, з вами поділюся.

Поки молоді

Чорна ніжка рідко вражає дорослі рослини, і «нападає» більше на розсаду. Зовнішні прояви зводяться до потемніння і загнивання прикореневій шийки, сірого нальоту на ній. Потім паростки в'януть, пропадають. Ситуацію посилює підвищена вологість і теплий, тепличний мікроклімат.

Профілактика зводиться до попередньої обробки насіння розчином марганцівки, проріджування сходів, негайного видалення хворих паростків. Одного разу Я зіткнулася з подібною проблемою. Не пошкодувала цілої ящики розсади, оскільки вся вона виявилася зіпсованою.

Чорна ніжка – грибкове захворювання. Небезпечно тим, що інфекція переходить в ґрунт, з-за чого страждають здорові баклажани. В ідеалі, грунт від розсади повністю замінюють. Якщо це неможливо (в теплиці або парнику), землю обробляють розчином хлорного вапна (на 10 літрів води розводять 200 г).

У закритому і відкритому грунті

Чим хворіють баклажани: фото та методи боротьби-

Фітофторозу схильні в теплиці овочі і «на волі». Його ознаки – плями іржі, пофарбовані по колу в світло-зелений колір. Під час дощів з'являється білуватий наліт, коли сухо, пошкоджені ділянки отсыхают. Перепади вологості, тепла сира погода створюють сприятливе середовище для прогресування хвороби.

Кращий засіб від фітофтори – мідний купорос. Його слабким розчином періодично обробляють кущі, прибираючи хворі частини. Ну і чим лікувати баклажани, краще запобігти біді. Не загущайте посадки, створити хороші умови для вентиляції.

Чорна плямистість виявляється як дрібні темнуваті точки, поступово збільшуються в розмірах і набувають жовтуватий віночок. Що робити при його появі? Обривати і спалювати хворі листя і плоди, восени прибирати залишки рослин. А до наступного сезону протравити грунт і ні в якому разі не висаджувати на цю ділянку родинні овочі – перець, помідори, картопля.

Можна спробувати обприскування спеціальними препаратами. Однак на досвід сусідів я переконалася в малій ефективності такого методу.

Чим хворіють баклажани: фото та методи боротьби-

Біла гнилизна спочатку селиться на кореневій системі овоча. Потім вона піднімається вище і видно, як білуватий наліт з жорсткими вкрапленнями, які називаються склероциями. Потім вони стають м'якими, сокорух порушується і кущ гине.

Боротьба з хворобою малоефективна, включає в себе присипку кущів товченою крейдою і золою, спалюванням хворих частин.

Комахи

Чим хворіють баклажани: фото та методи боротьби-

Шкідників, завдають шкоди врожаю овоча, не так вже й багато: павутинний кліщ, попелиця, колорадський жук, білокрилка. Хотілося б детальніше розглянути способи боротьби з останнім видом.

Особливу небезпеку становлять личинки метелика. Прісасиваясь до нижньої частини листя, вони тягнуть соки. З'являється наліт, рослина поступово висихає і гине.

Хороша новина – білокрилка практично не вражає баклажани відкритого грунту, воліючи тепличний клімат, молоді паростки і загущені посадки. Позбутися від неї можна досить просто: ретельно промиваючи або обприскуючи виворітну частину листя мильним розчином. Вона його не переносить. Полегшує ситуацію і простий полив (метелику не подобається вода). Допомагає і обробка спеціальними препаратами.

Що стосується колорадського жука, кліща і попелиці - це шкідники, в основному, овочів відкритого грунту. Хороший ефект дає обприскування комбінованими складами. Не буду рекомендувати тут конкретні засоби. При бажанні, легко підібрати хімікати широкого спектру дії.

Вони не хворі

Ну а тепер розкрию причину моїх невдач. Якщо догляд за «синенькими» недостатньо хороший, кущі виглядають хворими. А по суті, ними не є.

Чим хворіють баклажани: фото та методи боротьби-
  • Квіти і молода зав'язь опадає, якщо овочі висадили занадто рано, в холодну грунт. Чи погано поливали в посушливий період. Той же ефект з'являється, коли занадто глибоко спушували ґрунт (як у моєму випадку). Названі фактори викликають деформацію плодів.
  • Листя жовтіють при нестачі магнію. При відсутності лікування опадають. Ситуацію врятує термінова підживлення деревною золою або мінеральними добривами.
  • На заболочених ґрунтах відчувається нестача бору, з-за чого квіти погано запилюються і обпадають. В якості стимуляції допомагає обприскування рослин розчином борної кислоти.

На цьому закінчую, шановні читачі, ділитися інформацією. І чекаю від вас відгуків в коментарях. Була корисною стаття? Почерпнули з неї щось нове? Кажуть: «вік живи - вік учись». Суджу по собі: маю великий досвід городництва, а не змогла оцінити наслідки своєї недбалості! Чи стикалися ви з подібними ситуаціями? Порекомендуйте статтю в соцмережах. Думаю, люди там підкажуть щось толкове. До нових зустрічей!

Ольга Фатєєва

Дата публикации: 6.12.18