Білокрилка і заходи боротьби з шкідником

Вологе тепле літо – найсприятливіша пора для розвитку рівнокрилих хоботних комах з ніжним і красивим найменуванням білокрилка. Ніжна мініатюрна метелик (0,5-3,0 мм) білого забарвлення, крила і тільце якої припудрены білим борошнистим речовиною, могла б розчулювати людей, якби не її шкідливість. Білокрилка з'явилася спочатку як шкідник культур захищеного грунту (1870 рік, Англія), але пізніше зайняла свою нішу і у відкритому грунті.

Білокрилки в процесі філогенезу сформували понад 200 видів, і стали одним з найпоширеніших шкідників овочевих, квіткових і ягідно-плодових культур відкритого та закритого грунту. Вони – постійні мешканці оранжерей і квартир, будинків, в яких є кімнатні рослини. Білокрилка відносяться до карантинному увазі шкідників. Заселяють близько 150 видів рослин 53-х родин. Є переносниками вірусних, грибкових і бактеріальних захворювань. Зимують на рослинних рештках, під корою дерев у вигляді яйця, личинки, пупария.

Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото

Види білокрилок

У червні починається масовий років білокрилки. Підійдеш до грядці з баклажанами, помідорами, огірками трохи взмахнешь рукою, і біле хмарина піднімається над посадкою – це злетіли білокрилки. Види білокрилок в процесі розвитку спеціалізувалися і воліють відкладати яйця і проводити значну частину життя на кормових рослинах-господарях.

Особливо поширені і найбільш знайомі тепличникам і дачникам Капустяна білокрилка (Aleyrodes proletella), Тютюнова білокрилка (Bemisia tabaci), Теплична, або оранжерейна, білокрилка (Trialeurodes vaporariorum). На плодово-ягідних найчастіше поселяється Сунична білокрилка (Aleurodes fragariae) і Цитрусова білокрилка (Dialeurodes citri). Останню вважають карантинним шкідником цитрусових. У Росії найбільше вона поширена на Чорноморському узбережжі Кавказу.

З овочевих і квіткових культур мініатюрний шкідник найбільше пошкоджує рослини з пухкими (крупноклеточными) тканинами: томати, огірки, кабачки, фуксію, пеларгонію, абутилон, паслін, глоксинію і багато інші рослини. Для успішної боротьби з білокрилка, необхідно знати цикл розвитку шкідника, найбільш вразливі періоди життя, щоб зайвий раз не труїти рослини обробками.

Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото
Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото
Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото

Цикл розвитку білокрилки

Розміри дорослих комах (імаго) в залежності від виду коливаються в межах 0,5-3,0 мм. В своєму розвитку білокрилка проходить три стадії яйця, личинки та німфи. З німфи виходить доросла особина імаго. Поширюється вогнищами. На одній рослині можуть бути представники всіх стадій розвитку і дорослі комахи, що ускладнює ефективність боротьби зі шкідником. В ланках розвитку яйця і німфи шкідники практично не вразливі для протруйників. Найбільш активні в пошкодженні рослин личинки білокрилки. У своєму розвитку вони проходять 6 стадій дорослішання, з яких 3 супроводжуються линьками. Кожна личинкова стадія розвитку личинки триває від 2 до 4 діб. Активно пересувається тільки личинка першого віку (повзун). До останньої линьки личинки VI віку (пупарий) перестає харчуватися, покриває себе воскоподобным речовиною і переходить у стадію німфи, з якої через 6 днів виходить імаго білокрилки. Цикл завершено. Імаго злучається з самцем через 12-20 годин після вильоту. Парування у продовження життя імаго відбувається кілька разів. Тривалість розвитку яйця становить 9 днів.

Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото

Кілька усереднених цифр

Так як кожен вид білокрилки в залежності від кормового господаря має свою періодичність стадій розвитку і в цілому життя шкідника, наведемо усереднені дані, що характеризують її періоди найбільшої шкодочинності.

У поселилася окремим осередком популяції, основну масу складають яйця білокрилки (40-50%) і личинки (до 40%). Імаго відкладає яйця на нижню сторону листа в кількості 20-280 штук, з яких до дорослої комахи доживають 80-94%. Розвиток імаго від відкладання яєць до виходу личинок залежить від кормової рослини та оптимальних температур. У середньому самки і самці різних видів шкідника можуть жити при температурах в межах +18..+24ºС відповідно від 18 до 24 (і навіть до 60) доби і від 12 до 17 діб. Підвищення температури до +24..+30°С скорочує життя дорослої особини білокрилки до 4-х діб.

Тривалість яйцекладки запліднених самок білокрилки триває 18-22 дні. Розвиток личинки триває 7-15 днів. Від німфи до виходу імаго – 10-15 діб. Розвиток однієї генерації завершується приблизно за 26-28 днів. За таких умов кількість імаго за одну генерацію може збільшитися в 30-40 разів. За вегетацію розвиваються 8-15 поколінь.

За спостереженнями вчених найбільша загибель шкідника спостерігається при переході личинки білокрилки першого віку у другий, а найменша – під час кладки яєць і в період розвитку німфи. Але при обробці рослин необхідно спостерігати за погодою. Якщо погода буде оптимальною, то навіть при мінімальній кількості імаго висока швидкість розмноження збільшить (і значно) чисельність шкідника. Отже, необхідно буде збільшити кількість обробок з 4 до 6-7.

Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото

Способи захисту культур від білокрилки

Окреме застосування тих чи інших препаратів не принесе очікуваного ефекту. Проти білокрилки необхідна комплексна захист, що включає профілактичні та господарські роботи з агротехнічними, що включають використання обробки рослин препаратами.

Профілактичні заходи

  • Під час вегетації і по закінченню сезону ретельно прибирайте всі рослинні залишки від культур і бур'яни, щоб на них не відкладали яйця імаго білокрилок та інших шкідників.
  • Обов'язково восени проведіть знезараження тепличного приміщення і грунту.
  • Виконуйте передбачені технологією агротехнічні заходи у відкритому грунті.
  • Під час вегетації не перегодовуйте рослини, особливо азотними добривами, чітко виконуйте поливний режим.
  • Якщо ви ведете органічне сільське господарство, то для захисту культур від білокрилки можна підселяти на культури хижих клопа макролофуса і кліща амблисейуса, особливо в теплицях і оранжереях. Вони значно знижують чисельність білокрилки. Придбати їх можна в спеціалізованих торгових точках і заселяти відповідно до рекомендацій.
  • Під час вегетації іноді досить приготувати міцний розчин господарського мила (не відбілюючого) і обприскати рослини або змити струменем холодної води.
Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото

Як позбутися від білокрилки?

Біологічні заходи

Біологічні заходи захисту найбільш прийнятні в особистих підсобних господарствах і на невеликих дачах. Біохімічні препарати, розроблені на основі живої корисної мікрофлори, ефективно знищують белокрылку, не завдаючи шкоди тваринам і людині.

З поширених і давно освоєних біопрепаратів краще всього застосовувати биоинсектицид актофіт, який знищує (крім білокрилки) досить великий перелік шкідників. Протягом вегетації овочевих культур достатньо 2-х – 4-х обробок. З цієї групи ефективні Аверсектін З і Авертин-N. Вони особливо ефективні при знищенні личинок білокрилки молодших віків та інших сисних шкідників. Останнім часом широко стали використовувати бікол і бітоксибацилін. У Росії створені біоінсектициди Немабакт і Энтоним - F, які є кращими препаратами проти широкого спектра шкідників, але їх випуск тільки розпочався і у продаж надходить поки що в обмеженій кількості.

Треба зазначити, що біоінсектициди починають працювати при підвищених температурі і вологості. Тому обробки проводять при +18°С і вище. Перед обробкою необхідно рослини зволожити або обробляти після поливу. Дощ змиває розчини биоинсектицидов, тому доводиться повторювати обробки. Останню обробку биоинсектицидами проводять за 2-3 дні до збирання врожаю. Розчини для обробки готують строго за рекомендаціями виробників. Підвищення концентрації розчину не підвищить ефективність обробки. Застосування биоинсектицидов рекомендується для господарів, провідних органічне землеробство.

Народні засоби від білокрилки

До біологічних засобів захисту слід віднести і використання відварів з рослин-інсектицидів для білокрилок (цибулиння, відвар деревію, настій часнику). Відварами рослини обприскують з дрібного пульверизатора. Застосування відварів вимагає частого повторення – через 2-3-4 дня протягом тривалого часу.

Білокрилка і заходи боротьби з шкідником- Білокрилка,в теплиці,боротьба,як позбавитися,шкідники,комахи,фото

Хімічні препарати проти білокрилки

Застосування хімічних препаратів при вирощуванні городніх культур у відкритому і, особливо, закритому грунті не рекомендується. У деяких випадках, коли овочевий клин займає велику площу, а білокрилка эпифитотийно розмножилася, можна провести 1-2 обробки на початку вегетації. Остання обробка проводиться не пізніше 20-25 днів до збирання врожаю.

З хімічних препаратів, дозволених на овочевих культурах проти білокрилки, можна використовувати моспілан, інта-вир, іскра-М та інші. При виборі препарату необхідно звернути увагу на період розкладання, тривалість дії, рівень небезпеки та інші показники. Вибраний препарат необхідно застосовувати строго по інструкції зі всіма захисними заходами особистого характеру (рукавички, халат, головний убір, окуляри, респіратор або багатошарова пов'язка).

Дата публикации: 9.04.17
Denver plumbers offer cost of septic tank installation plumbing repairs denver