Бамія — зоряна королева городу

Коли бамію називають головною зіркою сучасного городу про перебільшенні і мови не йде. Це рослина – одна із самих екзотичних і привабливих їстівних культур. Дивовижні плоди-стручки з вираженими гранями при розрізуванні дозволяють отримати дуже оригінальні «зірочки», та й самі стануть прикрасою будь-якої страви. Свіжий смак, що нагадує про баклажанах, молодого горошку і спаржі, невибагливість і краса самої рослини на грядках заслуговують набагато більш пильної уваги. Тим більше, що бамію легко виростити навіть там, де панують далеко не південні умови.

Знайомимося ближче із дивовижною африканкою

Представниця сімейства мальвових бамія, відома у себе на батьківщині в Африці як гомбо або окра, а у нас часто іменується просто «жіночими пальчиками» – одна з найбільш модних однорічних ліан. Це літник з прямими, що дають нечисленні бічні гілки стеблами висотою від 30 см до 2 м. Серед бамий є і справжні ліани, і кущисті рослини, але з-за подовженого вегетативного періоду верхолазок в умовах середньої смуги їх практично не знайдеш.

В регіонах з суворими зимами бамії зазвичай обмежуються заввишки, типовою для кущової квасолі – близько 50-60 см, але створюють більш пишні і розлогі кущі. Лопастно-роздільні, великі, рівного забарвлення листя формують дуже ошатну крону, підкреслюють красу пурпурових стебел і кремових квіток зі спірально розташованими пелюстками і вишневим зівом, які розкриваються в пазухах.

Бамія — зоряна королева городу- бамія,окра,догляд,вирощування,розмноження,садіння,розсадою,овочі,урожай,фото

Але найбільшу цінність бамії представляє не краса самої рослини, а його плоди. Багатонасінні коробочки, гранчасті, схожі за формою на подовжені стрижки перцю приховують темні круглі насіння. Завдяки гранях самі стручки дуже красиві, а при подрібненні зрізи красуються звездовидной, дуже ошатною формою.

Довжина стручків досягає 25 см, максимальний діаметр обмежується 3 см (але для того, щоб його досягти, плоди повинні повністю дозріти). Плодоносить бамія до кінця вересня. Існує повір'я, що у бамії кількість листя дорівнює кількості плодів, яке при гарному догляді здатне принести це рослина.

Стручки і насіння бамії дуже багаті білками і вітамінами, вони благотворно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту. Цей унікальний овоч за смаком аналогічний спаржі, багатьом нагадує гібрид зеленого горошку і баклажанів. І вживають його відповідно. Ця овочева культура чудово підходить як для консервування, так і для її для різноманітних перших і других страв, салатів, для загущення соусів, прикраси трапези. Бамія дуже красиво виглядає на тарілках, а насіння в сушеному і замороженому вигляді поповнять запаси бобових культур.

Кращі сорти для середньої смуги

Незважаючи на те, що бамія у нас все ще залишається екзотичною рослиною, сьогодні на ринку можна зустріти чимало сортів цієї культури. Майже всі вони належать до кущисті бамиям і чудово пристосовані для умов середньої смуги з її не надто тривалим і жарким літом.

До сортів-фаворитам для регіонів з суворими зимами можна віднести: «Білий оксамит», «Зелений оксамит», «Високоросла 100», «Дамські пальчики», «Карликова зелена», «Біла циліндрична 127».

Бамія — зоряна королева городу- бамія,окра,догляд,вирощування,розмноження,садіння,розсадою,овочі,урожай,фото

Підбираємо умови вирощування для бамії

Бамія належить до світло - і теплолюбних рослин. При виборі освітленості враховуйте, що ця африканська культура звикла до яскравого південного сонця. Її необхідно висаджувати на орієнтованих на південь майданчиках, на самих сонячних і теплих ділянках саду і грядках, розташованих посеред городу або з його південного боку. Варто звернути увагу і на те, що бамії не повинні докучати холодні вітри і протяги.

Особливу увагу при виборі умов вирощування для цієї африканки необхідно приділити ґрунті. Адже від її родючості залежить і зібраний урожай. Для бамії слід вибирати ґрунти з високим вмістом органічних речовин. Бажано хоча б за місяць до посадки, а краще восени попереднього року поліпшити грунт на майданчику, внісши в нього органічні і мінеральні добрива у вигляді повних мінеральних сумішей, компосту і перегною. Бамії не надто люблять дуже сухий грунт, як, втім, і підвищену вологість, а також сыпкие і необроблені грунту. Для них необхідно вибирати дійсно якісний садовий грунт, пухкий, водопроникний і глибоко перекопаний.

Посадка бамії

Бамії в регіонах з суворими зимами можна вирощувати:

  • через розсаду;
  • висіваючи безпосередньо у відкритий грунт.

Посів у грунт

Бамію висівають разом з усіма баштанними культурами, одночасно з кавунами та динями. Посів можна проводити тільки в кінці травня і в червні, коли грунт на глибині 3-4 см прогріється до 15 градусів. Її можна використовувати як культуру-ущільнювач для огірків або висаджувати на окремі грядки з міжряддями від 60 до 70 см.

Бамія — зоряна королева городу- бамія,окра,догляд,вирощування,розмноження,садіння,розсадою,овочі,урожай,фото

Бамії навіть у відкритий ґрунт необхідно сіяти досить глибоко, на 3-5 див. Ця рослина відрізняється подовженим періодом проростання, іноді появи сходів необхідно очікувати більше 3 тижнів. Для прискорення цього процесу та покращення схожості відразу, при посіві необхідно подбати про поливі, а потім повторити процедуру зволоження ґрунту через 1-1,5 тижня. Як тільки бамії підростуть, їх проріджують до відстані 30 см між рослинами.

Сівба на розсаду

Для того щоб збільшити період врожайності, не чекати приходу червня для висіву у відкритий ґрунт і відповідно раніше отримати перший урожай, краще всього вирощувати цю рослину розсадним способом. Бамія дуже не любить пересадку, у неї формується сильна стрижнева коренева система, яка легко травмується, тому для цієї культури переважно використовувати торф'яні горщики.

У перших числах травня насіння бамії висівають в індивідуальні горщики по 2-3 насінини (з яких потім залишають одне сильне рослина). Поглиблюють великі зернятка у грунт на 3-4 див. Перед посадкою краще всього замочити насіння на 12-24 годин для прискорення проростання. Рослини підрощувати без пікірування до самої пересадки на грядки.

Бамія — зоряна королева городу- бамія,окра,догляд,вирощування,розмноження,садіння,розсадою,овочі,урожай,фото

Розсаду висаджують у відкритий грунт або теплиці у віці 45 днів. Пересаджування у відкритий грунт можна проводити для регіонів з суворими зимами тільки після 10 червня, південніше – після зникнення загрози пізніх весняних заморозків. Відстань саджанцями має скласти близько 30-50 см, а в міжряддях – від 60 до 90 див.

Секрети догляду за бамією

Статус екзотичної рослини лякати не повинен: бамія зовсім не належить до примхливим і вимогливим культурам. З загальної специфіки вирощування і турботі, яка їй знадобиться цю африканку цілком можна прирівняти до квасолі.

Посилений догляд бамиям потрібно тільки протягом першого місяця вирощування. В цей час доведеться не забувати про постійні прополках, підтримувати стабільні умови грунту. Надалі ж догляд за бамією дивно простий.

Починаючи з першого місяця вирощування бамії і до збирання з грядки не допускайте утворення на ґрунті твердої кірки і активного розвитку бур'янів. Необхідно забезпечити ретельне і своєчасне розпушування ґрунту, яке потрібно проводити регулярно, через 10-15 днів, доповнюючи його прополкою. Бур'янистих трав не можна давати розвиватися на грядках, видаляючи їх вже в молодому віці. Протягом літа для дорослих бамий необхідно провести як мінімум 2-3 прополки. Всі ці процедури можна спростити, замульчував грунт навколо кущів.

Найбільш трудомістким компонентом догляду протягом усього часу вирощування бамії виступають поливи, але і вони також не повинні бути системними. Бамії в поливі потребують тільки в період тривалої посухи, коли рослини можуть різко зменшити кількість утворених плодів внаслідок повного і тривалого пересихання грунту. Полив бамії повинен бути глибоким. Грунт треба промочувати на глибину близько 30-40 см.

Бамія — зоряна королева городу- бамія,окра,догляд,вирощування,розмноження,садіння,розсадою,овочі,урожай,фото

Що стосується живлення, то при висадці в родючий ґрунт вони рослинам і зовсім не знадобляться. Якщо ви хочете зібрати більшу кількість урожаю або не проводили передпосадковій «заправку» землі, то проведіть для бамії два підживлення:

  • на стадії випускання перших бутонів внесіть для цієї культури повне мінеральне добриво (нітрофоску);
  • приблизно через місяць після початку плодоношення підгодуйте бамію фосфорно-калійними добривами (суперфосфат і сульфат калію).

Як тільки бамія підросте до 40 см, головний втечу бажано прищипнути для збільшення кущіння. У міру випускання бічних гілок рослину можна підв'язувати до опори, але зазвичай підв'язка потрібна тільки на вітряних місцях, де кущі погано зберігають свою форму.

Як і коли збирати врожай

Головний козир бамії – здатність досить швидко плодоносити. Придатні для вирощування в регіонах з суворими зимами сорти цієї овочевої культури зазвичай є поспішними і вже через 2 місяці після появи сходів вони починають приносити численні плоди.

Для того щоб насолоджуватися смаком цієї екзотичної, але дивно універсальної овочевої культури, яка за смаком і особливостям вирощування дуже близька до бобовим необхідно уважно стежити за віком плодів. Вся справа в тому, що у стручки бамії не тільки швидко зростають, але й разюче швидко перестигають. Вони буквально за один зайвий день стають жорсткими і неїстівними. Для вживання в їжу плоди бамії необхідно збирати через день або кожен день, знімаючи з куща зав'язі у віці від 3 до 5 днів. Перезрілі стручки не поспішайте викидати. Залиште їх для дозрівання насіння на майбутній рік, а частина зніміть і вийміть з них заховані насіння. Їх можна використовувати як бобові або обсмажити і приготувати кавовий напій гомбо.

Бамія — зоряна королева городу- бамія,окра,догляд,вирощування,розмноження,садіння,розсадою,овочі,урожай,фото

Збираючи бамії, потрібно дотримуватися обережності. Ця культура часто викликає роздратування шкіри з-за специфічного опушення стручків. Краще всього знімати плоди в рукавичках, так, щоб був неможливий контакт рослини з незахищеними ділянками шкіри.

Будьте уважні: зібраний урожай зберігається вкрай недовго. Навіть у холодильнику стручки бамії швидко стають волокнистими і жорсткими. Вони зберігають свій смак і текстуру тільки протягом 1-2 діб, тому зібрані плоди необхідно відразу вживати в їжу, відварювати, заморожувати, консервувати або сушити.