Бамія — родичка мальви

Бамію називають ще окра і гомбо. Рослина це з того ж сімейства мальвових, що бавовник і мальва садова. Розвиває від двох до шести стебел. В пазухах листків формуються плоди у вигляді 4-8 гранних стручків (їх називають коробочками), в яких міститься насіння. Цікаво: бамію на початку нашого століття успішно вирощував у Підмосков'ї (Меліхово) Антон Павлович Чехов.

Недостиглі стручки бамії разом з насінням, кладуть як приправу в супи і соуси, які від цього збагачуються смаком і набувають приємну консистенцію. Недостиглі зерна цілком можуть замінити зелений горошок, а з зрілих і просмажених готують каву «гомбо».

Бамія — родичка мальви-

© Forest & Kim Starr

Бамія багата корисними речовинами, а також аскорбіновою кислотою та іншими вітамінами. У насінні міститься до 20 % олії типу оливкової. Помічено, що бамія допомагає відновлювати виснажені сили організму. Завдяки наявності в стручках великої кількості слизових речовин бамія представляє цінність для хворих на виразкову хворобу, а також страждають гастритом. Відвар

Бамія — родичка мальви-

з плодів бамії застосовують при бронхіті. У всіх випадках бамію використовують лише у фазі 3-5-денних зав'язей, пізніше вони швидко грубіють, стають жорсткими і неїстівними.

Бамія — вимогливе до тепла рослина, як баклажани. Тому обробляють її лише в південних районах країни. Але любителям по силам вирощувати і в середній смузі Росії, при посадці горщечкової розсади 30-45-денного віку під плівкові укриття і в прогріту грунт, розміщуючи рослини в один ряд на відстані одного від іншого у рядку 30 див. Безгоршечная розсада не приживається, адже корінь у нього стрижневий з невеликою кількістю бічних відгалужень.

Насіння бамії добре проростає при 20-22°. У відкритому грунті площа живлення 60х30 см, глибина загортання насіння 3 — 5 см, в залежності від грунту. Краще росте бамія на легких родючих землях, попередником може бути огірок. Непогано при цьому додатково внести перегній у суміші з мінеральними добривами. Рослини з моменту проростання насіння, подібно баклажанів, повинні бути забезпечені фосфорними добривами.

Сходи бамії з'являються через 10-15 днів, залежно від погодних умов. Для росту і плодоношення рослин необхідна температура не нижче 20°, в суху погоду не забувають поливати, особливо в період збирання плодів. Під плівковими укриттями волога в

Бамія — родичка мальви-

грунті зберігається довше, але адже і вологість повітря там вище. Тому доводиться вдаватися до провітрювання, піднімаючи плівку з підвітряного боку. Не можна допускати, щоб температуравоздуха під плівкою піднімалася вище 30°.

Підгодовують бамію комбінованим мінеральним добривом, наприклад нітрофоскою. Дають не більше 2 столових ложок на відро води; в період плодоношення підгодовують калійної селітрою (у тій же дозі).

Вже через два місяці після сходів скоростиглі сорти бамії зацвітають, а ще через п'ять днів починають збір плодів. Збори повторюють на півдні через день, у середній смузі — через кожні 3-5 днів. Пам'ятайте, не зняті вчасно плоди стають неїстівними. Плодоносіння триває до настання заморозків. До речі, доросла рослина витримує заморозки до мінус 2°, але з настанням холодів ріст плодів різко сповільнюється. При зніманні врожаю необхідна обережність, оскільки рослини покриті густим дрібним опушенням і при зіткненні з ними може з'явитися на шкірі, свербіж.

Бамія — родичка мальви-

© BanyanTree

Крім використання в супах з бамії готували соуси чудової якості.

У деяких країнах бамію широко використовують в їжу. Наприклад, в Болгарії з звареної в підсоленій воді молодий бамії готують салат. В нього додають сік лимона, змішаний з олією, потім кладуть дрібно нарізану зелень петрушки, додають чорний перець за смаком. Салат перемішують, викладають на тарілку і прикрашають скибочками помідорів.