Аптекарський город або кухонний садок?

У середньовічній Європі вони росли всюди, ці непомітні польові квіти та запашні трави. З них-то все і почалося... З часом ним стали відводити невеликі ділянки за монастирськими стінами – на південному, захищеному від вітру схилі, щоб рослини для приготування ліків, чорнил, фарб, а також ароматні прянощі для убогою братської трапези були завжди під рукою.

Аптекарський город або кухонний садок?- Аптекарський город або кухонний садок?, Сад, город, ділянка, будинок, дача, ландшафтний дизайн, дизайн ділянки, енциклопедія рослин, кімнатні рослини, садово-городні культури, облаштування дачі, ,

Втім, ченці керувалися не тільки практичними міркуваннями. Всі рослини в монастирському саду мали символічне значення – як писав у своєму дослідженні "Про садах" Д. Лихачов, вони були покликані "виявляти в світі мудрість, гармонію, ритм". У замках теж вирощували "ліки і отрути": "Особлива увага приділялася запашним трав. Їх душистость відповідала уявленням про рай, услаждающем всі почуття людини, але іншою причиною їх культивування було те, що замки і міста, внаслідок низьких санітарних умов, були сповнені поганих запахів".

Так тривало протягом століть – трави потрібні були всім. Ченці чаклували над своїми шартрезами і бенедиктинами, доктора шукали засіб від усіх хвороб, парфумери придумували ароматичні води, а палацові інтригани "складали" отрути... Але коли в Старий Світ хлинули з усього світу пишні тропічні і субтропічні рослини, а хіміки навчилися синтезувати ліки, краса скромних європейських квітів померкла, а їх цілющі властивості здалися малоефективними. Так і з санітарією все якось більш-менш налагодилося. Але багатовіковий емпіричний досвід не пропав даремно: на основі багатьох аптекарських городів виросли цілі ботанічні сади.

І зараз у багатьох європейських (і не тільки європейських) садах обов'язково відводять ділянку для лікарських та пряних трав. Іноді його називають аптекарським городом, іноді – ароматичних або кухонним садком. Всі назви вірні, оскільки дія цих рослин воістину універсально. Кожне з них і їх різні частини (коріння, листя, квіти, плоди) володіють різноманітними властивостями. Не дивно, що на початку XXI століття інтерес до них повертається. Можливо, тому, що ми розчарувалися в сучасних ліки або просто втомилися від штучних замінників... А може, нам теж хочеться "мудрості, гармонії та ритму".

Та й захоплююче це справа – вивчати лікарські і пряні трави: за ними – цілий пласт історії, символів, доведених і досі нерозв'язаних властивостей. До того ж асортимент лікарських та пряних рослин значно розширився. Як за рахунок прижилися "іноземців", так і завдяки знову виведеним сортів і форм.