Зведені брати

Давно і далеко за межами Кавказу славиться декоративний парк Цинандальского виноградарського радгоспу в Грузії. Багато цікавого можна побачити в цьому унікальному куточку, створеному наприкінці минулого століття відомим майстром садово-паркового мистецтва А. Е. Регелем. Але всі екзотичні рослини, зібрані сюди більш ніж з 25 країн світу, вишукана архітектура парку і навіть віварій з оленями та козулями, павичами і незліченною кількістю інших звірів і пернатих відходять на другий план, коли ви опиняєтеся в зеленій лабораторії В. Р. Хмаладзе.

Зведені брати-

© Frank Vincentz

Близько чверті століття тому прийшов сюди студент Академії мистецтв Іраклій Хмаладзе., Багато було в нього турбот по відновленню і поліпшенню композиції парку, по збагаченню насаджень заморськими переселенцями. Але у вільний час невтомний ентузіаст ще вирощував свій «ботанічний звіринець». Ось велетень крокодил ліниво розтягнувся на галявині, широко роззявивши зубату пащу, трохи подалі завмер насторожений тигр, поруч граються собачка-дворняжка і ведмежа, словом, справжній зоологічний сад. Але вся справа в тому, що ці звірі сформовані з різноманітних рослин руками талановитого майстра. Воістину нелюдське терпіння необхідно, щоб доглядати за всіма цими вишуканими творами садового мистецтва: у одних рослин потрібно загальмувати зростання, в інших викликати посилене кущіння, треті вимагають фігурної стрижки або особливої формування з допомогою різноманітних хитрощів. З кожним роком число творів в зеленій лабораторії Хмаладзе збільшується, а слава їх творця шириться.

Всіх, звичайно, зацікавить, з якого матеріалу створює майстер ці чудові живі скульптури. Автор не робить з цього секрету, а завжди щедро ділиться і набутими в процесі виховання своїх вихованців знаннями і багатим досвідом.

Зведені брати-

© Pasqdnik

«Я використовую у своїй роботі кілька видів рослин: граб і бирючину, калину і кипарис. Проте найкращими в цьому своєрідному ліпленні проявили себе самшит і тіс,— каже В. Р. Хмаладзе.— Правда, це не моє відкриття, тіс та самшит широко застосовувалися для формування фігур тварин ще одне з семи чудес світу — висячі сади Семіраміди. У наші дні ці дерева використовують у своїй роботі як радянські садівники-декоратори, так і майстри Індії, Єгипту та інших країн. За кордоном особливо славиться зеленими скульптурами висячий сад Бомбея на півострові Малабар-Хіллс. Майстерно розбитий на даху величезного водного резервуару, звідки подають воду на весь півострів, він містить величезну кількість зелених скульптур: слонів, жирафів, верблюдів, собак, коней».

З названими постачальниками рослинного матеріалу для зелених скульптур можна зустрітися і у природних лісах, і, звичайно, вони цінні не тільки для зеленого зодчества. У дикому вигляді тис зустрічається на Далекому Сході, на Кавказі, зрідка в Криму, в Карпатах і навіть в Прибалтиці. Куди ширше тіс і самшит вирощуються штучно: майже всюди на Україні, Кубані, Північному Кавказі.

Зведені брати-

© Sitomon

У Львові, Ростові, Ужгороді, Одесі, Волгограді, Києві можна завжди, навіть взимку, побачити створені з тиса та самшиту зелені бордюри і різні геометричні фігури. Кам'янець-подільські умільці виготовляють з них навіть своєрідну живу меблі. Так і хочеться сісти на вічнозелений самшитовый диван в Кам'янець-Подільському ботанічному саду. Поряд з диваном розташовані інші деталі зеленого гарнітура: дитячі столики, стільчики, стільці, великі і маленькі кулі і кубики.

Ботанікам відомі вісім видів тиса, з яких тільки один зустрічається в дикому вигляді в Європі, три ростуть в Східній Азії і чотири — у Північній Америці, правда, всі вони не так вже значно різняться між собою. У Радянському Союзі дико ростуть два види — тис ягідний, або європейський, і тис гострокінцевий, або далекосхідний. Достатнє уявлення про це деревному рослині можна отримати, побувавши на Кавказі. Краще всього відвідати Хостинскую заповідний гай поблизу Сочі, тут, до речі, можна побачити і самшит.

Тільки перейдете ажурний місток через бурхливу гірську річку Хосту і минете арку з написом «Кавказький державний заповідник; тисо-самшитовий гай», як повіє незвичайної для цих теплих місць прохолодою. Могутньою темно-хвойної частіше ми зобов'язані цієї прохолодою серед спекотного літа. Гай здивує нас не тільки цим. Біля входу в неї височіє величезний 350-річний бук, за віком годиться в праправнуки невеликого дерева тиса, скромно стоїть в стороні і який налічує 2000 років. Правда, його не можна ще вважати дуже старим: адже граничний вік тиса в природних умовах зазвичай перевищує 4000 років. До речі, тис вважається найдавнішим представником рослинного світу третинної флори, що існувала мільйони років тому.

Зведені брати-

© Ardfern

Тіс — рослина невисока, навіть у віці 2000 років висота його не більше декількох метрів, зате обхопити стовбур цього найдавнішого дерева Кавказу можуть лише 5-6 осіб.

Велика частина сусідів тиса — листопадні дерева, тоді як сам він належить до вічнозелених хвойних рослин. Стовбури його вузлуваті: здається, ніби складені з багатьох товстих пагонів, міцно зрослися між собою. Червонувате забарвлення стовбура і гілок тиса як би виправдовує назву, закрепившееся за ним у народі,— червоне дерево. Крім незвичайної забарвлення, деревина тиса відрізняється довговічністю і рідкісною міцністю. Іноді тіс звуть ще негній-деревом, що також підтверджує виняткову стійкість його деревини на цей раз вже проти гниття. Жива деревина тиса на відміну від зрубаної сильно пошкоджується мікроскопічним грибом-паразитом, вона, як, втім, і кора і листя його, дуже отруйна.

Цвіте тис ранньою весною, його темно-зелені гілки покриті ніжними дрібними квітками. В тисовому лісі можна зустріти чоловічі дерева з золотистими сережками і жіночі — з маленькими квітками у вигляді шишечок. Червоне матове насіння тиса встигає лише в середині осені. Тіс не може сам розсіювати свої насіння. Зате у нього є активні, але не безкорисливі помічники. Чорні дрозди і куниці легко знаходять яскраві насіння тиса. Разом з м'якоттю вони заковтують і саме насіння тиса, яке викидається потім неперетравлені і проростає.

Зведені брати-

© 4028mdk09

Незабутнє враження залишає відвідування тисо-самшитових заростей. Насамперед, вражає їх абсолютне мовчання: не чути ні пташиного співу, ні шереху звірка. Навіть промені південного сонця рідко пробиваються крізь щільний намет деревних крон. Люди не тут втручаються в життя рослин, тому вони і зберігають незайманий, первозданний вигляд. Гігантськими кошлатими гривами звисають з самшитових стовбурів їх ровесники — стародавні мохи і лишайники. Різноманітні вони і за зовнішнім виглядом та систематичної приналежності: кілька десятків видів їх налічують тут ботаніки. У будь-яку пору року фантастичне оздоблення тисо-самшитового гаю нагадує підводний світ густих водоростей.

Найчастіше зустрічаються тут невеликі, б—9-метрової висоти, самшитові деревця з гілочками, суцільно оброслими дрібними глянцеватыми овальної форми зеленими листочками. Стовбури їх в діаметрі 15-20 сантиметрів, а окружність найбільш товстих дерев досягає іноді 1,5 метра. Тільки на один міліметр у рік товщають самшитові стовбури. Вік володаря самого могутнього стовбура у заповіднику становить близько 500 років.

Природа ніби цементує деревину самшиту, яка вважається важче і твердіше, ніж у будь-якого виду наших дерев. Місцеве населення називає її кавказької пальмою або слоновою кісткою. Питома вага деревини 1,06, і вона каменем тоне у воді. Високі механічні властивості самшитового деревини дозволяють виготовляти з неї підшипники, шрифти, ткацькі човники, витончені сувеніри.

Зведені брати-

© Liné1

Стародавні греки і римляни вважали самшит дорогоцінним деревом. Про нього згадує Гомер у 24-й пісні «Іліади», де описує покладання ярма з гладкого самшитового дерева на биків Пріама, а римський поет Овідій у одному з своїх творів розповідає про те, як Мінерва зробила з самшиту першу флейту.

Своєрідне видовище — цвітіння самшиту. З першим подихом весни, ще на початку березня, з пазух кожного листочка з'являються дрібні жовті квітки, суцільно покривають крону. Квітки самшиту на відміну від інших квіток рослин зовсім не виділяють нектару, тоді як зеленуваті, вже дозрілі плоди повні прозорого солодкого соку. Плоди, дозріваючи, з силою гулко розтріскуються і розлітаються в усі сторони, не дуже далеко, але, як правило, виявляються за межами крони.

Самшитові зарості головним чином зосереджені у нас на Чорноморському узбережжі Кавказу і на Далекому Сході. Але таким унікальним лісом, як тисо-самшитовый вічнозелений музей поблизу Хости, не може похвалитися жодна країна в світі, хоча і він займає порівняно невелику площу — близько 300 гектарів. Примітно в цьому заповіднику і те, що тіс і самшит, не будучи в близькій спорідненості, ростуть разом, не пригнічуючи і не витісняючи один одного.

Зведені брати-

© Zanchetta Fabio

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева