Золоті кленові купола

Іноді в сухий і сонячний жовтневий день охоплює дивне почуття – здається, що кругом золото. Ти стоїш серед кленів. Золоті куполи на тлі яскраво-блакитного неба – це ще облистнені вершини, купу шуршащего, шелестящего золота під ногами постійно падають витончено вирізані листя. Ні у одного нашого дерева немає такої дивовижної форми листя, як у кленів. За ним і назва – клен гостролистий. Дня за 2-3 до розпускання листків, в травні місяці, зацвітає це красиве дерево, покриваючись букетиками жовтих квіточок. Кленова крона здається мереживний, повітряної. Надзвичайно мальовнича вона і влітку, і восени. Листя розташовані групами і створюють чудову гру світла і тіні.

Золоті кленові купола-

© Bruce Marlin

З-за краси витончених листя ще в старовину клен разом з березою став одним з травневих дерев. У Білорусії на Трійцю дівчата готували так званий «кущ»: у лісі ламали кленові гілки і пов'язували їх товсті кінці нитками. Отриманий «кущ» прикрашали «подкустом» – такий же зв'язкою гілок меншого розміру. Дівчина, обрана за допомогою жеребу, одягала «кущ» і в оточенні співаючих подруг кілька разів обходила все село. Після цього «кущ» розривався посеред вулиці на частини, і жінки поспішали зібрати і сховати кленове листя, їх вважали ліками від наривів.Наприкінці позаминулого століття В районі Пінська етнографи відзначали, що всі троїцькі пісні називалися «куща» – співзвуччя свідчило про те, що цей обряд був поширений дуже широко. У Вітебську ж дівчину наряджали «кущем» напередодні дня Івана Купали, навішуючи на неї прикраси із трав, квітів і гілок. Дівчина також проходила в натовпі по всій селі, кланяючись земним поклоном кожному будинку і перевертываясь на п'яті три рази. Потім учасники обряду йшли на чуже поле і спалювали зелень, стрибали через багаття, співали і заклинали чаклунів і вовків. Цим вони прирікали чаклунів і вовків на болісні болі і навіть смерть...

Золоті кленові купола-

© Jean-Pol GRANDMONT

Давно забуті наївні обряди. В наш час клен гостролистий – найцінніша деревна порода. Кленова деревина дуже красива на розкол, легко обробляється різними інструментами, добре полірується. Вона дуже тверда, не розтріскується і не жолобиться. З клена здавна робили дерев'яні ложки, рушничні ложа, різні сільськогосподарські знаряддя, всілякі різьблені вироби. Особливо цінуються виготовлені з нього різні духові інструменти: флейти, гобої, кларнети, причому і в наш час.

Мереживне навесні, пишне влітку, золоте восени, чудово дерево – клен гостролистий. Він заслуговує дбайливого ставлення до себе і чекає масштабного виробничого розведення.

Золоті кленові купола-

© Jean-Pol GRANDMONT