Знак ADR — гарантія якості троянди

відзнаки троянд – головні помічники при виборі садових царевн. І один з найбільш надійних – символ німецької якості ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprufung), який присвоюють трояндам після скрупульозної оцінки. Він виділяє особливо стійкі і обильноцветные троянди.

Знак ADR — гарантія якості троянди- роза,сорти,adr,АДР,що таке,знак якості,фото,як,вибрати

Кожному, кому доводилося стикатися з нелегким завданням вибору троянд із сотень, тисяч сортів, добре знайомий весь жах «величезного асортименту». Сьогодні можна придбати рослини вітчизняної та зарубіжної селекції, різних розплідників і виробників, а кількість сортів з різними відтінками забарвлення і декоративними «деталями» і зовсім робить вибір надскладним. А адже при купівлі троянди потрібно пам'ятати ще й про витривалості, надійності, зимостійкості... Не остання характеристика – схильність до захворювань, зокрема борошнистої роси, і шкідників.

І спеціальні відзнаки покликані саме полегшити завдання вибору. Одним з найбільш надійних орієнтирів вважається німецький знак якості – ADR. Його присуджують обраним трояндам, які пройшли всебічну оцінку і тривалі випробування. І нехай він і не гарантує, що з конкретної трояндою у вас все вдасться – надто вже багато суб'єктивні фактори, в тому числі конкретні умови вашої ділянки впливають на результат – але чудово виконує свою головну задачу: дозволяє легко «виявити» троянди з найкращими характеристиками надійності.

Знак ADR — гарантія якості троянди- роза,сорти,adr,АДР,що таке,знак якості,фото,як,вибрати

Що означає маркування ADR біля назви сорту?

Спробуємо розібратися, що маркування ADR біля назви сорту означає і за якими саме параметрами відзначаються троянди.

Маркування ADR, яку можна розшифрувати як «Общенемецкая сертифікація сортових троянд» – знак відмінності Німецького товариства розоводов, який вважається одним з найбільш надійних ознак якості троянди і високо цінується по всьому світу. Генеральний тест троянд ще більше шістдесяти років тому ініціював легендарний Вільгельм Кордес, і з часом знак якості ADR став справді культовим. Деякі навіть називають його найсуворішим з існуючих засобів контролю за якістю нововведених сортів. Тестування піддають сучасні троянди, хоча з 2006 року його присудили та деяким ностальгічним трояндам, і сучасним сортам старовинних троянд.

Оцінку троянд проводить спеціальна робоча група Спільноти німецьких розплідників, випробувальних садів і кращих розоводов. Знак ADR враховує три ключові параметри сортів:

 • зимостійкість;
 • пышноцветие;
 • стійкість до захворювань.

Але все не так просто: критеріїв насправді більше і оцінка охоплює всі можливі характеристики.

Знак ADR — гарантія якості троянди- роза,сорти,adr,АДР,що таке,знак якості,фото,як,вибрати

Що враховується при оцінці ADR?

Всі троянди оцінюються по балах, при цьому показники далеко не рівні за цінності. Так, наприклад, найбільший внесок в «рейтинг» троянди вносить стійкість до грибкових захворювань (30 максимальних балів). І саме найбільша стійкість є найбільш значущою ознакою троянд, позначені знаком якості, а зовсім не зимостійкість, як вважається у нас. Декоративність троянди (збалансованість крони, вигляд куща, облистяність, форма і забарвлення листя, кількість квіток, їх розміри тощо) оцінюються максимум 20 балів, стабільність забарвлення квіток, тривалість цвітіння і форма квіток приносять троянді лише 10 балів. А зимостійкість, аромат і форма зростання – всього 5.

Але не варто вважати, що таке балловое розподіл означає, що троянди зовсім не відрізняються особливою міцністю і морозостійкістю. Критерії, незважаючи на розподіл балів, також поділяються на основні і другорядні, а кількість підкритеріїв дозволяє оцінити троянду дійсно всебічно. Адже фахівці враховують також стійкість до посухи, спеки, опадів, форму бутона, розкриття квітки і збереження краси після повного розкриття, скидає чи троянда відцвілі суцвіття самостійно і десятки інших факторів.

Знак ADR — гарантія якості троянди- роза,сорти,adr,АДР,що таке,знак якості,фото,як,вибрати

Знак ADR присуджують тільки найвитриваліших трояндам, які проходять тривалу оцінку і багаторічні випробування. Для отримання відзнаки сорт повинен набрати як мінімум 75 із 100 можливих балів. Троянди піддають багаторічному тестування, висаджуючи їх у різних регіонах Німеччини з більш м'якими і суворими зимами протягом 3 років, не обробляючи рослини ніякими хімічними методами захисту від шкідників і захворювань. Причому випробування проводять в 11 садках, розкиданих по всій території Німеччини, під суворим наглядом. Постійні огляди, контроль цвітіння і спостереження за розвитком протягом такого тривалого часу дозволяють судити про характеристики троянди і її недоліки.

Пройти випробування і отримати знак ADR не так вже й просто. І свідченням цього є той факт, що лише кожна 10-12 троянда з перевірених дійсно проходить випробування і позначається цим знаком. І навіть пройшли оцінку успішно троянди продовжують перебувати під наглядом, тестуються та проходять додаткові перевірки. Багато в чому, присудження знака ADR схоже з мішленівськими зірками в ресторанно-готельному бізнесі: нагороду отримують лише за бездоганність, і можуть втратити її при найменшому відхиленні буквально в мить ока.

Це один з кращих орієнтирів, який допомагає і досвідченим, і початківцям розоводам не загубитися в цьому морі сортів троянд і вибирати найкращі чагарники. А головне – позбавити себе від розчарувань і переживань, не даремно витратити кошти і дійсно отримати бажане з мінімальним ризиком невдачі. Оцінюючи троянду і на здоров'я, і на надійність, і на стійкість і невибагливість, знак ADR не забуває і про головне – естетичних характеристиках, привабливості сортів.

Знак ADR — гарантія якості троянди- роза,сорти,adr,АДР,що таке,знак якості,фото,як,вибрати

Кращі сорти троянд зі знаком ADR

Серед троянд, зазначених цим знаком якості, є і клумбові, і ґрунтопокривні красуні, троянди густомахрові і немахрові, при цьому деякі троянди поки практично не зустрічаються, інші ж є лідерами у своєму сегменті.

До кращим представницям зазначених троянд можна сміливо віднести:

 • грунтопокрівну білосніжну троянду з немахрових квітками «Escimo»;
 • сніжно-білий, невпинно квітучий і дуже стійкий сорт «Tantau»;
 • густо махрове, тендітну королеву романтики з числа грунтопокривних «Heidetraum»;
 • грунтопокрівну витончену троянду з червоними, старовинної форми квітками «Sorrento»;
 • помаранчеву і дуже яскраву грунтопокрівну троянду «Gebruder Grimm»;
 • красноцветную грунтопокрівну троянду «Crimson Meidiland»;
 • клумбовую темно-червону красуню, у якої широко відкриваються квітки «Sinea»;
 • густомахровую, леденцово-рожеву троянду з вражаючою кількістю суцвіть «Alea»;
 • багаторазово квітучу троянду «Intarsia» з ніжною рожево-помаранчевої, з жовтуватим центром забарвленням;
 • одну з найніжніших акварельних троянд «Apricola», чиї абрикосові квітки поступово стають рожевими, а також інші флорибунди – «Westzeit», «Gartenfreund», «Pomponella», «Kosmos», «Bad Worishofen 2005», «Cherry Girl», «Intarsia», «Larissa», «Novalis», «Sommerfreude», «Sommersonne», «Bengali», «Criollo», «Isarperle», «Schone Koblenzerin»;
 • улюбленицю флористів, дуже витривалу до намокання троянду, яка міняє лососево-помаранчевий тон на кремовий «Schloss Ippenburg» та інші чайно-гібридні красуні, відмінно ростуть в середній смузі «Charisma», «Line Renaud», «Prince Jardinier», «Eliza», «Grande Amore», «Souvenir de Baden-Baden», «La Perla» та ін;
 • один з найстаріших зазначених сортів – кордескую «Flammentanz», плетистую троянду з простими темно-червоними квітками;
 • прекрасно зарекомендувала себе у нас плетистую «Bajazzo», а також інші соняшнику сорту «Jasmina», «Golden Gate», «Perennial Blue», «Camelot», «Guirlande d'amour», «Hella», «Laguna», «Libertas»;
 • легендарний сорт махрових троянд-шрабов з фруктовим ароматом «Westerland», а також інші ADR-шраби «Stadt Rom», «La Rose de Molinard», «Lipstick», «Ліхтарик», «Mademoiselle», «Anny Duperey», «Candia Meidiland», «Famosa», «Les Quatre Saisons», «Louis Bleriot», «Pretty Kiss», «Yann Arthus-Bertrand» та ін