Застосування і види баданов

Перший вид роду бадан товстолистий (Bergenia crassifolia), був описаний Карлом Ліннеєм в 1760 році за екземплярів, надісланим із Петербурга, куди їх привезли учасники однієї з сибірських експедицій. Лінней відніс невідоме рослину до роду Ломикамінь і дав відповідну назву: ломикамінь толстолистная. Потім ботанік Конрад Менх відніс бадан в окремий рід – Бергені, яка була названа на честь цілителя Карла Августа фон Бергена.

Застосування і види баданов-

© Morgaine

Баданы застосовують для дублення шкір, оскільки їх кореневища містять велику кількість дубильних речовин. З перезимували висушених листків бадану готують чай, відомий під назвою сибірського, монгольської або чигирского. Рослина використовується в медицині як протизапальний, тонізуючий і в'яжучий засіб.

Баданы прикрасять чагарникові групи, передній план міксбордерів, кам'янисті ділянки, схили альпінаріїв. Добре поєднуються з лилейниками, водосборами, астильбами, купальницами, ірисами, верониками, папоротями, геранями, злаками.

Застосування і види баданов-

© Janet 59

Баданы – багаторічні кореневищні, рідше однорічні трави. Листя дуже ефектні: великі, округлі, блискучі, шкірясті, зимуючі, зібрані в прикореневі розетки. В кінці літа – восени забарвлюються в червонуваті тони. Квітки дрібні, зібрані в щитковидні суцвіття, дзвонові. Пелюстки червоні, рожеві або білі. Плід – коробочка.

Бадан товстолистий, який найчастіше вирощують в саду, «дикуном» росте по кам'янистих схилах.

Бадан війчастий (Bergenia ciliata) родом з Тибету і Гімалаїв, де піднімається на висоту 1800-4300 м. Листя у нього не голі, як у інших видів роду, а щетинисті, до 35 см в діаметрі. Квітки блідо-рожеві або білі, з яскраво-рожевою чашечкою. У природі цвіте відразу після сходу снігу. Суворими морозними зимами листя відмирають, але кореневища, як правило, зберігаються. Сьогодні у продажу все частіше можна знайти сорти бадану гібридного (Bergenia x hybrida). Вони красиві, але в умовах Росії менш зимостійкі, ніж природні види.

Застосування і види баданов-

© nordique