Як зберегти троянди взимку?

Про збереження троянд взимку треба думати вже при їх придбанні. Не купуйте тепличні троянди, їх часто продають навесні і на початку літа після зимової вигонки. Такі троянди і самі можуть бути не зимостійкими, і підщепи у них часто не відрізняються морозостійкістю, особливо в імпортних троянд. Відрізнити їх від садових (не тепличних) троянд за зовнішнім виглядом неможливо. Єдиний вихід — купувати саджанці в надійних постачальників.

Крім того, у садових троянд, у свою чергу, є сорти, що відрізняються більшою чи меншою зимостійкістю. Багато виробників троянд у своїх каталогах виділяють найбільш невибагливі троянди в сортові групи паркових або ландшафтних. Такі троянди в цілому переносять зими краще, ніж троянди інших сортових груп, наприклад чайно-гібридні. Проте є багато винятків.

Треба враховувати і габарити троянд: низькорослі (мініатюрні і ґрунтопокривні) вкривати легко, а високорослі прямостоячі (нераскидистые) висотою більше 1,2— 1,5 м (полуплетистые і крупноквіткові плетисті) — значно важче.

Як зберегти троянди взимку?- роза,зима,укриття,зберегти,нетканий матеріал,плівка,захист,доглядДумати про збереження троянд взимку треба і при посадці троянд:

 • троянди, що ростуть групою, захистити від морозів простіше, ніж розкидані по різних місцях саду;
 • посадочні ями не можна вносити добрива, які можуть викликати активний ріст пагонів у кінці літа і восени. Азоту (у вигляді мінеральних добрив і у складі перегною) внести краще менше, ніж більше.

Нарешті, для успішної перезимівлі троянд дуже важлива підготовка їх до чергової зими:

 • не слід у кінці літа і восени зрізати квіти, це призводить до зростання нових пагонів, які вже не встигнуть визріти до зими і загинуть (іноді разом з гілками попереднього порядку);
 • починаючи з середини літа краще припинити підживлення троянд (трояндам потрібно не так вже багато поживних речовин, тому весняної і ранньо-річної підживлень комплексними мінеральними або органічними добривами цілком вистачає на весь сезон);
 • необхідно в жовтні (для середньої смуги Росії) поступово, починаючи знизу, очистити троянди від листя (їх відокремлюють від гілок рухом зверху вниз і разом з опалим листям прибирають подалі від троянд; найкраще їх спалити, щоб не допустити поширення суперечка хвороботворних грибів).
Як зберегти троянди взимку?- роза,зима,укриття,зберегти,нетканий матеріал,плівка,захист,догляд

В принципі ідеальних на всі випадки життя способів захисту троянд немає. Багато залежить від можливостей садівника і наявності у нього укривних матеріалів, від конкретних погодних умов, від морозостійкості троянд, їх габаритів і здібності пригинатися до землі. Вирішити, який із способів укриття застосовувати, повинен сам садівник, але для цього йому треба мати на увазі наступні міркування:

 • у холодний період (і не тільки взимку) троянди можуть бути пошкоджені морозами, вражені патогенними грибами, можуть зламатися гілки як під час укриття, так і під вагою снігу;
 • велика, добре підготовлена до зими троянда в середній смузі майже ніколи не загине, навіть без укриття (виняток — «чорні» морози, коли з-за відсутності снігу на початку зими може вимерзнути не тільки надземна, але й підземна частина куща);
 • роза, що вийшла із зимівлі з великими втратами надземної частини, сильно слабшає, і вже наступна зима може стати для неї останньою (рослина не встигає наростити надземну частину за наше коротке північне літо); завдання садівника — не просто зберегти троянду живий, а зберегти, по можливості, її надземну частину;
 • восени троянди поступово самі готуються до морозів (за моїми спостереженнями, критична температура для чайно-гібридних троянд в середині вересня -5 °С, в середині жовтня -7 °С, у першій половині листопада -10 °С, у другій половині листопада — близько-15°С і навіть -18 °С);
 • обрізка троянд (не тільки заради квітів, але і для укриття на зиму), передчасне обгортання кущів не тільки зупиняють природний процес підготовки троянд до морозів, але і можуть повністю позбавити рослини придбаної загартування, особливо якщо восени багато теплих днів; троянда необачно оживає, навіть легкий мороз може погубити її;
 • якщо залишати на кущі після цвітіння в кінці літа зав'язалися плоди, рослина вже «не думає про новий ріст пагонів, нирки не прокидаються, і зимує така троянда краще.

Не меншу, ніж морози, загрозу для троянд несуть хвороби — в кінці зими і на початку весни під укриттями при невеликій позитивній температурі на гілках активно розвивається небезпечне грибне захворювання — інфекційний опік троянд. На стовбурах з'являються темно-коричневі плями. Розростаючись, вони призводять до загибелі всієї гілки вище місця ураження. Якщо своєчасно розкрити троянди, не чекаючи, коли зійде сніг, то можна перервати сприятливий для розвитку хвороби період. Це основне. Допомагає також обприскування троянд перед укриттям фунгіцидами (наприклад, залізним або мідним купоросом). Крім того, непогано підгортати троянди з осені чистим піском, щоб укрити нижню частину рослин від морозу і захистити від хвороб. Підгортати землею, взятою з-під троянди, не можна, так як в ній може бути багато «недружніх» бактерій і спор грибів. Погано підгортати також торфом і тирсою — смерзаясь, вони створюють до весни нездоланний для тепла щит. Роза при цьому може загинути із-за того, що навесні під сонцем надземна частина швидко пробуджується, а коріння кілька тижнів ще знаходяться в холодному ґрунті в стані спокою. До того часу, коли коріння, нарешті, прогріються, надземна частина може загинути.

Як зберегти троянди взимку?- роза,зима,укриття,зберегти,нетканий матеріал,плівка,захист,догляд

Знаючи всі ці труднощі, можна усвідомлено підійти до вибору укриття для троянд. Самим надійним (правда, і найбільш матеріаломістким) вважається повітряно-сухий спосіб укриття. Над трояндами влаштовують навіс з дощок або щитів, здатний витримувати тиск снігу. Піддашшя спирається на стовпчики з цегли або вкопаних у землю відрізків колод. Зверху його накривають нетканим матеріалом, а ще краще — поліетиленовою плівкою, можна старої (її простіше весною відкривати для провітрювання). Краї плівки притискають до землі камінням, цеглою. Висота навісу повинна бути такою, щоб можна було пригинати гілки троянд, не допускаючи їх поломки,—для великих плетистих троянд з довгими гілками 60-80 см, для решти — 30-60 див. При сильних морозах до укриття з торців треба додатково підсипати снігу (не оголюючи, звичайно, землю навколо інших цінних рослин). На початку — середині березня я зчищаю сніг з настилу, це дозволяє йти від сприятливих для розвитку опіку троянд температур. Додатково з торців можна піднімати плівку для провітрювання. Троянди під повітряно-сухим укриттям зимують (якщо все було зроблено вчасно) практично без випадів і втрат надземної частини.

Як зберегти троянди взимку?- роза,зима,укриття,зберегти,нетканий матеріал,плівка,захист,догляд

Тепер щодо «вчасно». Вкривати троянди треба тоді, коли очікується похолодання (зазвичай це трапляється по ночах) нижче -10...-12 “С. Як правило, це друга половина листопада. Вкривати від ранніх (вересневих і жовтневих) морозів марно — вони не зашкодять троянди, а троянди не придбають загартування з-за раннього укриття.

Повітряно-сухий спосіб ідеально захищає кущі троянд від поломок — як при укритті восени, так і під вагою снігу взимку і навесні. Дуже добре він захищає від морозів. А ось від інфекційного опіку — не завжди. Справа в тому, що навесні дуже не хочеться розкривати троянди, коли вони солідно укриті, і тим більше коли ще не зійшов сніг. А тим часом в лютому—березні під укриттям вже невеликі позитивні температури, сприятливі для шкідливого гриба.

Щоб убезпечити троянди від захворювання при запізнілому їх розкриття, непогано:

 • дошки для укриття троянд щорічно обробляти антисептиком;
 • лезо секатора при роботі з трояндами частіше знезаражувати (марганцівкою, спиртом, над вогнем і т. д.);
 • восени підгортати троянди чистим піском (захищає нижню частину куща, більш схильну до захворювання);
 • мульчувати грунт восени лапником або будь-який інший мульчею (ізоляція від можливих джерел спор гриба);
 • збирати і спалювати опале листя троянд протягом всієї вегетації.

У цілому повітряно-сухе укриття — найкраще для збереження троянд взимку. Однак воно передбачає своєчасність закриття і розкриття троянд, великі витрати часу і матеріалів. Не всі можуть це собі дозволити і воліли б більш простий спосіб укриття, жертвуючи надійністю зимівлі. Для них можна запропонувати наступне. Троянди вкривають наприкінці жовтня — початку листопада, після ошмыгивания нижніх листків. Гілки пригинають до землі, покритої одним шаром ялинового лапника. Цей шар не дає трояндам стикатися з землею, але вільно пропускає тепло землі до троянд. Поверх троянд настилають шар лапника і нетканий матеріал. Цей шар лапника захищає нетканий матеріал і заодно руки від голок троянд. Крім того, він утеплює троянди. Для того, щоб уберегти троянди від поломок, перед пригибанием корисно класти під гілки відповідного розміру підкладки (див. рис.). Вони оберігають гілки від поломок в підставі. Щоб утримати гілки в зігнутому стані, їх пришпилюють або використовують який-небудь вантаж. Іноді вистачає ваги лапника. Нетканий матеріал по периметру придавлюють камінням. Як завжди, корисно заздалегідь підгорнути основу куща піском.

Для простоти на малюнку показано укриття однієї троянди, але аналогічним чином можна вкрити відразу групу троянд. Складніше тільки одночасно пригинати сусідні троянди.

Як зберегти троянди взимку?- роза,зима,укриття,зберегти,нетканий матеріал,плівка,захист,догляд

Розкривати троянди навесні треба поступово. І пам'ятати, що в цей час вони можуть пошкоджуватися:

 • від сильних зворотних морозов (при занадто ранньому і різкому зняття утеплення);
 • від інфекційного опіку (якщо, навпаки, утеплення знято надто пізно);
 • від сонячних опіків (якщо затінення прибрано раніше, ніж прогрілася грунт).

Починають розкривати троянди в середній смузі Росії зазвичай в першій половині березня (залежно від погоди). При цьому зчищають частина снігу і відкривають плівку укриття для провітрювання троянд. Після повного розкриття троянди обрізають. Але це вже інший етап життя троянд.

Звичайно, збереження троянд взимку багато в чому залежить від удачі (а вірніше, від погоди). Але тільки від вас залежить, ризикуєте ви половиною своїх троянд або тільки одним—двома відсотками.

Ст. Вишеславцев – Як зберегти троянди взимку – Сад та город.