Як виростити примули з насіння?

Для садівників, які обожнюють вирощувати власну розсаду, вирощування примул – не менше, ніж виклик. Ці невеликі садові рослини хоча і залишаються одними з найбільш традиційних, але вони все ж настільки барвисті і різноманітні, що з успіхом завоювали звання зірок сучасного ландшафтного дизайну. Поєднуючи унікальні таланти розставляти «штучні» акценти з простотою догляду, примули не так вже й прості.

Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Виростити примули з насіння нелегко, причому найчастіше від вас нічого не залежить. І перше, до чого треба приготуватись – невдача. Як би ретельно ви не дотримувалися порад, отримати такі ж дружні сходи, як у гвоздики Шабо або лобелії, у вас все може вийти, тільки якщо на вашій стороні буде везіння. І якщо ви заздалегідь налаштовані, що навіть кілька рослин – це велика удача, досягнутий успіх, то буде тим цінніше і радісніше ваша затія. Втрата частини рослин зовсім не означає, що виростити примули самому не можна і пробувати не варто. Складності роблять сам процес неймовірно захоплюючим.

Примули – легендарні і дуже різноманітні рослини, яких об'єднує хіба що невеликий розмір та форма росту. Трав'янисті багаторічники з зібраними в прикореневу розетку великими опушеними листками і головками, щитками і парасольками суцвіть із зворушливих яскравих квіток на клумбі виглядають нехай і крихітним, але розкішним акцентом.

Представники роду примул (Primula) – одні з найулюбленіших весеннецветущих рослин. Але вони настільки різноманітні, що серед численних видів знайдуться і класичні мешканці клумб, і ті красуні, які готові поселитися біля водойм або зацвісти в нетипові терміни – влітку. В рід примул входить близько півтисячі видів рослин, і всі вони однаково цікаві й прекрасні. Для зручності їх поділяють на секції згідно з головними декоративними особливостями. І якщо у випадку легендарних зубчатолистных, кортузовидных примул розібратися легко, то інші назви далеко не так красномовні. Набагато практичніше класифікація чарівних крихт за типом цвітіння – головчасте, канделябровые, колокольчиковидные, подушкоподібні і зонтичні примули пропонують вибір дивовижних сортів з різною колірною гамою і розмірами.

Насіннєвий спосіб розмноження однаково складний для всіх без винятку примул, більшості видів потрібна стратифікація, а умови для їх проростання найчастіше істотно різняться.

Самостійний збір насіння примули і їх вибір для посіву

Насіння примули дозріває у коробочках плодів. Вони дуже дрібні, сферичні або циліндричні, з темним забарвленням, в 1 г «уміщається» до 2 тисяч насінин. Але така плодючість зовсім не означає, що можна отримати величезну кількість рослин. Розмноження з насіння дуже складне і вимагає терпіння та витримки. А ось з посівом примули краще не поспішати: насіння навіть до весняного посіву при зберіганні в ідеальних умовах втрачають схожість на 40%. Але найголовніше – час, потрібний їм на проростання, збільшується в рази вже через кілька тижнів після збору насіння. Тому краще всього використовувати насіння примули відразу після збору і легкої просушування (або навіть зовсім без неї). Дозріває насіння в липні і серпні, збирають їх, коли коробочки злегка приоткроются, але ще не повністю розкриті (щоб попередити розсипання і уникнути необхідності постійно стежити за коробочками, краще обв'язати коробочки прозорою тканиною). Зберігати насіння необхідно тільки в прохолоді, температура навіть в 20 градусів тепла вважається для насіння примули дуже високою.

Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Якщо ви хочете поекспериментувати з самостійним виведенням нових сортів і забарвлень, то можете вдатися до методу перехресного запилення. Для цього під час цвітіння потрібно всього лише озброїтися пензликом і перенести пилок з різних кущиків і різних сортів на інші.

Насіння примули з власного саду досвідчені квітникарі рекомендують зберігати завжди, щороку дбайливо збирати їх і до весни зберігати в прохолоді. Так у вас завжди буде шанс виростити нові рослини, якщо в результаті зими загинуть улюблені кущики і сорту. А для деяких примул насіннєве розмноження – єдиний варіант, який допоможе спостерігати цвітіння у всій красі. Мова йде, в першу чергу, про примулі японської, яка пишно цвіте тільки у віці двох і трьох років і вимагає періодичної заміни на нові вирощені з насіння рослини.

Сьогодні у продажу є величезна кількість насіння примули, причому вибір можна зробити між сумішами сортів і окремими різновидами, а серед сортів є як звичайні, так і гібридні. При купівлі останніх варто враховувати, що рослини можуть не зберігати сортові ознаки або зберігати їх тільки частково. Вибір краще робити виходячи з естетичних якостей, розмірів і особливостей рекомендованої виробником агротехніки. Але головну увагу потрібно приділити вивченню строків збирання насіння та інформації про період їх рекомендованого використання. Чим свіже насіння будуть, тим краще. Але будьте готові до неприємних сюрпризів: однакові насіння з однієї партії в різних магазинах можуть сходити по-різному. Про температурі їх зберігання в магазині ви не знайдете, тому гарантій того, що примули взагалі зійде, немає ніяких. Чим новіше і дорожче сорт, тим більше ризик. І фактично на 99% ймовірність успіху все одно залежить тільки від насіння, а не від конкретної агротехніки їх пророщування.

Посів насіння примули відразу після збору і підзимовий посів

Якщо у вас є можливість провести посів відразу після збирання, то насіння необхідно висіяти якісну садову грунт в ящики, прикопані на грядках або у відкриті грядки. Грунт перед посівом рясно проливають. Посів проводять неглибоко, в борозенки або поверхнево. Оскільки посів проводять влітку, рослині потрібно забезпечити мульчування і постійні поливи. Проріджування проводять після випускання другої пари справжніх листків. Молоді рослини на зиму захищають товстим шаром сухої мульчі (до 10 см, бажано з сухого листя).

Підзимовий посів краще проводити в ящики, не раніше, ніж прийдуть стабільні нічні приморозки, і грунт почне промерзати. Для примули обов'язково забезпечують наявність не тільки досить великої кількості дренажних отворів, але і закладення потужного шару дренажних матеріалів на дно ящиків. Насіння примули навіть під зиму висівають поверхнево, лише злегка прикриваючи зверху грунтом, але посів проводять якомога густіше. В якості захисту від бур'янів, вимокання і снігу посіви накривають будь нетканим матеріалом або плівкою. Ящики залишають в напівтінистому місці до весни, намагаючись зняти лутрасил відразу ж після сходу снігу. Молодим примул знадобляться регулярні поливи, не можна допускати для сходів навіть короткочасної посухи.

Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Грунт і контейнери для посіву

Для вирощування примули краще використовувати родючий, пухку і досить грубу по структурі грунт. Для посіву насіння використовують або класичний субстрат для розсади, або самостійно готують суміш з рівних часток дернової грунту і піску і подвійний частки листового грунту. Грунт перед посівом просіяти немає необхідності, але після наповнення контейнерів її потрібно ретельно розрівняти, переконавшись у тому, що немає борозенок і ямок (насіння дрібні і легко провалюються).

Контейнери підібрати досить просто. Примул підійдуть класичні ємності для розсади висотою від 5 до 7 див. При посіві у великі контейнери важливо переконатися в наявності якісних дренажних отворів. Замість «загального» ящика можна висівати примули в невеликі горщики, касети, ємності з осередками.

Терміни посіву насіння примули і попередня обробка

Оптимальним часом для посіву насіння примули вважається час їх збирання: чим швидше насіння потраплять у грунт, тим більша ймовірність успіху. Відповідно, в ідеалі висів проводять в липні або серпні, але для такого варіанту істотно змінюється агротехніка і догляд за рослинами. Якщо ви хочете отримати класичну розсаду, то терміни посіву обмежені лютим (при наявності можливості організувати штучну доосвітлення, посів можна провести і в січні, і в грудні). Грунт перед посівом ні в якому разі не поливають для всіх видів, що потребують стратифікації.

Для попередження розповсюдження грибкових захворювань перед посівом самостійно зібрані насіння примули можна додатково замочити в слабкому розчині фунгіциду або слабкому розчині марганцівки (процедури 20 хвилин цілком достатньо).

Різний підхід до посіву примул

Всі примули, крім дрібнозубчастою і звичайної, а також деяких гібридних сортів, потребують не зовсім звичайній обробці після посіву – холодної стратифікації. Але стратегій обробки холодом насіння цих рослин є декілька, і вони кардинально відрізняються. Примули можна стратифікувати як низькими негативними температурами, так і в більш щадному режимі. Відповідно виділяють дві головні стратегії вирощування розсади:

 1. Класичний метод з морозною фазою.
 2. Спрощений метод з обробкою низькими позитивними температурами.
Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Якщо у вас немає можливості розміщувати ємності холодильник з грунтом, то хоча б помістіть як мінімум на 12 годин в морозильну камеру самі насіння. У такому разі вирощування аналогічно примул без стратифікації.

Щоб уникнути зайвих клопотів, уважно вивчайте рекомендації на упаковці з насінням для гібридних примул: якщо їм не потрібна стратифікація, то її проведення – це лише зайва трата часу, яка ніяк не позначиться на схожості насіння. Ваш успіх буде залежати тільки від їх якості.

Морозна стратифікація, або класичний метод посіву примули

Якщо ви хочете скористатися класичним і найбільш надійним методом, то посів проводите тільки по сухому грунті і поверхнево. Насіння зверху можна покривати навіть тонким шаром піску або просіяного субстрату: їх потрібно всього лише вдавити в грунт, але не занадто сильно, а лише закріплюючи. Іноді рекомендують посів по снігу, він може спростити і сам процес, і допоможе насінню «втягнутися». Оптимальна густота посіву для примули може бути критичним параметром, промахи в густоті відразу відчуваються на стадії підрощування молодих сходів. Насіння примули розкладають не густо, так, щоб на 1 квадратний сантиметр ґрунту потрапляло не більше 5 насіння. Незважаючи на малі розміри, насіння примули краще не змішувати з піском і розкладати вручну, за допомогою зубочистки чи пінцета.

Після того, як проведете посів, не обприскуйте насіння зверху. Ємності потрібно просто накрити плівкою або склом. Але не поспішайте нести контейнери на підвіконня: стратегія пророщування примули особлива.

Накриті плівкою або склом контейнери з высеянными насінням примули необхідно відправити на стратифікацію. Оптимальним вважається витримування в температурах від -5 до -10 градусів протягом хоча б 10 (а в ідеалі – 20-30 днів. Для примули цілком підійде морозильна камера, але можна просто виставити ємності на вулицю (якщо стоїть морозна погода, стежачи за відлигами), прикопати в заметі або саду.

Холодна стратифікація, або спрощений метод посква примули

Сьогодні замість проморожування застосовують і метод більш простий стратифікації – при низьких, але позитивних температурах. Процес вирощування прискорюється, але і ймовірність успіху при цьому методі нижче.

Для примули можна використовувати дві стратегії посіву без обробки негативними температурами:

 1. З попередніми «набуханням» насіння поза грунту;
 2. Безпосередній посів у грунт з виставленням спочатку в теплі, а потім в холодні умови
Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Попереднє замочування насіння примули краще провести на поролонової губки, розрізаної на дві частини (або з глибокими розрізами, в які можна покласти насіння). Губку добре зволожують, розкладають по поверхні насіння, а потім накривають їх зверху другою половиною губки. Помістивши такий «оазис» в поліетиленовий пакет або контейнер, його краще на тиждень поставити в холодильник, температуру від 2 до 5 градусів тепла і стежити за підтриманням постійної вологості губки. Через тиждень або раніше насіння примули набухнуть і їх можна буде висівати в субстрат як звичайні. Але можна скористатися і іншими стратегіями:

 • замочити насіння примули в теплій воді або слабкому розчині марганцівки на добу, а потім до «наклевиванія» помістити їх в холодильник;
 • розкласти насіння примули на вологій тканині і помістити під поліетиленову плівку в теплому місці на 2-3 дні, після чого до появи перших ознак проростання помістити в холодильник.

Набряклі або почали прокльовується насіння примули розкладають по поверхні зволоженого субстрату за допомогою зубочистки, змочуючи кінчик у воді і акуратно поддевом насіння. Вдавлювати їх у ґрунт немає необхідності, але посіви потрібно як можна швидше накрити склом або плівкою.

Якщо ви не хочете проводити попереднє замочування, то висівайте насіння примули відразу в грунт, дайте їм набрякнути вже в ньому, а потім помістіть ємності в холодні умови. Насіння просто розкладають по поверхні добре зволоженого субстрату і відразу накривають склом або плівкою. На 4 або 5 днів ємності виставляють в найбільш тепле місце для того, щоб насіння набубнявіли (чекати появи паростків не потрібно, цей етап повинен пройти в холодильнику). Плошку переносять в холодильник і залишають в холодних умовах аж до того моменту, поки почнуть пробуджуватися паростки і з'являються перші сходи. Ємності з примулами переносять в стандартні умови для повноцінного проростання.

Є і альтернативна стратегія: поставити ємності з посівами в холодильник (або винести на вулицю) тільки на ніч, а вдень утримувати в теплі. Шокові перепади дозволяють прискорити процес проростання насіння, але така стратегія працює далеко не завжди.

Посів примул гібридних сортів: дрібнозубчастою і звичайної

Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Для примул, не потребують проморожування і охолодженні насіння, посів проводять за тими ж принципами, що і при проморожуванні, але сіють по вологому ґрунті. Далі етап охолодження просто пропускають і рослини відразу переміщують в умови для проростання.

Умови для проростання насіння примули

Всім без винятку примул, і проходили стратифікацію, і не проходили, необхідно забезпечити однакову температуру для проростання – від 16 до 18 градусів. А ось освітлення знадобиться далеко не всім первоцветам:

 • контейнери виставляють на самому світлому місці для гібридів, примули звичайної, японської, рожевої, Флоринды, опушеною (обов'язково встановлюють розсіюючі екрани, щоб на насіння не потрапляли прямі сонячні промені);
 • ємності ставлять в тіні, з повним притіненням або накривають чорною плівкою для примули Зібольда, дрібнозубчастою і первоцвіту високого.

Прискорити проростання насіння можна, якщо перші кілька днів накривати насіння тонким шаром снігу, але розраховувати на появу сходів раніше, ніж через два-три тижні не варто. Чим пізніше посів, тим довше проростають насіння. Важлива умова проростання в цій фазі – позичена легкої і стабільної вологості. Пересихання субстрату практично гарантовано призведе до повної втрати посівів. Втім, не в меншій мірі небезпечно для примули і перезволоження.

До проростання всі примули потребують щоденного провітрюванні, зняття плівки або скла. З моменту, коли з'являться перші паростки (для проходили не морозну стратифікацію – перші помилкові листя), примули потрібно повільно адаптувати до відкритого контейнера, привчати до повітрю, відкриваючи плівку або скло спочатку на 30 хвилин, але з кожним днем збільшуючи час провітрювання. Повністю прибрати плівку або скло можна буде тільки через 10-12 днів. До цього моменту сіянці мають достатньо зміцніти для того, щоб вижити в тепличних умовах. Боятися того, що примули просто «встромити» укриття не потрібно: сходи розвиваються повільно, що їм швидше загрожує загибель від порушення вологості, а не від контакту з плівкою. Швидке зростання і розвиток у них починаються пізніше.

Освітлення для всіх примул після появи дружних сходів має бути яскравим, але розсіяним. Прямих сонячних променів молоді рослини не виносять.

Дорощування рослин

Повільний розвиток сходів примули є головною причиною того, що пікірування рослин проводять досить рано: сходи в загальному контейнері дорощують тільки до появи першого повноцінного листочка (у найсильніших перших паростків до моменту випуску першого аркуша іншими може развитья і другий). До цього часу головне завдання – акуратний полив. Рослини обприскують з дрібнодисперсного пульверизатора, рівномірно зволожуючи грунт і намагаючись не надто замочувати самі паростки. Субстрат, як і в стадії пророщування, повинен бути постійно вологим, але не сирим. Пересихання грунту згубно.

Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Пікірування розсади примули

Примули зазвичай вирощують з двома пікіровками. Першу проводять на стадії одного-двох справжніх листків, переносячи рослини як можна акуратніше, уникаючи контакту з корінням, індивідуальні комірки або великі контейнери з відстані 5-6 см між рослинами. Догляд рослинам потрібен той же, з акуратними поливами. Після першої пікіровки примули починають активно рости.

Процес вирощування сходів примул часто так затягується, що до моменту другого пікірування вже повністю зникає загроза серйозних приморозків ночами і рослини можна переносити у відкритий ґрунт без пікірування. На постійне місце висаджувати такі примули можна, але краще посадити їх на окремій грядці або квітнику для дорощування, а в композиції перенести на другий рік. Якщо погода ще не підходить для посадки в сад, то молоді примули пікірують у великі контейнери або розсадні ящики, витримуючи відстань близько 15 см між кущиками. При необхідності пікіровку можна буде повторити і в третій раз (якщо рослини розвиваються дуже активно, щільно ростуть, то їх краще перенести з ящиків в окремі ємності).

Загартовування розсади примули

Примули не потребують загартовуванні в класичному розумінні. Якщо розсаду все ж довелося пікірувати двічі, то рослини можна винести на відкрите повітря, як тільки денна температура підніметься вище 10 градусів. Великі або зацветшие в розсаді кущики краще тиждень потримати на свіжому повітрі до висадки.

Посадка примул

На постійне місце в саду примулу можна переносити або навесні, в травні (коли зникне загроза сильних нічних приморозків), або на початку осені, влітку вирощуючи як горшкові культури. Вибирати для примули варто захищені локації з затишних освітленням, якісно пухкої, легкої по текстурі і поживним грунтом, але конкретні умови потрібно підбирати відповідно з рекомендаціями для окремих видів примул. При посадці розсади на постійне місце потрібно уважно поводитися з кореневою системою, намагаючись заподіяти примул якомога менше шкоди. Але головна увага варто приділити все ж відстані при посадці: примули висаджують так, щоб рослинам було достатньо місця для вільного циркулювання повітря навколо кущиків, але при цьому щоб між кущами не було вільної грунту (оптимальна відстань – від 20 до 30 см для великих сортів і 15-20 для дрібних; такої дистанції достатньо для змикання зелені, але не надто тісного сусідства).

Як виростити примули з насіння?- примули,примула,як виростити,посів,посадка,з насіння,в домашніх умовах,розсада,догляд,вирощування,розмноження,фото

Після посадки примул краще забезпечити кілька підтримують поливів в посуху. З моменту відновлення активного росту рослини переводять на звичайний догляд. Єдина різниця – отриманих з насіння примул перші два роки на зиму знадобиться додаткове укриття. Посадки необхідно мульчувати, створюючи шар сухого листя висотою близько 10 див. Таке скромне укриття сповна захистить крихт від вимерзання та примх погоди.

Отримані з насіння примули, як правило, зацвітають уже через півроку для гібридних сортів, але у деяких видів цвітіння починається тільки на другий або третій рік.

Альтернативні методи розмноження примул:

 • поділом кущів у віці від 3 до 5 років навесні або в другій половині літа;
 • відділенням дочірніх розеток;
 • кореневими живцями.