Як вирощувати люпин з насіння?

Більш акварельних, неординарних, талановитих і витривалих багаторічників, ніж люпин, знайти складно. У цієї рослини є свої недоліки, але достоїнств куди більше. Люпин хороші і в природному дизайні, і в сучасних стилях, і навіть у класичних регулярних садах. Вони яскраві й універсальні. Але головний їхній талант – простота вирощування. І хоча люпин дуже легко отримати вегетативно, найекономнішим способом і сьогодні залишається їх вирощування з насіння. Особливо насінний метод порадує тих, хто любить ефект непередбачуваності і сюрпризи.

Як вирощувати люпин з насіння?- люпин,з насіння,розсада,догляд,вирощування,посів,в домашніх умовах,фото

Представники роду Lupinus – рослини разюче різноманітні. Дикі, природні види цих рослин здаються симпатичними і пейзажними, але не більше того. А кращі гібриди і сорти красуються настільки прекрасним цвітінням, що здатні затьмарити будь-куди більш популярний багаторічник. Люпин – рослини дійсно унікальні. Потужні кореневищні трав'янисті багаторічники з напрочуд гарними листям – пальчасто, на довгих черешках, зразково-витонченими, вони формують ошатні і цікаві за текстурою кущики, від яких так і віє прохолодою і парадності, завдяки густому розташуванню зелені і сизувато-холодного відливу забарвлення.

Але дивує люпин завжди не листям, а цвітінням. Зразкова акварельность – інакше його не охарактеризуєш. Гроновидні високі свічки з ніжними акварельними і пастельними тонами рожевого, блакитного, бузкового, фіолетового, червоного, червоного, бузкового, синього дивно гармоніюють між собою і створюють у посадках відчуття розмитого, що переходить одне в інше, кольору зразок робіт акварелістів.

Після цвітіння у люпинів зав'язуються оригінальні плоди-боби. У одних видів люпинів насіння більш великі (в 1 г – всього кілька десятків насіння), у інших – дрібні (до 200 в 1 г). Вони чудово визрівають навіть в регіонах з суворими зимами, але дуже легко прокидаються.

Насіннєвий спосіб розмноження є основним для всіх однорічних і незимостійких північноамериканських люпинів і другим за значимістю методом розмноження для багаторічних зимостійких видів і сортів. Такий їхній статус пояснюється просто: при вирощуванні з насіння люпин далеко не гарантовано зберігають особливості забарвлення і поліпшені характеристики цвітіння (що при збереженні особливо цінних сортів може привести до їх втрати). Але така особливість в інших випадках може бути і перевагою: люпин завжди додають посадкам ефект імпровізації, природності і навіть дикості. Тонкі зміни відтінків або зовсім несподівані фарби завжди дарують відчуття новизни і магії, рятують від нудьги і передбачуваності, дарують нові відчуття.

Самостійний збір насіння та їх відбір для посіву

Насіння люпину зберігають свою схожість до 5-6 років. Свіжозібране насіння краще використовувати, але і через кілька років зберігання вони чудово проростуть. Тим більше, що цей багаторічник воліє попередню обробку насіння перед посівом, що значно підвищує відсоток схожості.

Як вирощувати люпин з насіння?- люпин,з насіння,розсада,догляд,вирощування,посів,в домашніх умовах,фото

Якщо ви хочете зібрати насіння люпину самостійно, то слід уважно стежити за дозріванням плодів. У люпину боби швидко розтріскуються. Тому краще не пропускати момент, коли вони рівномірно пожовкнуть і злегка підсохнуть. Можна застосувати метод обв'язування. У люпинів плоди зрізають зазвичай у кілька прийомів.

При купівлі насіння уважно перевіряйте інформацію про сорт і його характеристики – висоті рослини, густоті посадки, основні методі розмноження та догляду. Люпин – прості у вирощуванні рослини, для яких зовсім не обов'язково вибирати тільки елітні види насіння. Декоративність і естетика- – головні орієнтири. А для того, щоб стати володарем якісного насіння, досить віддати перевагу перевіреним фірмам і магазинам.

Три стратегії посіву насіння люпину:

  1. Посів у відкритий грунт під зиму.
  2. Посів у відкритий грунт навесні.
  3. Сівба на розсаду

Ці три методи відрізняються і за складністю, і за термінами цвітіння, і за темпами зростання. Найпростішим методом, безумовно, є підзимовий посів, самим трудомістким – розсадний спосіб.

Підзимовий посів люпину

найпростіший спосіб вирощування люпинів і, безумовно, самий ефективний. Досить наприкінці жовтня або в листопаді перед першим приморозком посіяти насіння люпину на грядці з якісної, перекопаному і поліпшеною грунтом. Насіння висівають неглибоко, на 2-2,5 см. Для успішної зимівлі досить замульчувати грядку з посівами тонким шаром торфу. Сходи з'являються відразу після сходу снігу, дуже активно розвиваються. А найголовніше – рослини будуть здатні зацвісти вже в цьому році (нехай і в кінці сезону). Догляд за молодими рослинами проста: їм потрібні тільки прополка з розпушуванням (або мульчування) та проріджування при густих сходах.

Посів в ґрунт ранньою весною

Обмеження на можливості посіву насіння люпину в ґрунт безпосередньо навесні накладає необхідність попередньої їх підготовки. Так вирощувати цей багаторічник можна, тільки якщо місце для посіву підготовлено з осені, з дворазовою глибокого перекопування і корекцією реакції для кислих або лужних типів грунту.

Насіння висівають на гряди або на постійне місце відразу після того, як зійде сніг (традиційно – у квітні). Сходи проріджують, коли вони випустять 3-6 аркушів. Вирощування вимагає прополок і розпушування грунту, але не постійного трудомісткого догляду.

Зацвісти люпин, посіяні за цим методом, зможуть тільки в наступному році.

Як вирощувати люпин з насіння?- люпин,з насіння,розсада,догляд,вирощування,посів,в домашніх умовах,фото

Вирощування люпину через розсаду

Складним розсадний спосіб вирощування люпину з насіння назвати складно. Але оскільки самі рослини по мірі підростання починають погано переносити пересадку, вимагають трошки специфічного процесу обробки перед посівом, початківцям садівникам вони можуть викликати деякі труднощі. Але зате сходи у люпинів сильні, витривалі і приносять тільки радість в процесі спостереження за процесом нарощування листя.

Грунт і контейнери для посіву

Люпин можна висівати будь-які великі контейнери і миски – ящики, пластикові ємності і т. п. Висота контейнерів великого значення не має, але врахуйте, що люпин не надто люблять пересадку, а в ящиках глибше легше уникнути травмування коренів.

Для посіву насіння люпинів підійде будь-яка універсальна землесуміш – спеціальний покупної субстрат для розсади або самостійно приготовлена грунт, що складається з дернового грунту і торфу з добавкою вдвічі меншої кількості піску. Головне, щоб грунт був пухким, повітро - і водопроникних.

Дуже важлива добавка, яка дасть можливість набагато швидше розвиватися саджанцям за рахунок активізації росту і поширення таких необхідних люпина азотфіксуючих бактерій – подрібнені бульби, зібрані з коренів дорослих люпинів. Їх краще збирати з коренів самих старих екземплярів і розтирати в порошок. Правда, поспішати додавати таку надбавку безпосередньо до субстрату не варто: найкраще змішати з отриманим порошком самі насіння.

Попередня обробка насіння

Для покращення схожості і одержання більш однорідної розсади, готової до распикировке одночасно, насіння люпину бажано попередньо замочити. Без замочування вони проростають не так дружно і не одночасно. Для замочування досить змочити марлю або тканину в теплій воді, розсипати на її половині насіння і прикрити їх зверху другий вільної частиною. На блюдечку в теплому місці насіння швидко наклюнутся, і, як тільки з'являться перші ознаки активації, можна приступати до посіву.

Безпосередньо перед посівом бажано змішати насіння з порошком з бульб люпинів, завдяки чому на молодих сходах будуть прискорено розвиватися необхідні їм бактерії.

Як вирощувати люпин з насіння?- люпин,з насіння,розсада,догляд,вирощування,посів,в домашніх умовах,фото

Посів насіння люпину

Для вирощування насіння люпину оптимальним вважається їх посів ранньою весною – в березні або квітні, так, щоб через 30-50 днів можна було висаджувати холодостійкі люпин грунт. За сприятливої погоди і передпосадкової обробки на сходи і розвиток до 5-6 листків у люпинів йде всього 30-35 днів.

Субстрат злегка зволожують, не допускаючи переливу, безпосередньо перед посівом.

Насіння розсипають по увлаженного субстрату негусто, намагаючись рівномірно розподілити їх по грунті так, щоб їм взагалі не потрібна була пікіровка (на стадії 5-6 листків рослини не повинні заважати один одному).

Глибина посіву – стандартна (зверху насіння прикривають 3-5 мм просіяного грунту).

Умови для проростання насіння

У люпинів насіння пророщують у звичайних кімнатних умовах, при теплій температурі і на хорошому освітленні. Ємності з посівами накривають плівкою або склом до появи дружних сходів.

В середньому на процес появи сходів зазвичай йде від 8 до 17 днів.

Дорощування рослин

Єдине, що знадобиться молодим люпинам – своєчасне зняття плівки або скла, яке виконують відразу ж після появи дружних сходів, та регулярний акуратний полив. Помірна вологість грунту, не допускає посухи або перезволоження, гарантує хороший ріст рослин.

Пікірування розсади і догляд за молодими люпином

Пікірування для цього рослини не проводять, намагаючись перенести розсаду відразу в грунт. Холодостійкість люпину за умови рідкісного посіву цілком дозволяє провести процедуру без додаткових пересадок. Але якщо сходи дуже густі, то краще провести акуратне распикирование при появі 2-х – 3-х справжніх листків.

Молоді люпин не потребують підгодівлі, останні можуть порушити процес формування кореневої системи і ускладнити пересадку з-за занадто бурхливого зростання молодих сходів. Для розсади продовжують помірний, акуратний полив, підтримує легку вологість грунту.

Як вирощувати люпин з насіння?- люпин,з насіння,розсада,догляд,вирощування,посів,в домашніх умовах,фото

Гарт і посадка розсади

Люпин бажано перенести на постійне місце через 20-30 днів після появи сходів. За умови сприятливої погоди і нормального розвитку молодих рослин до цього часу у люпинів формується 5-6 справжніх листків. Якщо зростання уповільнений, то треба все-таки дочекатися появи 5-6 листків і забути про терміни, якщо рослини сильні, можна пересадити їх на стадії 3-х – 4-х листків. Для люпинів строки посадки (а точніше, стадія розвитку рослин) вкрай важливі. Якщо запізнитися з посадкою, дати люпинам підрости в розсаді побільше, то вони куди гірше перенесуть пересадку. Фактично, після появи 7-го аркуша адаптивність рослини погіршується в два і більше разів. Тому, чим молодше рослини, які переносять у грунт, тим краще. Якщо рослини міцні і погода сприяє, люпин можна переносити навіть з трьома листками.

Для люпину з його холодостійкістю посадку можна проводити на початку травня і навіть наприкінці квітня, якщо серйозні весняні приморозки закінчилися або у вас є можливість вкрити розсаду нетканими матеріалами.

Посадка люпинів

Молоді люпин погано переносять пересадку і для цієї культури бажано проводити повну перевалку із збереженням земляного кома навколо кореневища. Майданчики для посадки розсади люпинів краще підготувати заздалегідь. Їм необхідні сонячні місця, а ось до ґрунті люпин невибагливі (хоча найбільш ефектно цвітуть вони на суглинках з нейтральною або слабкою реакцією).

Оптимальна відстань при посадці люпинів – від 30 до 50 см залежно від висоти сорту.

Як вирощувати люпин з насіння?- люпин,з насіння,розсада,догляд,вирощування,посів,в домашніх умовах,фото

Єдиний вихід, який знадобиться вирощеним через розсаду люпинам – акуратна захист в перший рік вирощування. Видалення бур'янів до нарощування достатньої зеленої маси, розпушування грунту після опадів і підживлення на наступний рік після висадки половинною дозою повних мінеральних добрив або калійно-фосфорних добрив (азотом рослина забезпечує себе самостійно) – ось і всі заходи. Надалі варто стежити за підсипанням до оголеною кореневою шийці грунту і регулярним омолодженні з частотою один раз в 4-5 років.