Як укрити клематис на зиму?

Клематиси – фаворити серед садових ліан. Чудово великі квітки, граціозні пагони і яскрава зелень виділяють їх на тлі будь-якого екзота і самого пышноцветного партнера. Клематиси не загубляться навіть на тлі чудових плетистих троянд, і в чому саме завдяки своїй самодостатності вони і стали головними партнерами. Але якими б прекрасними клематиси не були, багато відмовляються від вирощування талановитих верхолазок з-за їх примхливості. Складності вирощування клематисів пов'язані не тільки з відходом, але і з необхідністю ретельної підготовки їх до зими. Виносити умови середньої смуги клематиси можуть лише за умови створення надійного укриття. І для різних клематисів його створюють за різними правилами.

Як укрити клематис на зиму?- клематис,догляд,укриття на зиму,восени,підготовка,обрізка,фото

Догляд перед зимою – перший крок до успіху

Підготовка клематисів до зими починається ще в серпні. Якщо вчасно не скорегувати догляд та не вжити потрібні заходи, то чудові верхолазки просто не встигнуть підготуватися до майбутніх холодів.

основні заходи по догляду за клематисами підготовчого періоду входять наступні кроки:

 1. З серпня потрібно скорегувати підгодівлі і навіть для продовжують цвісти чи пізно зацвітають рослин повністю відмовитися від використання азотних добрив (в тому числі і повних мінеральних сумішей, що включають азот).
 2. У вересні для всіх клематисів проводять обов'язкову «зміцнюючу» підживлення фосфорно-калійними добривами, яка призначена для кращого визрівання пагонів і підготовки до зими.
 3. Приблизно за місяць або хоча б за кілька тижнів до приходу стійких морозів, коли вже встановиться холодна погода нижче 10 градусів тепла, потрібно провести обрізку.

Потреба клематиса в обрізанні восени визначається типом цвітіння і особливостями конкретних сортів:

 1. клематиси, квітучі тільки на пагонах поточного року, потребують повноцінної обрізанні саме восени (до них належать клематиси групи Жакмана, Вітіцелла, Інтегріфолія);
 2. клематиси, квітучі тільки на пагонах попереднього року восени не формують і обрізають лише незначно, зберігаючи пагони і квіткові бруньки на майбутній рік (сильно рослі клематиси, форми гірського, альпійського, крупно-чашкового, золотистого клематисів);
 3. клематиси, здатні цвісти двічі потребують несильний, але обов'язковою обрізанні (до них належить більша частина клематисів груп Ланугіноза, Патенс, Флорида).

Однозначної думки, чи варто розділяти другий і третій тип клематисів в обрізанні, немає. По-перше, серед окремих груп сортів клематисів є чимало винятків. По-друге, насправді, майже всі клематиси, які зараховують до видів, квітучим лише на торішніх гілках, насправді цвітуть і на перезимували, і на молодих пагонах – після того, як вони визріють у другій половині сезону на них розпускаються квітки (хоча і не в такій кількості). Та й обрізка за принципом повторно квітучі клематиси цілком підходить для обох груп. Але загальноприйнятим вважається виділення саме трьох груп обрізки, хоча різниця між другою і третьою незначна.

Всі без винятку клематиси потребують санітарної обрізки та чищенні. Незалежно від того, на яких саме пагонах зацвітає клематис і буде проводитися формуюча обрізка саме восени, на всіх кущах:

 • знімають всі сухі листя, обережно збираючи їх і з грунту під ліаною і відразу ж знищуючи;
 • проводять вирізку всіх сухих пагонів;
 • уважно оглядають гілки обрізають пошкоджені, з ознаками захворювань або занадто слабкі, загущають, непродуктивні пагони.
Як укрити клематис на зиму?- клематис,догляд,укриття на зиму,восени,підготовка,обрізка,фото

Обрізка у сортів, що цвітуть на пагонах поточного року, проводиться не зовсім за однаковими правилами. Для представників клематисів груп Вітіцелла і Жакмана обрізку восени проводять буквально всієї надземної частини, залишаючи короткі пеньки трохи вище грунту – обрізаючи до на пагонах першого справжнього листка, залишаючи одну пару сильних нирок. Клематиси групи Інтегріфолія, техаський, шестипелюстковий, прямий і маньчжурський краще обрізати, залишаючи не одну, а дві пари нирок, до пеньків висотою в 10-15 см. При купівлі клематиса краще уточнити, якої висоти залишати пеньки, але можна вдатися до стандартної обрізанні на 1-2 пари нирок.

У клематисів, здатних цвісти тільки на коротких пагонах, що перезимували, якщо не зберігати крону на зиму, цвітіння не настане або почнеться дуже пізно, в кінці сезону і буде більш слабким. Повну довжину гілок зберігати у цих клематисів немає необхідності, але обрізку проводять відразу після цвітіння, а не перед зимою: гілки злегка вкорочують, зрізуючи маківку, відцвілий частина, стимулюючи утворення потужного приросту, який зацвіте в майбутньому році. При бажанні пагони можна залишати без обрізки зовсім, але це позначиться на цвітінні. В рамках обрізки перед зимою такі клематиси тільки «чистять».

У дуже модних сьогодні сортових великоквіткових клематисів з повторним цвітінням, кращих клематисів груп Патенс, Ланугіноза і Флорида обрізку поводять, але гілки лише злегка вкорочують, залишаючи не менше 10-15 вузлів (обрізка приблизно на рівні 1-1,5 м). Зазвичай на третину вкорочують всі пагони, але конкретні параметри і терміни обрізки краще уточнювати для кожної рослини (іноді рекомендують і інший варіант – обрізка після кожної хвилі на третину від довжини гілок).

Сьогодні популярний і метод частково омолоджувальної, або універсальної обрізки: пагони на будь-якому клематисе, крім квітучих тільки на пагонах поточного року, можна проводити через одну гілочку, у половини пагонів зберігаючи висоту до 1,5 м, а інші скорочуючи до пари нирок.

Якщо ви не знаєте, до якого саме типу клематисів відноситься ваше рослина і яка йому потрібна обрізка, то краще всього залишити його зимувати з пагонами. Вже навесні того, чи залишилися у вашого клематиса сухі батоги або після зими залишилися «живі» пагони з бруньками, Ви зрозумієте, до якої саме групи сортів належить ваша ліана і як діяти далі.

Останнім етапом перед власне укриттям на зиму для клематисів є профілактична обробка. Проводять її в жовтні, після встановлення стабільної холодної погоди (після перших приморозків, але не чекаючи стабільних нічних морозів). Грунт біля основи куща бажано обробити фунгіцидами, попереджувальними поширення грибкових захворювань, а потім припудрити деревною золою. Класичний вибір – розчин 20 г фундазолу на 1 відро води. Без такої обробки можна і обійтися, але якщо у вас є можливість вжити заходів або якщо рослини хворіли раніше, знаходяться по сусідству з зараженими культурами, то вищевказані прості заходи допоможуть уникнути проблем у подальшому.

Відмінності в зимостійкості і типі укриття для різних видів клематисів

Сучасний асортимент клематисів настільки великий, що в питаннях зимостійкості конкретного рослини не варто покладатися тільки на загальні відомості. При покупці обов'язково уточнюйте ступінь витривалості конкретного сорту і необхідну йому укриття. Навіть деякі сорти, які належать до класичних, можуть Вас неприємно здивувати. Цю інформацію потрібно обов'язково уточнювати. Велику роль у витривалості клематисів грає і регіон вирощування, їх акклиматизированность, пристосованість до певного клімату. Саджанці, які ви купуєте не у місцевих розплідниках і садових центрах, навіть при високій базової витривалості можуть страждати від морозів саме у вашій місцевості. Для клематисів характерна дуже проста закономірність: чим більше «складні» квітки у сорту, чим рідше він зустрічається і чим «элитнее», тим гірше зимує і тим надійніше його потрібно вкривати. Видові клематиси більш витривалі, ніж сортові, а старі сорти більш зимостійкі, ніж нові. Для вирощування в регіонах з суворими зимами краще вибирати клематиси, що цвітуть рано чи в середні строки, а не пізні сорти (вони просто не встигають визріти до приходу холодів). У середній смузі краще себе проявляють ломоносы, квітучі на втечах поточного року (групи Вітіцелла, Жакмана і Інтегріфолія) і немахрові різновиди (у махрових лише кілька квіток відповідають еталону, та й то за умови збереження минулорічних пагонів на зиму під укриттям). За умови ретельного укриття зможуть перезимувати і більш підходящі для півдня сорти, але і в цьому випадку краще постаратися купувати рослини, що вже пройшли адаптацію до вашого регіону.

Як укрити клематис на зиму?- клематис,догляд,укриття на зиму,восени,підготовка,обрізка,фото

На те, яке саме укриття знадобиться клематисам, безпосередньо впливає обрізка рослини і тип цвітіння. Клематиси, які обрізають на зиму до рівня грунту або коротеньких пеньків, потребують не дуже простому, але лише підгортанні. А ось види і сорти, у яких потрібно зберігати пагони, вимагають зовсім іншого підходу. Для таких клематисів укриття фактично нагадує укриття для витких троянд, із створенням повноцінної повітряно-сухої захисту. Видові клематиси зазвичай вкривають також, як і клематиси, квітучі на втечах поточного року.

Особливості укриття клематисів

Клематиси, незважаючи на всі стереотипи, не стільки потребують захисту від приморозків, скільки від вологи. Це одні з найбільш чутливих до зимового перезволоження і подпріванню садових рослин, укриття яких повинно бути не просто утеплюючим, а сухим. Воно має захистити кореневище і пагони, якщо їх залишають на зиму, від опадів, талих вод, будь-якого можливого намокання підстави куща і поверхні грунту навколо ломоносов, а також обмерзання в результаті контрастів між нічними приморозками і періодами відлиги днем (кущі буквально розриваються, повністю руйнуються центр кущіння і коріння).

Терміни укриття клематисів обмежені дуже строго. І орієнтуватися потрібно зовсім не на конкретні календарні періоди, а на температуру повітря. Вкривати клематиси остаточно можна тільки тоді, коли починається процес промерзання ґрунту, температура повітря падає до показників у 5-6 градусів морозу. При нормальній осені укриттям клематисів займаються тільки в листопаді. Але мова йде саме про головні заходи щодо укутыванию. Підготовку ж краще почати заздалегідь, ще в жовтні. Як тільки пройдуть перші нічні заморозки, кущі підгортають на висоту близько 10-15 см. З такої легкої захистом чекають стабільних приморозків, з приходом яких проводять повноцінне укриття. Врахуйте, що вкривати клематиси можна тільки в сухі, погожі дні.

При правильному укритті, проведеному не надто рано, з захистом від вологи клематиси здатні витримувати морози аж до мінус 45 градусів. Навіть якщо клематис випадає після зими і не подає ознак життя, протягом двох-трьох років поспішати виймати кореневище з грунту і викидати його не варто: іноді сплячі вегетативні бруньки на рослині зберігаються навіть при дуже сильному пошкодженні їм для випускання нових пагонів необхідно чимало часу. Іноді клематиси оживають через кілька років.

Укриття для клематисів, що цвітуть на пагонах поточного року

Клематиси, від яких залишають на зиму тільки короткі пеньки або зовсім зрізають кущі до рівня ґрунту, потребують не в складному укритті, а в підгортанні. Але скромного підсипання грунту до основи кущів недостатньо: клематиси груп Вітіцелла, Жакмана і Інтегріфолія потребують створення великої прошарку-горбика, яка повністю виключить ризик намокання. До кожного куща насипають по 3-4 відра сухої землі або торфу, створюючи навколо кущів пагорб висотою від 60 см. В якості підгортати матеріалів можна використовувати і перегній, компост, але для клематисів краще підійде більш сыпкий і менш подпревающий матеріал. У поєднанні зі сніговим покривом такого підгортання цілком достатньо для повного захисту ліан. Якщо видається малосніжна зима, то потрібно перерозподіляти сніг на ділянці і підсипати його до клематисам, створюючи шар снігу самостійно. Якщо снігу немає зовсім, то його можна замінити лапником.

Якщо рослина молоде, з низькою або сумнівної зимостійкістю, то його після підгортання можна додатково захистити повітряно-сухим укриттям, встановивши зверху ящик, засипавши листям і обмотавши мішковиною, руберойдом або плівкою.

Як укрити клематис на зиму?- клематис,догляд,укриття на зиму,восени,підготовка,обрізка,фото

Укриття клематисів, квітучих на торішніх пагонах

Навіть після укорочення до метрової висоти пагони клематисів груп Патенс, Флорида і Ланугіноза буде не так просто зберегти на зиму. Цим клематисам необхідно більш серйозне укриття. Його створюють з так званого повітряно-сухого методу:

 1. До основи куща присипають торф або сухий грунт, створюючи стандартний горбок. Навколо рослини встановлюють приманки для гризунів, яких взимку дуже приваблюють теплі обгортки навколо ліан.
 2. Навколо куща укладають лапник або дошки, створюючи суху основу (можна, в крайньому випадку, укласти пінопласт, насипати шар сухого листя близько 5-7 см, використовувати не лапник, а хмиз тощо).
 3. Пагони скручують і укладають на основу.
 4. Зверху на пагони укладають дерев'яні щити, очеретяні або очеретяні мати, лозові тини, дерев'яні ящики або інший утеплюючий матеріал (якщо створити повітряну прошарок не виходить, під щити потрібно підкласти цеглини або камені, піднімаючи їх над рослиною).
 5. Зверху створюють ізоляційний шар з нетканого матеріалу, плівки або руберойду, надійно фіксуючи їх і залишаючи отвори для провітрювання.
 6. Сніжне покривало – достатня міра для зимівлі, але якщо снігу немає і нанести його не можна, то зверху на плівку бажано укласти лапник або створити додатковий шар з грунту, хмизу, торфу.

Альтернативні методи укриття:

 1. пагони обмотуються нетканим матеріалом, укладаються на основу з дощок чи лапника, засипаються сухим листям, а зверху на кущ укладають шар очеретяних матів, щитів, шиферу або руберойду;
 2. навколо кущів встановлюють ящики або споруджують каркас з кілочків, на які можна натягнути руберойд чи інші укривні матеріали, створюючи своєрідний каркас.

В періоди тривалої відлиги, у теплі дні укриття для клематисів бажано провітрювати.

Правила зняття укриття з клематисів

Раскутыванием клематисів варто зайнятися, як тільки настане тепла погода навіть за умови збереження стабільних нічних приморозків. Випрівання і відлиги клематиси бояться куди більше, ніж приморозків, і кущам варто якомога раніше надати доступ до свіжого повітря. Традиційно раскутывание клематисів починають у квітні, а закінчують тільки в травні. Поступова адаптація потрібна і для привчання рослин до сонця.

Як укрити клематис на зиму?- клематис,догляд,укриття на зиму,восени,підготовка,обрізка,фото

Укриття знімають в кілька етапів, розділяючи кожен на 2-3 дні або тиждень у часі. Першим етапом має стати відкриття отворів для вентиляції в теплі дні, до зняття плівки і верхнього шару укриття приступають тільки після зникнення загрози сильних нічних морозів і сходу снігу. Щити залишають на тиждень після зняття плівки або руберойду.

Підгортання від кущів прибирати не поспішайте: дайте рослинам спочатку адаптуватися до нових умов, а потім приберіть тільки частина торфу або землі. Легку окучку залиште до тієї пори, поки повністю не зникнуть нічні приморозки.

http://kailastrans.com/ первая транспортно логистическая компания казахстана.