Як правильно вкрити гортензію на зиму?

Гортензії не випадково називають незамінними для ландшафтного дизайну чагарниками. Сучасні і романтичні, з щільними і великими суцвіттями, вони є окрасою місць з притіненням і фактично не знають конкурентів. Але наскільки б прекрасні гортензії не були, вирощувати їх не так вже і просто. Домогтися барвистого цвітіння гортензій можна тільки при ретельному догляді. З-за недостатньої морозостійкості вони потребують укриття на зиму, яке простою не назвеш. Однак, вид чудових шапок суцвіть гортензій варто всіх докладених зусиль.

Як правильно вкрити гортензію на зиму?- Гортензія,укриття на зиму,підготовка,зимівля,крупнолістной,способи,фото

Підготовка гортензії до зимівлі

Гортензії починають готувати до зими з вересня. Правда, їм зовсім не знадобиться складний догляд або особливі заходи, так і сил така підготовка багато не відніме. Потрібно лише не забути вчасно припинити одні процедури і провести інші:

 1. Гортензії обрізають тільки ранньою весною, але це зовсім не означає, що рослини не потребують уваги напередодні самого холодного часу року. У гортензії краще провести санітарну чистку – видалити сухі або пошкоджені пагони, обробивши зрізи садовим варом або спеціальним захисним складом.
 2. Під кущами збирають все сухе листя, відразу ж знищуючи їх. У гортензії крупнолістной ще на початку вересня необхідно зняти все листя з нижньої половини куща. Таким чином стимулюється одревесневание пагонів і підвищується їх морозостійкість. Перед приходом приморозків все листя на гортензиях видаляють, залишаючи тільки верхівкові для захисту квіткових нирок.
 3. Обрізування суцвіть перед зимою – питання не таке просте. Сухі шапки гортензій прикрашають сад, чудово виглядають під снігом і дивно зворушливі навіть в сухому вигляді. Тому якщо у вас немає інших причин провести зрізку і якщо гортензії не будуть вкриті на зиму повністю (тобто не належать до числа крупнолистних і сорту Сарджента, кущі старше 2 років), то суцвіття перед зимою не видаляйте, а залиште для прикраси зимового саду. У гортензії крупнолістной все суцвіття знімають перед настанням заморозків.
 4. З середини літа для гортензій проводять тільки фосфатно-калійні підживлення.
 5. З середини вересня поливи припиняють для всіх гортензій, влагозарядный полив перед зимівлею для цих чагарників не проводять. При можливості для гортензії крупнолістной створюють захист від надмірної вологи, встановлюючи над кущами каркас з плівкою, яка не дасть воді під час дощів потрапляти під кущі.

Потреба гортензій в укритті

З видів гортензій, які придатні для вирощування в умовах середньої смуги, в укритті потребують лише дві рослини – Гортензія крупнолистная (Hydrangea macrophylla, або гортензія садова) і Гортензія Саржента (Hydrangea sargentiana). Але насправді деяка захист на зиму знадобиться і Гортензії деревоподібної (Hydrangea arborescens).

Зимостійкість гортензій змінюється з віком. Про якому б вигляді не йшла мова, в перші два роки після посадки кущі треба додатково захищати на зиму. Більш дорослі кущі, за винятком двох вищезгаданих видів, не потребують навіть в підгортанні і чудово зимують.

Як правильно вкрити гортензію на зиму?- Гортензія,укриття на зиму,підготовка,зимівля,крупнолістной,способи,фото

Особливості укриття для гортензій

На відміну від інших потребують захисту на зиму садових чагарників з красивим цвітінням, гортензії не бояться випрівання. Це теплолюбні рослини, в укритті яких можна застосовувати практично будь-які, навіть не сприяють диханню і підвищують вологість матеріали. Так, гортензії зимують навіть під шаром листя, яка намокає під поліетиленом. І така некапризность сильно спрощує сам процес укриття.

У гортензій потрібно захищати насамперед квіткові бруньки (так, для гортензії крупнолістной головне завдання – зберегти верхівки пагонів). Таке завдання виконується тільки шляхом пригинання гілок до землі. Але боятися цього не треба: гортензії дивлячись на свою масивність досить гнучкі і такий спосіб переносять дуже добре.

Підібрати правильні терміни укриття гортензій просто. Краще всього не тягнути до морозів і провести укриття протягом жовтня, одразу після перших нічних приморозків або напередодні початку стабільних падінь температури нижче 0. Гортензії, на відміну від багатьох інших чагарників, можна вкривати не етапами, а за один раз, але отвори для провітрювання все ж потрібно залишати аж до серйозних приморозків. Провітрювати гортензії краще і під час зимових відлиг.

Укриття молодих гортензій

Посаджені в цьому році гортензії на зиму потрібно захистити, а при можливості вкривати рослини і в перші два роки. Щоправда, мова не йде про складні методи укриття: молоді гортензії задовольняються самими скромними заходами, компенсуючими перепади температур і можлива відсутність снігу.

Щоб підготувати рослину до зими в перші роки вирощування, достатньо:

 1. Підгорнути підстава кущів сухим грунтом.
 2. Замульчувати пристовбурне коло товстим шаром сухого листя.
Як правильно вкрити гортензію на зиму?- Гортензія,укриття на зиму,підготовка,зимівля,крупнолістной,способи,фото
Як правильно вкрити гортензію на зиму?- Гортензія,укриття на зиму,підготовка,зимівля,крупнолістной,способи,фото

Укриття гортензії деревоподібної

Цей вид гортензій чудово відновлюється після підмерзання, досить швидко відростає. Але краще цвіте при профілактичному укритті. Підгортання – перший і обов'язковий етап. Великі кущі рослини не нагинають, а підв'язують до надійного кілочка, навколо утеплюючи лапником.

Укриття гортензії Саржента

Для цього виду гортензій знадобиться практично таке ж укриття, як і для молодих кущів. Але на відміну від звичайних гортензій, у Саржента крону обертають обов'язково.

Щоб підготувати рослину до зими, необхідно:

 1. Замульчувати грунт у пристовбурних кіл сухим листям.
 2. Підгорнути основу куща сухим грунтом.
 3. Встановити над кущем картонну коробку або обернути крону папером, нетканными матеріалами.

Укриття для крупнолістной гортензії

Це найбільш складний у підготовці до зими вид гортензій, який потрібно захищати не тільки від зимових сюрпризів погоди, але і від весняних приморозків, різких коливань температури з приходом тепла. Укриття цієї гортензії вимагає не тільки своєчасного початку підготовки, але і обов'язкового зв'язування пагонів.

Для захисту гортензії крупнолістной на зиму необхідно:

 1. Після видалення суцвіть і листя зібрати пагони кущів у пучок і акуратно пригнути до землі. Зазвичай їх укладають на дошки або щити, щоб уникнути контакту з грунтом. Гілки фіксують за допомогою мотузки або будь-яким іншим зручним способом.
 2. Кущ, покладений на землю, повністю засипають сухим листям, тирсою, землею. Можна спочатку викласти на гортензію дерев'яний щит або натягнути шар нетканих матеріалів, а вже потім засипати. Таким чином ви створите кілька шарів укриття з повітряними прошарками і захистити рослину від будь-яких неприємних сюрпризів нестабільної погоди. Так і чагарник «безпосередньо» не буде контактувати з утеплювачем, гортензія не намокне, не забрудниться, зменшиться ризик поширення захворювань і шкідників.
 3. Зверху гортензії вкривають поліетиленовою плівкою, надійно фіксуючи її по краях. В укритті залишають отвори-віддушини для провітрювання, які закривають лише в сильні морози.
 4. У безсніжні зими на плівку укладають лапник або гілки, при наявності снігу – його досипають додатково.

Є й інші стратегії укриття для цього виду гортензій:

 1. Укриття руберойдом. Рослина після зв'язування не пригинають, а обертають навколо неї руберойд, створюючи своєрідний циліндр навколо крони. Руберойд натягують нещільно, не здавлюють кущ, залишаючи близько 10 см від куща до стінок і відмірюючи так, щоб руберойд височів над гортензією на півметра. Кілька шарів створювати не треба: просто загорніть краю і зафіксуйте мотузкою в декількох місцях. Всередину циліндра засипають сухе листя, а з приходом сильних морозів гору вкрили плівкою або нетканим матеріалом.
 2. Установка навколо каркаса з міцних стовпчиків з натягуємо декількох шарів нетканих матеріалів аналогічним засипанням сухим листям. Для невисоких кущів можна «одягнути» зверху ящик або кошик.
 3. Укриття лапником: кущі підгортають, під них укладають лапник, і вже на нього пригинають гілки гортензії. На кущі знову укладають лапник, а фінальний шар виконують з плівки або нетканого матеріалу, надійно закріплюючи.
Як правильно вкрити гортензію на зиму?- Гортензія,укриття на зиму,підготовка,зимівля,крупнолістной,способи,фото
Як правильно вкрити гортензію на зиму?- Гортензія,укриття на зиму,підготовка,зимівля,крупнолістной,способи,фото
Як правильно вкрити гортензію на зиму?- Гортензія,укриття на зиму,підготовка,зимівля,крупнолістной,способи,фото

Правила раскутывания гортензій

Як і інші потребують більш серйозному укритті на зиму кущі, гортензії необхідно розкривати поступово, шар за шаром. Особливо важливий процес повільного зняття захисту для гортензії крупноквіткової. Починають знімати укриття з приходом першого тепла, знімаючи плівку або нетканий матеріал на день і повертаючи назад у разі зворотних приморозків. Листя, якими засипали рослини, необхідно просушити вже в середині весни. Самі листя знімають з кущів тільки тоді, коли на гортензії рушать в зростання нирки. Окучиваемую землю знімають останньої. Після видалення землі чагарник розв'язують відразу, але залишають на кілька днів до огляду та обрізки.

Гигея медицинский центр косметология.