Як правильно вирощувати Сосни

На нашій планеті росте близько 100 видів сосен. Ці незвичайної краси сонцелюбиві і довголітні дерева (рідше – чагарники) здавна захоплювали людей і породили багато легенд. По грецькій міфології бог вітру Борей від ревнощів перетворив у сосну свою кохану – прекрасну німфу, її ім'я лежить в основі ботанічного назви. А за китайськими повір'ями сосна – дерево чарівне, так як приносить щастя і відводить біду. Тому сосни садять біля будинку як символ благополуччя і довголіття.

Велетні і карлики

Балканська, або румелийская сосна росте в горах Балканського півострова та Малої Азії, відома і в лісовій зоні Росії. Вона зимостійка, посухостійка, на відміну від багатьох своїх родичок тіньовитривала і не уражується іржею, яка губить дерева і переходить на смородину. До грунту невимоглива, проте краще росте на вологих среднеплодородных землях.

У цього дерева стрункий, висотою 20-25 м, стовбур, який за рік виростає на 25 див. Спочатку сосна росте повільно, а потім її зростання прискорюється. Крона узкопірамідальна, з довгою (7-10 см) пухнастою сірувато-зеленою хвоєю, зібрана в пучки по 5 хвоїнок. В умовах Москви рясно цвіте у червні. Світло-коричневі шишки довжиною 10-15 см прикрашають гілки з 10-12-річного віку. Насіння дозріває в кінці вересня і добре сходять.

Як правильно вирощувати Сосни-

© SEWilcoДля невеликих ділянок виведена карликова форма Нана (Nana) з гілками, що починаються майже від землі і покритими темною густою хвоєю.

Гірська сосна росте в Альпах, Апеннінах і Карпатах, де прикрашає гірські пейзажі. Вона зимостійка, світлолюбна, але легко переносить і затінення, не уражується шкідниками та хворобами. Дуже витривала рослина, якому не страшні холод і вогкість, спека і посуха, снігові завали, може рости на пісках, мохових болотах, кам'янистих вапняках, сухих і вологих грунтах.

Ця невибаглива сосна частіше зустрічається у вигляді багатостовбурні чагарнику висотою 10-12 м, але може рости у вигляді дерева, і навіть виведені почвопокривні сланкі форми. В умовах Москви цвіте в кінці травня – початку червня. Шишки до 4 см завдовжки, достигають у листопаді. Хвоя (до 4 см) розташована в пучках по дві хвоїни, темно-зелена, густа.

Для невеликих ділянок і маленьких садів є безліч декоративних гірських сосен. Вони відрізняються формою крони (від кулястої до колоновидної), висотою від 1 до 5 м і з забарвленням хвоїнок, які можуть бути яскраво-зеленими, сизими, золотистими і строкатими.

Як правильно вирощувати Сосни-

© W. Baumgartner

Дуже мальовничі підвиди гірської сосни, які цінні тим, що не тільки красиві, але і зберігають декоративні якості при розмноженні насінням. Це Пумилио (Pumilio) -багатоствольні чагарник до 3 м заввишки і шириною, зі сланкими гілками, густо опушеними хвоєю; Мунго (Mungo) – чагарник висотою 2 м, з довгими і трохи скрученими хвоїнками, Кобольд (Kobold) -чагарник висотою до 1 м, з кулястою кроною.

Європейська кедрова сосна, кедр європейський, росте в горах Західної Європи та Карпатах, піднімаючись до висоти 1600 м над рівнем моря. Живе до 1000 років. Ця медленнорастущая сосна тіньовитривала, морозостійка, віддає перевагу помірно-вологі глинисті грунти.

Висота європейського кедра досягає 23 м. Крона у молодих дерев узкопірамідальна, починається практично від землі, а у старих – многовершинная, широкояйцеподібні. Хвоя довжиною до 8 см, темно-зелена, пряма, по 5 хвоїнок у пучку. На відкритому місці шишки утворюються з 25-річного віку, в лісі – у 50-60-літніх дерев. Молоді вони фіолетового кольору, потім стають коричневими, виростають до 8 див. Дозріває на 3-й рік після формування і обпадають навесні, не розкриваючись, повні насіння – дуже смачних кедрових горішків.

Для невеликих дачних ділянок гарні такі декоративні кедрові сосни.

Як правильно вирощувати Сосни-

© Crusier

Глаука (Glauca). Висота 2 м, ширина крони 1 м, щорічний приріст 5 див. Дуже красиві пухнасті гілки, одягнені пучками сіро-блакитних хвоїнок до 8 см завдовжки. Ця блакитна сосна має широку конічну форму.

Нана (Nana). Висота 1 м при ширині 2 м, щорічний приріст до 10 см вгору і до 15 – вшир. Крона многовершинная, гілки прикрашає блакитно-зелена хвоя довжиною 5 див Дуже ефектні пурпурно-фіолетові шишки, які при дозріванні стають жовто-коричневими.

Пигмеа (Pygmaea). Виростає не більше 40 см – вишукане прикраса альпійської гірки.

Дуже мальовничі сосни з незвичним кольором хвої – золотиста Ауреа (Aurea) і золотисто-строката Ауреа-варигата (Aureavariegata).

Кедровий стланик, або карликова сосна, росте в Сибіру на схід від Забайкалля, на Охотському узбережжі, Камчатці, Сахаліні, Курилах. Стланик морозостійкий, він як би сам вкривається на зиму, опускаючи до землі гілки з настанням холодів. Невимогливий до грунту, світлолюбний, але погано переносить сухість землі і повітря, живе 200-250 років.

Росте у вигляді деревця до 5 м заввишки або досягає 2,5 м багатостовбурні чагарнику, гілки якого стеляться по землі, підводячись над нею кінцями. З сизуватим відтінком хвоя зібрана в пучки по 5 штук, злегка вигнута і має довжину 4-8 див. Вона дуже багата вітамінами і ефірним маслом. Стланик росте повільно, шишки утворює з 25-річного віку. Вони схожі на кедрові, але дрібніші (3-6 см). Горішки і смачні, і корисні, і калорійні (містять до 60% олії).

Як правильно вирощувати Сосни-

Його декоративні форми, які мають витонченими кронами, багатим хвойним платтям і незвичайними кольорами, чудові в одиночних і групових посадках на газоні, в контейнерах на балконі, лоджії, даху, вони бажані гості альпінаріїв, кам'янистих садків. Ці рослини одночасно прикрашають і закріплюють кам'янисті схили.

З численних декоративних форм кедрового стланика для аматорського садівництва рекомендуємо наступні.

Глаука (Glauca) з гілками, густо опушеними довгими вигнутими хвоїнками сріблясто-блакитного кольору. Висота куща 1-1,5 м, а ширина крони доходить до 3 м. Молоді червоно-фіолетові шишки – додатковий декор цієї розкішної сосни.

Драйджерс Дворф (Draijers Dwarf) з повільним темпом зростання (5-6 см в рік). Це компактна рослина з м'якими голубими хвоїнками.

Дворф Блу (Dwarf Blue) з дуже пухнастими гілками, тому що пучки біло-блакитний хвої розташовані радіально.

корисні поради

Завдяки оригінальному вигляду і високої пристосованості до несприятливих умов життя кедровий стланик дуже хороший для вирощування живої огорожі. Вона виходить широкої і непрохідною.

Звичайна сосна є окрасою лісу середньої смуги. Дерева-велетні досягають 50 м висоти. Морозостійка, світлолюбива, до родючості грунту невимоглива. Крона у молодих рослин пірамідальна, а з віком стає широкоовальною. До 70 років ця сосна досягає граничної висоти.

Хвоя довжиною 4-7 см, сизо-зелена, з парою хвоїнок у пучку. Відвар з неї володіє цілющими властивостями. Шишки невеликі (2,5-5 см), горішки в них дозрівають у вересні-жовтні (на другий рік після цвітіння). Сіянці цієї сосни – відмінні підщепи для декоративних форм з парними хвоїнками.

Сосна звичайна – дерево гарне, але велику. Тому на садовій ділянці навряд чи хто стане її садити. Проте можна вибрати декоративну сосонку невеликого розміру, яка буде рада навіть сухому піщаному місцем на сонці. А так як сосни не виносять сильного забруднення повітря (починають сухо-вершинить), вона буде для вас екологічним барометром. Познайомимося з невисокими формами і сортами сосни звичайної.

Як правильно вирощувати Сосни-

© Hello, I am Bruce

Фастігіата (Fastigiata) – колоновидна дерево до 10 м заввишки і до 1 м в ширину. Має дуже гарні сріблясто-блакитні голки завдовжки до 6 див. Такої ж висоти, але більш широка сріблясто-блакитна Глаука (Clauca), яка розростається до 5 м, маючи щорічний приріст до 20 см у висоту і до 10 – в ширину.

Сорту Глаука Компакта (Glauca Compacts) і Вотерери (Watereri) при висоті 4 м мають таку ж окружність крони, збільшуючись щорічно на 5-10 см в довжину і ширину.

Незвично виглядає Нана Хиберника (Nana Hibernica) – медленнорастущая сосна (щорічний приріст 5 см), яка при висоті 1 м досягає завширшки 2 м.

Хороша і кеглевидной форми Дун Веллі (Doone Valley) з інтенсивно-блакитною хвоєю.

Серед сосен, що мають незвичайне забарвлення, зазначимо форму Ауреа (Aurea), молоді пагони якої жовто-зелені, а взимку стають золотисто-жовтими. Вона буде добре поєднуватися з сосонкою Аргента Компакта (Argentea Compacta), яка виростає всього до 2 м і прикрашена довгою (до 6 см) хвоєю сріблясто-сірого кольору.

Є й зовсім низькі сосни, які схожі на пухнасті килими. Наприклад, почвопокровный кущовий сорт Альбинс (Albyns). Ця сосна з блакитно-сіро-зеленою хвоєю при ширині куща 2,5 м виростає не більше 30 см.

Як вирощувати?

Посадка. Саджанці сосен повинні бути не старше 5 років. Дорослі дерева і кущі висаджують взимку з замороженою грудкою землі. При звичайній весняної (кінець квітня -початок травня) або раннеосенней (кінець серпня – вересень) посадці риють яму глибиною 0,8-1 м. На важких грунтах для дренажу на дно насипають шар піску або гравію завтовшки 20 див. Заправляють посадкову яму сумішшю з верхнього окультуреного шару ґрунту, дернової землі і глини або річкового піску (2:2:1) з додаванням 30-40 г нітроамофоски, а при кислому грунті 200-300 г гашеного вапна.

Висаджують так, щоб коренева шийка перебувала на рівні землі. При груповій посадці відстань між рослинами залежить від їх розміру в дорослому стані і може бути від 1,5 до 4 м.

Як правильно вирощувати Сосни-

© Dalgial

Підживлення і поливання. Протягом перших двох років після посадки в пристовбурні кола вносять по 30-40 г/м2 повного мінерального добрива. Надалі сосни в підгодівлі не потребують. Опадаюче хвоя, яку видаляти не треба, створить товсту підстилку, в якій буде накопичуватися органічне харчування. Його сосні достатньо для нормального розвитку.

Сосни – посухостійкі рослини, тому поливати їх не треба. До того ж хвойний опад добре зберігає вологу. Виняток – сосна балканська (румелийская), яка вологолюбна, як ялина, і потребує поливу 2-3 рази за сезон (15-20 л на дерево).

Обрізка. Сосни не потребують стрижці, але ріст дерев можна сповільнити, а крону зробити більш густий, якщо обламувати пальцями молодий (світлий) приріст на третину довжини.

Підготовка до зими. Дорослі сосни зимостійкі, але молоді та декоративні рослини з ніжною хвоєю можуть взимку і ранньою весною постраждати від сонячних опіків. Щоб цього не сталося, восени їх крони вкривають ялиновим гіллям, який видаляють тільки з середини квітня.

Розмноження. Сосни вирощують з насіння (видові), а декоративні форми щеплять. Живцями ці рослини не розмножуються.

Сосна з горішка. Краще насіння висівати навесні з попередньою стратифікацією. Її тривалість для двухвойных видів один місяць, пятихвойных (кедрових) 4-5 місяців. Посів, посадка та вирощування сіянців аналогічні рекомендацій для ялини (див. статті про це). Але є і свої особливості.

Для кращого вкорінення в рік посіву у другій половині літа бажана підживлення сіянців слабким розчином селітри або борної кислоти. Насіння у більшості видів сосни дозрівають взимку, в цей час їх і потрібно збирати. Але тут є одна тонкість. Дозрівають вони на другий і навіть на третій рік після запилення. Шишки з такими горішками розкриваються, і на вершині лусочок утворюється потовщення у вигляді ромба або багатокутної піраміди.

Як правильно вирощувати Сосни-

© Chris Hartman

корисні поради

Зберігати насіння хвойних рослин (в тому числі і сосни) краще в закритій скляній банці і у прохолодному місці, тоді їх можна використовувати для посіву в наступному році.

Сосна з щепленням. Для розмноження декоративних форм у підщепу звичайно використовують 4-річні сіянці сосни звичайної, щоб діаметр центрального пагона був близько 5 мм. Живці для щепи беруть з 1-3-річного приросту, нарізають завдовжки не більше 6 див. Хвою майже всю видаляють, залишаючи тільки у верхівкової бруньки.

У підщепи видаляють не тільки хвою, але і бічні бруньки і пагони, що перевищують по довжині держак.

Найкращий час для щеплення сосни – до розпускання бруньок, але можна її робити і в першій половині липня. Навесні держак прищеплюють на втечу минулого року, а влітку – поточного.

Техніка щеплення і подальшого догляду та ж, що і для ялин.

Захист краси. Якщо у хвоя сосни коротшає і світлішає, з'являється білий пушок, то, значить, там оселилася одна з різновидів попелиць – сосновий і гермес. Щоб позбутися від цього шкідника, у травні треба обробити гілки розчином актеллика або ровикурта. Не прикрашає дерево і тля соснова (сіруватого кольору). Від неї позбавляються травневих обприскуванням карбофосом (30 г на 10 л води). Через 10 днів обробку повторюють.

Як правильно вирощувати Сосни-

© Kenraiz

Опадання хвої, гілок може викликати щитівка. З нею боротися дуже важко, так як самки захищені щитком. Треба зловити момент, коли виходять личинки (травень-червень), і в цей час обробити рослини акарином (30 г на 10 л води).

Засихання верхівок, зменшення приросту гілок, бляклу хвої може викликати сосновий подкорный клоп. Зимує він на хвойному опаде, тому восени і ранньою весною пристовбурне коло треба посипати дустом (25 г на дерево). У травні проти отродившихся личинок слід обробити актелліком (15 г на 10 л води), витрачаючи на дерево чверть літра.

Тепер про хвороби. Якщо в травні хвоя стає червоно-бурого, засихає і обпадає, нирки не рушають у ріст, а влітку починається відмирання пагонів, які покриваються смолоточащими  виразками, то наявні ознаки раку. Ліки – обробка протягом усього сезону: в кінці квітня, в кінці травня, на початку липня і в вересні. Для приготування робочого розчину можна використовувати фундазол або антио (по 20 г на 10 л води). Бажано обприскувати хворе дерево та під час зимових відлиг (20 г препарату каратан на 10 л води).

Знайома нам по їли хвороба шютт звичайне на сосні проявляється теж плямистістю хвої. Лікують хворі рослини обприскуванням у липні – вересні цинебом, бордоською рідиною або колоїдної сіркою (200 г на 10 л води).

Використовувані матеріали:

  • Тетяна Дьякова, кандидат сільськогосподарських наук