Вітекс священний – дерево цнотливості

Вітекс священний (Вітекс звичайний, або Прутняк звичайний) часто називають «Чернечий перець» (Vitex agnus-castus) – це вид рослин з роду Vitex в сімействі Яснотковые (Губоцвіті) (Lamiaceae).

В розмовній мові його називають «Древо цнотливості», «Авраамове дерево», «Солома з ліжка Божої Матері» або «Таніс», тому що вважалося, що він має властивість послаблювати статевий інстинкт. В цьому сенсі навіть у наукових колах гра з ім'ям триває: рослину називають Ягням ( в сенсі святого агнця-agnus - лат. або ἁγνός –давньогр. – ягня) і castus (лат. ) цнотливість.

Вітекс священний – дерево цнотливості- Вітекс священний,Авраамове дерево,чернечий перець,корисні властивості,застосування,

Спочатку це рослина поширювалося від Середземноморського басейну через Південну Азію до самого Криму.

Ареал — Північна Африка (Алжир, Марокко, Туніс), вся Південна Європа (від Іспанії до Південного берега Криму), в субтропіках Азії: Чорноморське узбережжя Кавказу південніше річки Сукку, Закавказзі, Передня Азія (Туреччина, Кіпр, Ізраїль), Середня Азія (Таджикистан, Узбекистан, Туркменістан, Іран, Афганістан, Індія, Китай, Індонезія, Шрі-Ланка.

До грунтів невимогливий, росте на кам'янистих, піщаних, суглинних грунтах, солевынослив. Росте по берегах річок і ариків, по балках, на узбережжі, утворює невеликі зарості. Культивується в садах як декоративна рослина з 1570 року.

Запилюється комахами, можливо часткове самозапилення. Розмножується насінням і вегетативно-зеленими і здеревілими живцями, дає рясну поросль від пня. Живе до 55-62 років.

Утворює ряд форм. Занесений в Червону книгу Росії — статус 3 (Рідкісні вид).

Це кущ приблизно до 4 метрів висоти з світло-коричневими гілками. Листя стоять на гілках хрестоподібно по відношенню один до одного і мають форму відкритої долоні з п'ятьма або сім'ю закінченнями. Квітки білі, блакитні, рожеві і фіолетові маленькі і складаються з квіткових «парасольок» щільно розташованих одне з іншим. Візуально рослина дуже схоже на коноплю, тому їх можна легко переплутати.

Плоди представляють із себе четырехсемянные несправжні ягоди. Цвіте з липня по серпень. Зав'язь зароджується в залежності від географічного положення - в середньому від квітня до червня. Особливо воліє сирі місця і береги річок і озер.

Вітекс священний – дерево цнотливості- Вітекс священний,Авраамове дерево,чернечий перець,корисні властивості,застосування,

Легенда свідчить, що грецька богиня Гера була народжена на острові Самос під «Авраамовим деревом». Один раз в році богиня Гера зі своїм чоловіком богом Зевсом возз'єднується на острові Самос – під Авраамовим деревом. Після акту божественної любові кожен раз, як купається богиня Гера в розташованої на півночі Самоса божественної річці Имбрасос, відновлюється її невинність. Коли святкується Тонайа, навколо культового образу богині обвиваються гілки Аваамового дерева, щоб нагадувати про незвичайну подію. У стародавній Греції «Чернечий перець» служив символом цнотливого шлюбу.

Диоскуридес описує «древо цнотливості», як засіб переважна статевий потяг.

«Агнець, цнотливий агнець – кущ, у римлян відомий, як дикоростучий перець. Кущ з сильними стовбурами, який росте на берегах річок та на скелястих виступах морських бухт».

Вітекс священний – дерево цнотливості- Вітекс священний,Авраамове дерево,чернечий перець,корисні властивості,застосування,

Він називається Агнець ( мається на увазі жертовний агнець), тому, що в його кущах ховаються жінки, які охороняють свою невинність, цнотливість. І ще тому, що, коли хтось п'яний, відвар дикорослого Чернечого перцю допомагає подолати неконтрольоване статевий потяг».

М'ясисті, чорно-червоні фрукти застосовуються в кулінарії, як спеції і в медицині. Має протизапальну, антимікробну, антіфунгальнимі і седативною дією.

В монастирських садах разом з іншими рослинами ріс дикоростучий перець, який служив ченцям двояко: вони могли з допомогою дикорослого перцю зробити свою їжу кілька пікантніше і в той же час це засіб знімало напругу, пов'язану з целібатом, статевого утримання. В середні віки ця рослина служило символом чернечого помірної життя.

Вітекс священний – дерево цнотливості- Вітекс священний,Авраамове дерево,чернечий перець,корисні властивості,застосування,

Франц фон Салеса (1567-1622) згадує в описі застосування Чернечого перцю у своїй книжці «Philothea» у розділі 13( поради до дотримання цнотливості):

«Хто звертається до траві Agnus Castus (Чернечий перець), той буде стриманий і сором'язливий».

У праці про травах Маттхиолус пише( 1626):

«Трава забирає всяке задоволення і пристрасть і це роблять не тільки насіння, але і листя і квіти. Це відбувається не тільки, якщо їсти або пити це рослина, але і тоді, коли все це розсипано по ліжку».

Вітекс священний – дерево цнотливості- Вітекс священний,Авраамове дерево,чернечий перець,корисні властивості,застосування,

Застосування.

Чернечий перець – лікувальна рослина, що застосовується для лікування передменструального синдрому та клімактеричних ускладнень, а також нормалізує гормональний фон при нерегулярних місячних. А також застосовується при лікуванні безпліддя. Засіб –стандартизований екстракт, який використовується в сучасній медицині, створюється індустріально.

При подовженому фолликулярном циклі це засіб вживати не показано, оскільки воно уповільнює утворення фолікул. Молодим дівчатам, вагітним жінкам і годуючим матерям приймати це засіб не рекомендується.

Плоди збирають у період повної зрілості (вересень-жовтень), пагони з листям — в період бутонізації або цвітіння (червень), квітки — під час цвітіння, кору — навесні або восени.

Сушать сировину на повітрі, плоди — в сушарках при температурі не вище 40 °C.

Ароматичні плоди, остропряные насіння і листя, і плоди додають в м'ясні страви, супи, варені і напівкопчені ковбаси, рибні консерви. Він добре поєднується з багатьма іншими пряними рослинами.

Деревина сіро-жовтого кольору, ароматна. Гнучкі і пружні гілки використовують для виготовлення кошиків і садових меблів. Сама назва «Vitex» походить від латинського «viere» — в'язати, у зв'язку з використанням гілок для плетіння.

Самые красивые торты на юбилей.