Вирощування бальзаміну з насіння

Чарівна недоторка (а саме під цим ім'ям відомий у нас бальзамін) – один з найбільш класичних літників. Його садова кар'єра знала і періоди загального захоплення, і незаслужене забуття. Але сьогодні до цій скромній рослині знову прикута загальна увага. Тривале цвітіння, під час якого рожеві і малинові, пурпурні і червоні, прості і махрові квітки з маленьким світлим оком немов зірки сяють на тонких пагонах рослини, так приваблива проста листя, що прикрашає розкішні низькі кущики, – його головні відмітні риси. Як і легкість розмноження.

Недоторка, або Бальзамін (Impatiens) — рід квіткових рослин родини Бальзаминовые (Balsaminaceae), що включає близько 500 видів, поширених в Північній півкулі і тропіках.

Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото

Популярні види бальзамінів

В регіонах з суворими зимами бальзамін вирощують виключно як однорічну культуру. Загальний фаворит – недоторка Уоллера, або Валлера (Impatiens walleriana) – сьогодні затьмарив решта видів бальзамінів. Але й інші рослини – більш великі і пишні новогвинейские гібриди бальзаміну (Impatiens New Guinea); велика, прямостоячий недоторка бальзаминовая (також відома як бальзамін садовийimpatiens balsamina); двометровий бальзамін железконосный (Impatiens glandulifera) або витончений, формуючий метрові густі кущики бальзамін Балфура (Impatiens balfourii) заслуговують не тільки широкого поширення, але і активного вирощування. Адже великі розміри і менш пишне цвітіння аж ніяк не роблять інші види більш складними у догляді.

Про-якому вигляді бальзамінів не йшла мова – це легкі в розведенні рослини, які просто виростити і самому. І найпростішим, популярним і доступним методом розмноження чарівних недотрог, безумовно, є посів насіння.

Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото
Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото
Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото

Самостійний збір насіння та їх вибір для посіву

Рослина активно поширюється самосівом. Насіннєві коробочки бальзаміну буквально вибухають, розкриваються від будь-якого дотику, рослина активно дає самосів. При відсутності контролю бальзамін може легко перетворитися в бур'ян, але і зібрати насіння з-за цієї особливості дуже складно. Збирати насіння потрібно на стадії початку побіління коробочок, і краще для запобігання просипання заздалегідь обв'язати плоди марлею або шматочком прозорої тканини.

Насіння бальзаміну зберігають свою схожість дуже довго, до 8 років. Тому при купівлі насіння шукати саме найсвіжіші зовсім не обов'язково. Більше того: якщо літо видається дощовим і зібрати насіння не вдається, ви можете без додаткового тесту на схожість використовувати запаси власних насіння минулих років.

Грунт і контейнери для посіву бальзаміну

Бальзаміни краще висівати в ящички, великі контейнери або миски з хорошими дренажними отворами або безпосередньо на грядки в теплиці.

Субстрат для бальзамінів повинен бути легким, на основі торфу, але ближче до нейтральним характеристиками по кислотності. Відмінно підходять для рослини суміші садової грунту з торфом, крупним піском у рівних частинах або готові субстрати для розсади, які можна додатково додати 1/5 частина піску. Деякі садівники великі види бальзаміну рекомендують висівати в необґрунтовану суміш торфу і піску або торфу і перліту (2 до 1). Оптимальна рН для бальзаміну – від 5,5 до 6,3. Свіжої органіки бальзамін не любить, особливо погано реагують молоді сходи на компост. Текстура ґрунту повинна бути пухкої, легкої, водопроникної.

Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото

Обов'язкова умова – дезинцифирование субстрату перед посівом. Процедуру знезараження можна проводити і звичайним окропом, і слабким розчином марганцівки, і фунгіцидами. Для бальзамінів грунт просівають.

Строки сівби насіння та стратегії вирощування

Бальзамін віддає перевагу досить пізню посадку. Для цього рослини характерний укорочений вегетаційний період, тому посіви можна проводити в квітні-травні. Для отримання більш тривало квітучих посадок бальзамін висівають кількома хвилями. Наприклад, для отримання бурхливо квітучих недотрог Валлера або новогвинейских гібридів в травні перші посіви можна проводити в січні.

Недоторки можна вирощувати як класичним розсадним методом, так і висівати для отримання садивного матеріалу в парники і теплиці. При першому варіанті посіви можна починати проводити в березні, а ось в тепличні умови недоторки висівають не раніше середини квітня.

Техніка посіву насіння бальзаміну

  1. Просіяне, пухкий грунт насипте в контейнери, акуратно розрівняйте і дбайливо зволожте з пульверизатора, не допускаючи ущільнення.
  2. По поверхні субстрату акуратно розсипте насіння, намагаючись розташовувати їх якомога рідше. Оптимальна стратегія – розкласти насіння по одному на відстані хоча б 2-3, а краще і 4 см між ними.
  3. Оскільки бальзамін Уоллера проростає лише при доступі світла, зверху лише злегка припорошите насіння дрібним піском або просіяної грунтом, але не закривайте повністю. Інші бальзаміни можна прикрити 4-5 мм просіяного грунту.
  4. Зверху акуратно зволожте насіння з пульверизатора.
  5. Накрийте насіння прозорим склом або плівкою.
Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото

Проростання у бальзамінів зазвичай займає від 4 до 15 днів, сходи з'являються нерівномірно.

Умови для проростання насіння

Для проростання насіння бальзаміну потрібні світло і тепло. Оптимальна температура – близько 23-25 градусів тепла. Нижче 20 градусів температура повітря не повинна опускатися. Контейнери з насінням виставляють на найсвітліших, але захищених від прямих сонячних променів локаціях.

Ще один необхідний бальзаминам фактор – підвищена вологість. При висиханні субстрату, недостатньої вологості повітря насіння можуть не прорости, але і накриття без провітрювання загрожує поширенням грибкових захворювань. Тому скло або плівку піднімають буквально на кілька хвилин, але щодня.

Дорощування сходів бальзаміну

Як тільки з'являться перші зелені паростки, вологість грунту і повітря потрібно знизити, збільшивши частоту і тривалість провітрювання. Остаточно знімати скло або плівку різко не можна. Рослини потрібно привчити, спочатку залишаючи невеликі вентиляційні отвори або відкриваючи накриття все більше, поки через кілька днів їх можна буде зняти зовсім. Після того як скло або плівка будуть видалені, температуру повітря в приміщенні бажано знизити до 15-18 градусів або перемістити рослина на рівну по освітленню, до більш прохолодне місце. Для підтримки легкої вологості грунту використовуйте обприскування.

Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото

Пікірування розсади і догляд за молодими бальзаминами

Пікірувати молоді сходи бальзаміну потрібно дуже рано, як тільки паростки піднімуться на висоту до 1 см або трохи вище, але не раніше, ніж здасться перша пара повноцінних, а не неправдивих листя. Бальзаміни краще висаджувати в індивідуальні ємності, які дозволять перенести розсаду в грунт без руйнування земляного кома. Прекрасно підходять спеціальні торф'яні горщики або касети. Пересаджувати недоторки потрібно акуратно, намагаючись не зруйнувати земляний ком поки навколо крихітного кореневища.

Після пікірування бажано ще на кілька градусів опустити температуру повітря. Для бальзамінів потрібно забезпечити помірні, мізерні поливи, без перезволоження грунту.

Загартовування розсади

З початку травня молоді бальзаміни починають загартовувати. Їх на день потрібно виносити на вулицю, під відкрите небо, а на ніч повертати в звичні умови. Загартування для бальзамінів повинна тривати не менше 2 тижнів.

Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото

Посадка бальзаміну на постійне місце

На постійне місце можна переносити розсаду тільки в кінці травня, коли пізні приморозки вже будуть не страшні. Недоторки не виносять пониження температури навіть до 5 градусів тепла, що накладає суттєві обмеження на можливості раннього прикраси саду квітучими бальзаминами. Оптимальна відстань при посадці – близько 25 см між кущиками (чим більший бальзаміни, тим більшою повинна бути дистанція). Бальзаміни – світлолюбні, краще себе почувають на розсіяному освітленні і в півтіні (особливо при затіненні в обедние годинник), а також захищених, теплих і комфортних місцях рослини. Більшої декоративності бальзаміни досягають на родючому ґрунті, але можуть цвісти практично на будь-якому грунті.

Після посадки рослини знадобиться компенсуючий посуху полив і підгодівлі. Ця культура з вдячністю відгукнеться на обприскування.

Боротьба з шкідниками та захворюваннями

Для бальзамінів куди більш небезпечні не садові шкідники, а низькі температури. Вони не виносять зниження нічної температури до 5 градусів тепла, а будь-які приморозків для них згубними. З шкідників посадки бальзамінів чутливі до попелиці, павутинного кліща, белокрылкам при сусідстві з хворими рослинами.

Вирощування бальзаміну з насіння- бальзамін,недоторка,садовий,догляд,вирощування,розмноження,насіння,розсада,посів,фото

Інші методи розмноження бальзаміну

Живцювання рослин – відмінний альтернативний варіант для збільшення кількості кущиків. Сильні молоді бальзаміни в травні або червні ставлять у тінь для того, щоб витягнулися пагони. Гілочки зрізають, укорінюють у воді, піску або субстраті під плівкою і висаджують в окремі ємності, злегка підрощувати і використовують як розсаду. Живцювати бальзаміни можна і буквально протягом усього року, зберігаючи кущі в якості маткових на зиму або нарізаючи живці восени і зберігаючи вкорінені гілочки в приміщенні до весни.

Дата публикации: 15.04.17
http://korst58.ru/ вакуумный формовочный станок для пластик.