Вирощуємо петунію з насіння

У цьому матеріалі я хочу поділитися своїм досвідом вирощування розсади петунії з насіння. Відразу зазначу, що схожість насіння гібридних петуній, таких як махрові і крупноквіткові, гірше ніж у простих сортів, навіть якщо перші продаються в спеціальній оболонці. Ще можу зізнатися, що виростити які-небудь екзотичні кольори петуній теж значно складніше. Але все ж мені завжди вдавалося виростити достатньо рослин, щоб посадити їх в скриньки на своєму балконі, у себе на дачі і ще роздати друзям.

Вирощуємо петунію з насіння- вирощуємо,петунію,петунія,петунії,посадка,пророщування,з насіння,розсада,технологія,як виростити,фото

Петунія (Petunia) – багаторічна трав'яниста рослина з сімейства Пасльонові. Селекціонери шляхом схрещування різних видів отримали петунію гібридну (садові) (Petunia. x hybrida), яку ми вже звикли бачити на вулицях міст і в садах.

У петунії велика різноманітність форм куща: від майже кулястої компактною, до розкидистою ампельної. Петунії вельми різноманітні і по палітрі кольорів: біла, кремова, жовта, блакитна, бузкова, синя, фіолетова, рожева, кармінова, яскраво-червона різних відтінків. Є і двоколірні петунії – з облямівкою, плямою, зіркою або смужками іншого забарвлення. Квітки у петунії також мають відмінності: великі та дрібні, з бахромою і махрові.

Сорту гібридної петунії діляться на кілька груп

  • Петунії багатоквіткові (Petunia Multiflora) – мають величезну кількість квіток до 5 см в діаметрі. Невибагливі, добре ростуть на сонячних місцях на будь садовому грунті. Вони довго і пишно цвітуть, а дощі і похолодання їм не страшні. Звичайно, окремі квітки у них не настільки красиві та вишукані, як у великоквіткових петуній, але коли вони повністю покривають кущ, від них просто не можна відірвати погляду. Крім того, сучасні гібриди ідеально рівні по висоті і, завдяки цьому, вони виглядають ще краще. Найчастіше багатоквіткову петунію використовують в килимових квітниках, для оформлення великих клумб і масивів, особливо в містах. З неї виходять прекрасні бордюри і рабатки.
  • Петунії багатоквіткові махрові – мають безліч махрових, схожих на гвоздики квіток до 5 см в діаметрі.
  • Петунії крупноквіткові (Petunia Grandiflora) – Діаметр їх квіток від 7 до 10 див. Квітки у них дуже красиві, великі, часто махрові, але, на жаль, на рослині їх зовсім небагато. Крупноцветковую петунію висаджують в контейнери або кашпо, встановлені на балконах, лоджіях і в патіо. Ці рослини досить вимогливі: вони люблять тепло, доглядати за ними потрібно ретельно, а квітки їх занадто ніжні і дуже бояться вітрів і дощів. Махрові сорти петунії крупноквіткової особливо примхливі: у дощову та прохолодну погоду їх квітки починають загнивати і вони взагалі перестають цвісти. Так що садити їх потрібно в самому теплому, захищеному місці.
  • Петунії бахромчаті (Petunia fimbriata) – мають великі квітки, оздоблені по краю бахромою.
  • Петунії чудові (Petunia superbissium) – мають дуже великі квітки (до 12 см у діаметрі) з хвилястим краєм та безліччю темна жилок в зіві.
  • Петунії групи флорибунда (Petunia Floribunda) – спокійно переносять погану погоду. Їх сорти можна назвати вдалим поєднанням великоквіткових і багатоквіткових петуній. Від перших вони взяли витончені і досить великі квітки всіляких забарвлень, а від других – стійкість до дощів і похолодань. Ці рослини відмінно підходять для великих клумб і масивів.
  • ампельні Петунії (Petunia pendula). Інтерес до неї не випадковий. Ці квіти зазвичай висаджують у вази і високі контейнери, балконні та віконні ящики. Їх опускаються до землі пагони густо вкриті квітками. Втім, висаджують ампельні петунії і в грунт. Швидко розростаючись, вони можуть заповнити пустоти в квітнику, прикрасити каскадами зелені і квітів схил гірки або берег водойми. На жаль, в Росії петунія ампельна виглядає куди скромніше, ніж хотілося б: для гарного росту і рясного цвітіння їй потрібно багато тепла і вологи, а в нашому північному кліматі це, на жаль, майже неможливо. Навіть у саме тепле літо і при дуже ретельному догляді її пагони ледь виростають до 80-100 див.
  • Сурфінія (Surfinia) – це особливий гібрид петунії, відрізняється потужним зростанням довгих звисаючих стебел, досягають довжини до 2-х метрів  і надзвичайно рясним, розкішним цвітінням. Фарбування великих (діаметром до 6 см) квіток сурфіній різна, в основному, це насичені тони з темним або світлим зівом.
Вирощуємо петунію з насіння- вирощуємо,петунію,петунія,петунії,посадка,пророщування,з насіння,розсада,технологія,як виростити,фото

Посів насіння на розсаду петунії

Насіння петунії в Підмосков'ї і середній смузі висівають в кінці лютого — початку березня в розсадні ящики. Якщо у вас є можливість забезпечити гарну підсвітку, то посів можна проводити і раніше – в лютому, в разі відсутності цієї можливості, краще відкласти посів до березня, так як наявність сонячного світла, особливо в перший час, сприятливо впливає на розвиток паростків у здорове рослина.

Посіяні в лютому петунії без належного освітлення відстають у розвитку і часто березневі посадки наздоганяють і переганяють їх розвитку.

Насіння у петунії дрібні, тому їх не закладають в грунт, а засівають по поверхні, присипаючи тонким шаром землі в 1-2 мм і накривають прозорою кришкою. Я використовую харчові контейнери для зберігання їжі з кришками, які цілком підходять рослинам як тепличок.

Вирощуємо петунію з насіння- вирощуємо,петунію,петунія,петунії,посадка,пророщування,з насіння,розсада,технологія,як виростити,фото

Оптимальна температура для вирощування петунії + 20..22 °C. Слідкуйте за тим, щоб земля з насінням не пересихала, але і не була дуже мокрою, періодично провітрюйте тепличку і струшуйте конденсат з поверхні кришки.

Я віддаю перевагу садити гранульовані насіння, так як гранули крупніше. При сівбі гранульованих насіння петунії можна скористатися пінцетом, що дозволяє посадити насіння рівними рядами, що забезпечить більш здоровий розвиток рослини і спростить його подальшу пікіровку.

Замочувати або не замочувати насіння петунії в різного роду стимуляторів – особиста справа кожного. Я цим не користуюсь, це гарантує мені, що рослини виростуть здоровими самі по собі, а не за рахунок прикорму.

Сходи петунії при сприятливих умовах з'являються через  5-7 днів.  З цього моменту варто поступово знижувати температуру, я вдаюся до способу більш частого й тривалого провітрювання. Спочатку 1 раз в день на 5-10 хвилин, і збільшую ці інтервали з кожним тижнем. Після того, як сіянці зміцніють і з'являться перші справжні листки, кришку з «теплички» прибираю зовсім і проводжу пікіровку.

Пікіровка розсади петунії

Пікіровку сіянців петунії проводять або в індивідуальний контейнер, або загальний, але більший за обсягом. При пікіровці сіянець досить сильно поглиблюю для того, щоб він утворив хорошу кореневу систему і зміцнився. Цей прийом защищвает від витягування сіянців петунії і захищає від вилягання паростків і від захворювань чорною ніжкою.

Я віддаю перевагу пікірувати сіянці петунії відразу в окрему тару. Зазвичай це 200-грамові пластикові стаканчики. У них рослина розвивається вільніше, зростає більш здоровим, а при подальшої пересадки на місце, це полегшує його приживлюваність, так як добре розвинена коренева система не порушується, як у випадку з вирощуванням загалом контейнері.

Вирощуємо петунію з насіння- вирощуємо,петунію,петунія,петунії,посадка,пророщування,з насіння,розсада,технологія,як виростити,фото

Загартовування розсади петунії

Після появи перших листків і пікіровки я починаю загартовування розсади петунії, для цього раз в день на 10-15 хвилин знижую температуру в кімнаті, відкриваючи вікна.  При цьому рослини не повинні піддаватися обмораживанию холодним вітром. Не допускайте, щоб рослини стояли на самому підвіконні під час провітрювання, оскільки вони можуть загинути. Повинна впасти температура повітря в кімнаті, а не самого рослини з землею в цілому. З кожним днем я збільшую час, коли кімната провітрюється. Такий спосіб сприяє доброму розвитку кореневої системи петунії і зміцненню надземної частини рослини.

Коли рослина розвиває 3-4 справжніх листків, починаю позакореневу підгодівлю. Обприскую розсаду петунії по черзі через 2-3 дні добривами та стимуляторами. Це дозволяє мені до моменту висадки мати добре розвинене рослина, з вже добре видимим центральним стовбуром.

Пересадка петунії на постійний літній місце

Пересадку петуній на постійний літній місце проводжу, як і все, після відступу заморозків. Прищіпку проводжу на вже висаджених рослин. Це дає можливість рослині трохи акліматизуватися за місцем і пуститися в ріст з новими силами, радуючи нас своєю красою.

Відстань для посадки рослин за місцем залежить від сорту, при посадці багатоквіткових форм петунії витримую відстань 10-15 см один від одного, для великоквіткових сортів петунії витримую відстань 20-25 см.

Вирощуємо петунію з насіння- вирощуємо,петунію,петунія,петунії,посадка,пророщування,з насіння,розсада,технологія,як виростити,фото

Подальший догляд за петунією

При подальшому догляді за петунією, я проводжу укорочення занадто відрослих пагонів. Воно посилює розгалуження кущів петунії і надає їм пишність. Видалення відцвілих квіток викликає утворення нових бутонів.

Не пересушуйте грунт і не переливайте її, – петунія не любить застою води. Розпушуйте землю навколо рослини і періодично (2-3 рази на місяць) підгодовуйте рослини добривом.

Не сумнівайтеся – за ці нескладні турботи петунія відповість вам буйством кольору!

Card2card yandexvirtpl card2card.ru.