Вирощуємо декоративний лук

Декоративні луки – Аллиумы, відрізняються великою різноманітністю і здатні прикрасити будь-який сад яскравими кулями своїх суцвіть. Невибагливі цибулинні рослини починають розпускатися в кінці весни і надовго «застигають» на піку краси. І навіть після закінчення цвітіння, під час дозрівання насіння, засихаючі головки декоративних луків виглядають вельми привабливо.

Вирощуємо декоративний лук- цибулю,декоративний,квітка,посадка,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Декоративні луки – близькі родичі звичайного їстівного цибулі і часнику і входять в підродина Цибульні (Alliaceae) сімейства Амариллісові (Amaryllidaceae). Якщо потерти лист, стебло або цибулину будь-якої рослини з цього сімейства, то з'явиться легко впізнаваний «цибулевий» або «часниковий запах. У природі зустрічається кілька сотень видів луків, які ростуть в північній півкулі.

Лінійні або ременеподібні листя луків прикореневі. Кожна квітка лука зовсім невеликий за розміром, але квітки об'єднані в суцвіття, яке і надає основну декоративність рослині.

Кулі суцвіть деяких декоративних луків можуть досягати 30 см в діаметрі, наприклад, Цибуля Христофа (Allium cristophii). Більшість декоративних луків цвітуть в травні-червні, але існують і осеннецветущие різновиди. Цвітіння деяких видів може тривати досить довго і навіть після його закінчення рослина не втратить привабливого вигляду. Так, засохлі кулі суцвіть декоративного лука Христофа виглядають не менш чарівно в осінньому саду, ніж яскраво-фіолетові – весняному.

Вирощуємо декоративний лук- цибулю,декоративний,квітка,посадка,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Особливості вирощування декоративного лука

Розташування: більшість луків світлолюбна, тому для них вибирають сонячні ділянки і південні схили з добре дренованими пухкими родючими ґрунтами. Краща освітленість визначає інтенсивність забарвлення квіток і листя.

Грунт: Краща реакція ґрунтового розчину близька до нейтральної. При рН нижче 5 грунт треба вапнувати.

Добрива: При підготовці ділянки для посадки луків грунт заправляють перепрілим компостом і вносять повне мінеральне добриво з мікроелементами, виходячи з показників його родючості. Як і всі цибулинні рослини, декоративні луки дуже чутливі до нестачі калію в грунті. Відмінним калійним добривом для них є деревна зола.

Полив: Луки непогано переносять і нетривалу засуху, і короткочасне перезволоження грунту. Достатнє забезпечення вологою — необхідна умова нормального розвитку рослин в першій половині вегетаційного періоду, коли відбувається формування листового апарату і квітконосних пагонів. При нестачі вологи зростання листя припиняється і знову поновлюється при поливі.

Вирощуємо декоративний лук- цибулю,декоративний,квітка,посадка,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Догляд за декоративним цибулею

При вирощуванні декоративних видів роду Allium в зоні помірного клімату найкраще щорічно викопувати цибулини-після дозрівання насіння і всихання листя і знову висаджувати їх восени.

Справа в тому, що эфемероидные луки і багато ксерофітні цибулинні види походять з середнього поясу гір Центральної Азії — зони з жарким посушливим літом та взимку з частими відлигами. На батьківщині після закінчення вегетації в кінці червня цибулини цих видів до осені перебувають у теплій сухій землі. Дощі в цей період практично не буває.

В середній смузі Росії, якщо друга половина літа виявляється сирої і прохолодною, залишені в землі цибулини можуть вражатися хворобами і загнивати. Тому краще їх викопати, добре просушити і до осені зберігати при кімнатній температурі в сухому провітрюваному приміщенні. На ділянках зі сприятливими екологічними умовами цибулини можна викопувати не кожен рік, але при загущенні рослини дрібнішають і гірше цвітуть.

Восени цибулини висаджують після стійкого зниження температури грунту і повітря, зазвичай в третій декаді вересня. Оптимальною для укорінення цибулин є температура ґрунту в зоні утворення коренів на рівні 10 °С. Глибину посадки цибулин визначають з розрахунку, щоб над її верхньою точкою був шар землі, рівний трьом висот самої цибулини. Відповідно, великі цибулини саджають значно глибше, ніж дрібні.

Садити краще в зволожену борозенку, зверху посадки мульчують перегноєм або торфом, що повинно перешкоджати утворенню ґрунтової кірки. Восени ріст коренів продовжується до тих пір, поки температура ґрунту в зоні їх залягання не опуститься до 2-3 °С. Цибулини деяких видів — луків молі, Островського, рожевого, блакитного, синьо-блакитного — можна висаджувати і восени і навесні після зберігання в прохолодному сухому місці. Дрібні цибулинки краще зберігати у торфі або тирсі, щоб не допустити їх висихання.

Вирощуємо декоративний лук- цибулю,декоративний,квітка,посадка,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Цибулинна-кореневищні види вирощуються в багаторічній культурі і розмножуються діленням кущів. Пересаджують рослини через 3-5 років, іноді навіть через 7 років, але в цьому випадку треба проріджувати посадки і не допускати самосіву.

Оптимальні строки садіння — рання весна і кінець літа, з розрахунком, щоб деленко добре вкоренилися до заморозків.

щовесни ділянку слід глибоко рихлити, очищати від рослинних залишків та снігової плісняви. Догляд за рослинами протягом вегетації звичайний — прополки, розпушування і мульчування грунту.

Поливають рослини тільки при явному недоліку вологи, підгодовують обов'язково навесні після відростання листя, а також у фазу бутонізації та освіти цибулини і в кінці літа фосфорно-калійними добривами для покращення перезимівлі рослин. Для весняного підживлення використовують комплексні мінеральні добрива (NPKMg) з мікроелементами, підбираючи форми з підвищеним вмістом азоту в нітратній формі. Влітку проводять рідкі підгодівлі розчином мінеральних добрив. При серпневої підгодівлі гранульоване фосфорно-калійні добрива вносять у сухому вигляді. На зиму посадки можна замульчувати торфом або перегноєм.

Розмноження декоративного лука

Розмножується цибулю насінням і вегетативно.

Насіння висівають навесні або восени. Сіянці пікірують на добре освітлені гряди. При насіннєвому розмноженні слід враховувати два важливих моменти. По-перше, насіння багатьох видів, наприклад ксерофітних ефемероїдів — луків гігантського, афлатунского, стебельчатого та ін., — сходять тільки при підзимовому посіві, після впливу на насіння комплексу умов осінньо - зимневесеннего сезону. Його навіть не завжди вдається замінити тим же терміном зберігання насіння в холодильнику. І по-друге, при вирощуванні з насіння багато видів цибулі — анзуры, черемша та ін. — зацвітають на 3-8-й рік, лише після того, як цибулини досягнуть маси, достатньої для репродуктивного розвитку. Найбільш тривалу ювенильную стадію мають эфемероидные види цибулі з коротким періодом щорічної вегетації.

Вегетативно розмноження цибулинних видів відбувається при розгалуженні (поділ) цибулин і утворення цибулинок-діток, що розвиваються на дінці і столонах материнської цибулини. Ступінь галуження цибулини і здатність до утворення діток — видові ознаки. Кореневищні види, що відрізняються активним розгалуженням пагонів, розмножуються в основному діленням куща.

При вирощуванні рослин з насіння кущі можна ділити з третього року життя. Деленко являють собою ділянки кореневища з двома-трьома неушкодженими пагонами та добре розвиненими коренями. У всіх видів на суцвіттях можуть формуватися дрібні цибулинки — бульбочки. Їх освіту можна стимулювати штучно зрізанням бутонів і обробки регуляторами росту. Бульбочки можна використовувати для посадки. Це цінний, стадійно більш молодий і вільний від фітопатогенів посадковий матеріал.

Вирощуємо декоративний лук- цибулю,декоративний,квітка,посадка,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Використання декоративного лука в дизайні

Декоративний лук застосовують у групових посадках, міксбордерах, низькорослі види — на кам'янистих гірках. Зрізані декоративні луки довго, майже протягом 2 тижнів, прикрашають інтер'єр, а засушені рослини можуть використовуватися для сухих букетів. З луків можна створити сад безперервного цвітіння.

Види і сорти декоративного лука

Декоративний лук «Globemaster» – дуже хороша садова форма. Вона починає цвісти у червні, а закінчує нерідко з настанням осені. Сферичні суцвіття, мають діаметр до 25 см, складаються з безлічі квіток зірчастої форми. Квітконоси, що з'являються між блискучими зеленими листям, досягають висоти 80 див.

Декоративний лук «Purple Sensation» – широко відома садова форма декоративного лука гібридного походження з темно-пурпуровими квітками. Представники цього сорту відтворюються насінням. У нормі заввишки до 70 см, зі злегка ребристими стеблами, листям стирчали шириною до 4 см і чашоподібними темно-пурпуровими квітками.

Декоративний лук «Mount Everest» – декоративний лук з великими білими квітками і довгими стрілками, що виростають до 120 див. Листя красивої форми зберігаються зеленими довгий час. Сферичні парасольки діаметром 15 см складаються з декількох десятків білих зірчастих квіток. Зрізані суцвіття використовують для складання букетів.

Вирощуємо декоративний лук- цибулю,декоративний,квітка,посадка,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Декоративний лук «Hair» – декоративний лук з унікальними квітами і сизим листям. Широко використовується в пейзажних квітниках і для зрізання. Рослина з приємним ароматом, легко розмножується, не представляє труднощів в культурі. Ідеально для контейнерів, масових посадок, бордюрів, і зрізання. Цвіте з кінця весни протягом 3-х тижнів.

Декоративний цибуля круглоголова, або головатий (Allium sphaerocephalon) — дуже красиве рослина, яку можна висаджувати в квітники з іншими багаторічними травами. Його розміщують і на галявинах і газонах, а також між фруктовими деревами або під ними, як це часто роблять в Англії. При садінні великими групами цибулю головатий виглядає максимально ефектно.

Вирощуємо декоративний лук- цибулю,декоративний,квітка,посадка,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Декоративний лук Шуберта (Allium schubertii) настільки незвичайний, що вперше побачивши це рослина не відразу зрозумієш, що це цибуля. Цвіте в червні. Садять це рослина зазвичай на передньому плані альпінарію, де воно привертає увагу своєю оригінальністю. Цибулини не відрізняються морозостійкістю, тому потребують укриття на зиму.