Вільха сама рання і пізня

До справжньої весни, здається, ще далеко, на полях лежить сніг, а вільха вже зацвіла. Квіти її непоказні, але все дерево цілком радує око – весна наближається.

Тільки після цвітіння у вільха розпускаються листя. Простоявши до глибокої осені зеленої, вільха не жовтіє, листя не опадає до тих пір, поки не вдарять морози.

Вільха сама рання і пізня-

© Yasunori Koide

У сірої вільхи листочки з вивороту сіруваті, гостренькі на кінці, стовбур теж світло-сірий, вона росте в сирих лісах і південніше Москви не зустрічається. Чорна вільха з блискучими зеленими клейкими листям  – звичайне дерево європейської частини нашої країни і Сибіру. Обидва види найчастіше трапляються з сирим низин, вздовж берегів річок і озер. «Альнус» – родове назва вільхи – походить від кельтських слів Аль (при) та Лан (берег). Чорна вільха – одинак, біля неї не побачиш дерев інших порід. Вільха дуже швидко росте, сіра досягає 12 -16 метрів, а чорна може вирости і до 20 метрів висоти. Але це дерево не відрізняється довговічністю: в середньому живе 100 років, граничний вік – 150 років. У вільхи дуже широко розгалужується коренева система, тому її можна використовувати для закріплення річок і ярів.

Вільха сама рання і пізня-

© Sten Porse

Деревина вільхи оранжево-червоного кольору, але після того, як висохне, стає світло-коричневою. Вона м'яка, крихка, легка, тому використовується у фанерному і меблевому виробництві, у столярній справі, так як легко обробляється. А ось в сирій землі або під водою стає міцною, довго зберігається, тому і гарна для підводних споруд і колодязних зрубів.

В Швеції існувало повір'я, що розповідає про те, що всі дворянські пологи ведуть своє походження від дерев. Так, рід за прізвищем Альмен вважав своїм предком вільху. Тому всі дерева вільхи для людей цього роду були найближчими родичами і навіть двійниками. Про деревах – двійників йдеться в фольклорах багатьох народів: у кожної людини є дерево – двійник. Якщо людина буде рубати свого двійника, то дерево почне спливати кров'ю і говорити по-людськи. Але зрубане стане володіти чудодійною силою. Стіл, виготовлений з такого дерева, без всякої скатертини-самобранки буде завжди наповнений стравами. Якщо виготовити з нього лижі, вони миттєво будуть переносити господаря туди, куди йому потрібно.

Вільха сама рання і пізня-

© Sten

У багатьох європейських фольклорах відомі перекази про те, що на могилі невинно вбитого виростає дерево, і зроблена з нього сопілочка розповість про вбивцю. А вірменські казки оповідають про часи, коли дерева ходили, говорили, їли та пили.

Згадайте ці легенди, якщо доведеться рубати дерево, особливо непоказну вільху, першого провісника весни. Раптом вона взмолится про пощаду людським голосом?

Вільха сама рання і пізня-

© Sten Porse