Вибагливий горішок

Химерно звивається втоптана стежка в верхів'ях Чорної Тиси, то заглиблюючись в темний, суворий ліс, то скрещиваясь з бурхливими, кристально чистими потоками, які тут і там перекриті поваленими гігантськими деревами, то перетинаючи маленькі напівтемні галявини. Після важкої багатогодинний ходьби по стежці ми виходимо на широкий простір яскраво-зелених карпатських полонин. Гірська полонина освітлена променями щедрого і здається зовсім близьким сонця. Як тут не перепочити, не помилуватися казковою красою безмежних синеющих далею!

Вибагливий горішок-

© Willow

Немов вгадавши наші думки, провідник пропонує зробити привал. Відразу зав'язується розмова про рослинні багатства цього благословенного краю. Хтось згадує і «хлібний прогноз» Мічуріна. Немолодий, але міцний, мов карпатський бук, наш провідник жваво реагує на ці слова.

Понад півмільйона гектарів займають карпатські букові ліси. Не можна залишатися спокійним, коли йдеш невеликим заповідною ділянкою — острівцем бучин в Чинандаевском лісництві: гіганти двометрової товщини, з гладенькою світло-сірою, ніби броньованої корою закривають своїми могутніми кронами сонце і шумлять гілками на висоті десятиповерхового будинку. У цьому заповідному 300-літньому лісі темно і прохолодно навіть у найспекотніші літні дні. За підрахунками місцевого вченого-лісівника, з одного такого дерева можна зібрати близько 90 тисяч горіхів. Правда, вони не такі вже й великі: не набагато більше насіння соняшнику (сотня горішків важить всього 20-22 грама). Зате гектар букового лісу дає від 2 до 10 мільйонів горішків. Підрахуйте, який весь карпатський урожай, адже є ще кримські та кавказькі букові ліси!

Вибагливий горішок-

© Jean-Pol GRANDMONT

І знову великий список благ, які можна отримати від маленького горішки бука і від всієї рослини в цілому.

Перше — масло, тисячі тонн, не гірше прованського і самі горішки, нітрохи не гірше кедрових.

Друге — білки, крохмаль, цукор, цінні кислоти.

Третя — напій, смачний, ситний, не поступається какао.

Четверте — макуха (білковий корм для худоби).

П'яте — тверда горіхова оболонка (паливо).

Шосте — деревина (йде на обробку кают, салонів, кабін, купе на кораблях, літаках, поїздах).

Сьоме — добуваються з букової деревини дьоготь і креозот (лікувальний засіб, що використовується при деяких шкірних захворюваннях).

Є й восьме, дев'яте, десяте. Та хіба про все розкажеш?

Вибагливий горішок-

© Liné1

За океаном є родич нашого бука — бук американський. Він близький не тільки буку лісовому з Карпат, але і східним— з Кавказу, який, як і американський родич, утворює великі ліси — бучины.

Крім того, є чимало форм бука, створених людиною з декоративними цілями або знайдених ним в природі. Такий бук з кулястою, пірамідальної і плакучою кроною, з біло-строкатими, темно-пурпуровими і розсіченими листками. Ці форми прикрашають наші парки і вулиці.

Бук — дерево спокійне, навіть повільна. Тільки досягнувши 45-50 років, він починає цвісти та плодоносити. Втім, поспішати йому нікуди, адже бук живе до 300-400, а іноді і 500 років. Шумлять на карпатських, кавказьких і кримських гірських схилах дерева, вперше зазеленевшие в XVI або XVII століттях. А поруч піднімається молода поросль, чий «хліб» дістанеться людям XXI, XXII, XXIII століть. Так високо оцінять його переваги наші далекі прапраправнуки?

Використовувані матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева