Вертикальне озеленення

Вертикальне озеленення застосовують для декоративного ефекту на ділянці і захисту будівель, майданчиків відпочинку, дитячих майданчиків від шуму, вітру, пилу і перегріву.

Вертикальне озеленення зручний тим, що здатне в порівняно короткий термін створювати щільне мальовниче зелене покриття вертикальних стін (альтанок, підпірних стінок та інших споруд). Для вертикального озеленення використовуються в'юнкі багаторічні рослини з різноманітними формами квітів і плодів, фактури і забарвлення листя. Багато хто з них легко розмножуються. Ліани придатні для створення пергол, альтанок, тінистих алей, вони чудово доповнюють і прикрашають підпірні стінки, огорожі. Вертикальне озеленення дозволяє збільшити площу зелених насаджень, приховати деякі ділянки саду і будівель.

За допомогою вертикального озеленення можна здійснити найсміливіші і несподівані фантазії, за допомогою заздалегідь сконструйованих малих архітектурних форм у вигляді різних геометричних фігур, стилізованих зображень тварин і різноманітних форм, можна внести істотний різноманітність і позитивний відтінок настрою на ділянці.

Вертикальне озеленення- Вертикальне озеленення,Рослини для вертикального озеленення,Ліани,Конструкція,опора,Способи,прийоми,ландшафтний дизайн,Фото

Розміщення рослин у вертикальному озелененні

Для розміщення рослин у вертикальному озелененні потрібна установка спеціальних опор. Для плаваючих ліан – це всілякі сітки, каркаси, трельяжі, шнури, планки. Для витких ліан опори не повинні щільно прилягати до стін, так як їм необхідний простір для вільного руху верхівки пагона. Товщина опор повинна становити не більше 5...8 см, тобто не перевищувати діаметр обертання стебла, щоб ліана не зісковзувала з опори.

Вертикальне озеленення надає додаткову мальовничість будівель та фасадів. Застосування вертикального озеленення доцільно на південних і західних фасадах та стінах будівель, так як воно оберігає будівлю від перегріву і захищає від шуму. Але деякі виткі рослини не рекомендується висаджувати з південної і південно-західної сторони захищаються споруд (виноград лисячий, виноград Вича, виноград японський, плющ колхидный, горошок запашний).

Способи озеленення

Фасади будівель, альтанки, перголи, арки, декоровані кучерявими рослинами укупі з химерно остриженными кронами дерев створюють вертикальну композиційну лінію садової ділянки. Саме це і називають вертикальним озелененням.

Вертикальна завіса з рослин, як вже зазначалося, захищає від шуму і пилу, чудово декорує ділянка і є самим простим способом благоустрою території.

Для вертикального озеленення обов'язково потрібні опорні конструкції. Тип залежить від вихідного ландшафту.

Вертикальне озеленення- Вертикальне озеленення,Рослини для вертикального озеленення,Ліани,Конструкція,опора,Способи,прийоми,ландшафтний дизайн,Фото

живопліт

Створення вертикальної лінії ландшафтного дизайну найчастіше починають із створення живоплоту. Основу для неї складають такі декоративні форми, як трельяжі і ширми. Їх обсаджують різними кучерявими рослинами. Як правило, використовуються красивоцветущие рослини кількох видів (наприклад, в'юнка троянда, клематис і адлумия). Жива огорожа може бути стриженої або нестриженной, низької, середньої, високої або бордюрної.

Пергола

Основним елементом конструкції є дерев'яна решітка, яку вільно обвивають в'юнкі рослини. Пергола не тільки прикрашає садовий ділянку, але і захищає від вітру і сонця.

Та перголи, і живоплоти найчастіше декорують за допомогою ліан. Їх незаперечним плюсом є те, що вони не вимагають великих площ для зростання, і відрізняються пластичністю. Втім, використовуються і інші кучеряві рослини. Вони дозволяють приховати багато недоліків ландшафту і в той же час можуть бути самостійними декоративними елементами.

Фасади, арки

Часто опорою для в'юнких рослин стають фасади будинків. Якщо будівля не вписується в загальну дизайнерську концепцію, його можна просто прикрасити рослинами.

Вертикальне озеленення- Вертикальне озеленення,Рослини для вертикального озеленення,Ліани,Конструкція,опора,Способи,прийоми,ландшафтний дизайн,Фото

Рослини в контейнерах

Рослини в декоративних вазонах, кашпо і ящиках все частіше і частіше використовуються для декорування садових ділянок. Контейнери можуть розташовуватися прямо на грунті, на підлозі або бути підвішеними, наприклад, на веранді.

Для вирощування в контейнерах використовуються ветроустойчивые і посухостійкі рослини.

Рослини

При вертикальному озелененні ліанами саме вони пропонують величезну палітру найбільш красивих і різноманітних колірних поєднань за рахунок забарвлення листя і навіть квітів. Чудові результати дають застосовуються у вертикальному озелененні ліанами такі рослини:

 • плетисті троянди
 • клематис ломонос
 • актинідія
 • плющ
 • жимолость Каприфоль
 • запашний горошок
 • іпомея
 • лобія
 • виноград
 • мелотрія
 • хедера кучерява

Дівочий виноград – поширений повсюдно – це велика листопадна ліана. Може рости на будь-якому місці – і на сонці, і в тіні, до грунту невимогливий, укриття йому не потрібно – він чудово зимує. Він сумісний з будь-якими рослинами, дуже швидко зростає, може виростати до 4 м в рік, так що, швидше за все, доведеться обмежувати його розповсюдження. Його листя дуже красиві своєю формою, а восени він стає яскраво-червоним – це дуже ефектне видовище. Дуже красиві його сизі ягоди, але вони неїстівні. Дівочий виноград може розмножуватися і сам – вкоренитися може впала лоза. Але якщо його необхідно висадити в різних місцях, то тоді розмноження проводять живцями, їх висаджують на відстані 30-40 см один від одного. Ніяких стимуляторів коренеутворення застосовувати не треба – виноград дуже добре вкорінюється. Перший час розпушуйте посадки, поливайте, пропалывайте і направляйте рослини по напрямку до опор. В подальшому, крім поливів, особливого догляду не потрібно. Цій рослині підійде будь-яка опора.

Вертикальне озеленення- Вертикальне озеленення,Рослини для вертикального озеленення,Ліани,Конструкція,опора,Способи,прийоми,ландшафтний дизайн,Фото

Виноград амурський – аналогічний багато в чому дівочого, просто він менш поширений на дачних ділянках. Він також добре зимує. Ягоди його їстівні, з них можна робити вино, варити варення.

Хміль звичайний можна, що називається, посадити і забути. Він між тим дуже красивий і до того ж цінна лікарська рослина. Його часом важче вивести з ділянки, ніж завести, тому варто контролювати його розростання. Він віддає перевагу півтінь і тінь, але може рости і на сонці. Добре реагує на полив. Розмножити його можна як насінням, так і діленням куща. Взимку його не укривають.

Клематис – улюблене витка рослина. Він дуже декоративний, розкішно цвіте. У нього безліч видів і сортів, і кожен з них має свою форму, розмір і забарвлення квіток. Вона може бути білою, червоною, блакитний, темно-фіолетового, майже чорної, може бути рожево-бузковою. ' в цілому все ж квітки тяжіють до синій гамі. Є клематиси з воістину величезними квітками! Таку рослину на ділянці відразу ж стає акцентом, навіть одне. При цьому клематис невибагливий. Єдино, що йому потрібно, – це підживлення і поливи, адже він повинен пишно цвісти! Декоративність рослини – до листопада, причому воно легко переносить незначні заморозки. На зиму його потрібно вкрити, але найпростіше укриття – достатньо лише деякої кількості лапника і щільного спанбонду зверху. Клематиси бувають двох типів: одні цвітуть на пагонах цього року, тоді їх повністю обрізають (залишають стебла 20-30 см), інші – на пагонах минулого року. А ось їх тільки злегка вкорочують, згортають кільцем і укладають. Взимку клематис витримує морози до -30 град. Єдине, чого відверто не любить це рослина, – це кислих ґрунтів і застою води, а також відверто сонячних місць. Як мінімум, йому треба вкрити «ноги», тобто затінити нижню частину. Це можна зробити, посадивши густо біля його підніжжя якісь багаторічні квіти або невисокий чагарник. Йому потрібна досить велика площа живлення, тому якщо клематиси садять в ряд, то дотримуються між ними відстань не менше 1,3 м. Краща підгодівля для клематиса – настій коров'яку, іноді з вапняним молоком. Можна підгодувати також повним мінеральним добривом, але краще чергувати ці види підгодівлі. На зиму, перед укриттям, посипте землю біля коренів компостом. Найкраща опора для клематиса – спеціальна сітка. Тільки тоді він буде виглядати пишною «шубою». Тому, якщо необхідно помістити клематис на стіні або на альтанці з великими поперечинами, то на ці поверхні треба натягнути сітку.

Вертикальне озеленення- Вертикальне озеленення,Рослини для вертикального озеленення,Ліани,Конструкція,опора,Способи,прийоми,ландшафтний дизайн,Фото

Жимолость каприфоль має дуже красиві ажурні квітки рожево-персикового кольору, які до того ж дуже ароматні. Вона дуже густо обплітає запропоновані опори. Перший час треба спрямовувати пагони, стежити, щоб вони не перекручувалися. На зиму її не знімають, вона переносить морози до -30 град. Але при більш низькій температурі можуть померзнути кінці пагонів, тоді навесні їх підрізають, а так взагалі обрізка цієї ліані не потрібна. Відстань при посадці – приблизно 1,5 м, висаджують здерев'янілі живці, можна купити і саджанці в горщиках. Єдино, чого це рослина не переносить, – вогкість, тому потрібно підбирати для посадки сухі місця або зробити хороший дренаж.

Актинідія коломікта має красиве листя і квітки, та на додачу ще цілющі ягоди. Її також не обрізають, на зиму не знімають і не укривають. Перший час стежать за пагонами, направляють їх і виставляють навколо молодого рослинки сітку від котів – вони дуже люблять її гризти. Сітку тримають приблизно 2 роки. Вимагає великої площі живлення, хорошого добрива і поливу – тому відстань при посадці повинно бути мінімум 2 м. Найефективніше діють коров'як і компост. Хоча це рослина віддає перевагу півтінь, але прекрасно росте і на сонці. Тоді головне – рясні поливи, особливо у спеку, а також якщо довго стоїть суха погода.

Лимонник китайський ще не дуже поширений, а даремно. Це справжній спартанець, потребує мінімум догляду, у нього майже немає хвороб і шкідників. За розміром ця ліана – найбільша, як правило, більше 10 м, тому їй потрібні опори великої площі. Так що для альтанок, стін і парканів лимонник – «саме те». А ось висаджувати рослинки можна досить часто – відстані 0,7 м буде цілком достатньо. У лимонника цілюща рослина, всі його частини використовуються в медицині, але особливо популярні його досить декоративні червонуваті ягоди – вони володіють сильним тонізуючим ефектом. Традиційно на Далекому Сході мисливці брали з собою лише 2-3 ягоди лимонника і не знали втоми весь день. Лимонник любить півтінь і розсіяне сонце, а ось крайнощі (або яскраве сонце, або суцільну тінь) переносить погано. Не любить перезволоження грунту, як, втім, і більшість ліан. Чуйний на добрива, краще – органічні. Якщо необхідно розмножити його, скористайтесь кореневими нащадками.

В'юнка троянда може виглядати феєрично, але для цього треба постаратися, це найбільш складна складова вертикального озеленення. Сама по собі вона не буде витися, їй потрібно допомогти – періодично підв'язуючи пагони до опори. Є троянди, які дуже рясно цвітуть один раз у сезон, а є різновиди, які цвітуть не так пишно, але більш тривалий час: постійно утворюються нові й нові бутони. Всупереч поширеній думці ця рослина не таке вже й вимоглива, головне – добре утеплити її на зиму. Ця троянда може не цвісти, якщо вимерзнуть її пагони. Навесні і влітку, звичайно, відростуть нові, але, на жаль, квітки утворюються на пагонах тільки минулого року. Якщо в'юнка троянда постійно не цвіте, значить, вона постійно підмерзає. Їй потрібен теплий «будиночок». Найкращий варіант – дерев'яний ящик плюс зверху щільний спанбонд в 2 шари. Таке укриття і тепле, і «дихає». Троянду спочатку потрібно зняти з опори – в цьому і полягає найскладніше – вона відчутно колеться, тому краще придбати для неї гнучку спеціальну опору, яка може зніматися з основної опори (арки, альтанки) та укладатися разом з розою. Потім обрізати пагони на 1/3, згорнути кільцем і укласти в «домик2 на шар тирси. Влітку ж догляд за плетистої трояндою аналогічний догляду за звичайними трояндами, і, звичайно, місце для неї повинно бути сонячним.

Вертикальне озеленення ліанами широко використовує переваги, які надають ці розкішні рослини:

 • різноманітність форм і забарвлення квіток, суцвіть і листя: квітки і суцвіття у ліан бувають різної форми і забарвлення;
 • величезна різноманітність листкової мозаїки породжує химерну гру світла і тіні яка дозволяє створювати найширшу палітру декоративних ефектів і визначає тіньовий режим архітектурних споруд;
 • природа нагородила квітучі ліани дуже ефектними квітами;
 • ліани володіють дивовижним розмаїттям орнаменту листа і несподіваними варіантами розташування листя на батоги ліани;
 • швидке зростання дозволяє вирощувати цілі живі скульптури протягом одного року.
Вертикальне озеленення- Вертикальне озеленення,Рослини для вертикального озеленення,Ліани,Конструкція,опора,Способи,прийоми,ландшафтний дизайн,Фото

У вертикальному озелененні ліанами широко використовуються й однолітні ліани: запашний горошок, іпомея, лобія, мелотрія і багато інших.

Однолітні ліани цікаві кількома особливостями своєї фізіології:

 • швидке зростання;
 • надзвичайна невибагливість;
 • простота застосування;
 • яскрава краса квітів і листя.

Принцип використання ліан у вертикальному озелененні полягає в дуже вдалому властивості цих рослин: ліани завжди обвивають будь-яку опору. Ліани чіпляються за опору за допомогою цілого арсеналу засобів, яких немає у інших рослин: стеблом, молодими пагонами, повітряними коренями, навіть видовженими черешками листків і вусиками.

У містах вертикальне озеленення ліанами навіть більш значуще, ніж за містом. Ліани набувають особливе, ключове значення в декорі вертикальних поверхонь будівель і споруд. Адже у місті є одна дуже важлива проблема: озеленення повинно проводитися з мінімальним споживанням площі. Ліани дозволяють вирішити цю проблему і отримати максимальний обсяг зеленої маси при мінімумі корисної площі, отнимаемой у міста.

Вертикальне озеленення ліанами перетворює в казкові видіння балкони, вікна будівель, огородження та під'їзди. Вертикальне озеленення ліанами може створити майже невагомі живі тенти від палючого літнього сонця, прикрасити практично будь-які архітектурні споруди.

Ключова відмінність вертикального озеленення ліанами від інших прийомів декоративного садівництва полягає в тому, що ліани утворюють, як правило, щільну однорідну зелену масу на тлі будівлі або підпори. Саме тому слід неухильно виконувати два своєрідних «золоті правила» вертикального озеленення ліанами:

 • при вертикальному озелененні ліанами ніколи не використовуйте відразу кілька видів ліан на невеликій ділянці, інакше одна рослина буде заглушати сусіднє;
 • пам'ятайте, що ліани майже завжди володіють високою швидкістю росту і виглядають інакше при зміні сезонів.

Вертикальне озеленення ліанами має і ряд негативних рис, які важливо враховувати при його застосуванні:

 • рослини на стіні акумулюють вогкість, тому ніколи не використовуйте вертикальне озеленення ліанами на стінах з північної і північно-західної сторони;
 • ліани, що прикрашають балкони та вікна, сильно ускладнюють попадання світла всередину приміщення;
 • квітучі ліани можуть призвести до проявів алергії у мешканців будинку;
 • корнепорослевые ліани можуть сильно пошкодити вимощення будинку і розташовані поруч асфальт і плиткові тротуари;
 • ліани на даху можуть стати причиною засмічення водопровідних жолобів.
Вертикальне озеленення- Вертикальне озеленення,Рослини для вертикального озеленення,Ліани,Конструкція,опора,Способи,прийоми,ландшафтний дизайн,Фото

Ці негативні моменти не варто перебільшувати, адже вертикальне озеленення ліанами має масу незаперечних переваг:

 • розкішна декоративність;
 • простір для створення різноманітних дизайнерських проектів;
 • створення сприятливого мікроклімату через регулювання теплового режиму в приміщенні, особливо якщо вони затишно розташувалися на південній та південно-західних сторін будівлі;
 • виконання функції збору пилу;
 • поліпшення звукоізоляції (ступінь залежить від наступних факторів: густоти листя, їх формування і здібностей до поглинання звуку).

Чекаємо Ваших порад!