Венерин черевичок

Ось і промчала бурхлива весна, настало літо, а з його приходом в лісі помітно поменшало яскравих фарб. Затихає навіть різноголосий хор пташиних голосів, і здається, що ліс завмирає. В цей самий час, десь у червні, зацвітають наші північні орхідеї: нічна фіалка — любка дволиста зі свічкою білих запашних квіток, зозулині слізки — зозулинець плямистий з колосовидним суцвіттям з світло-бузкових квіток і венерин черевичок, званий в народі «туфелькою», «адамової головкою», «панночкою в капелюшку». Квітка цієї орхідеї прекрасний. Його хвилясті, немов летять, темно-пурпурові пелюстки легкі та витончені. Але при чому тут «башмаки»? Настільки дивна назва рослини походить від присутності у квітки роздутою губи — порожнього мішечка, схожого на носок жовтої атласною туфельки.

Венерин черевичок- венерин черевичок справжній,догляд,вирощування,розмноження,екзотичні,рідкісні рослини,фото.

У венерина башмачка квітки запилюються дрібними бджолами, мухами і жуками, яких залучають соковиті волоски біля основи губи, що виділяють нектар. Вибратися з квітки комаха може тільки через маленькі отвори в задній стінці мішечка. Протискуючись крізь такий отвір, воно стосується липкою пилку і переносить її на рильце нової рослини. Оплодотворенный таким чином квітка починає поступово в'янути, а в кінці літа дозрівають численні (до 10 тисяч), дрібні, як пил, насіння. Якщо б всі ці насіння могли прорости, то в лісі трав'яний покрив би складався суцільно з пагонів венерина черевичка. Але зазвичай більша частина насіння розсіюється, так і не досягнувши грунту. Лише незначна їх кількість потрапляє в сприятливі умови, серед яких одним з обов'язкових є присутність у грунті мікроскопічних грибів-симбіонтів, що проникають у тканини зародка. Тільки при наявності таких грибів з насіння утворюються проростки і йде подальший розвиток рослини. Від моменту проростання насіння до першого цвітіння проходить 15-17 років.

Венерин черевичок- венерин черевичок справжній,догляд,вирощування,розмноження,екзотичні,рідкісні рослини,фото.
Венерин черевичок- венерин черевичок справжній,догляд,вирощування,розмноження,екзотичні,рідкісні рослини,фото.

Венерин черевичок може розмножуватися і вегетативно за рахунок розростання кореневища і утворення нових пагонів з нирок. Поступово у таких пагонів збільшуються розміри стебла, листя і кількість листових пластинок. У дорослих рослин стебло досягає висоти 50 см, листя 3-5 см, а квіток все 1, рідко 2-3.

Зростає венерин черевичок у широколистяних (дубових, букових), дрібнолистих (березових) і хвойних (соснових, ялинових) лісах, на добре зволожених, багатих вапном грунтах в європейській і азіатській частинах Росії, а також в Європі, Малій Азії, Монголії, Китаї і Японії.

За останні 100 років відбулися настільки істотні зміни в навколишньому середовищі, що збиток, нанесений тільки природі, обчислюється сотнями видів зниклих з лиця Землі тварин і рослин, майже повним зведенням тропічних лісів — головних легенів нашої планети, забрудненням світового океану та іншими глобальними втратами. Кожен живий організм зазнав і продовжує зазнавати впливу господарської діяльності людини. Так і венерин черевичок зникає при вирубці лісів, меліорації земель, знесення добрив з полів. Вже будь-яка з названих причин достатньо, щоб викорінити орхідею, а тут є ще й ми з невгамовною жагою зірвати, викопати, унести. Нині венерин черевичок занесений в Червону книгу. Охороняється він і у всіх європейських державах. Збір квітучих рослин, плодів, викопування пагонів і кореневищ в природних умовах заборонені законодавством.

Венерин черевичок- венерин черевичок справжній,догляд,вирощування,розмноження,екзотичні,рідкісні рослини,фото.

Венерин черевичок здавна культивується в ботанічних садах. Його вирощують під пологом лісу, на рихлому, багатою перегноєм грунту з достатнім зволоженням. На індивідуальних ділянках теж можна утримувати лісову орхідею, використовуючи посадковий матеріал, отриманий в культурі.

Під ім'ям венерина башмачка у флорі Росії відомо ще 3 види: 2 з них — черевички великоквіткова і пятнистный ростуть в європейській і азіатській частинах країни, 3-й — черевичок Ятабе — тільки на Камчатці.