Вегетативне розмноження дівочого винограду

Дівочий виноград зусиллями сучасних дизайнерів нарешті змінює репутацію нудного, агресивного загарбника на статус сверхдекоративной, універсальної і здатною вирішити навіть найскладніші завдання, ліани. Одним з безперечних переваг дівочого винограду є його невибагливість. Це рослина, здавалося б, росте саме по собі і практично в будь-яких умовах. Але не варто помилятися, ніби стоїть «увіткнути» живець або відводок – і вже через короткий термін виноград ефектно задрапирует вертикальні площини. Розмноження дівочого винограду далеко не так просто і теж вимагає дотримання правил. І якщо їх порушити, то неприємних сюрпризів не уникнути.

Вегетативне розмноження дівочого винограду- дівочий виноград,догляд,розмноження,живцювання,відводки,нащадками,поросль,фото

Дівочий виноград (справжнє ботанічну назву рослини партеноциссус (Parthenocissus) у нас так і не прижилося) – одне з найбільш доступних рослин. Невеликі зусилля і увагу – і за допомогою цієї дивовижної ліани у вас вийде задрапірувати стіни, приховати непривабливі споруди, створити ефектні ширми і фасади, пограти з зеленими екранами і оптичними ілюзіями, втілити мрії про зелених тунелях і вирішити багато інших ландшафтні завдання, які далеко не вичерпуються тільки вертикальною площиною. Отримати посадковий матеріал можна де завгодно: дівочий виноград досі активно використовують у міському озелененні та паркових господарствах, а рослини ці такі потужні, що держак або відводок для вас ніхто не пошкодує. Цю рослину можна отримати і з насіння, але більш простіше і швидше дозволяють добитися бажаного вегетативні методи.

Нові рослини за допомогою вегетативного розмноження можна отримати:

  1. З відводків.
  2. Відокремлюючи бічну поросль або дочірні рослини.
  3. Методом живцювання.

Фактично, все, що необхідно для успіху у вирощуванні – посадковий матеріал і ваше старанність. Розмноження дівочого винограду – задача досить проста, але навіть така витривала рослина не росте саме по собі і в будь-яких умовах. З цього приводу – про можливості дівочого винограду піти в зростання і швидко рости де завгодно – помиляються часто навіть самі досвідчені квітникарі. І вперше взявшись за завдання самостійно отримати чудовий тріостренний або виноград пятілісточковий, стикаються з розчаруванням. Як і у справі розмноження будь-якого садового рослини, є життєво необхідний мінімум зусиль, які доведеться докласти. І хоча розмножити дівочий виноград легко навіть новачку, що для успіху потрібні і уважність, і турбота.

Вегетативне розмноження дівочого винограду- дівочий виноград,догляд,розмноження,живцювання,відводки,нащадками,поросль,фото

Одне з головних помилок, які часто призводять до невдач в розмноженні дівочого винограду вегетативними методами – загальноприйнята думка, що займатися розмноженням можна в будь-який час, крім зими. Для кожного з методів розмноження є досить обмежений період, коли можна домогтися успіху мінімальними зусиллями:

  • черенковать дівочий виноград можна тільки протягом травня і червня, коли ліана активно зростає;
  • відводки закріплювати в ґрунті можна тільки в середині весни, а відокремлювати рослини – тільки на початку осені або в майбутньому році в травні;
  • відокремлювати бічні рослини і поросль можна тільки з травня і до вересня, але якщо ви будете проводити пересадку влітку, то дівочого винограду доведеться забезпечити буквально невпинний догляд.

Будь-літній розмноження дівочого винограду потребує підтримки певного рівня вологості грунту, поливів, які зазвичай не потрібні дорослим рослинам. Без цього вкоренитися і вижити ваші саджанці не зможуть.

Живцювання дівочого винограду

найпростіший і продуктивний, цей метод дозволяє одержувати велику кількість саджанців з мінімального «вихідного» матеріалу. Держак взяти куди простіше, ніж відокремлювати відросток з кореневищем, так і з одного зрізаного втечі виходять десятки живців. Це не найпоширеніший метод, але у нього є і ще одна неабияка перевага: завдяки черенкованию ви отримуєте більш сильні і вже адаптовані до умов саме на вашій ділянці рослини, яким не потрібно проходити процес адаптації при зміні середовища. Звичайно, цей метод не найшвидший, але зате найбільш продуктивний.

Нарізати живці можна навесні, в травні або влітку, в червні. У дівочого винограду для живцювання використовують здерев'янілі живці з сильних і нестарих пагонів, краще всього двох-трирічного віку (найчастіше вибирають торішні гілочки, але, якщо живцюють виноград на початку літа, коли з вузлів на торішніх пагонах вже розвиваються бічні відводки, їх не відділяють, а залишають, використовуючи, таким чином, і молоді пагони, і минулорічні). Простіше всього орієнтуватися по товщині втечі: найкраще вкорінюються гілочки товщиною близько 0,5 см (як олівець). Вибираючи пагони, зверніть увагу на те, наскільки зелені і «свіжі» нирки, є на вузлах невеликі вирости, здорова кора.

Вегетативне розмноження дівочого винограду- дівочий виноград,догляд,розмноження,живцювання,відводки,нащадками,поросль,фото

Для вкорінення досить черешка хоча б з трьома здоровими нирками (живці довше 5 нирок використовувати не має сенсу). Стандартна довжина живців – не 10-15 см, як у чагарників, а 25-30 см. Але краще орієнтуватися саме на підрахунок нирок, а не на конкретну довжину. Зрізуючи досить довгий пагін, ви можете отримати чималу кількість якісних живців. Зрізи проводять під кутом в 45%, краще, якщо їх проводять від нижньої бруньки, тобто зі скосом всередину втечі.

Відсоток укорінюваності живців дівочого винограду тим вище, чим швидше ви зможете посадити живці в грунт. Бажано зрізати черешки безпосередньо перед укоріненням, якщо ви далеко від садочка, то краще помістити їх в горщики або ящики. Якщо ви нарізати живці, але у вас немає можливості зайнятися висадкою в грунт, то тримайте їх у воді або у вологому піску.

Попередня обробка живцями дівочого винограду, як така не потрібна. Але при можливості можна вжити заходів, які прискорять процес вкорінення:

  • поставити живці в воду на кілька годин;
  • обробити рослини стимулятором росту, зануривши в розчин згідно з інструкцією виробника.

Оптимальним варіантом вкорінення живців дівочого винограду є посадка його прямо в садову грунт – на грядки або на постійне місце. Останній варіант найчастіше вибирають для живоплотів, розташовуючи живці на відстані 1,5 – 2 м безпосередньо по лінії огорожі. Але, насправді, це оптимальний варіант і при будь-якому іншому способі використання: при висаджуванні на розсадочні грядки великий ризик того, що корені і пагони рослини буде непросто розплутати, так і переноска тільки сповільнить і так не швидкий процес початку активного наростання пагонів.

Дівочий виноград висаджують в будь-якому місці саду з підходящою для нього ґрунтом, обов'язково переконавшись в тому, що в такому місці на живці не будуть потрапляти прямі сонячні промені. Притінення за умови достатньо пухкого і якісного, опрацьованого грунту живці укорінятимуться дуже швидко.

Ямку готують за всіма правилами посадки дорослих рослин: в грунт додають компост, пісок, при необхідності поліпшити склад і інші добавки, на дно ямки закладають дренаж.

Висаджують живці не зовсім звичайно: кожен держак заглиблюють на 7-10 см, злегка похило, а не вертикально, занурюючи в грунт нижній вузол або два вузла (якщо їх на втечу залишилося більше 4) у весняних живців і заглиблюючи всю одревесневшую частина – у літніх. Після того, як живці встановлені в ямках, їх акуратно засипають субстратом і відразу ж проводять рясний полив.

протягом періодів посухи для прискорення вкорінення живці дівочого винограду потрібно поливати, підтримуючи більш стабільні умови. Поливи продовжують до початку бурхливого зростання і активного розвитку, але в спеку все одно проводять кілька таких же підтримуючих процедур.

Вегетативне розмноження дівочого винограду- дівочий виноград,догляд,розмноження,живцювання,відводки,нащадками,поросль,фото

Укорінення в окремих контейнерах для цього рослини малоефективно за швидких темпів нарощування коренів і формування потужної кореневої системи, необхідності забезпечувати рослинам постійний делікатний догляд і фактично абсолютно зайвих клопотів. Але якщо вас не лякають поливи, то цей варіант можна використовувати як повноцінну альтернативу посадки в грунт. Можна висаджувати живці дівочого винограду і горщики, і в ящики або інші контейнери. Протягом першого року рослини містять як тіньолюбні горшкові, вони зажадають настільки ж делікатного догляду, що і будь-яке інше горщечне рослина. Правда, це єдиний варіант живцювання, який дозволить відмовитися від прополок. При такому способі вкорінення доведеться задуматися про зимівлі (виноград морозостійкий, але потрібно подбати про мульчуванні, утепленні ємності, захисту від вітру). Пересадити рослини в грунт можна буде тільки в наступному році – навесні або на початку осені.

Деякі садівники практикують укорінення живців дівочого винограду просто у воді, на зразок кімнатних ліан. Але коріння, утворені в такому середовищі, нежиттєздатні в грунті і після посадки рослина буде витрачати сили і час на їх заміну на справжні. Фактично, ви витратите весь час даремно і будете вкорінювати один і той самий держак двічі.

Відводки у дівочого винограду

Як і всі інші садові ліани, дівочий виноград дозволяє отримувати повноцінні рослини дуже простим методом – укоріненням довгих пагонів у ґрунті методом відведення. Це економить сили і час метод, який вимагає мінімального втручання і догляду, і при цьому дозволяє дещо прискорити процес розвитку ліани.

Отримання відсадків у дівочого винограду нічим не відрізняється від традиційного способу. Довгі батоги просто пригинають до землі і злегка заглиблюють в борозенки на 2-5 см, пришпиливая до землі скобою або спеціальною шпилькою. Зверху місце контакту гілки з грунтом засипають грунтом і злегка підгортають. Єдине, що потрібно дівочого винограду – напрям верхній частині втечі вгору або укладанні стебла на суху мульчу. При бажанні отримати більшу кількість рослин, укладайте втеча на землю хвилями, зміцнюючи в декількох місцях на кшталт синусоїди.

Після закріплення в землі, місце «пришпиливания» рясно поливають і в подальшому періодично проводять поливи під час посухи, щоб прискорити процес вкорінення у вузлах листя. Відсаджувати отримані таким чином самостійні рослини можна і в цьому році, і в наступному, але тільки після появи листків, просто відрізавши втеча від куща і підкопавши його разом із щойно розпочинає формуватися кореневою системою.

Вегетативне розмноження дівочого винограду- дівочий виноград,догляд,розмноження,живцювання,відводки,нащадками,поросль,фото

Бічні відростки

Дівочий виноград дуже рідко розвивається у вигляді ліани з «головними» стволами. Ця рослина не тільки активно випускає молоду поросль, але і його пагони при контакті з грунтом швидко вкорінюються. Таким чином, головна ліана майже завжди оточена кількома дочірніми рослинами. Такі бічні відростки можна відокремлювати, відкопуючи їх по краях кущів, і пересаджувати як самостійні культури, обробивши зрізи і пошкодження на коренях деревним вугіллям. При пересадці бічних відростків потрібно уважно стежити за тим, щоб коренева шийка залишалася на поверхні, а грунт до відновлення активного росту не пересихала.

Терпіння – запорука успіху

Яким би вегетативним методом ви не скористалися, пам'ятайте, що дівочий виноград в перші 2, а частіше всього 3 роки буде нарощувати кореневу систему і тільки потім почнеться його активний ріст надземної частини. Це унікальна рослина, у якого спочатку коріння повинні досягти метрової глибини, повністю сформуватися для активного росту пагонів у довжину. І протягом всього цього періоду про дівочому винограді аж ніяк не варто забувати: йому підуть на користь і поливи в посуху, і хоча б одна підгодівля повними мінеральними добривами за рік, і мульчування для попередження перегрівання коренів. Але головне – не забувати боротися з бур'янами навколо рослини, не даючи їм «глушити» вашу ліану, яка стане велетнем лише через кілька років.