Туя в саду

Коли ж говорити про хвойних як ні взимку. Більшість з них ландшафтні дизайнери все частіше використовують при облаштуванні присадибних ділянок. Адже це поліморфний рослина, яка має понад 120 декоративних форм, які відрізняються забарвленням, формою хвої і гілочок, характером росту. А тому можна підібрати ту з пірамідальною, узкоколонно-, шаро - або яйцевидної формою крони, а за допомогою обрізання можна надавати рослинам фігурні форми.

Одним з найпопулярніших рослин є туя західна, хоча її всього існує 6 видів. Назва рослини походить від грецького слова thuo, що означає «жертвувати, обкурювати». Адже при горінні її гілок виділяється дуже приємний запах, що нагадує аромати, що застосовуються в церемоніях жертвопринесення. А все завдяки тому, що в листках туї міститься багато ефірних олій з сильним камфорним запахом, які є цінною лікарською сировиною для парфумерної промисловості. До речі, на батьківщині рослини, в Північній Америці, аборигени робили з туї каное, а з кори готували лікувальні чаї.

Туя в саду-

© Athantor

Це невибаглива морозо - і посухостійка рослина. Добре переносить пересадку (молодші рослини краще), особливо навесні. Грунт для посадки підходить будь, важливо тільки, щоб вона була повітропроникною. Туя західна легко піддається стрижці, однак, пагони слід підрізати не більш ніж на третину. Росте повільно. Газостойкая, тому легко почуває себе в умовах великих міст. На дуже сухих грунтах і в тіні рослина втрачає декоративність: крона стає рідше, утворюється багато шишок. Але може рости і в півтіні, однак, краще почуває себе на сонячних місцях.Рід туї відноситься до сімейства кипарисових. Це дерева або кущі з плоскими пагонами і притиснутою до них лускатим хвоєю. Шишки маленькі 0,8—1 см, дозрівають вони на початку осені, Яму для посадки потрібно викопувати в 2-3 рази більше, ніж кореневої ком. Однак, при посадці контейнерного рослини кореневу шийку важливо не поглиблювати і не піднімати над рівнем грунту, а розміщувати на її рівні. Нижні пагони ні в якому разі не повинні торкатися землі. Пристовбурові круги потрібно мульчувати — торфом, корою, компостом, листяним перегноєм, шаром товщиною до 5 см. Це захистить рослину від пересихання влітку і перемерзання взимку.

Туя в саду-

© Athantor

Хочете полегшити молодому рослині життя — не забувайте протягом першого місяця після посадки раз в тиждень його поливати. В залежності від розміру дерев необхідно від 10 до 50 л на саджанець. При цьому бажано зрошувати і крони — туя дуже любить обприскування.

Тую західну застосовують в одиночних і групових посадках, створення живоплотів і алей. Важливо не перевантажувати ділянку туями. Не варто також забувати, що туї — рослини досить високі, тому їх не можна розміщувати біля інших дерев і приміщень (не ближче 3 м). При груповій посадці відстань між рослинами також витримують від 2 до 5 м. Мініатюрні рослини висаджують в бордюрах, альпінаріях, уздовж доріжок. Цінність рослини полягає в тому, що воно не втрачає декоративності протягом усього року. Обрізані гілочки хвої люблять використовувати флористи.

Туя в саду-

© Athantor

Розмножують тую як вегетативно, так і з насіння. Їх бажано використовувати свіжими, зібраними восени, до того ж насіння вимагають стратифікації. При зберіганні в теплі втрачається схожість.

Препарати на основі туї стимулюють центральну і імунну нервову систему, а ще = серцеву діяльність. Відомі своїм антисептичну, жовчогінну, потогінну, відхаркувальну, протизапальну і кровоспинну дію. Відварами і настоями з свіжих гілок зміцнюють волосся.

Але потрібно пам'ятати, що у великих кількостях ефірне масло туї діє як отрута. Препарати туї протипоказані при вагітності, епілепсії та індивідуальної непереносимості.

Туя в саду-

© Athantor