Тропічний брат осоки

Розмова піде про представників роду циперус (Cyperus) з сімейства осокові (Сурегасеае). Він налічує дколо 600 видів рослин, широко поширених в болотистих місцях і водоймах у тропіках, субтропіках і помірній зоні. Ми ж торкнемося лише тих, які можна вирощувати в кімнатах.

Найбільш домашні

В природі циперус очереднолістний (Cyperus alternifolius) росте по берегах річок на острові Мадагаскар. Тут його стебла досягають у висоту від 2 до 2,5 м (в кімнаті всього 1,2-1,7 м). Зверху їх вінчають парасольки з вузьких листків. З часом з пазух листків з'являються суцвіття, але настільки невиразні, що навряд чи зможуть служити прикрасою.

Його-то найчастіше і вирощують вдома, оскільки він невибагливий і однаково добре переносить і порівняно низьку і високу температуру повітря та води. А крім основного виду вирощують і кілька гарних форм. По-перше, це ряболисті (Cyperus alternifolius f. variegatus) з білими смужками уздовж аркуша, а по-друге – карликова (Cyperus alternifolius f. gracilis) заввишки до 50 див Ряболиста форма має свої особливості: їй потрібне інтенсивне освітлення, інакше малюнок на деяких пагонах може частково зникнути. Втім, відновити «статус-кво» досить легко, достатньо вирізати чисто-зелені пагони.

Тропічний брат осоки-

© Forest & Kim Starr

Циперус розкидистий (Cyperus diffusus) – багаторічна трав'яниста рослина. Стебла у нього невеликі, заввишки не більше 80-90 см навіть при ідеальному догляді. Листя численні, в загальній масі прикореневі, досить довгі і ширше, ніж у інших видів (0,5-1,5 см). Поширена в тропіках.

Рослина має компактною формою, що зручно для невеликих приміщень. Дуже декоративні невеликі коричневі колосовидні суцвіття, що підносяться над колотівками листя. Цей вид на відміну від попереднього не вимагає, щоб його тримали у воді, але йому необхідний постійний рясний полив.

ріс, Ріс і виріс...

Зміст. Циперус заслужено вважають «легкими» рослинами. Субстрат для них може бути різним, головне – водо - і повітропроникним. Я використовую суміш торфу, листового перегною і піску в співвідношенні 1:1:1.

Тропічний брат осоки-

© KENPEI

Рослини зазвичай поливають зверху. Але циперусам, водолюбивым прибережним жителям, цього не вистачає, принаймні влітку. Тому в період активної вегетації рекомендую тримати горщик додаткової ємності, наповненою водою так, щоб нижня третина горщика перебувала у воді. Взимку можна обмежитися поливом зверху, так щоб ком був весь час вологим. Температура поливної води повинна бути на 2-3°С вище кімнатної.

Обприскувати циперус не обов'язково. Але з осені, коли включають батареї і вологість повітря у квартирі падає нижче 40%, вельми бажано.

Оскільки циперус досить швидко росте і набирає масу, його потрібно підтримувати підгодівлями. Їх краще давати з середини лютого по вересень включно, добре б настоєм коров'яку, розведеним у пропорції 1:10.

Що стосується освітлення, то циперус – дуже пластична культура. Він однаково мириться і з палючими променями сонця, і з недоліком світла. Ідеальна освітленість – яскраве розсіяне сонячне світло, а стало бути, перевагу слід віддати південно-східних вікнах.

Тропічний брат осоки-

© Forest & Kim Starr

Розмноження. Найпоширеніший спосіб – поділ кореневищ (так надходять з рослинами не молодше 2-3 років і тільки навесні).

Часто вдаються і до черенкованию (теж навесні). В якості живця беруть верхню частину пагона, зрізують під колотівкою, залишаючи частину стебла довжиною 4-5 див Листя вкорочують на 1/3.

Далі є два шляхи. Перший – окоренять у вологому піску. Держак вставляють в пісок залишеної частини пагона так, що колотівка щільно притискається до грунту. Субстрат повинен бути постійно вологим, його температура – не нижче 25°. Бажано також, щоб і повітря навколо черешка був вологим, а значить, корисно накрити його банкою або плівкою. Незабаром з центру мутовки показуються корінці. А потім утворюються і молоді рослини.

Другий шлях підказала сама природа. На батьківщині циперус утворює непрохідні зарості вздовж річок, приблизно так само, як у нас очерет і рогіз. Багато видів риб, що живуть у річках, харчуються стеблами циперус, і верхня частина пагона (колотівка з листям) часто падає у воду, втративши зв'язок з основним кореневищем. Поки колотівка плаває на поверхні води, в її центрі починають утворюватися маленькі дочірні рослини, які згодом прибьются до берега і зміцніють. І припустимо, комусь прийшло в голову зробити щось подібне в домашніх умовах. Але тут є одна особливість. Щоб на мутовке швидше утворилися нові рослини, її слід ставити у воду догори ногами. При температурі 2 5° корені утворюються дуже швидко.

Між іншим, саме циперус, а зовсім не кактус корисно ставити поруч з комп'ютером. Від випромінювання він не захищає (на це не здатне ні одну рослину), але збільшує вологість повітря і знижує концентрацію пилу біля екрану, яка, як мінімум, у два рази вище, ніж у всьому приміщенні.

Тропічний брат осоки-

© Liné1

Насінням циперус будинку розмножують нечасто. Висівають їх у неглибокі миски, попередньо витримавши протягом 2 год в рожевому розчині перманганату калію і трохи підсушивши так, щоб вони не прилипали до пальців. Грунт майже той же, що і для дорослих рослин: торф'яна і листова земля, пісок, тільки пропорція інша (2:2:1). Насіння в грунт закладають дрібно миску і накривають склом.

Температура субстрату не повинна опускатися нижче 20°, а сам він – постійно перебувати у вологому стані. Прямі сонячні промені для сходів згубні. Як тільки сіянці зміцніють, їх можна распикировать, цю процедуру вони переносять добре.

Шкідники. Самий злісний ворог циперусів в кімнаті – павутинний кліщ. Зазвичай поява його проходить непоміченим, виявляють його пізніше.Тривожний симптом, – коли у рослини почали підсихати, а то і зовсім засихати листя. Уважно огляньте свого вихованця, особливо нижню частину листя. Якщо лист під лупою буде виглядати так, ніби його истыкали тонюсенькой голкою, з вивороту здається присипаним пилом, значить, кліщ міцно влаштувався. А якщо ви до того ж бачите павутинку – справа зайшла вже зовсім далеко.

Можна порадити, не чекаючи повного зараження рослини, раз на місяць обробляти його відповідними препаратами (Актелік, Фіто-верм, Кінмікс, Фуфа-нон). Напад (профілактика) – кращий спосіб оборони.

Тропічний брат осоки-

© Michael Becker

Спадщину фараонів

Існує дуже цікавий вид циперус – папірус. Він відомий з глибокої давнини. Вже на початку III тисячоліття до нашої ери в Єгипті з нього робили матеріал, який використовували для письма. Стародавній Єгипет був єдиною країною, яка виробляла папірус і экспортировавшей його в країни Середземномор'я.

Назва рослини походить від давньогрецького «papiros», що в перекладі означає «царський». Як писальний матеріал він протримався до IX століття нашої ери, коли його остаточно витіснила винайдена в Китаї папір.

Але тільки «канцелярією» застосування папірусу не обмежувалося. З його могутніх стебел будували міцні й водонепроникні човни і плоти.

Так що ж це за рослина? Циперус папірус (Cyperus papyrus) – багаторічна трав'яниста рослина заввишки до 5 м. Папірус в горщику нагадує оаза з пальмами в мініатюрі. Стебла прямі, міцні, у верхній частині тригранні, завершуються дуже густий розеткою звисаючих довгих листя. Величезні зонтиковидні суцвіття діаметром 90 см, знайомі нам за староєгипетським зображень, в кімнатах, на жаль, не утворюються.

Тропічний брат осоки-

© cliff1066™

В тропічній Східній Африці папірус займає великі простори по берегах річок і озер. Нерідко прикрашає сади і парки Єгипту, Бразилії та інших країн з відповідним кліматом.

А тепер давайте перенесемо папірус із тропіків до нас в квартиру, на підвіконня. Звертаються з ним майже так само, як і з іншими видами циперусів. Потрібно лише враховувати деякі особливості:

  • папірус вимагає підвищеної температури грунту і навколишнього повітря (25-30°С);
  • розташовують рослину під палючими променями сонця;
  • для стимуляції росту завчасно вирізають жовтіючі пагони;
  • папірус не розмножується плаваючою розеткою листя (тільки насінням і діленням кореневища);
  • на батьківщині папірус звик до посухи, тому на початку зими (листопад-грудень) його виймають з води і поливають субстрат рідко і помірно;
  • необхідно вносити не тільки азотні підживлення (коров'як); враховуючи сильний ріст і велику вегетативну масу самого рослини, слід додати фосфор, калій та мікроелементи.

Використовувані матеріали:

  • Я. Р. Салгус
http://nk-vrn.ru/sajding/metallicheskij-sajding.html что такое металлический сайдинг.