Тропічна «береза»

У народі цю рослину називають і кімнатним виноградом, і берізкою. Виноградом – за біологічна спорідненість з родом Vitis, а берізкою – за схожість листя з березовими. Насправді рослина називається циссус.

Найбільш популярний циссус ромболістний (Cissus rhombifolia). У нього листя складною ромбовидної форми. Росте дуже швидко, за сезон може подовжитися на два метри! По опорах підіймається завдяки спеціальним вусикам. Вкрай невибагливий: виносить і світло, і тінь, і перепади температур. За що і любимо! Красивий сорт цього виду – Ellen Danica з оригінально розсіченим листям.

Тропічна «береза»-

Інший відомий циссус -антарктичний (Cissus antarctica). Цей вид гірше переносить зимову сухість у кімнатах і високу температуру, листочки можуть засохнути. При сильному затіненні зростання сповільнюється, але і сильнои спеки циссус антарктичний теж не любить. З переваг: стійкий до низької вологості грунту і перебоїв з поливом.

Циссус смугастий (Cissus striata) незаслужено забутий. Його листя за формою нагадують дівочий виноград. Росте швидко, до вологості повітря невимогливий. Дуже гарний сорт Red Sensation з червонуватими листям.

Але самий яскравий і привабливий – циссус різнокольоровий (Cissus discolor). Він дійсно різнокольоровий! Його листя нагадують живі узори: на червоному тлі листа розташовані сріблясті плями, а нижня сторона – пурпурова. Головна проблема – виростити такого красеня в кімнаті. Рослина Родом із тропіків, де температура ніколи не опускається нижче 25 градусів, а вологість 85-90%. Циссус з допомогою вусиків обплітає дерева, а його коріння з такою силою качають воду по стеблах, що на Яві місцеві жителі перерізають стебла ліани і п'ють випливає сік.

Тропічна «береза»-

Догляд

Рослини воліють яскраве розсіяне світло. Циссус антарктичний і різнобарвний не переносять прямого сонця і можуть рости в затіненому місці, однак особливо добре для них підходить місце біля східного або західного вікна. Циссус ромболістний більш світлолюбний, для нього підійде місце біля південного вікна, а на літо його можна виносити в сад або на балкон.

Полив рясний з весни до осені. Взимку (з жовтня по лютий) – помірний. Циссус погано переносить і пересушування земляної грудки, і перезволоження.

Розмноження черешками навесні і влітку, для цього зрізують кілька верхівкових живців, а після вкорінення їх садять в один горщик. Вкорінюються чудово.

Тропічна «береза»-

Циссус любить часте обприскування. А восени і взимку, коли працює опалення, це строго необхідно. Навесні непогано було б влаштувати циссуса теплий душ, щоб змити зимову пил і оживити рослина. Циссус різнобарвний не переносить сухого повітря, його доведеться обприскувати кілька разів за день.

Це швидкоростуча рослина, тому пересаджувати його потрібно кожен рік, а рослини

старше 5-6 років – через рік. Поживні речовини з грунту циссус витрачає швидко, тому його потрібно підгодовувати кожну тиждень з квітня по вересень.

При високій вологості і надмірному поливі циссус скидає листя. Основні шкідники: попелиця, щитівка і білокрилка.

При надлишку вологи в грунті і при протязі можлива поява плям на листках.

З-за нестачі вологи нижні листки зморщуються і покриваються плямами.

Тропічна «береза»-

Краса і здоров'я

Я ледве впоралася зі своєю «берізкою». За рік циссус оплів цілу стіну в кімнаті. Довелося направити його зростання не вгору, а вниз. Поставила рослина на високий табурет (що-то типу етажерки) і дала йому можливість вільно спадати. Довгі пагони навесні, звичайно, довелося обрізати, але це тільки пішло «берізці» на користь. Відразу полізли бічні гілки і кущ став пишніше. До речі, він прекрасно піддається стрижці, і, якщо є бажання, рослині можна надавати будь-які химерні форми.

А ще відомо, що циссус поглинає токсичні речовини з повітря.