Тіньолюбна Хоста

У декоративному садівництві поряд з красивоцветущими видами широко використовуються листяно – декоративні. Ефектно відтіняють квітучі рослини, посилюючи або пом'якшуючи їх забарвлення, листяно – декоративні види вносять гармонію в садові композиції. Серед таких рослин найпопулярніші багаторічники — хости. Елегантність, вишуканість, чарівні забарвлення листя — все це асоціюється у нас з хостами. Блакитні, сизі, зелені, золотисті листя хост з контрастними відводками і смугами утворюють пишні довговічні кущі, вносять в палітру саду незвичайні фарби, расцвечивая його тінисті куточки.

Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,

Хоста (функція), латинське – Hosta.

Хости — багаторічні трав'янисті рослини з укороченим компактним або коротко гіллястим кореневищем і щільною кореневою системою, що складається з мочковатих шнуровидних коренів. У деяких видів формуються різоми, які розростаються під землею, утворюючи в короткий термін досить великі зарості, подібно корневищным рослинам.

Листя у хост прикореневі, ланцетоподібні, широкояйцеподібні або майже округлі, черешкові. У різних видів черешки листя відрізняються формою, що є однією з ознак, що використовуються при визначенні видової приналежності рослин. Поперечний переріз черешків різних видів відрізняється ступенем желобчатости, наявністю крил і ін. Листя багатьох видів хост досить щільні, що дозволяє безпечно переносити нетривалі періоди посухи. Вони відрізняються розмірами, текстурою поверхні і забарвлення листової пластинки. Є сорти, довжина листя яких не перевищує 5-6 см (Baby Bunting), в інших вона досягає 20-25 см (Blue Angel, Sum and Substance). Поверхня листкової пластинки може бути гладенькою або рифленою, з яскраво вираженим жилкуванням, восковим нальотом або металевим відливом. У деяких видів і сортів листова пластинка хвилеподібна.

Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,

Посадка.

Хоста «сидить» зазвичай на одному місці багато років, тому, треба добре перекопати землю, вибрати всі бур'яни і заправити посадкову яму всім необхідним. Вирив ямку для функії, треба додати родючої землі, перегною, перепрілого гною, можна покласти столову ложечку «Кеміра-універсал», перемішати, спорудити горбик в ямці і на цьому горбочку розмістити коріння хости.

Якщо у хости дуже довге коріння, то їх можна підрізати. Вирізати треба також ламані або висохлі коріння. Якщо коріння підсушені, то можна замочити в розчині Циркону або Епін-Екстра, або просто у воді. Садити функії на палюче сонце дуже небажано, вони цього не люблять.

Після посадки функцію треба гарненько пролити, крім того, можна замульчувати землю навколо хости торфом або сфагнумом. Поливати треба буде ще кілька разів, поки рослина не вкоренитися, так і в сильну посуху також полив потрібен.

Саджаючи рослина хости, треба прикидати, як швидко цей сорт розростається, приблизну ширину дорослого куща і залишати достатньо місця. Хости переносять пересаджування або поділу спокійно.

Полив: функії краще проводити вранці, бажано, не по листу. Блакитні хости просто поливати по листу не можна. Деякі кажуть, що треба не давати хостів цвісти, заздалегідь виламуючи квітконоси.

Рослини хости – це можливість зробити сад красивим, при мінімальних витратах праці.

Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,

Догляд

Хости воліють напівтіньове розташування з захистом від вітру. Саме в таких ідеальних умовах забарвлення і малюнок на листках хост проявляються у своєму кращому вигляді. Деякі різновиди з жовтими плямами виглядають краще на яскравому сонці, однак в інших воно може викликати опіки листків. Коренева система дорослих хост цілком дозволяє їм довго обходитися без води у разі необхідності. Це якість робить хосту досить посухостійким рослиною, на подив багатьох. Хости ще й досить холодостійкі (кліматичні зони 3-8), однак слід оберігати перші весняні пагони молодих рослин від пізніх заморозків.

Висаджуйте хости на вологі, нейтральні або слабокислі, багаті гумусом грунти з хорошою водопроникністю. Навесні можна удобрити рослини азотними добривами (наприклад, гранульований гній або послід) і мульчувати щедрим шаром садового компосту і листового перегною.

Закриваючи великі простори землі своїми широкими листям, хости пригнічують ріст бур'янів і фактично не потребують прополці. Рослини майже не уражуються хворобами, однак піддаються жорстоким атакам слимаків та равликів, які особливо активні у вологу погоду. Особливо важливо захищати від слимаків молоді рослини. Люблять поласувати листям хост і лосі, а також шкідливий жук-довгоносик.

Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,

Розмноження

Хости не дуже люблять занепокоєння і будуть охоче рости на одному місці десятки років. Однак розподіл плантацій рекомендується проводити кожні 5 років, так як хости сильно розростаються, щільно заповнюючи відведений їм простір. Діліть плантації в кінці літа або ранньої навесні і не забудьте регулярно зволожувати посадки молодих рослин, поки вони не укорінятимуться. Насіннєве розмноження хост не доцільно, так як при ньому не гарантовано отримання нового рослини, ідентичного батьківському.

Хоста у Вашому саду

Хоста – унікальна рослина і може грати різні ролі в садовому дизайні. В першу чергу – це почвопокровник для напівтінистих або тінистих куточків саду. Хости відмінно виглядають по краях садової доріжки, по березі садового водоймища, перед чагарниками або біля кордону галявини. Рослини відмінно підходять як для формальних, так і для природних садів. Добре піддаються хости вирощування в горщиках, якими можна прикрасити патіо або окремі незатишні куточки саду.

Завдяки контрасту, який створюють прості великі листя хост з порізаними, пір'ястими або пальцевидними листям інших рослин, у садівників є чудова можливість створювати оригінальні і вишукані сполучення. Традиційно хости висаджують з гейхерой, папороттю (Matteucci, Polystichum, Dryopteris), воронцом, офипогоном, купеной, морозником, горянкой, астранцией, летнецветущей примулою, наперстянкою, садової геранню, астильбою, медуницею, аквилегией, осінньої анемоной і багатьма іншими рослинами.

Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,

Хвороби та шкідники

Великі і численні дірки на листі – це ознака ураження рослин слимаками і равликами Це основні шкідники хости. Для боротьби з ними використовують пивні пастки, а також практикують збір шкідників вручну.

У нас прийнято вважати, що хости нічим не хворіють і єдиний їхній ворог – слимаки. Це було вірно до пори. Американці стверджують: чим більше колекція хост, тим вище ризик мати заражене рослина.

Щоб поставити діагноз, потрібно залити дрібно нарізані, опущені в прозорий тонкий стакан листя хости невеликою кількістю води, настояти 10-30 хв і подивитися на світ. Якщо нематоди є, ви побачите, як ці дрібні прозорі черв'яки метушаться у воді.

Є і зовнішні симптоми: у другій половині літа між жилок листа розтікаються жовті і/або некротичні плями. При цьому, чим краще відчувають себе хости, тим активніше розвиваються паразити. Занедбані і недоглянуті рослини можуть зовсім не показати зловісних ознак.

Стеблові нематоди живуть тільки в самій рослині (в грунті вони швидко гинуть), але можуть заражати сусідів, поширюючись із дощовою і поливною водою. Зимують вони в коренях, причому паразитують не тільки на хостах, їх знаходять і на інших тіньолюбних багаторічниках, навіть папоротях і деяких деревах. Що можна зробити? Хімічні препарати тут безсилі, оскільки знищують шкідників, але не їх яйця. Можна порадити наступне: знищити всі хворі рослини і їх оточення в радіусі 2 м, Грунт при цьому обробляти не треба. За два-три роки таким радикальним методом можна звільнити свій сад від шкідника.

Є, втім, і інший, не такий рішучий спосіб: прогрівати покояться рослини. Як тільки відтане грунт, їх виймають, обтрушують коріння (обсипалася землю краще викинути – у ній можуть бути уривки коренів) і витримують у гарячій воді 20-25 хв при 60° або 10 хв при 70°. Примірник краще розділити і піддати фрагменти різній обробці, оскільки рекомендовані температури близькі до летальних і для самих хост. У будь-якому випадку частина коренів буде, швидше за все, втрачена. "Ошпаренное" рослина спочатку висаджують у горщик, а вже в кінці літа – в сад.

І, нарешті, ви можете просто махнути рукою, в результаті рослини не гинуть. Але тоді непорядно продавати або ділитися зі знайомими чим-небудь з вашої ділянки.

І ще одна сумна новина: віруси добралися і до хост. Поки, правда, у нас в Росії скарг на це немає, але з урахуванням того, як бурхливо розвивається ця культура, довго чекати навряд чи доведеться. І не обов'язково дістати в сад хвору хосту, переносниками інфекції можуть бути, наприклад, петунія (вірус мозаїки резухи) і томати (вірус кільцевої плямистості томату).

Але хто попереджений, той озброєний. Вилами – щоб акуратно викопати рослину з усіма корінням і винести його з ділянки подалі. На жаль, іншої можливості "лікування" поки немає.

Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,
Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,

Види

Рід налічує близько 40 видів, поширених на Далекому Сході і в країнах Східної Азії і безліч гібридів, об'єднаних під назвою хоста гібридна (Н. hybridum).

Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,
Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,
Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,
Тіньолюбна Хоста- Хоста,функия,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,цветы,декоративно-лиственные,Фото,

Хоста може прикрасити будь-який сад! Прекрасне рослина, яка не любить сонячне світло, стане прикрасою будь-якого куточка в тіні!