Суперниця царських шат

«Соломон у всій славі своїй не одягався так, як одна з них»

Маргарита Пилипівна Кірєєва відома кожному поважає себе любителю лілій. Її сорти отримали призи на престижній виставці «Експо-90» в Японії, заткнувши за пояс всюдисущих голландців. Величезна любов до ліліям простяглася крізь усе її життя. Крім усього іншого, вона вміє складати чарівні букети і пише витончені вірші...

Довгий шлях пройшла лілія з глибини століть, перш ніж знайшла гідне місце в наших садах. Першою відомою стала лілія білосніжна (біла, кандідум), отримала також назву лілії Мадонни. Нею прикрашали храми, скульптурні та іконописні зображення Діви Марії. Лілія білосніжна виростає в дикому вигляді в країнах Середземноморського узбережжя. У біблійній енциклопедії, виданій у 1891 р., про лілії сказано: «Луки Палестини обилуют різними запашними, прекрасними рослинами». Умови Середньої Росії для південної красуні надто суворі, тому тут вона – рідкість, але в більш південних районах – Північному Кавказі і Краснодарському краї вдається краще.

Суперниця царських шат-

© gailf548На різних континентах були знайдені численні види лілії, різноманітні виглядом і «звичками», починаючи від розкішних вишуканих лілій Сходу (л. прекрасна, л. золотиста), кінчаючи скромними, але від того не менш витонченими ліліями Далекого Сходу, Сибіру і Канади (л. тигрова, л. поникла, л. канадська та ін).

Багаторічні зусилля селекціонерів призвели до формування величезного асортименту лілій, до зростання їх популярності у всьому світі. В даний час налічується більше 100 видів і близько 5000 сортів, включених у Міжнародний реєстр по ліліям. Розроблена Міжнародна класифікація. Засновано Міжнародний центр реєстрації сортів в Лондоні.

Найбільш зимостійкі і прості в культурі Азіатські гібриди. Менш зимостійкі і досить вимогливі до грунту Трубчасті, але вони привертають увагу чистотою і досконалістю форми квітки і чудовим ароматом. В основному ці дві групи лілій, але з перевагою Азіатських, і отримали поширення в наших садах. Звичайно ж, знаходять у них місце і інші групи, особливо спокусливі своєю екзотичністю Східні, Американські, Євро-Кавказькі гібриди, але вони вимагають до себе підвищеної уваги й особливого догляду, а нерідко – створення мікроклімату під плівкою або склом, а також спеціальної підготовки грунту.

Суперниця царських шат-

© Maciek Godlewski

Азіатські гібриди своєї зимостійкістю зобов'язані вихідним видами, произрастающим в суворих умовах Сибіру і Далекого Сходу – тигровій, даурської, тонколистной, сахалінської і інших. Пік цвітіння у відкритому ґрунті припадає на першу половину липня, коли в саду мало квітучих рослин: «Відцвіли тюльпани, ніжні квіти скинули свій пишний святковий наряд; настало літо, і в саду зеленому, яскраво пламенея, лілії горять».

Вони незрівнянні в зрізку. Дуже гарні на тлі чагарників і зелені газонів у групах або куртинах. Особливо ефектні їх сорти з жовтими, оранжевими й червоними квітками поруч з синім і блакитним дельфініумом, блакитними ірисами і дзвіночками, якими білими квітами.

У Росії вперше селекційну роботу з ліліями почав в кінці минулого століття В. В. Мічурін, який створив легендарну лілію Фіалкову. У Всеросійському НДІ садівництва ім. І. в. Мічуріна автором статті, а також Н.В.Іванової, Н.Р.Коршиковой, В. о. Мартинової створено понад 100 перспективних сортів та гібридів. Це різноманітні за забарвленням, формою квіток і суцвіть, висоті, термінами цвітіння та іншими ознаками рослини, придатні для вирощування у відкритому і захищеному грунті на території всієї Росії.

Суперниця царських шат-

© eelsmann

Ось що пройшли багаторічну перевірку сорту, селекції ВНІІС їм. І. в. Мічуріна:

 • червоні Калинка, Сибірячка, Іронія, Східна Казка, Вишенька, Болгарія, Камілла;
 • жовті Волхова, Жовта Птах, Іволга, Естафета; помаранчеві – Полюшко, Аннушка;
 • рожеві та перламутрово-рожевіРожева Чайка, Мічурінська Рожева, Дочка Іоланти, Карусель, Офелія, Руфіна, Рожева Фантазія, Ротонда, Ксенія, Юлія;
 • абрикосові та апельсиновіМлада, Мить, Промениста, Промениста, Лионелла, Скерцо, Ейфорія;
 • білі і кремовіАлібі, Добрий Ранок, Морська Піна, Одетта;
 • двоколірніВиринея, Мічурінська Ода, Емблема.

У 1997 році виділені в держсортовипробування сорту Малиновий дзвін і Туманний Ранок з фарбами, відповідними назвами.

Більшість вітчизняних сортів бульбоносны, тобто мають на стеблах почколуковички (бульбочки), тому їх так легко і швидко можна розмножити.

Порівняно недавно увагу любителів лілій залучили «браш-марки – американські гібриди з оригінальним контрастною плямою біля основи кожної пелюстки. Дослівний переклад «брашмарк» («brushmark») означає «штрихи». У вільному перекладі це може звучати по-російськи як «розписані». І дійсно, квіткові зірки лілій виглядають як розписаними пензлем. Використовуючи в якості вихідної форми один з перших американських «брашмарков» сорт Вэнгард, ми отримали велику різноманітність «писаних» гібридів, бульбоносности яких вдалося досягти не відразу.

Суперниця царських шат-

© Cliff

Міжнародна класифікація гібридних лілій

Розділ I

 • Азіатські гібриди (The Asiatic Hybrids): Це найбільш численні сорти. Легко розмножуються, невибагливі, морозостійкі. Воліють пухкі, родючі ґрунти. Квітки зазвичай без запаху, діаметром до 12см. Розсаджують на 4-5-й рік.

Розділ II

 • Кудреватые гібриди, Мартагон гібриди (The Martagon Hybrids): Невибагливі, морозостійкі сорти. Воліють рости в півтіні або в тіні; виростають до 150см. Форма квітки чалмовидна з сильно загнутими пелюстками.

Розділ III

 • Білосніжні гібриди, Кандідум гібриди (The Candidum Hybrids): Висотою до 150см. з білими широковоронковидными дзвоновими, ароматними квітками до 10см. у діаметрі. Налічується близько 30 сортів. Солнцелюбівие, на зиму потрібно хороше укриття. Не переносить кислих грунтів.

Розділ IV

 • Американські гібриди (The American Hybrids): Висотою до 120см. Витончені квіти з великими оригінальними цятками. Воліють слабокислі, зволожені, добре дренованим грунтам. Погано переносять пересадку. Зимостійкість слабка.

Розділ V

 • Длинноцветковые гібриди (The Longiflorum Hybrids): Висотою до 120см. Дуже теплолюбні і схильні до вірусних захворювань. В основному вирощують в теплицях для зрізання на продаж.

Розділ VI

 • Трубчасті і Орлеанские гібриди (The Trumpet Hybrids): Висотою до 130см. Володіють сильним ароматом. Воліють слаболужні грунти, на зиму потребує укриття. Для кращої зимівлі восени полив зменшують.

Розділ VII

 • Східні гібриди (орієнтал) (The Oriental Hybrids): Квітки до 30см. у діаметрі. Воліють пухкі слабокислі родючі ґрунти. Морозостійкість слабка тому необхідно укриття( мульчування перегноєм шаром до 7см. або опалим листям до 20см.). Підживлення вносять поступово разом з поливом.

Розділ VIII

 • ЛА-гібриди (LA-Hybrids) – Зимостійкі, світлолюбні. Використовуються в основному для цілорічної вигонки в теплицях.
 • ВІД-гібриди (OT-Hybrids) – Дуже ароматні квітки до 25см. у діаметрі. Використовують для вигонки.
 • ЛО-гібриди (LO-Hybrids) – Квітки дуже ароматні. На зиму цибулини викопують.
 • OA-гібриди (OA-Hybrids) — абсолютно нова і перспективна група, отримана в результаті схрещування Східних (Oriental) і Азіатські (Aziatic) гібридів.

Розділ IX

 • Видові лілії (Дикорослі) і їх різновиди: Для них створена окрема класифікація.
Суперниця царських шат-

© Tobyotter

Вирощування

При груповому розміщенні лілій слід врахувати їх різні вимоги до ґрунтових і кліматичних умов. Зимостійкі Азіатські гібриди висаджують однією групою, а Трубчасті – інший, так як останні не люблять кислих ґрунтів, так і на зиму їх доведеться вкривати. Під посадку ще більш «примхливих» Східних гібридів ділянку готують окремо.

На відкритих сонячних місцях добре ростуть Трубчасті і Азіатські гібриди, останні переносять і легке затінення. Всі лілії зрештою гинуть від застою води, тому для них непридатні ділянки заливаються.

Враховуючи, що лілії залишаються на одному місці 3-5 років, грунт перед посадкою глибоко перекопують і вносять від 4 до 10 відер (в залежності від якості ґрунту) перегною і 50-100 г суміші мінеральних добрив на 1 кв. м. Під Азіатські гібриди краще внести торфоперегнойное добриво, під Трубчасті лілії, нетерпимі до кислої реакції, добре додати деревну золу, кістяну борошно або вапно 200-500 м на 1 кв. м. При гарній передпосадковій заправці необхідність в підгодівлі відпадає на 2-3 роки.

В середній зоні Росії цибулини зазвичай висаджують у вересні – на початку жовтня, але можлива і весняна посадка. При необхідності лілії можна пересадити в будь-який час сезону, навіть у бутонах, але при цьому намагаючись зберегти грудку землі з корінням. Цибулини перед посадкою обробляють одним з дозволених фунгіцидів або опудривают борозенку.

Глибина посадки зазвичай становить 12-30 см і залежить від характеру грунту, розміру цибулини, іноді – від виду лілії. Так, лілія білосніжна не виносить глибокої посадки, її листки відростають від верхівки цибулини. Оптимальна відстань між цибулинами – 25-30 див.

Однією з умов успішного вирощування лілій є періодична пересадка на нове місце. Як правило, кожні три-чотири роки розрослися гнізда цибулин викопують, відокремлюють і висаджують цибулини по одній в свіжу грунт.

Азіатські гібриди легко розмножуються цибулинами, дітками, лусочками цибулин, а бульбоносные сорту – стебловими бульбочками. Бульбочки знімають в серпні, коли вони починають легко відокремляться від стебла, і висаджують в «шкілки» на глибину 2-3 см і на відстані 5-7 см одна від іншої. Навесні, а іноді і восени вони проростають. У перший рік утворюється розетка листків, на другий формується квітковий стебло, до осені -цибулина, придатна для посадки на постійне місце. Для зниження захворюваності в кінці сезону, після пожовтіння листя, зрізають і знищують відцвілі стебла.

Чим кращі умови для росту лілій, тим вони здоровіші, тим повільніше старіють і довше радують нас своїм чудовим цвітінням.

Суперниця царських шат-

© John Lykkegaard

Використовувані матеріали:

 • М. Кірєєва, кандидат сільськогосподарських наук, співробітник ВНІІС їм. І. в. Мічуріна