Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево

Одне з найдавніших рослин на нашій планеті — сумах може похвалитися не тільки красильными і дубильними властивостями, але і декоративністю. Серед десятків видів цього великого, але елегантного і розлогого рослини з розкішними пір'ястими листям особливе місце займає сумах оленерогий — оцтове дерево. Повільноростучий, що не перевищує і 5 метрів, він визнаний одним з кращих солістів серед великих деревних. Головне його достоїнство – висока декоративність з ранньої весни і до ефектного листопада, зміняється на зимові прикраси-плоди.

Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево- Сумах оленерогий,пухнастий,оцтове дерево,догляд,вирощування,розмноження,дерева,фото

Розкидисте диво з розкішним листям

Сумахи можна легко впізнати з першого погляду. Невисокі листопадні дерева, поступово так лунають в широчінь, що здаються чи не кустовидное, притягують увагу і структурою крони, і розкішним листям. Перисті, з простими частками, на округлих або крилатих черешках, з непоказними квітками, зібраними в ефектні суцвіття і колоски-свічки суцвіть і яскравий осінній забарвлення крони роблять сумах одним з найбільш імпозантних деревних.

Сумах пухнастий або оленерогий (rhus typhina) у нас більше відомий під назвою оцтового дерева. Це деревне вважається одним із самих ошатних. Парадна, помітна краса приваблює до сумаху захоплені погляди і робить його одним з кращих суто декоративних кандидатів на статус сімейного дерева. Поєднання незвичайної перистої листя і екстравагантного малюнка крони, лунає вшир, майже кустовидной не може не захоплювати. Та й привабливість сумах зберігає цілий рік.

Оцтове дерево в садовій культурі рідко виростає до 4-6 м (не кажучи вже про природне десятиметровій висоті), найчастіше обмежуючись 3 метрами. Воно росте прямо, трохи суворо тільки у дуже молодому віці, далі ж щосили проявляють себе широкі пагони. Чим старше стає сумах, тим більше розростається в ширину, стаючи все більш розлогим, розкішно-розлогою. Дивно потужні, швидко зростаючі гілки вимагають виділення для сумаха чималої площі. Але видовище химерно изгибающихся гілок, яке можна оцінити тільки взимку, сповна компенсує обхват крони.

І чим старше стає оцтове дерево, тим красивіше виглядає. Пагони сумаха світлі, буруваті, товсті, і правда чимось нагадують оленячі панти. Листки непарноперисті, з частками довжиною до 12 див. В кожному складному листку – від 11 до 31 листочків, при цьому поверхня листових пластин нагадує оксамит, форма – загострена, довга, зубчики по краю великі, а нижня сторона листя – білувата. Величезні перисте листя сумаху, так і влітку формують казкову крону, восени ніби охоплює багряний пожежа, а саме деревне перетворюється в чи саме яскраве колірне пляма в саду крім кленів. Але і з опадением листя декоративне шоу сумаха оленерогого не завершується: суцвіття змінюються такими ж ефектними пірамідками-мітелками плодів, які не приваблюють птахів і прикрашають кущі подібно розкішної гірлянді.

Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево- Сумах оленерогий,пухнастий,оцтове дерево,догляд,вирощування,розмноження,дерева,фото

Цвіте цей сумах в червні і липні, приєднуюсь до потужного вибуху фарб початку літа. Квітки дрібні, але зібрані в пірамідальні суцвіття до 20 см у висоту з густоволосистой віссю, здаються щільними і мереживними. Рослина дводомна. У суцвіттях сумаха розташовані червоні маточкові і салатові тичинкові квітки. Після цвітіння зав'язують вкриті червоними щетинками плоди-кістянки сферовидной форми, які тримаються в пірамідках аж до весни.

У сумаха оленерогого є кілька декоративних форм. Форма ланцетна (laciniata) відрізняється від базової культури тільки тонкими, ланцетними частками листя з більш глибокими зубчиками. Особливо привабливою вважається форма сумаха оленерогого «Dissecta». Це унікальне деревне, чиї перисті листки, пофарбовані в сизувато-сріблястий тон, нагадують витончені вайі папороті. Так і супліддя у цього сорту дуже яскраві, кармінові.

Інші види сумаха

Незважаючи на те, що в природі зустрічається більше сотні видів сумаха, використання цих деревних в озелененні в якості декоративних рослин суттєво обмежена. По-перше, сумах майже всіх видів – це деревні для середніх і великих садів. А по-друге, в роду є види, які настільки отруйні, що навіть випадковий контакт з листям викликає опіки на шкірі (наприклад, сумах отруйний (rhus toxicodendron, сьогодні причисляемый до вигляду Токсикодендрон пухнастий (Toxicodendron pubescens). Як декоративні крім оцтового дерева використовують тільки 2 нетоксичних виду:

  • сумах ароматний (Rhus aromatica) – обмежений 1 м у висоту повзучий чагарник, окремі гілки якого можуть виростати до 3 м в довжину. Ефектний, помітний, повільноростучий, він цвіте починаючи з п'ятирічного віку, пропонує помилуватися на бліді ажурні пірамідки у другій половині червня;
  • сумах голий (Rhus glabra) – вид, який часто плутають з сумахом оленерогим; компактне кустовидное деревце до 3 м у висоту з красивими зонтиковидными абрисами крони, голими пагонами, складними перистим листям, що складаються з великих ланцетних часткою довжиною до 12 див. Весь аркуш виростає до півметра у довжину. Красивий яскравий окрас, зубчастий край надають листю особливу елегантність, а восени вони забарвлюються в помаранчевий і кармін. На рослині одночасно розпускаються щільні волоті з червоними жіночими квітками і більш пухкі волоті з білуватими чоловічими. Суцвіття в довжину досягають 20 см, дуже ефектні. Плоди кулясті, сплющені, щетинистий, тримаються в супліддя буквально всю зиму, дозріваючи ще у вересні. Може цвісти не тільки в червні, але і повторно на початку осені.
Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево- Сумах оленерогий,пухнастий,оцтове дерево,догляд,вирощування,розмноження,дерева,фото
Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево- Сумах оленерогий,пухнастий,оцтове дерево,догляд,вирощування,розмноження,дерева,фото
Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево- Сумах оленерогий,пухнастий,оцтове дерево,догляд,вирощування,розмноження,дерева,фото

Використання сумаха в декоративному садівництві

Оцтове дерево – одне з тих деревних, які більше підходять на роль солістів. Краса сумахов ефектна, це текстурне рослина з незвичайною листям. Але оскільки вони вимагають великих площ і не люблять тісного сусідства, їх краще висаджувати в ролі великих одиночних акцентів або у таких композиціях, в яких сумахи будуть оточені низькорослими і строгими компаньйонами. Відмінно підходить для зміцнення схилів і грунту, в місцях ерозії, як великої домінанти в рокарії і на альпійських гірках. Особливо ефектний на великих газонах і плоских ділянках. Зовні оцтове дерево сприймається ледь не як родич пальм, екзотичний, помітний, дивно ефектний. До його зовнішності неможливо звикнути. Красу сумаха чудово підкреслюють хвойні рослини. Висаджуючи оцтове дерево, краще орієнтуватися на осінь і зиму: його розміщують там, де нудний пейзаж в холодну пору року, адже яскравий осінній наряд і красиві малюнки гілок і плодів роблять сумах одним з кращих прикрас зимового саду.

Незважаючи на досить великі розміри в природі, в садовій культурі сумах обмежується скромними 3 метрами максимальної висоти, розвивається в широчінь, а не вгору. Рослину можна використовувати не тільки у великих садах, але й у ролі головних деревних на невеликих ділянках.

Варащивание сумаха оленерогого

сумах Оленерогий вважається одним з найкращих деревних, здатних добре рости на бідних ґрунтах і навіть в забруднених міських умовах. Це світлолюбна рослина, що віддає перевагу відкритим сонячним майданчика.

Єдина складність при підборі умов для сумаха оленерогого – переваги рослини до складу ґрунтів. Це деревину добре росте тільки в піщані, піщано-кам'янистих, піщано-глинистих грунтах. Сумах віддає перевагу сухим і пухкі садові грунту, не виносить високого залягання грунтових вод і заболочення, щільних ґрунтів, але може витримати средневлажные і вологі дреновані типи грунту. Безсумнівний «плюс» – сумахи можуть миритися з незначним засоленням і оселяться там, де не будуть рости більшість класичних деревних.

Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево- Сумах оленерогий,пухнастий,оцтове дерево,догляд,вирощування,розмноження,дерева,фото

Догляд за оцтовим деревом

Фактично, сумаху оленерогому ніякої догляд не потрібен зовсім. Це рослина не боїться навіть сильних посух і не вимагає поливу, жароустойчиво, здатне здивувати повторної хвилею цвітіння. Підживлення для цього деревного вносити немає ніякої необхідності.

Одна з ключових особливостей сумаха цього виду – заборона на обрізання. Помилуватися унікальними вигинами гілок і химерним малюнком крони можна тільки у дорослих дерев, на старих, незайманих пагонах. Всі процедури по обрізці зводяться до видалення сухих, пошкоджених гілок, тобто до санітарним заходам. Якщо ви хочете добитися успіху в його вирощуванні, то рослині краще дозволить розвиватися вільно. Але якщо саме дерево не чіпають, то з кореневою порослю доведеться битися невпинно. Сумах дуже активно розростається, випускає численні кореневі відростки і в цьому схожий на дикі або старі садові вишні. І якщо не видаляти паростки, то сумах буквально заполонить усі навколо.

Сумах практично не хворіє, не приваблює садових шкідників.

Зимівля сумаха

Незважаючи на те, що сумах оленерогий в середній смузі підмерзає, він не потребує захисту на зиму і прекрасно росте без всякого укриття. Пагони у цього деревного встигають одревеснеть тільки на 2/3 довжини, але він швидко відновлюється і слідів зимових пошкоджень на оцтовому дереві практично не видно.

Сумах — ефектна і яскрава оцтове дерево- Сумах оленерогий,пухнастий,оцтове дерево,догляд,вирощування,розмноження,дерева,фото

Розмноження сумаха

Сумах – одне з рідкісних деревних, яке краще розмножувати вегетативно. Головний недолік рослини при цьому перетворюється в справжній сюрприз: активне випускання кореневої порослі дозволяє постійно отримувати нові екземпляри рослин. Відокремлені від материнського куща саджанці дуже добре адаптуються на новому місці.

А ось отримання сумаха цього виду з насіння – справжній виклик. Схожість насіння зберігається лише 3-4 роки, при цьому максимальні показники в 2% проявляються рідко. Та й сходи маложизнеспособны (навіть ті рослини, які вдається выхолить, на відміну від отриманих відростків через 15-20 років відімруть). Проростання насіння сумаха вимагає двомісячної стратифікації, схожість підвищують обробкою концентрованої сірчаної кислотою і ошпариванием (обробка кислотою повинна тривати 50 хвилин, а насіння опускають в окріп відразу ж після процедури).