Стратифікація насіння в домашніх умовах

Після збирання врожаю при необхідності розмноження культури, садівники частина насіння залишають для посіву. Якою б гарною не була погода, негайний посів насіння не сформував би сходів. Відбувається це тому, що зародок насінини повинен обов'язково пройти період спокою. Довжина періоду спокою визначається фізіологією насіння, періодом вегетації рослин (починається навесні, закінчується восени). Якби насіння всіх видів культур тут же восени проростали, рослини гинули б від метеоумов, несумісних з життям молодого проростка.

В насінні присутні спеціальні хімічні речовини, які блокують механізм розвитку. Ці речовини називаються блокаторами або інгібіторами росту. Поступово їх кількість насіння знижується і на зміну інгібіторів на фізіологічні процеси у насінні починають впливати інші хімічні речовини, звані стимуляторами росту. Вони пробуджують зародок від спокою (сплячки), включаючи механізм розвитку, забезпечують схожість, ріст і розвиток рослини.

Стратифікація насіння в домашніх умовах- насіння,стратифікація,в домашніх умовах,способи,температура,терміни,фото

Для чого потрібна стратифікація насіння?

Процес переходу насіння від спокою до активного життя під впливом зовнішнього впливу на насіння називається стратификаций. Фактично стратифікація це підготовка зародка до розвитку. Для проходження стратифікації насіння необхідні певні умови: сприятливі температура і вологість навколишнього середовища. Вони викликають розм'якшення твердих оболонок, їх розтріскування, ослизнение. Під дією вологи насіння набухають, починається фізіологічний процес перекладу складних високомолекулярних органічних речовин на більш прості, доступні зародку для харчування.

Без проходження стратифікації насіння не зійде, особливо при різкій зміні температурно-вологісних умов середніх і північних регіонів. У районах, де кліматичні умови практично не змінюються, насіння не потребують періоді спокою і можуть розмножуватися цілий рік.

Тривалість стратифікації більшості рослин коливається в межах 1-6 місяців, але є багаторічні культури, для яких цей строк збільшується до 2 років (табл.1). Більшість квіткових культур, особливо при весняному посіві теж потребують стратифікації, перелік деяких з них наведено в табл. 2.

Основна мета стратифікації зменшити термін спокою в штучно створених умовах та пробудити зародок до зростання та розвитку, тобто отримати до заданого терміну дружні сходи.

Таблиця 1. Терміни холодної стратифікації багаторічних культур

Культура Тривалість стратифікації, дні
Абрикос 80-100, 120-150
Айва 70-90
Алича 120-180, 130-150
Барбарис, жимолость, 75-90
Глід, калина 210-240
Вишня звичайна, аронія 150-180
Повстяна вишня 100-120
Волоський горіх 50-80
Груша 75-100
Суниця 20-30
Кизильник, шипшина 75-90
Лимонник китайський 90-120
Магонія, виноград, княжик 120-140
Мигдаль 50-70, 120-140
Персик 100-120
Слива , терен, горобина 120-180, 150-180
Черемха, бузок, аконіт, водозбір, хоста, анемона 30-50

Види стратифікації

У практиці використовують кілька видів стратифікації:

 • холодна,
 • тепла,
 • комбінована,
 • ступінчаста.

Необхідність, тривалість і вид стратифікації, як правило, вказується на пакеті з насінням або в довідниках. На стратифікацію містяться сухі насіння, очищені від органічних залишків. В іншому випадку у вологому середовищі вони можуть згнити (яблуні, груші).

Холодна стратифікація

Для насіннєвих багаторічних культур, в умовах чіткого розподілу на холодний і теплий період, закінчують вегетацію восени, зазвичай застосовують холодну стратифікацію. У цьому вигляді потребують стратифікації культури регіонів помірного клімату. Насіння поміщають в умови з температурою повітря від 0 до +4 º с і вологістю 65-75%. Тривалість стратифікації в цих умовах може становити 1-6 місяців. Вона використовується для зерняткових, кісточкових, деяких овочевих, квіткових та інших культур. Якщо рослини не пройдуть стадію охолодження, вони можуть навесні не дати сходів. Тобто стратифікація імітує підзимовий посів для частини культур, коли зародку забезпечуються умови для відпочинку і подальшого пробудження до зростання та розвитку.

Деякі насіння, яким потрібне тимчасове перебування при низьких температурах, можуть зійти і без стратифікації. Але в цьому випадку сходи будуть зрідженими і не дружними (обліпиха, жимолость, суниця).

Теплова стратифікація

Теплова стратифікація відрізняється від холодної короткочасністю проходження. Зазвичай теплову стратифікацію проходять овочеві культури. Сухі насіння можуть перебувати в анабіозі тривалий час. Але підвищення температури до +18 — +22ºС і вологість не нижче 70% пробуджують життєві процеси. Наприклад: томати, перець, огірки, баклажани достатньо замочити в теплій воді, залишити в теплому місці і через день-два насіння кильчуются, тобто з'являються проростки зародків.

Стратифікація насіння в домашніх умовах- насіння,стратифікація,в домашніх умовах,способи,температура,терміни,фото

Комбінована стратифікація

Комбінована стратифікація застосовується до туговсхожого насіння і насіння деяких культур областей, де для підвищення схожості потрібна імітація зміни часів року. Зазвичай це насіння багаторічників з товстої щільною шкіркою (глід, калина, сніжноягідник, тис, абрикос, слива). Насіння глоду і калини вимагають тривалої (7-8 місяців) стратифікації. Щоб розм'якшити щільну оболонку і пробудити зародок, насіння спочатку витримують 4 місяці при температурі 20-25ОС в ємності з підвищеною вологістю, а потім 5-6 місяців у погребі або прохолодному місці при температурі 0-+5 º с. Для тиса, деяких видів клена досить теплового періоду стратифікації 1,0-1,5 місяця, а потім насіння розміщують на холодну стратифікацію.

Ступінчаста стратифікація

Це найбільш складний вид багатоступінчастої стратифікації насіння. Він складається з декількох циклів з низькою і високою температурою. Так, насіння деяких видів півоній, актинідії кілька разів витримують поперемінно при високих і низьких температурах.

Примулу, аквилегию, аконіт багаторазово проморожувати. Перед посівом протягом 5-7 діб їх насіння днем витримують у воді при кімнатній температурі +18ºС, а на ніч розміщують у морозильній камері холодильника. В цьому випадку висока схожість насіння і дружна.

Таблиця 2. Деякі рослини, насіння яких потребує стратифікації

Культура Схема стратифікації Примітка
Аконіт, або Борець

 • алтайський;
 • високий;
 • бородатий;
 • противоядный;
 • клобучковый
Двоетапна стратифікація
 1. 20 ... 25 °С від 2 тижнів до 3 місяців
 2. 0..5 °С — 1-6 місяців
Анемона, або Анемона
 • Анемона блакитна;
 • Анемона дібровна, або Анемона біла, Анемона алтайська
Двоетапна стратифікація
 1. 18..20 °С — 2-3 місяці
 2. 2..5 °С — 3-4 місяці
Волошка
 • синій, або польовий;
 • Фішера
Стратифікація при 1..5 °С —1-2 місяці Посів можна проводити у відкритий грунт (квітень-травень)
Гвоздика
 • піщана;
 • травянка;
 • пишна
Стратифікація при 1..5 °С —1-2 місяці Посів можна проводити у відкритий грунт (квітень-травень)
Джефферсония
 • Джефферсония сумнівна;
 • Джефферсония дволиста
Двоетапна стратифікація
 1. 8..10 °С — 6 місяців
 2. 10/30 °С * — 1 місяць
Насіння швидко втрачає схожість. Посів проводять після збору в середині літа
Дельфініум, або Живокіст, або Шпорник Стратифікація в піску при 5..6 °С від 2 тижнів до 1 місяця Оптимальна температура для проростання насіння — 10-15°С
Дзвіночок Стратифікація в піску при 1..5 °С Посів навесні, сходи при 10-15 °С
Клематис, або Ломонос, або Лозинка
 • Друммонда;
 • пекучий;
 • мутовковый;
 • лигустиколистный
Двоетапна стратифікація
 1. Стратифікація в піску або торфі при 0..5 °С — 2-3 місяці
 2. Пророщування 20/30 °С * — 1-2 місяці
Проростання насіння нерівномірно
Клопогон, або Воронець:
 • Клопогон смердючий, або звичайний
Двоетапна стратифікація
 1. 20 °С — 2-3 місяці
 2. 4 °С — 2-3 місяці
Проростають при 12 °С
Півонія, або Півонія надзвичайний, або Півонія Марьин корінь Двоетапна стратифікація:
 1. 18/30 °С * — 1 місяць
 2. 5..7 °С — 3,5 місяці
Півонія молочноцветковый Двоетапна стратифікація:
 1. 18/30 °С * — 1,5 місяця
 2. 5..7 °С — 2-3 міс.
Півонія тонколиста Двоетапна стратифікація:
 1. 12/30 °С * — 4 місяці
 2. 5 °С — 1,5 місяця
Флокс
 • чарівний;
 • Дугласа;
 • шилоподібний
Стратифікація в піску при 1..5°С — 2-4 місяці Оптимальна температура проростання насіння 5-12 °С
Печіночниця, або переліска
 • Печіночниця благородна, або Печіночниця звичайна
Двоетапна стратифікація:
 1. 18-20 °С — 1 місяць
 2. 12 °С — 3,5 місяці
Насіння з посткастраційним зародком проростають тільки при 12 °С

* X/Y°С означає, що насіння слід тримати при температурі X°С протягом 18 годин і при Y — 6 годин. Це добовий режим зберігання, тобто кожні добу насіння повинні перебувати і при X °С. і при Y °С.

Увага: Наведена таблиця доповнюється і коригується. Чекаємо на ваші зауваження та доповнення.

Способи стратифікації в домашніх умовах

Суха стратифікація

 • Насіння, які закладаються на стратифікацію, попередньо знезаражують. Можна замочити на 0,5 години в 0,5% розчині марганцівки. Потім промити в декількох водах кімнатної температури. Просушити, укласти в поліетиленові мішечки, забезпечити детальної етикеткою з зазначенням виду, сорти і дати закладання на стратифікацію. Мішечки розмістити на верхній полиці холодильника або в приміщенні з температурою 0 — +3-4ºС до висіву в грунт.
 • Знезаражені, підсушене насіння у полотняні або поліетиленових мішечках укладають у пластмасовий контейнер, щільно закривають кришку і закріплюють скотчем. Підготовлений пакет закопують в сніг до початку танення. З настанням тепла переміщують у підвал або на нижню полицю холодильника до посіву.

Стратифікація капустяних качан

Ідеальний спосіб для холодної стратифікації в домашніх умовах.

Відокремлюємо кочережки пізньої капусти від головок. Обрубаем коріння. В отриманій качані видаляємо серцевину. Отриману ємність заповнюємо насіннєвим матеріалом. Щільно закриваємо і закріплюємо скотчем кришку із залишків кочережки. «Кубушку» з насінням (як наші діди з золотими монетами) закопуємо в грунт вертикально в ямку глибиною в багнет лопати. Зверху засипаємо землею. Встановлюємо номерний знак, а в щоденник під його номером записуємо інформацію про насіння, вказуючи вид і сорт культури, час закладення і закінчення стратифікації. Навесні, при нагріванні верхнього шару ґрунту до потрібної для культури температури, викопуємо качан з насінням і проводимо посів у підготовлену грядку.

Стратифікація насіння в домашніх умовах- насіння,стратифікація,в домашніх умовах,способи,температура,терміни,фото

Волога стратифікація.

 • Піскування. Готуємо ємності з субстратом, яким може бути великий промитий річковий пісок, тирса перегнилі, торф, мох. Дуже важливо, щоб насіння було ретельно відмиті від органічних залишків, продезінфіковані і просушені. Ємності на 2/3 заповнюємо вологим субстратом. Розкладаємо підготовлені насіння і зверху засипаємо субстратом. Субстрат одночасно з зволоженням потрібно обробити від грибкової інфекції одним з биофунгицидов: триходермин, фитоспорином, алирином-Б та іншими. Способи обробки зазвичай вказані на упаковці. Ємності закриваємо кришкою, поміщаємо в поліетиленовий пакет для збереження вологості. Запаковані ємності розміщують на нижній полиці холодильника. Температура повинна бути в межах +3-+4ºС. При такому способі зберігання в кінці періоду стратифікації пакети переносять в умови зі зниженими температурами до +1*С. Крім того, ємності періодично переглядають, відстежуючи стан насіння і при необхідності зволожують субстрат.
 • Стратифікація у полотняних рулончиках. На смужках натуральної тканини шириною 10-12 см і довжиною 30-35 см розкладаємо тонкий шар моху або вати. Акуратно викладаємо насіння. Загинаємо довгі сторони тканинної смужки, яка закриє зверху насіння, і скачуємо рулончик. Перев'язуємо його, опускаємо в воду, щоб наситив вологи. Зайву воду акуратно віджимаємо. Загортаємо рулончик в целофановий пакетик і розміщуємо на нижній полиці холодильника. Кожен рулон постачаємо етикеткою або номером, а в садовому щоденнику докладним описом (див. вище). Під час стратифікації рулончики систематично перевіряємо на вологість. Контролюємо стан насіння. При виявленні грибкового ураження насіння промиваємо, дезінфікуємо, просушуємо і повторюємо весь процес закладання на стратифікацію на нових відрізках матеріалу.

Підзимовий посів

Деякі культури висівають і висаджують з осені (підзимовий посів) в грунт, де вони проходять стратифікації у природних умовах (озимий часник, зелені, окремі сорти салатів).

Крім описаних є й інші способи проведення стратифікації насіння. Пам'ятаєте! Стратифікація позбавить вас від весняних страждань, пов'язаних з низькими сходами або взагалі їх відсутністю.